marciniak

Czym zwalczyć owies głuchy w jęczmieniu?

Polecane posty

Tomazi3p    44

1l Axiala to koszt ok 170zł za które się zrobi ok 1,5ha. Za 1l Pumy trzeba dać ok 135zł, i dawka przynajmniej 0,8 albo i wyższa. Miałem styczność z dwoma środkami i Axial (tyle że 100EC) lepiej sobie poradził z owsem głuchym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrews1987    3

Kolego ale ten nowy axial trzeba stosować w dawce 0,9l więc nie zrobisz 1,5ha litrem. Ja osobiście jęczmień jadę pumą a pszenicę jarą axialem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na owies głuchy 0,6l nowego axiala wystarczy, chyba że wyrośnięty owies to trzeba więcej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Na owies głuchy 0,6l nowego axiala wystarczy, chyba że wyrośnięty owies to trzeba więcej.

 

Milan.....nie trzeba aż 0.6.

0.5l/ha Axial-a 100EC + 1.4l/ha Adigor-a 440EC i nie ma miotły oraz owsa i owsika.

Dodam że bez Adigora , Axial nie jest tak skuteczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lubora    0

w tym roku posialem 1h pszenicy jarej pieknie zeszla opryskalem chwastoxem i pojechalem na pole gdzies po miesiacu,to co zobaczylem to katastrofa przenica byla do kolan a nad nia gorowal owies gluchy cale pole ledwo bylo widac marne kloski pszenicy, mialem to zaraz skosic rotacyjna i potem spalic ale postanowilem poczekac do zniw i wykombajnowalem bylo tego moze z 600 kg syf na maxa troche pszenicy reszta to niewysypany owies gluchy,choduje bydlo opasowe to nie bedzie problemu ,przeleci przez srutownik i byki go strawia,zastanawiam sie co teraz z tym polem zrobic bo znakomita wiekszosc owsika sie wysypala i na wiosne bedzie tam mexyk, jakie zabiegi zastosowac juz teraz zaznaczam ze ciagle ze wzgledu na susze na polu jest sciernisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Owies wzejdzie raczej podczas mokrej jesieni, więc póki co to trzeba czekać. Głuchy nie wykiełkuje bezpośrednio po osypaniu+susza. Z "troską" o inne chwasty nawet płytkie podoranie ścierniska pobudzi niektóre chwasty do wschodzów które zwalczysz bronowaniem lub orką. Na wiosnę często owies wschodzi i pomocny może być glifosat na wschodzący owies głuchy- przed uprawkami lub wczesno wiosenne bronowanie i odczekanie na wschody owsa i dopiero glifosat. Zabiegi chemiczne wspomagaj zabiegami uprawowymi. Dobrym pomysłem- co nie jest zawsze możliwe, to na działkach gdzie występuje  głuchy uprawiać rośliny gdzie tanio można zwalczyć jednoliścienne np. ziemniaki, strączkowe. Jeżeli jednak płodozmian nie pozwala to w zbożach owies ograniczysz(w jęczmieniu) Axial 0,5l, Puma 0,6l+Atpolan. Dawki Izofarmu lub Lentipuru(lepszy) rzędu 2,5-3l też zwalczają owies głuchy ale nie ma 100% skuteczności-jednak ze względów rejestracyjnych nie jest to dopuszczone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lubora    0

Tomazi3p  dzieki za pomoc,niestety poki co nieda sie nic zrobic ze scierniskiem bo to gleba gliniasta bardzo ciezka w tej chwili jest tak przesuszona ze sa pekniecia 20-30 cm prubowalem to stalezowac czy plytko podorac niestety nic niechce sie w nia zaglebic,musze czekac na deszcz tym bardziej ze mam do wywiezienia obornik a przy tym sloncu jesli odrazu go nie przyorze to lipa z nawozenia bo wszystko wyschnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bazalt50    14

Pytanie do doświadczonych - bo zgłupiałem a przy okazji załamka..... :( Przejrzałem moje owsy. No i teraz tuż przed kłoszeniem widzę, że owsa który siałem jest może z 10% w małych plamach na polach. A reszta - to tylko głuchy owies. Cała robota na marne. Siałem w terminie, owies czyściutki, doczyszczany, drugi rok po zakupie w centrali. A tu takie coś.... Co prawda po wschodach nalało deszczu aż placami stanęła woda, ale właśnie tylko tam jest owies prawdziwy.

Koledzy - powiedzcie - co się stało? Co teraz (połowa czerwca, wniosek o dopłatę złożony daaawno) zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Jeżeli chodzi o wniosek to składasz zapewne jakieś oświadczenie że plantacja poszła do kasacji lub zebrałeś na zielonkę bo zbiór na ziarno nie był opłacalny, problem widzę większy co z tym zrobić dalej na kukurydzę troszkę już późno.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

Trochę jeżdze tu i tam to ogólnie z tym owsem głuchym to jest masakra a z 10 lat do tyłu to nie było go wcale az dziwne skąd go tyle sie namnożyło u mnie jest mało ale pilnuję mimo że ziarno z centrali i tak się pojawia sporadycznie ale chodzę i wyrywam ale mam tylko z 5ha jeczmienia jarego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Zazwyczaj w jarych, w tym roku na 3 ha gdzie pszenica ozima słabsza to pojawił się owies też byłem zdziwiony.

 

Nie rób nic po skoszeniu odnośnie owsa tylko pilnuj w następnych latach aby go wcześniej w uprawie zniszczyć (Axial, Fokstrot, Puma i jeszcze pewnie jakieś pochodne ich) jak kolega pisze w "normalnych" latach występował tylko w jarych..


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turbomatiq    5

Planuję na jesień siew pszenicy.Jak myślicie dać zapobiegawczo pume lub axiala po siewie czy czekać na wiosnę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    635

A co ci to da przeciez te srodki sa przeznaczone do rozprowadziania nalistnego a nie doglebowego moze to troche zmniejszyc presje chwastow ale napewno ich calkowicie nie zniszczy.
Zastosuj na wiosne axial i bedzie czysto zapewniam cie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    242

Jest teraz trochę wilgoci to może po talerzowaniu scierni odczekać aż zielsko wzejdzie i pojechać to jakim glifosatem czy jak ?? Powinien owies głuchy wzejsc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marco_94    1

Panowie a co lepiej radzicie na owies głuchy i przytulię w mieszance jęczmienia jarego z pszenicą jarą oraz w pszenicy ozimej?Zwróciłem uwagę na axial komplett pak (axial 50EC + Pike 20WG) lub axial 50EC+Lintur 70WG co myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro844    5

Obie opcje moim zdaniem sie sprawdzą. w tym roku próbowałem ten pak axiala w pszenicy i na polu nie widziałem już ani miotły ani przytulii i jak dla mnie to bardzo dobry zakup. wychodzi nawet taniej w tym paku od zwykłego axiala na 1ha - 150 zł/ha zamiast 170 zł/ha za sam axial.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

Obie opcje moim zdaniem sie sprawdzą. w tym roku próbowałem ten pak axiala w pszenicy i na polu nie widziałem już ani miotły ani przytulii i jak dla mnie to bardzo dobry zakup. wychodzi nawet taniej w tym paku od zwykłego axiala na 1ha - 150 zł/ha zamiast 170 zł/ha za sam axial.

 

170 zł sam axial ale można nim

nawet 1,6 ha a nie 1ha jak piszesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro844    5

No racja jak będziesz dawać minimalną dawkę to tak. Jak mieszałem z czymś na dwuliścienne to dawałem jednak większe dawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szron88    29

Witam.
Panowie mam pytanie odnosnie stosotania Pumy w jeczmienu ozimym. Na etykiecie nie nie pisze. Posialem w tym roku na próbe 1ha.poki co wyglada pieknie. Wyskoczylo juz troche zielska. Zamierzalem pryskac jesienia Axialem 50ec tylko u nas non stop leje i mozna zapomniec o wjechaniu teraz na pole. Zastosuje chyba na wiosne sprawdzona mieszanke chwastox turbo 2l+ 0.8l Pumy. Tylko pytanie czy puma nie spali ozimego. Jakos nigdzie nie znalazlem informacji na temat jej stosowania w jeczmieniu ozimym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez kingway
      Witam , jaki polecacie jęczmień jary na słabsze gleby ? Chodzi o nazwę , odmianę   Miałem Pilote i nawet niezle , ale muszę coś nowego kupić myślę nad Ella i KWS Vermont .
    • Przez youngrolnik69
      Siema, sprawa jest taka że sieje zboże pierwszy raz w swoim życiu, radziłem się w kilku źródłach i już głupieje bo nie wiem co robić. Stanowisko, o powierzchni 3,25ha, raczej słabe (4a/b oraz górkami 5 klasa), stanowisko po kukurydzy(kukurydza zebrana na kiszonke) pod kukurydze na hektar było dane:
      -30 ton obornika
      -100 kg mocznika 
      -170 kg fosforanu amonu 10-46
      -150 kg soli potasowej
      Teraz pod jęczmień poszło również 30 ton obornika/ha(z tym akurat byli wszyscy zgodni) i dalej zaczynają się problemy. Jedna osoba kazała mi nie sypać nawozów, bo dałem obornik i że jest zasucho na nawozy, druga kazała sypnąć 1/4 zapotrzebowania na 6 ton plonu i to przyorać na 10-12 cm z potalerzownym obornikem, a 3 osoba która jest doradcą w miejscowej centrali nasiennej kazała mi sypnąć min. 300kg polifoski 6 i płytko wymięszać po orce. Odrazu mówie że stanowisko nie ma uregulowanego ph( z braku czasu po zbieraniu kukurydzy stwierdziłem że najlepiej będzie to zrobić pogłównie, na wyrośniętym już jęczmieniu, jest to druga i ostatnia rzecz którą poradzili mi wspólnie wszyscy 3 panowie) Dodam jeszcze że jest dosyć sucho, w ostatnich tygodniach spadło pewno max. 10mm deszczu. Z góry dzięki 
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. Wziąłem 10 hektarów w dzierżawę trochę słabej gleby bo 4/5/6 klasa - piasczysta. Rok temu był tam zasiany łubin a w tym roku jest ugór (perz, różne chwasty itd.) chciałbym tam zasiać jęczmień ozimy i pszenżyto i zastanawiam się jakie odmiany polecacie na piaski? teraz pójdzie roundup i talerzówka a pózniej obornik oraz jakiś nawóz wieloskładnikowy typu polifoska i być może wapno - wszystko zależy od próbek gleby. zależy mi na ziarnie i słomie do bydła i trzody.
    • Przez ketlin23
      Miałem na polu w pierwszym roku łubin po nim posiałem Jeczmień ozimy i teraz zastanawiam się co po nim najlepiej by pasowało mi jakąś pszenicę ewentualnie pszenżyto ale czy to będzie dobry płodozmian odrazu uprzedzam nie sieje rzepaku bo nie wychodzi i nie chcę go siać zawsze w plecy jestem na nim
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj