Skocz do zawartości
baranek

Patent na naturalny odchów cieląt

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Patent
baranek    3

Witam.Interesuję się hodowlą bydła obecnie utrzymuję cielęta i w związku z tym mam zamiar kupić tak ze dwie trzy krówki na tzw. mamki z tym, że doił bym je i wlewał cielętom w wiaderka.Co o tym sądzicie?Ma to sens?Obecnie odpajam preparatami, ale po tych sztucznych mlekach to tylko brzuchy im rosną i są podatne na choroby.Dlatego chcę spróbować z krowami i pełnowartościowym mlekiem.Jeśli to możliwe to proszę o porady.Z góry dzięki :rolleyes:

Gladius    3

W sumie to pomysł nie jest taki zły tylko może lepiej by było, jakbyś się postarał sprawić, żeby cielęta same doiły, bo z tym wiadrem to jest trochę roboty... Chociaż nie każda krowa pozwoli się doić ,,obcemu" cielakowi.

Przy pojeniu z wiader na pewno można lepiej podzielić mleko między cielęta, więc jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Jesteś pewny, że problemy z cielętami są spowodowane tylko preparatem? U mnie w domu co prawda od dawna cielęta piją ,,prosto od krowy" ale na preparaty nie narzekaliśmy, zresztą na forum też nie czytałem o jakichś narzekaniach... Może po prostu warto zmienić preparat? Jakiego używasz?

Odnośnie decyzji czy poić preparatem, czy utrzymywać mamki poszukaj na forum, bo był taki temat kiedyś.

baranek    3

Ja używam preparatów z de heus.Nie są tragiczne, ale jak porównuje cielęta w wieku półtora miesiąca jedno na preparacie, a drugie na mleku krowim to jest ogromna różnica w umięśnieniu i co za tym idzie wadze.A kolega Gladius hoduje krowy mleczne?

Wiadomość z agroFakt.pl

wojcik1996    1

Ja tez hoduję cielaki na mięsne...

Po pierwsze: Uważaj na Simentale, jak masz zamiar karmić je preparatem to najlepiej takim jakim daje osoba od jakiej kupiłeś, dawaj ok 2 łyżeczek małych stołowych siemia lnianego MIELONEGO.(działa osłonowo) na sztukę do mleka.(jak dostanie biegunki to wal mu PECTOLIT PLUS a jak w ciągu dnia nie pomoże to dzwoń po weterynarza nie się nawet nie zastanawiaj nad tym bo one są podatniejsze na choroby niż małe dzieci, od początku nie dawaj im siana.Nie kupuj Simentala poniżej tygodnia)

Po trzecie poić je z wiaderka ze smoczkiem, bo jak się poi z ziemi to im się jakaś rurka nie rozwija i mleko kiśnie w żwaczu.

Po czwarte myć wiadra raz dziennie po pojeniu.

Jak mi się coś przypomni to napiszę :)

Zetor Team

damian40000    85

dobra mamka odchowa rocznie 5 cielakow. Dwa razy po dwa i na koniec jednego. To jest moim zdaniem najlepsze rozwiązanie. Po 3 miesiącach cielaki są już gotowe do odsadzenia i można następne dokupić. Nie warto ich trzymać dłużej przy krowie.

Gladius    3

Ja używam preparatów z de heus.Nie są tragiczne, ale jak porównuje cielęta w wieku półtora miesiąca jedno na preparacie, a drugie na mleku krowim to jest ogromna różnica w umięśnieniu i co za tym idzie wadze.A kolega Gladius hoduje krowy mleczne?

Krowy hodują rodzice, ja tylko wspomagam, od października prawdopodobnie studia rolnicze...

Kiedyś sprzedawaliśmy mleko, ale jak od doradcy usłyszeliśmy, że taniej niż przystosowanie naszej obory do warunków UE może wyjść budowa nowej to zrezygnowaliśmy.

Wtedy jeszcze poiliśmy preparatami, teraz zmieniliśmy profil i trzymamy kilka krów z przychówkiem jako mięsne. Trzeba przyznać, że taki system jest bardzo efektywny, cielęta przyrastają szybko, pracy dużo mniej niż przy pojeniu... Ogólnie fajna sprawa.

A ty dużo trzymasz/chcesz trzymać tych sztuk?

baranek    3

Obecnie mam 18 sztuk w tym dwie jałówki.Wszystko w wadze od 60 do 120kg.Chciał bym się zająć profesjonalnie odchowem cieląt i opasami.

rolstudent    104

u mnie sprawdza się w pojeniu EM probiotyk

na 60 cieląt odchowanych padło 3

cód

wojcik1996    1

baranek ja tak samo zaczęliśmy w tamtym roku i mamy 14 ok 600 kg i mniejsze a łącznie 33...

Zetor Team

baranek    3

Gladius, a dostawiasz do krów kupne cielęta?Jak tak to Krowy je przyjmują, nie kopią? :blink:

damian40000    85
(edytowany)

jak krowa kopie cielaka to zakłada się na nogę poskrom taki jak do przyuczania jałowic do dojarki.

Edytowano przez damian40000

Gladius    3

U mnie nie dokupujemy cieląt, na razie tylko te od naszych muciek trzymamy - tata pracuje, ja ciągle szkoła, nie ma wiele czasu na pracę w gospodarstwie, ale liczę, że to się wkrótce zmieni.

Co do podstawiania cieląt do krów, to reakcja zależy od krowy. U mnie np. cielęta nie przejmują się zbytnio tym, jaką krowę doją, aby mleko było, a krowom też to nie przeszkadza...

Wszystko zależy od charakteru krowy, część będzie się zachowywać jak powyższe - dadzą się doić bez problemu jakimkolwiek cielakom - inne nie, wtedy pozostaje metoda z posta wyżej. Jest niewątpliwie pracochłonna, ale daje efekty, bo kiedy tylko krowa przyzwyczai się do nowego cielaka da się doić bez problemu. Co do czasu przyzwyczajenia, to indywidualna sprawa każdej krowy.

baranek    3

Gladius, a dużo masz krów?

Dlaczego porzuciliście produkcję mleka?Moi znajomi mają małą obórkę i trzymają w niej uwięziowo 14-16 krów w dwóch rzędach po 8 sztuk.Mają troche nie praktycznie, bo obornik muszą ręcznie wyrzucać, ale coś tam kombinują i nie będzie to jakaś wielka przebudowa.Poszerzenie korytarza tak żeby traktor wjechał i wypchnął obornik.Kupili teraz pare maszyn łącznie z traktorem i powoli się rozwijają :lol:

akernolat    17

u mnie sprawdza się w pojeniu EM probiotyk

na 60 cieląt odchowanych padło 3

cód

czy mógłbys powiedzieć coś więcej o tym?

widziałem cenę za 10l tylko 80 zł? w jaki sposoób to podajesz i jak długo? czy masz zimny odchów?

szatek    3

Jeśli masz krowy i mleka nie oddajesz do mleczarni to pój cielęta tym mlekiem. Surowiec jest więc go wykorzystaj na odpój. To, że cielęta lepiej wyglądają po mleku krowim uważam za normalne. Ale w sytuacji, gdy mleko możemy sprzedać to nie widzę ekonomicznego sensu na odpajanie nim cieląt.

baranek    3

Zakładam,że z 6 dobrych krów byłbym w stanie się utrzymać z odchowu cieląt... Kupować małe i sprzedawać w wieku 2-3 miesięcy. Kosz to tylko mleko i własna praca rachunek ekonomiczny raczej na plus. A co wy na to?

robo1980    42

jak byś miał dostęp do dobrych cieląt to można spróbować.

baranek    3

Też tak myślę tyle,że pracuje i musiał bym rzucić pracę. Zająć się cielętami na poważnie.

robo1980    42

zbyt na ładne mieszańce jest zawsze a jak byś miał dobry towar to i stali odbiorcy by byli.

robo1980    42

tylko jak dosadzisz cielaka od innej krowy to może wystąpić biegunka

tylko jak dosadzisz cielaka od innej krowy to może wystąpić biegunka

baranek    3

Jak przestawisz na preparat też...

Ryzyko zawsze jakieś jest.

maciejo360    27

Gdybyś miał np. te sześć krów na mamki, które dałyby radę odpoić po dwa cielaki to by była bajka, bo sześć własnych cielaków i sześć dokupionych, z czego jaloweczki do dalszego chowu, czyli na kolejne mamki, chodzisz do pracy, a jak jesteś w domu to dogladasz stada, do tego jakiś dobry rozplodnik.Dużo masz łąk lub pastwisk?

baranek    3

Z pracą ciężko to pogodzić, już próbowałem.. 10 ha wszystkiego.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez k0b
      Witam,
      od dluższego czasu chcę zmienić system żywienia moich byczków i jednym z moich pomysłów jest żywienie CCM z kukurydzy,a do rzeczy:
      Dawka wyglądała by następująco
      - CCM z ziarna kuku - śrutowane w bąku i kiszone w big bag - 3-8 kg na sztukę
      - siano łąkowe
      - dodatek białka - i tu koncentrat, myślalem o srucie sojowej ale szukam tanszej alternatywy rzepakowa, bobik, itd

Jesli na forum jest jakis zywieniowiec z gory dziekuje za porady, odnosnie dawki podstawa to siano+ccm

Druga dawka sucha, to same siano+sruta kuk+sruta jeczmienna+cos bialkowego

Pozdrawiam, chcę zrezygnować z kiszonki z kukurydzy a zastąpic ja sianem z tresciwymi, ewentualnie sianem z ccm
    • Przez AboundPL
      Wiecie może gdzie w mazowieckim/podlaskim/warmińsko-mazurskim kupić wysłodki/młóto i w jakich cenach?
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.