Skocz do zawartości
lawa3p

krowy po ocielenie nie chcą jeść

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Krowy
lawa3p    7

siema mam problem ponieważ każda krowa która się u mnie zacieli nie chce potem jeść i nie żuje czyli nie trawi miał ktoś też taki problem mam 16 krów i już 5 krów takich miałem pod rząd

lawa3p    7

też na tym myślałem bo na te 16 krów mam 500 l mleka co drugi dzień

Wiadomość z agroFakt.pl

lukasz20    1

Ale nie o tą kondycję chodzi :lol: @Montifan miał na myśli to, że są za bardzo otłuszczone. Krowa w optymalnej kondycji traci 6 dni przed porodem apetyt, a 6 dni po bardzo wzrasta natomiast w przypadku krów tłustych dzieje się to już 3 tygodnie przed! A robiłeś badanie na obecność ketozy?

Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

michal1313    0
(edytowany)

Ale nie o tą kondycję chodzi :lol: @Montifan miał na myśli to, że są za bardzo otłuszczone. Krowa w optymalnej kondycji traci 6 dni przed porodem apetyt, a 6 dni po bardzo wzrasta natomiast w przypadku krów tłustych dzieje się to już 3 tygodnie przed! A robiłeś badanie na obecność ketozy?

Kolego masz troszkę rację ale nie koniecznie z tym brakiem apetytu po 6 dni jest tak. Problemem braku apetytu jest w 90% wypadków złe żywienie w okresie zasuszenie a nawet w końcówce laktacji 9-8 tyg przed wycieleniem. W tym okresie krowy zasuszone powinny być żywione relatywnie mał treściwie, a mianowicie dużo wypełniacz mało paszy (siano, sianokiszonka, słoma, ewntalnie minimalne ilośći k.k., całkowicie niewskazane jest stosowanie wysłotek buraczanych)trzeba jednak pamiętać ŻEBY W TYM OKRESIE PODAWAĆ KROWĄ 150-200g/dziennie/szt premiksu na okres zasuszenia i nie podawać kredy. Na 3 tygodnie przed wycieleniem zaczynamy krowy przyzwyczajać do żywienia które będzie jadła w laktacji ponieważ drobnoustroje w żwaczu potrzebują kilka tygodni by się przestawić na nową dawkę. Więc stopniowo wprowadzamy paszę objętościowe 3 tyg przed wycieleniem 1 kg paszy, 2typ 2kg paszy 1tyg 3kg paszy. Również wprowadzamy kisz z kuk i tą całą resztę co bedzie jała. Jeśli tego nie dopilnujemy i krowa nam zapasie BCS 4-5. to krowa wpada w ketozę bo braki energetyczne uzupełnia spalając własny tłuszcz. Jeśli tego w porę nie przerwiemy to krowa wywali kopyta. Trzeba też pamiętać by zaraz po wycieleniu dostarczyć jakieś pujło po wycieleniu by wzmocnić krowę i zapobiec przemieszczeniu trawięca jest tych specyfików na rynku dużo trzeba popróbować różnych bo nie każdy jest chętnie pity przez krowy.

Edytowano przez michal1313

lawa3p    7

te pójła to kupiłem josery takie wiaderko wystarcza na 6 krów

slaw17    22

Jeśli masz zatuczone krowy + nie właściwe żywienie w okresie okołoporodowym to z dużym prawdopodobieństwie masz ketozę, co dodatkowo obniża pobranie sm, obniża wydajność itp. Kup u vet. testketo i glikol i sprawdź czy twoje wycielone krowy nie mają ketozy.

antyfan AF

michal1313    0

te pójła to kupiłem josery takie wiaderko wystarcza na 6 krów

Jest to dobry produkt krowy chętnie go piją

Ps. Testowałem na sobie jest bardzo dobry na kaca:)

pablos292    0

Kolego glikol jest na gospodarkę wapniowo-fosforową, a nie na ketozę. Pewnie stosujesz nieracjonalne żywienie. Być może nie jest odpowiednia kwasowość żwacza, najlepiej aby uzypełnic tą kwasowośc podawać krowom śrutę rzepakową. A żeby poprawić mikloflorę bakteri w żoładkach najlepiej podawać EM najlepeij zaadptować je z wodą, czyli załozyć taką niuedrogą instalację do ryry z wodą co idzie i samoistnie się miesza

reebok    5

Kolego glikol jest na gospodarkę wapniowo-fosforową, a nie na ketozę. Pewnie stosujesz nieracjonalne żywienie. Być może nie jest odpowiednia kwasowość żwacza, najlepiej aby uzypełnic tą kwasowośc podawać krowom śrutę rzepakową. A żeby poprawić mikloflorę bakteri w żoładkach najlepiej podawać EM najlepeij zaadptować je z wodą, czyli załozyć taką niuedrogą instalację do ryry z wodą co idzie i samoistnie się miesza

Kolego jak glikol wpływa na gospodarkę wapniowo- fosforową? Chyba coś pomieszałeś, bo glikol jest na ketoze właśnie. Proszę o wyjaśnienie. Pozdr.

michal1313    0

Kolego coś pomyliłeś z tym glikolem to napewno jest preparat energetyczny. Prawdpodobnie ma jakiś wpływ na gospodarkę wapniowo fosforową ale są niułanse dla naukowców a nie dla hodowcy.

ps. koledzy jeśli nie wiecie o czym piszecie to się nie wypowiadajcie i nie róbcie innym użytkowm zamieszania w głowach.

ps. potwierdzam EM się sprawdza ale nietrzeba nic zakładać pewnie ci chodziło o dozotron wystarczy polać futer roztworem EM z konewki dądz dodać do paszowozu jak ktoś posiada i będzie ok.

marcin2057    21

Ja mam podobny problem z jedną sztuką a mianowicie kupiłem jałówkę 3 tygodnie przed planowanym wycieleniem i odkąd u nas jest to słabo jadła najbardziej podchodziła jej sucha słoma, nie chciała jeść śruty, ani siana a gdy chodziła po łące to tez kiepsko jadła trawę ale cały czas była ,,tłusta'' jak na jałówkę, teraz gdy się ocieliła to tez jest tak samo mało je a przez co daje mało mleka ok 10l na dzień, czy to mogą być objawy ketozy?

michal1313    0

Jeśli twoja sztuka traci na wadze to napewno wpada w ketozę. Można to szybko sprawdzić za pomocą ketotestu (bardzo łatwy w sprawdzeniu wystarczy wlać mleko do pojemnika poczekać i zobaczyć jaki będzie kolor). Musisz dostarczyć dużą ilość energii.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez adamek1942
      Witam panowie ;]
      jałówka wstawała do jedzonka i przy wstawaniu pękła jej raciczka w tylnej nodze   weterynarz tak stwierdził, jest szansa ze się to zaleje ?? jałóweczka była zacielana już 2 miesiące
    • Przez krowiarz87
      cielak jest chory .Wczoraj byl u niego weterynarz i dowal leki i sam nie wie co mu jest .wypróżnia jest normalnie nie ma biegunki ale  wczoraj  zrobil kupe  z krwia co to moze być . pije ale niechce sie podniesc . Weterynarz mowil aby posmarować denaturatem .  Pomoże mu to . Dać mu mleka z  zbożówką
    • Przez tyj123
      poraz pierwszy nam takie coś sie zdążyło parę dni temu zdechł nam cielak mięsny(brąz) 4 miesięczny wszystko rozegrało sie w 15 min zaczął ryczeć potem piana i krew mu z nosa leciała a po chwili sie położył i było po nim . Jak weterynarz przyjechał zrobiliśmy mu mała sekcje nie był on nawet wzdęty ale miał takie dziwne serce gąbczaste miękki czy z was ktoś miał podobną sytuację i co to mogło być bo weterynarz stwierdził że to wada wrodzona........
    • Przez robertsiwek15
      Witam wszystkich mam pytanie czy występują też cielaki karłowate które mimo swojego wieku nic nie rosną praktycznie. W galerii swojej mam jałóweczkę  20maja będzie miała 5msc a ma zaledwie może z 110 kg. Mógłby ktoś się wypowiedzieć na ten temat ? 
    • Przez krystiam114
      Witam, mam problem z jednym bykiem mianowicie chodzi o to ze w przednie nogi ma ugiete na boki i ledwo wstaje. Stoi zgarbiony rowniez ze zgientymi. Mysle ze to moga byc stawy, prosze o pomoc bo nie wiem czy jak urosnie to bedzie mogl normalnie wstac. Dodam ze to LM 50% czerwony 430 kg

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.