Skocz do zawartości
karol2611

mokre siano

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Siano
rafalkom555    13

Tak mówią starsi ludzie że zielonkę(trawę) bezpośrednio po skoszeniu można dawać, ale jak już się skosi i się zielonka podsuszy to lepiej nie dawać :o

wartsila    0

witam.koledzy podpowiedzcie,czy da sie wysuszyc siano,które zmokło w wałkach?czy jak będę"przerzucał"wałki to podeschnie na"pieprz"czy już raczej marne szanse na wysuszenie?nie chcę znowu rozwalac wałków.pozdrawiam.

janczar810    250

złóż mokre pranie w kostke i przewracaj je non stop góra dół i odwrotnie wyschnie??

mysle ze mozesz sam sobie odpowiedziec na to pytanie

Wiadomość z agroFakt.pl

marian2011    111

Też niekiedy nie da się dosuszyć na ogół trzeci pokos robię początek wrzesnia ale jest tego nie dużo przyczepa dwie to robię mniejsze kostki mniej zbite i mam dużą stodołę rozkładam po klocku i bez układania i wyparuje bo zrobić zwijkę to nie ma sensu jedynie zrobić sianokiszonkę

janek82    3

witam robil ktos siano w bale i owijal folia chodzi mi o siano podsuszone jak do kostek??

Maciejo    33

@janek82 ale po co chcesz owijać siano folią i robić sobie nie potrzebnych kosztów?

a co do tego siana to w tamtym roku miałem jakąś belkę siana owinięta folią, ale to ze względu że to miała być sianokiszonka ale ze względów technicznych wyszło siano i owinąłem chyba ze 3 belki razem z innymi sianokiszonkami. wynik z tego taki był oczywiście że takie jakie owinąłem takie było

pawelol111    713

Musiało być idealnie suche skoro się nie zakisiło... Często na belkach siana widać rosę jak gdzieś trochę mokrzejszego się złapie. W tym roku mam kilka belek dosyć suchych z przeznaczeniem na kiszonkę - myślę że spokojnie się zakiszą. Lepiej ciut za suche niż bardzo mokre.

janek82    3

pytam bo raz zwinolem troche z rosa i plesnialo wiec jakby zafoliowal to by nie plesnialo a prase mam taka ze jak jest suchy wior to belka staje wiec dlatego pytam czy ktos tak robil??

Renault85-15TX    167

Odświeżę trochę temat. Jak to na prawdę jest ze składowaniem mokrego siana w kostkach w stodole. Duże prawdopodobieństwo jest że się zapali? Czy da się ocenić gołym okiem czy dana kostka siana jest akurat mokra? Ostatnio nurtuje mnie ten temat i jestem ciekaw jak to na prawdę jest z tym samozapłonem siana. Może ktoś z was się z tym już spotkał bardziej dokładnie nie tylko z samych opowieści. 

pawel885    380

Z tym samozapłonem to ciężko uwierzyć ale jednak się zdarza, nawet jak się nie zapali to samoogrzanie się siana powyżej 45st powoduje utratę nawet 75% białka ogólnego, do tego powstaje masa substancji szkodliwych. Kiedyś solono siano - sól wchłania wilgoć i hamuje procesy fermentacyjne 

Adrian_K_90    59

Samozapłon jest jak najbardziej możliwy. Częściej jednak  występuje coś co bym nazwał zwęgleniem. Kiedyś przykryliśmy siano w belach, grubą szczelną plandeką. Po odkryciu wyglądało jakby było przypieczone. O intensywnym specyficznym zapachu dymu. Co ciekawe krowom to bardzo smakowało. 

Edytowano przez Adrian_K_90

Renault85-15TX    167

No dobra, czyli samozapłon jest możliwy ale jak wygląda sytuacja mokrego siana. Powiedzmy ile procent musi mieć wilgotności takie siano żeby wgl mówić o samozapłonie? Czy np. siano sprasowane na pół zielono to siano mokre czy np. wystarczy te 25% mokrego siana i wywoła samozapłon? Jest jakieś bardziej szczegółowe źródło tych informacji? 

jacus    102

powiem ci za pare dni bo dzisiaj zwiozlem ciotce ponad 300 kostek po burzy, na szczescie nie byl to intensywny opad i nie byly calkiem mokre-a co do samozaplonu to raczej watpie bo u tej ciotki to od wielu lat by stodoly nie bylo. nieraz kostke ciezko bylo podnies i nic sie nie dzialo-tylko plesnialo

mazurq    1

Panowie z innej beczki czy można robić sianokiszonke tylko w nocy bo łąkę moge kosić tylko w nocy tak samo przetrzasać i zgrabiać i belować taka specyfika miejsca czy ma to sens czy nocna rosa bedzie przeszkadzać na tyle że nic z tego nie wyjdzie ??

corrado    217

Sąsiadowi wykaszasz? :) Można ja swojego czasu też tak robiłem i nie było problemu z sianokiszonką.

mazurq    1

a jeszcze inne pytanie kolega zaproponował mi udział w koszeniu łąk na siano tylko niestety te łąki uprzednio ktoś przejechał albo talerzówka albo jakims agregatem i pozostawił strasznie nierówne czy idzie to jakoś wyrównać bez zakładania nowej łąki jakaś włóka tylko nie wiem czy ona tak ładnie zarówna dodam że łąk jest sporo z 80ha nie wiem czy wszystkie są takie bo dzisiaj kosiliśmy 10ha i szło jak krew z nosa jechałem max 7km/h wiec lipna prędkość normalnie jeżdze 12km/h mam tylko niestety bębnówkę

xzibit0000    3

zawsze coś da ale jak kolega wyżej pisał, idealnej łąki miec nie będziesz, ale pomoże na bank w jakims stopniu

Adrian_K_90    59

Masywny i przede wszystkim ciężki wał łąkowy wyrówna wszystko. Tylko że nie teraz. Teraz jest pewnie za sucho. Jesienią wał, wiosną wał, zamiast włóki na kretowiska. Po takim zabiegu koszenie stanie się możliwe. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Barenbrug
      Witamy serdecznie na naszym koncie!!!

Chcemy jako firma BARENBRUG zachęcić Was do dyskusji na temat zakładania użytków zielonych, a także lucerników. Pragniemy zawrzeć tutaj najważniejsze informacje dotyczące uprawy traw i lucerny oraz ich prawidłowej agrotechniki. Dodatkowo zachęcamy Was do wstawiania zdjęć, które będą pokazywały jak sprawdzają się nasze mieszanki na łąkach i gruntach ornych - zarówno tych, którzy będą chcieli pochwalić się tym co udało się zrobić w tym, jakże trudnym roku, ale także w latach ubiegłych oraz tych, którzy mają z takimi użytkami pewne problemy.
      Wszystko to ma skłonić nas do dyskusji jakie są najczęściej popełniane błędy przy uprawie lucerny i UZ, czego powinniśmy unikać i na co zwrócić szczególna uwagę (np. nawożenie, wysokość koszenia).
      Mamy nadzieję, że nasze porady i doświadczenie pomogą Wam uzyskać jeszcze większe plony!!!
      Na Wasze pytania chcemy odpowiadać regularnie, tak więc w każdy wtorek i piątek wszystkie tematy na pewno omówimy. We wtorki dyżur pełnił będzie Mateusz Nogaj - przedstawiciel handlowy odpowiedzialny za rynek traw pastewnych na wschodzie Polski, zwłaszcza na terenie Podlasia, natomiast w piątki ja postaram się odpowiedzieć na Wasze zapytania, a teren na którym pracuję to zachodnia Polska.

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka
      Barenbrug Polska

• Przez JEDREK
      Panowie interesuje mnie ile wołacie jak sprzedajecie siano za bala i ile na przykład bierzecie za tonę siana???? tak samo interesuje mnie cena sianokiszonki???? pomóżcie koledzy
    • Przez niudizajn
      Mam problem w postaci łak na torfie. Zrobiłem rok temu renowacje 2,5 ha takich łąk (Roundup + Orka) poczym zasiałem trawę i co sie okazało??? Na trawe było za sucho a na gwiazdnice pospolitą nie. Więc w tym roku na wiosne ponownie Roundup + agregat uprawowy i siew. Trawa urosła tylko tam gdzie torf był "rozcienczony" ze zwykły piaskiem (taki teren u mnie jest) , a gdzie jest sam torf to tawy jest 50/50 z chwastami. Co robić??? Dodam tylko ze odczyn ziemi jest na poziomie 6,5.
    • Przez JanKropka
      Witam wszystkich..

nie wiecie czy i jak wykonać odwodnienie takiego terenu, na niebiesko gdzie jest zalane, zielone linie to gdzie ma byc uprawa, strzałkami zaznaczono wykopy..

da się to zrobić szpadlem na taką głękokość niewielką.. dwóch szpadli żeby woda spływała do rowu, czy od razu kombinować z jakąś koparką, ale czy się opłaca tym bardziej jak wszystko obecnie podmokło a zima tuż tuż..http://www.superwww.home.pl/c126/projekt/garaz.jpg

czy w zwiazku z tymi zaleniami w dwóch miejscach nie lepiej wykpać szpadlem stawek mały jeden głebszy ten na dole i mniejszy na górze i połączyć do tego rowu..

czy zwykłe rury melioracyjne na głębokość dwóch szpadli coś dadzą zwłąszcza pomiedzy tymi stawkami, studzienkami odpływowymi, czy nie załalmią się ciągnik będzie jechał?

W SKROCIE, w tej sytuacji:szpadel czy koparka..

• Przez Luke16
      Witam mam pytanie dlaczego niektóre bele mi zapleśniały(sianokiszonka)????? Są to głównie białe plamy na zewnątrz ale zdarzały się też w środku sporawo tej kiszonki odchodzi.... Czego to jest przyczyna???