Skocz do zawartości
Mucha

Jak i czym jest smarowania zwrotnica w MTZ 82??

Polecane posty

Mucha    5

Mam takie pytanie w jaki sposób jest smarowana zwrotnica w MTZcie na moście stożkowym?? Od dołu jest korek wlewu oleju do smarowania zębatki i od góry też jest taki korek wlewu oleju do smarowania tych dwóch wałków co przekazują napęd na koło i na tym wałku pionowym jest uszczelniacz. a w środku jak jest smarowana ta piasta?? Niema tam żadnej smarowniczki tylko jest kołek i czy jego trzeba wyciągnąć czy jak bo już nie wiem co mam z tym zrobić.

mani51    57

dzisiaj to przeglądałem w książce bo dolewałem olej do przodka.

Smarem smaruje się zwrotnice w wersji bez napędu na przód.

Jak masz napęd to zwrotnice smarowane są olejem przynajmniej tak to wygląda z tych schematów smarowania.

U mnie też nie ma żadnej smarowniczki

tu masz skany książki

58-59_hwprxrq.jpg

60-61_hwprxxw.jpg

seweryn20    582

Tak to wygląda i tak to jest. Zwrotnica pracując wytwarza wewnątrz ciśnienie i podciśnienie wciskając olej w tuleje.

Wiadomość z agroFakt.pl

mani51    57

Tak to wygląda i tak to jest. Zwrotnica pracując wytwarza wewnątrz ciśnienie i podciśnienie wciskając olej w tuleje.

taa, i przy okazji wywala go górą szczególnie jak są duze różnice temperatur na zewnątrz <_<

wkurzające jest jak odchodzisz od ciagnika i jest sucho a za kilka godzin przychodzisz i koło upi.... w oleju :huh:

Mucha    5

aha czyli mam tylko wlać oleju w te 2 korki i wszystko?? A instrukcję też mam i też ją oglądałem parę razy ;)Ale i tak thx ;)

seweryn20    582

UrsusCzesio miarka jest na sitku które jest włożone we wlew oleju.

mani51 miałem ten sam problem. Słońce zaświeciło na zwolnice i się leje, pojezdził trochę i się leje. W którymś temacie jest podany link do karty zmian wprowadzonej do zewnętrznej tulei. Wywiercony otwór. Zrobiłem to mi w końcu jest święty spokój. Tylko lekko jest tuleja przypocona jak pracuje ale się nic nie leje.

http://www.pronar.pl/zmiany/1997/zk_1997.pdf

mani51    57

żeby to zrobić to trzeba rozebrać te zwrotnice, tak?

bo ja już myślę jakiś odpowietrznik zamontować zamiast korka wlewu

Edytowano przez mani51

UrsusCzesio    304

UrsusCzesio miarka jest na sitku które jest włożone we wlew oleju.

mani51 miałem ten sam problem. Słońce zaświeciło na zwolnice i się leje, pojezdził trochę i się leje. W którymś temacie jest podany link do karty zmian wprowadzonej do zewnętrznej tulei. Wywiercony otwór. Zrobiłem to mi w końcu jest święty spokój. Tylko lekko jest tuleja przypocona jak pracuje ale się nic nie leje.

http://www.pronar.pl/zmiany/1997/zk_1997.pdf

Nie ma nawet sitka... :(

sebe1033    62

a w nim była miarka tak ok 5 cm poniżej wlewu

co do mostu przedniego to ma 5 miejsc olejowych i przy tych zwolnicach tez mi walił olej to na środku właśnie niby sa odpowietrzniki to przewierciłem "5" i olej tylko nimi wylatywal ale juz nie w takich ilościach

tak przy okazji w mtz 82 były tylko 2 smarowniczki z tyłu w wałku od ramion podnośnika :o:D

mani51    57

a właśnie że nie tylko

jest jeszcze do smarowania piasty pedału sprzęgła oraz wysprzęglika sprzęgła :)

ja też nie mam miarki przy wspomaganiu a olej zalałem tyle żeby zakryło te zębatki co je widać przez wlew

Edytowano przez mani51

seweryn20    582

Zeby ten otwór wywiercić niestety trzeba rozebrać zwolnicę i zdjąć całą z tulei. Dla tego otwór jest w tym miejscu bo to najspokojniejsze miejsce w całym wnętrzu zwolnicy, nie ma tam rozbryzgiwanego oleju. Nigdzie indziej na obudowie nie da się go zrobić bo w czasie jazdy jest po niej rozrzucany olej. Warto się pomęczyć bo potem jest święty spokój. Zrobiłem otworki w korkach wlewy oleju do zwolnicy i nic to nie dało. W czasie jazdy lało się po feldze.

A smar daje się na łożysko sprzęgła, prawy wieszak tuza, oś obroty ramion i przeguby siłownika wspomagania.

mani51    57

ale tam się smaru nie daje ;)

a co? margarynę? :P

w instrukcji jest napisane jak byk że ileś tam pchnięc smarownicą w przypadku łożyska sprzęgła a w pozostałych przypadkach dopóki nie pojawi sie smar w szczelinach.

sebe1033    62

musiałbym sprawdzić ale w moim jeszcze z mała kabiną to na łożysko sprzęgła szedł chyba olej

co do otworu w tych korkach odpowietrzających to nie trzeba nic rozbierać tam jest jeszcze szczelina ;)

mani51    57

ja też mam z małą kabiną i tak pisze w instrukcji do niego

Jakich korków odpowietrzających? Przecież w zwrotnicach są tylko korki wlewowe i spustowe. Jedyny odpowietrznik w całym przednim moście to jest na samej górze obok mechanizmu różnicowego.

sebe1033    62

szczerze to nie pamiętam niedawno sprzedany :lol: ale korek tam był a za korkiem co :huh: (chodzi o te smarowanie łozyska sprzęgła )

co do odpowietrznika spójrz na rys 43 powyżej tej lini co jest od 1 do korka a pod końcem strzałki wskazującej ten korek jest właśnie odpowietrznik (znajdziesz) i go przewierciłem ;)

18mateo18    0

mam pytanie czy rozbierał ktoś przedni napęd to wymiany tych uszczelniaczy na teleskopach jak tak to prosiłbym napisać jak to rozebrać i jeszcze jak jadę po dołach to stuka mi prawe koło i trochę się rusza i nie wiem jak to rozebrać myślę na tym żeby wywiercić te otwory w tej tulei to ciągnik postoi trochę na dworze i całą zwolnica w oleju

UrsusCzesio    304

a ja mam pytanie o smarowanie pompy wtryskowej. Smarowana własnym olejem czy z silnika i ile oleju w nią wlać. Nie mam książki do niego i nie wiem co i jak ze smarowaniem pompy

seweryn20    582

Zdejmij koło, odkręć wszystkie śruby na około obudowy zwolnicy i zdemontuj ją razem z piastą. Rura zwrotnicy jest przykręcona pod górna przekładnią kontową sześcioma śrybami. Odkręć tylko cztery na krzyż i spadnie ci cała zwrotnica a rura pozostanie przy osi. W środku w zwrotnicy jest tuleja i w niej są dwa oringi. Jeśli nie chcesz wiercić otwory to obudowy zwolnicy nie musisz odkręcać.

Jeśli chcesz wykasować luz na piaście to musisz odkręcić i zbić koło zębate z osi koła i wybić tą oś. Potem zobaczysz bo już nie pamiętam. Na pewno luz reguluje się pierścieniami miedzy łożyskami stożkowymi.

pamo84    9

W mtz to jest tak z tą pompą wtryskową że tam się normalnie wymienia olej tak jak np. w sześćdziesiątce jeżeli wlejesz za dużo to jego nadmiar wpłynie do silnika zaś z silnika do pompy nie może się przedostać przynajmniej u nas tak było jak mieliśmy mtz-a

UrsusCzesio    304

Czyli pompa nie jest tip top szczelna. Więc jeśli paliwo by dostawało się na dół pompy to automatycznie idzie przy większej objętości do miski

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez bekba
      Witam, belarus 1025, 2010r, rozdzielacz wschodni po sprawdzeniu we firmie zajmującej sie regeneracją rozdzielaczy został uznany za sprawny(wymieniłem też profilaktycznie zawór przelewowy) , pompa założona nowa, filtr w zbiorniku na olej hydrauliczny nowy, filtr siatkowy na dole ciągnika wyczyszczony, wirnik oleju ze skrzyni tez wyczyszczony. Stan oleju pełny. Sytuacja wygląda tak że ciśnienie na zegarze podłączonym pod obojętnie które złącze przy dużym gazowaniu wzrasta do 80 bar i spada mimo że ciśnienie jest cały czas podawane. Podnośnik też bardzo słaby. Prosił bym o dokładne wskazówki jak podnieść ciśnienie w tym rozdzielaczu bo chyba nie mam takiej klapki na dwie śruby jak jest w starszych wersjach. Pozdrawiam  

• Przez Peron
      Witam

Czy ktoś z Was wymieniał fotel w swoim MTZ 82 na bardziej komfortowy? Nie chcę kombinować z samochodowymi, chciałbym kupić coś dedykowane do ciągników. Najlepszy to byłby oczywiście jakiś Grammer pneumatyczny, no ale jakiś dobry mechaniczny też może być. 

Zastanawiam się nad czymś takim:

http://allegro.pl/agro-mar-fotel-siedzenie-komfortowe-mtz-pronar-mf-i6574126281.html

http://allegro.pl/agro-mar-siedzenie-fotel-mtz-ursus-mf-pronar-i6574129397.html

Jeśli ktoś ma, to byłbym wdzięczny za opinie.
    • Przez dzony9203
      Mam problem. Od niedawna nie mogę załączyć przedniego napędu w belarusie 920. Przedni napęd na krzyżakach, załączany dźwignią.
      Dźwigienka jest w jednej pozycji, jakby zablokowana i nie można jej przestawić. 
      Co może być przyczyną?
      Pozdrawiam.
    • Przez ilovemtz
      Prosze aby w tym temacie wypowiadali sie posiadacze mtz[nie pronarów].
      My mamy mtz-a z 1983r i ojciec nic złego na silnik nie moze powiedziec wał jeszcze nie byl robiony. Ciagnik zrobil okolo 15000mth nie wiem czy to duzo czy mało. Co prawda ceiknie ale one juz takie sa. Co do awaryjnosci to moge powiedziec ze wiekszosc czesc zaczynamy dopiero teraz wymieniac tj. po 24latach wczesnije nie było potzreby. Co do spalania to jest małe w orce okolo 14l/ha napewno mniej niz ursus czy zetor z tych rocznikow nie mowie o nowych forterrach. Jest mały problrm z czesciami bo nie mozna ich dostac musimy po nie jezdzc do oddalonego o 50km żmigrodu bo nigdzie w poblizu ich nie dostaniemy .Powiedzcie co na ich temat mowia wasi ojcowie czy wy sami. Sami wiecie ze nie taki rusek straszny jak go piszą.
    • Przez marka
      Kilka wieczorów poświęciłem na przejrzenie forum dotyczące MTZ i Belarusa i stwierdziłem że każdy ciągnik jest z innej bajki więc postanowiłem otworzyć własny temat na którym będę opisywał własne kłopoty z belarusem 820.3 rocznik 2008 i rozwiązania problemów, zwłaszcza że dzięki forum rozwiązałem już dwie "awarie"patrz problem z WOM w MTZ - Agrofoto.pl Forum - strona 2 i mtz nie odpala - Agrofoto.pl Forum
      A na dzisiaj nowy problem czyli niedziałający wentylator nagrzewnicy oraz prawdopodobnie świeca żarowa .studiując schemat doszedłem do wniosku że za wentylator odpowiada przekaźnik pierwszy licząc od strony kierowcy i na kostce powinno być napięcie idące od bezpiecznika .Czy z tą awarią mogą mieć związek bezpieczniki zabezpieczające ładowanie i gdzie one są fizycznie w ciągniku ?