Zaloguj się, aby obserwować  
men0410

Obora czy hala

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
men0410    0

Cześć mam w tej chwili oborę w której trzymam 25 krów, Stodołę w której jest 30 byków i szopa w której jest 45 cielaków.Moje pytanie brzmi czy lepiej wybudować uwięziową oborę dla byków(50 sztuk)czy może jakaś hala w której stałyby Byki i cielaki? Starczyła by 40x20? :unsure:


Ursus 1224, Ursus 1014, Ursus 914, Zetor 7211 i Ursus c360 na 150 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

40x20 to spokojnie 100szt zmiesci w wolnostanowiskowym systemie i taki bym Ci polecil, sam przerabialem uwieziowa stara dla bydła opasowego, byczki sa mniej agresywne, lepsze przyrosty, tylko rogi trzeba wypalic


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszek410    0

Wolno stanowiskowa na głębokiej ściółce będzie lepsza (jeśli nie najlepsza).

 

-mniejszy koszt budowy (4 ściany, dach i tylko korytarz paszowy sobie odgrodzisz),

-nie musisz się martwić o codzienne wywożenie obornika

-nie masz problemu z nogami itp bo bydło cały czas może chodzic

-nie musi być specjalnie ocieplona na zimę bo od gnoju będzie im wystarczająco ciepło (aby od wiatru osłonić)

-nie musisz martwić się o zbiorniki na gnojówkę, płytę gnojową itp..

-dużo łatwiej pościelić jest w takiej oborze ( co kilka dni wrzucisz 2-3 bele słomy i masz spokój

-czyste zwierzęta (zwierze w gów** się nie położy a w uwięziowej oborze musiałbyś non stop odrzucać zeby były czyste

-masz najlepszy nawóz jaki natura wymyśliła w ilościach które pozwolą Ci na ucięcie kosztów na nawozy sztuczne

kupisz (jeśli nie masz) tylko paszowóz i ciągnik z turem i niewiele będziesz robił rękami;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
men0410    0

Paszowóz mam i 60-tke bez kabiny bo lepiej manewrować. :rolleyes:


Ursus 1224, Ursus 1014, Ursus 914, Zetor 7211 i Ursus c360 na 150 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszek410    0

To tylko jakiś ciągnik 4x4 z turem albo ładowarkę Ci trzeba żeby ten gnój "wydrzeć" z obory i będzie "luksus":) Wg mnie szkoda pchać pieniędzy w coś przy czym będziesz musiał i tak wszystko rękami robić... Z czasem może jakąś scielarke typu tomahawk zakupisz i całkiem ulżysz sobie;) Nie zawsze skomplikowane pomysły są najlepsze;) Trzeba kierować się prostotą wykonania a przede wszystkim kosztami(niższymi);)

Pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

@lukaszek święte słowa ;)

JAkbym miał środki to z wielką przyjemnością by się taką u mnie postawiło HALĘ. Hala to magazyn na wszytko, znudzą Ci się byki to będzie na sprzęt i płody rolne, a jak są zwierzęta to dla zwierząt. Pełna uniwersalnosć. Pozdrawiam wszystkich podobnie myślących jak @lukaszek ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszek410    0

Dokładnie;) może będziesz musiał zmienić profil gospodarstwa albo coś a nieograniczona barierkami przestrzeń pod dachem pozostanie do dalszego użytku:) Nie sztuka wyłożyć kasę na mega wypasioną obore, fakt cieszy oko ale i po kieszeni uderzy... Ale każdy rządzi pod swoją strzechą;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
men0410    0

Mi też się wydaje że lepsza wolnostanowiskowa .

1.Zastanawiam się jeszcze jaką wysokość trzeba dać.3m do krawędzi dachu i 5m do rogu wystarczy???

Zrobię korytarz a po bokach miejsce na bydło i wzdłóż korytarza rury co 5m.


Ursus 1224, Ursus 1014, Ursus 914, Zetor 7211 i Ursus c360 na 150 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszek410    0

To już musisz sam zdecydowac jaka wysokość, zalezy jaki masz sprzet (moze planujesz jakis zakup) zrób tak zeby Ci się wszystko zmieściło;) a jaką planujesz szerokość?? bo tak do 15m szerokości to lepiej zrobić korytarz paszowy przy jednej ze ścian (a w przyszłości jak będziesz chciał rozbudować obore to np. dostawisz równolegly budynek to tego co bedziesz miał od strony korytarza i hala będzie że hohoho;) . Będziesz miał mniej zamoty ze ścieleniem a potem z wywożeniem obornika. A wysokość w kalenicy policz sobie wg kąta nachylenia dachu (wydaje mi się ze 35 stopni spokojnie wystarczy - czyli w kalenicy 110 stopni).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Hombre
      Chciałbym postawić wiatę na bydło opasowe. Wygląda to tak że z jednej strony jest ściana od  starej obory 16 m a boku jest garaż na 6 m więc zachodnia i południowa cześć byłaby zakryta a wschodnia i polnoca odkryta. Chodzi mi o niskie koszty więc zamiast płyty obornickiej chciałbym dać blachę trapezowa z filcem. Ze względu na ograniczona ilość słomy zamiast sciolki myślę nad rusztami tylko nie wiem jak będzie się to zachowywać zima podczas mrozów. Chodzi mi o urazy i czy pozostałości obornika nie będą wtedy przymarzac do ruszt i je zatykać? Bydlo miałoby możliwość wchodzenia do starej obory gdzie będzie słoma. Chętnie wysłucham opinii albo jak ktoś zaproponuje jakieś zmiany
    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj