Skocz do zawartości
layo

Chce hodować krowy mleczne pomocy!!!

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Krowy
layo    0

Niedługo dostaje gospodarstwo 15ha troche zapuszczone ale coś. Chce hodować krowy HF proszę was o pomoc!!!!

Napiszcie wszystko co wieci np co dawać do jedzenie , dojenie itp :)Z góry dziękuje

adrin6231    13

mam takie gospodarstwo hoduje 14 krów i ok 25 szt młodzieży karmie kiszonka z kukurydzy sianokiszonka koncentraty sruta zbozowa. dojenie 2 razy dziennie system uwieziopwy

PLis87    2

Skoro dopiero zaczynasz tą "zabawę" to proponowałbym Ci jakąś inną rasę np simentale lub montbeliardy,są mniej wymagające i jak urodzi się byczek to też lepiej go można sprzedać.Kupując Hf na początku za rok lub dwa będziesz tego żałował.

Wiadomość z agroFakt.pl

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeśli masz zaczynać od zera to odpuść sobie od razu. Ogromne nakłady a przyszłość niepewna, zwłaszcza po zniesieniu kwot mlecznych.

Biebrzak    1

Ja bym polecał koledze wizytę w jakims gospodarstwie nie za wilekim i obejrzenie jak to wygląda. Do tego na początek lektura książek : Ogólna uprawa roli i roślin, Szczegółowa uprawa roli i roślin oraz jakąś pozycję z Chowu bydła mlecznego, a do tego coś z gleboznastwa nawet ogólnie. Potem pogadaj z rolnikiem co to robi i poczytaj forum. Na stronach ODR są nawet gotowe zalecenia co do karmienia danej rasy - dla Ciebie orientacyjnie wystarczy. Jeżeli chodzi o chodowle HF to jak koledzy wyżej też Ci odradzam, bo raz, że będziesz ich mieć mało na tylu Ha a HF to są duże koszty utrzymania no i trzeba mieć je gdzieś trzymać bo są delikatne. Ja kupiłem dwa lata temu 2 HF i żałuje wydanych pieniędzy, bo też mam tylko 19 Ha i 15 krów. Polecił bym Ci krowy Polskie czerwone jeżeli już masz kase na inwestycje w rasowe stado podstawowe. Taka krową żre co jej dasz, mleka da zawsze tyle samo choć mniej niż HF bo ok. 20L dziennie to ilośc przy karmieni sianem kukurydzą, pasza treściwa w dawce 2 kg dzien i śrutą zbożową, ale za to nie przejmujesz się, że Ci odpadnie po wycieleniu, nie wycieli sie sama, zapalenie to rzadkość itp.

Jak zaczynasz i nie masz pojęcia o chowie i uprawie to zaczynaj pomału, nawet od nierasowych krów, bo musisz się przecież na czymś nauczyć a tak mniejsze straty.

Na koniec dodam, że chyba nie wiesz czym śmierdzi ta robota i jakie to uwiązanie bo na udoju musisz być codzien do tego robota w polu, ale z głodu na tym nie umrzesz chodz zależy w jakim regionie :lol:

"KPK Kumurun Team"

mikon71    6

jesienia zasiej zborze,

a na wiosne idz do roboty

a na zime zacznij zbierac opał heh

...maja ludzie siłe woli... załoze sie ze po roku bedziesz żałował tego

pujdziesz z torbami.. tzn. z krowami hehe

yahooo777    757

Jak od zera masz zaczynać to lepiej postaw krowy mięsne i trzymaj cielakii hoduj na duże, lepszy biznes

KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

mercin333    0

Ja też  myślę o hodowli 10 krów mlecznych .

Obok mnie jest mleczarnia . Dają około 1.20 zł z litr mleka.

Na początek karmił bym je kiszonką i burakami >

Myślę że, na początek to wystarczy.

POZDROWIENIA !!! 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez marconi965
      Witam, mam problem z mlecznoscią swoich krów. W tej chwili dojonych jest 9 krów (HF), dziennie mam tylko ok. 90l. mleka. Krowy dostają dziennie ok 15 kg kiszonki z kukurydzy, 10kg siana, 10 kg sianokiszonki, 3kg śruty zbożowej ( owies, jęczmień, pszenica, pszenżyto) oraz 1 kg. śruty rzepakowej. Czy miał ktoś podobny problem? Nie wiem czy popelniam błąd w żywieniu, czy to jest już problem w genetyce. Proszę o pomoc.
    • Przez zetor7745
      Zakladam temat o problemach z krowami (choroby itd)

Napisze tu od siebie na 4 przypadki ostatnie przezylo mi 2 cielaki ( w tym jedna krowa miala blizniaki) 2 krowy poronily w 8 miesiacy, jedna sie szczesliwie ocielila ale teraz cos sie z nia dzieje nie je ( napewno ketoza) a wczoraj ocielila sie jedna miala blizniaki jedno przezylo a drugie nie (napilo sie plynow w srodku) a dzisiaj zachodze o 6 do obory zaczac odpasac patrze a ona zdechla szok po prostu dostala przed snem wapna i byl weterynarz a rano kip ;/ musiala dostac porazeniapoporodowego jak z tym walczyc co jest zle pasza?? skladniki??
    • Przez Monikakep1
      Witam wszystkich. Jestem Monika a to mój pierwszy post w tematyce rolniczej. Dodam, że jestem całkowicie w tym zielona a co gorsza zmusiła mnie sytuacja do poszukania pomocy w następującym temacie. Na początek krótki opis sytuacji aby łatwiej był zrozumieć mój problem. 
      Dwójka moich pociech  choruje na dość mało spotykaną chorobę polegającą na braku przyswajania białka w organizmie oraz produkcji białek. Opcje leczenia polegają na podawaniu sporej ilości  leków  lub  podawaniu zmniejszaj ilości leków i podawaniu mleka typowo od krowy nie z kartonika. Najlepiej aby mleko było ciepłe  z powodu żywych kultur bakterii które szybko giną gdy mleko staje się chłodniejsze.  To tyle aby nie zanudzać  opisem sytuacji.  
      Kupowałam mleko od rolnika mieszkającego 5-6 km od domu i tak 2 razy dziennie. Dzieci piły wręcz mleko na miejscu lub z w drodze, ewentualnie w domu jak brałam w  termos.   Wszytko było dobrze do chwili kiedy z 6zł za litr mleka cena skoczyła do 25 zł za litr . Prosto przeliczyć, że 12 zł dziennie to nie wiele ale 50 zł dziennie to już fortuna na którą mnie nie stać. Prosiłam  ale postawił sprawę jasno.  Cena 25 zł za litr bo  jestem kłopotem ponieważ żądam ciepłego mleka a on specjalnie musi doić dla mnie gdy przyjadę.  Do tego dodał, że mam dwójkę dzieci to mam kasę  mąż pracuje  wiec cena została 25 zł. Nie interesuje go, że prawie 1800zł miesięcznie idzie na opląty i leki z czego same leki prawie 1300zl. 
      Nie jestem rolniczką wiec  decyzja była trudna.  Postanowiłam z mężem ,że kupimy krowę. Liczymy, że będzie taniej posiadanie własnej krowy niż dać  50 zł dziennie a mleko.   Mieszkamy na wsi mamy działkę i murowany garaż  gdzie możemy trzymać zwierzę. Pracy się nie boimy- sprzątanie krowich placków nam nie przeszkadza choć oboje pochodzimy z warszawy .    
      Pozostał problem zakupu samej krowy bo się na tym nie znamy. 
      Nie wiemy jaką rasę krowy wybrać i  ile  powinna mieć lat?  Ile potrzebujemy  siana oraz słomy na cały rok? Mamy działkę 25,30 a na której możemy zrobić pastwisko. Dodatkowo jeszcze 8,4a mamy z drugiej strony domu. Zrezygnujemy z ogródka i reszty. Wiec można liczyć że prawie 33a będzie na pastwisko dla niej. Pytanie czy to wystarczy i czy   można karmić krowę tylko sianem i słomą?  Nie chodzi o dużą ilość mleka byle starczyło dla dzieciaków chyba ,że dało by się coś jeszcze sprzedać za 2 zł. 
      Proszę o poradę  jak się za to zabrać i  co będzie ewentualnie potrzebne.   Dodam że ani ja ani mąż nigdy nie mieliśmy nic wspólnego ze wsią dojenie ,karmienie zwierząt jest nam zupełnie obce. Może nasza decyzja jest zła decyzją wiec proszę się nie krępować i mówić szczerze. Nie chcemy aby też zwierze cierpiało z powodu małego miejsca lub złego żywienia.  Nie stawiamy jednak na produkcję mleka tak jak Ci co oddają mleko do mleczarni. Tylko na własne potrzeby ewentualnie jak wspomniałam nadmiar na sprzedaż jeśli ktoś się na nie skusi w okolicy.  
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez pitras
      Mam do was pytanie ostatnio zakupiłe jałówki z importu i niewiem czy dobrze zrobiłem , czy lepsze były by krajowe?

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.