Polecane posty

MarcinPykuS    68

@jarekw, kilka lat temu miałem tak, że z 3 hektarów jęczmienia jarego, miałem aż 3 niepełne zbiorniki "śmiecia"...wszystko przez "dziki owies", zarosło, wygłuszyło i nic... :angry:

 

Od tego czasu już nic takiego się nie powtórzyło, bo zaczęliśmy stosować świetny środek-PUMA...naprawdę polecam, będziesz zaskoczony jego działaniem, zero dzikiego owsa, zboże czyściutkie, jutro jak nie zapomnę wezmę aparat i porobię zdjęcia, ponieważ tata w jednym miejscu specjalnie ominął i widać wszystko świetnie (tak mi mówił dziadek, ja tam nie byłem, a temu ominął bo dziadek, jak to dziadek, uznał że po co pryskać, jak już wszystko je dobre ;) )...

 

Od tego czasu siejemy pszenżyto, pszenicę, jęczmień jary i wszystko ładnie pryskamy środkiem PUMA...

 

@jarekw jak masz jakieś pytania to pytaj, jak będę umiał to Ci odpowiem... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Dzięki @MarcinPykuS !!!

 

Fotki chętnie zobaczę. U nas do tej pory to nie bylo z tym problemów ale odkąd sąsiad do uprawy się nie przykłada to u niego powstała wręcz plantacja nasienna tego świństwa. Ale jak poszedłem zobaczyc to mi ręce opadły. Tak jeden metr od miedzy nie ma nic pszenicy tylko głuchy owies, a następny metr to już pszenica jest "mocna" i owsa jest mniej, dalej jest czysto. Zastanawialiśmy się co z tym zrobic żeby to się nie wysiało. Na całej długości gdzie był ten owies wykosiłem wszystko kosą spalinową i wyrzuciliśmy to na ten nieużytek (jak przyschnie to spalimy), natomiast całą miedzę i trochę pszenicy potraktowałem Roundap-em. Tak pomyślałem, ze lepiej jest teraz poświęcic troche pszenicy niż za rok zamiast ziarna kosic śmieci.

 

To bylo znowu tak na marginesie ;)

 

Powiedz mi jeszcze w jakim czasie jest najlepiej pryskac? W tym roku będziemy siac w tym miejscu pszenżyto, więc pryskac to na wiosnę, czy może jeszcze na jesień? Jeśli na wiosnę to w którym momencie jest najlepiej? Czy "Puma" zwalcza też przy okazji inne chwasty czy oprócz tego dodatkowy oprysk na dwuliścienne jest poptrzebny ?

Byc może dla niektórych to są śmieszne pytania, ale tak jak pisałem wcześniej do tej pory nie mieliśmy z tym problemów.


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

My pryskamy na wiosnę, dokładnej daty Ci nie podam, muszę jutro zapytać i napiszę (wydaje mi się że coś początkiem maja, ale nie jestem pewien ;) ), no i ten środek PUMA zwalcza chwasty jednoliścienne (miotłę no i "dziki owies"), a co jeszcze dodajemy to jutro napiszę, sorki że Ci nie udzieliłem pełnej odpowiedzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Nie ma problemu Marcin ;)

Temat jest zawsze aktualny a i tak te informacje wykorzystam dopiero przy następnych zasiewach.

 

Wielkie dzięki za zainteresowanie problemem :)

 

Pozdrawiam!


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2254

U mnie ojciec zmieszał Pume z Chwastoxem i głuchego owsa zero ;) Puma nie jest tania ale efekt jest dobry. Chyba bede musiał zacząć siac wiecej ozim bo od walki z tym pieronstwem mozna zbankrutowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

Axial chyba dobrze działa na owies. Nie sprawdzałem ale miotłe w fazie kłoszenia wyciął pięknie i bez strat dla zborza


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

mam nowe pole, posiałem jęczmień jary. pryskałem pumą bo byłem pewien że będzie owies - z 5 ha na około 0,5 trafia się owies podejrzewam że było go tak dużo że środek nie zadziałał w 100% tak jak zawsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Przepraszam za zamieszanie co do tych oprysków-wszystko już wyjaśnione... ;)

 

Jęczmień-był pryskany 15 maja środkiem Lintur, następnie 26 maja środkiem Puma (odstęp między opryskiem miał wynosić 10 dni)...

 

Pszenica i pszenżyto-były pryskane 25 kwietnia środkiem Attribut+Sekator+Olemix...

 

No, teraz już nic nie pomieszałem... :)

 

Zdjęcia wrzucę wieczorem, teraz nie mam czasu...

EDIT

 

Proszę bardzo...

 

http://www.agrofoto.pl/forum/Jeczmien-jary-image73541.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer07    1

Ja muszę walczyć z tym owsem dosłownie wszędzie. Rzepak ozimy - wiadomo coś na jednoliścienne na jesieni załatwia sprawę. W pszenicy często przezimuje a jak jest późno siana to jeszcze na wiosnę poschodzi - już od paru lat stosuję Atlantis 0,2kg i owsa nie ma. Wychodzi dużo taniej od Pumy bo ok 80zł/ha. Można również stosować Attribut i Axial (formalnie nie jest zarejstrowany na owies głuchy ale podobna działa). Co do jęczmienia jarego to Puma w dawce 0,8L spokojnie daje sobie radę tylko należy ja stosować osobno a w przypadku mieszanin 1L/ha. W tym roku część jęczmienia opryskałem Atlantisem ale dawka 0,15kg/ha okazała się nie wystarczająca (tam gdzie kupuję środki ochrony roślin powiedzieli że trzeba było dać 0,2kg). Ja stosuje Atlantis ze względu na to że bardzo dobrze zwalcza miotłę a z tym u mnie jest największy problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Witam "farmer07",

Czy wystarczy po siewie zboża ozimego wykonac oprysk Atlantisem i sprawa miotły i owsa będzie załatwiona? Bo ja to zawsze na miotłę pryskam zaraz po siewie. Niektórzy na miotłę pryskają wiosną, ale u nas mamy takie miejsca, w których już na zimę potrafi zrobic się mokro i potem tej miotły jest tyle ,że chyba tylko Roundapem można by ją pokonac :P


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

mam takie pytanie na polu rośnie owies ale na polu jest pełno dzikiego owsa i czy mogę to spryskać pumą nie zniszczy

ona normalnego owsa?


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer07    1

"jarekw"

Herbicydy zwalczające owies głuchy w zbożach najlepiej stosować wiosną-wtedy uzyskuje się najlepszy efekt chwastobójczy. Owies głuchy największe wschody ma na wiosnę także w przypadku zwalczenia go na jesieni w rzadkim łanie zboża na wiosnę mogą nastąpić jego powtórne wschody. Skoro piszesz że miotła Ci duża rośnie na jesieni to zboże pewnie też, może zaryzykuj opryskać na jesieni jakąś małą powierzcnię w celu doświadczalnym a przy gęstym łanie zboża może i będzie to dobre rozwiązanie bo Atlantis można również stosować na jesieni ale ja tego nie praktykowałem więc nie mogę Ci doradzić tak na 100%, decyzję musisz podjąć sam. Co do zwalczania miotły to lepszego środka nie widziałem, duże lepszy niż jakiś ipu. Ja stosuję go od 3 czy 4 lat zawsze wiosną w dawce 0,2kg/ha. Może rozważ inną opcję zeby dwa razy na miotłę nie pryskać-skoro duża Ci na jesieni rośnie to pewnie też pszenicę wcześnie wysiewasz. Ja jestem z lubelskiego a pszenicę to sieję na początku października tak max do 15 czyli w lekko opóźnionym terminie (oczywiście troszeczkę gęściej) a różnicy w plonie pomiędzy tą sianą w optymalnym terminie nie widać a dodatkowo tej późniejszej pszenicy nie trzeba pryskać na jesieni od mszyc-wektorów chorób wirusowych. Dodatkowym plusem opóźnionych siewów jest to że w czasie suszy uzyskuje się bardziej wyrównane wschody roślin, ale tak jak juz pisałem-wybór nalezy do Ciebie, może zrób dwa małe doświadczonka tak jak Ci napisałem (jedno z atlantisem na jesieni drugie z opóźnionym siewem) a resztę zrób po swojemu i zobaczysz co najlepiej wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak chcesz zebrać owies to niczego nie stosuj :D nie ma takiego srodka zarejestrowanego, przy najmniej ja o takim nie słyszałem :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeżeli jest go mało to najlepiej wyrwać, a jak dużo to pewnie plonu też ładnego nie będzie. Paskudny chwast, sam z nim walczę na dzierżawach- pola pozaniedbywane, a puma droga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Mam wielki problem z owsem głuchym. Zacznę od początku. rok temu dostałem pole i na nim było wcześniej zasiane pszenżyto ozime, w którym było dużo owsika. Ja dostałem to pole późno, i nie zdążyłem zaorać go na jesień, więc zrobiłem to jak najwcześniej mogłem tzn koniec stycznia, potem na wiosnę posiałem jęczmień, i owies zaczął szybciej wschodzić od jęczmienia i było go tak dużo że jęczmień nie dał rady wszystki wzejść, po prostu zagłuszył go, następnie popryskałem go axialem no i niby wziął ten owsik, ale po kilku tygodniach odbił, lecz wtedy to było już za późno na pryskanie. na jesieni posiałem tam pszenżyto, lecz część ziarna wybrały mi żurawie. Teraz byłem na polu i widzę że znowu owsik zaczyna wschodzić, a ja chciałem trochę tego pszenżyta przesiać, bo część jest za rzadka, i nic tam nie będzie. I teraz mam problem, jak zasieję pszenicę to owsik będzie znowu wcześniej wschodził, i znowu zagłuszy zboże, a opryskać będę mógł dopiero jak pszenica będzie miała 4 liście. Myślałem żeby wsiać samym siewnikiem w to pszenżyto bez uprawy, lecz z redlicami stopkowymi to nie dam rady tego zrobić. Chciałem zapytać może ktoś z was ma wie jak to teraz najlepiej zrobić, żeby nie było tego owsika, i zboże było ładne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Puma zawsze zwalczała owies głuchy. A co jak co jak ktoś wymyśli środek na owies głuchy w owsie to nobla powinien dostać bo bez ingerencji genetycznej by się nie obeszło.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razak62    0

panowie a co myślicie o attribut 70sg czy można go stosować z chwastoxem w pszenicy jarej. w tamtym roku stosowałem go z granstarem i jakoś mi poprzypalało liście w zbożu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomek2169    4

witam mam pytanie czy huzar activ zniszczy owies głuchy w uprawie jęczmienia jarego ?

jeśli nie to czym go zwalczyć tanio i skutecznie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez mlodyrolnik3
      Witam
       
      Jestem tu nowy i jestem nowym rolnikiem.
      Mam zamiar zasiać owies i napiszcie czy wszystko dobrze będę robił.
       
      1. Było wcześniej pszenżyto
      2. Nic nie było robione od czasu żniw, ponieważ dopiero teraz wydzierżawiłem tą ziemie.
      3. Jest tam trochę perzu i mam zamiar jutro to podorać (zobaczę jak będzie szło).
      4. No wiosnę tak gdzieś 2 tyg. przed sianiem zaoram.
      5. Później trzeba rozsiać nawóz ale nie wiem jaki? Możecie mi coś polecić i w jakich dawkach go siać? Po jakim czasie mam to zdrapać i zasiać owies??
      5. Po zdrapanym powlekę i zasieje owies.
      6. Trzeba jeszcze raz sypnąć nawozem ale po jakim czasie?? I jakim nawozem??
      7. Trzeba opryskać tylko nie wiem kiedy i jakim opryskiem??
       
      Jak możecie to odpowiedzcie na moje pytania i jak coś jest źle to poprawcie.
      Z góry dziękuje.
       
      Pozdrawiam
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj