Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Leo

Owijarka do bel na silnik elektryczny

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Leo    0

Po zbiorze pierwszego pokosu traw naszły mnie refleksje jak usprawnić i obniżyć koszty zbioru zielonek na kiszonkę. Mając już dość skakania z ciągnika do owijarki i z powrotem, aby zaczepić folię do beli, postanowiłem zbudować prosty napęd elektryczny owijarki bel. Składać się będzie z:

-silnika elektrycznego trójfazowego

-pompy hydraulicznej

-sprzęgła kłowego elastycznego

-zaworu przelewowego

-rozdzielacza dwudrożnego

-zbiornika oleju

-filtra oleju

Wymieniłem główne, najważniejsze elementy. Wszystkie już mam oprócz silnika i pompy. Nie wiem jeszcze jakiej wydajności powinna być pompa co się wiąże z dobraniem odpowiedniego silnika. W różnych sklepach z hydrauliką różnie mówią. Nie chcę kupić pompy o zbyt dużej wydajności aby później nie tracić na próżno energii. Może jest ktoś na forum bardziej zorientowany niż ja i wie jakie orientacyjne zapotrzebowanie na olej ma owijarka przy prędkość 12 obrotów na minutę.

Jeżeli czegoś brakuje w tym układzie, chętnie przeczytam wasze sugestie.

Jak wszystko dobrze pójdzie to wrzucę zdjęcia z pracy owijarki:)

Edytowano przez Leo

qazi    57

pompa o wydajności ok 30 l/min powinna wystarczyć bo na mniejszej to będzie strasznie wolno pracowała

Leo    0

Zakupiłem właśnie pompę nsz32 i silnik 3,5kw. Teraz pozostało to jakoś poskładać do kupy;)

Wiadomość z agroFakt.pl

volf    3

Rozumiem, że "kiprowania" bala nie będzie?

Może dało by się zastosować napęd z silnika elektrycznego bezpośrednio bez użycia hydrauliki, byłoby znacznie taniej i z mniejszymi stratami. Ciekawe jak jest to zrobione w fabrycznych owijarkach stacjonarnych?

Tak czy owak, pochwal się efektami pracy ;)

qazi    57

bez kiprowania beli to raczej nie bardzo taka owijarka bo strasznie wolno będzie szło

Leo    0

Oczywiście, że kiprowanie beli będzie:) Owijarka zamontowana będzie na dodatkowej ramie z siłownikiem do wywrotu.

kotwczapce    26

Sorry za post pod postem, ale chciałbym podbić ten temat, czy ktoś zastosował silniki elektryczne: bezpośrednio do napędu stołu i drugi do wywrotu .Gdy owija się w gospodarstwie (obok, w pobliżu), taki sprzęt w połączeniu z zdalnym sterowaniem pozwoliłby na kompleksową obsługę, załadunek-owijanie-składowanie tylko jednej osobie -operatorowi ładowarki. Czekam na komentarze.

Edytowano przez kotwczapce

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować