kat

Obornik na łąkę

Polecane posty

krzysiek03    10

powiem wam jedno natura to natura żaden nawoz no chyba ze w jakichś mega dawkach tak nie dziala na laki jak obornik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
longer89    1

W tym sezonie połowę łąk nawiozłem na jesień, a resztę na wiosnę bo akurat aura sprzyjała. Ciekawe jakie efekty będą wiosennego nawożenia, bo zawsze na jesień nawoziłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo1970    51

witam jeżeli jest to obornik przefermentowany nie swierzy to rozłoży się bez problemu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    552

witam czy ktoś próbował lać gnojówkę opryskiwaczem bo mam trochę jej ale nie za dużo i chciałbym lać na młoda lakę i nie wiem czy lać opryskiwaczem rozcieńczoną gnojówkę tak na 100l wody z 20-30 l gnojówki bo kolega tak lał na zboże i niby zboże ładnie rośnie i nic nie przypala a ja bym chciałlać na łake młodą w tym roku sianą bo tydzień temu ją skosiłem 1 raz i zebrałem i chciałbym ją podlać gnojówką ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak by kogoś zainteresowało to na łąki wywożę coś takiego. Sprawdza się idealnie. 

 

[galleryimg=649016]

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Im  wczesniej  tym lepiej . Tylko  mokro  teraz  troche  , ja  czekam  tylko  z  tego powodu ...


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Witam serdecznie,

 

Obornik w terminie jesiennym najlepiej wyrzucać w październiku/listopadzie - tym bardziej, że wg zaleceń agencji do końca listopada można nawóz organiczny wyrzucić na pola. Fakt, że ten kto zdążył wcześniej ten lepiej na tym wyszedł, ze względu na sporą ilość opadów, które teraz utrudniają albo nawet uniemożliwiają wjazd na pole czy użytek zielony. Obornik najlepiej aby był dobrze przefermentowany i drobno rozdrobniony - teraz możemy go rzucić do 20t/ha. Wiosną natomiast dobrze abyście taki użytek przebronowali broną zębową bądź przewłókowali, ze względu na resztki które pozostały jak np. słoma. Zalegające resztki w późniejszym czasie będą utrudniały trawom wzrost w okresie wegetacyjnym i w pewnym momencie mogą one zacząć miejscami wypadać przez co pojawią się puste place, w których zaczną pojawiać się chwasty.

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

laki z roku na rok nawozone obornikiem, dawka ok 20 ton na ha, laki 5 i 6 klasa, miejscami torfy, bardziej wskazany  bylby nawoz potasowy czy fosforowy w takim przypadku? a moze ograniczyc sie do nawozow azotowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czy u was po wywożeniu obornika na łąki też nastąpił rozwój chwastów, w moim przypadku chwastnicy? Strasznie się rozsiewa, szczególnie tam gdzie był dawany obornik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

ja daje 2 rok obornik. i z tego co widze to chawsty się zmniejszyły. mniej szczawu itp. trwa rośnie w kolejnych pokosach lepiej i mocniej. ale też zaznacze że w tym roku  na 2-gi pokos pryskałem siarczan magnezu który jak mi się wydaje, spowodował wzrost roslin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

Obornik na łąki daje super efekty i to moim zdaniem lepsze niż obornik pop skibę na piaszczyste gleby, ale nie zgadzam się z powszechnie panującą opinią że na łąki obornik ma być dobrze przefermentowany, bo taki gdy padnie większa kupka wypala place, zsycha się i pozostaje nie wiem jak dobry rozrzutnik trzeba mieć żeby drobno rozdrobnić a i tak zawsze padnie jakiś większy placek mazidła, stosuje obornik na łąki i pastwiska od kilkunastu lat i najlepsze efekty daje właśnie taki słomiasty świeży gnojik  gdzie te mokre słomki poprostu przerosną darnią na wiosnę i nie ma po nich śladu, stosuje również obornik na wiosnę na pastwiska też jak ruszy wegetacja do tego 150kg/ha mocznika i trawa jak las ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7199

Obornik rozwieziony 3 tyg temu ok 20t/ha leżał na pryzmie od czerwca mocno przefermentowany mokra papka i jest trochę grudek, zostawic do wiosny az troche skruszeje, czy przelecieć teraz bronami? Ja zawsze odwracam brony do góry zębami i jest włóka...
A próbował ktoś może przetrzasaczem?


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Obornik rozwieziony 3 tyg temu ok 20t/ha leżał na pryzmie od czerwca mocno przefermentowany mokra papka i jest trochę grudek, zostawic do wiosny az troche skruszeje, czy przelecieć teraz bronami? Ja zawsze odwracam brony do góry zębami i jest włóka...

A próbował ktoś może przetrzasaczem?

Zdecydowanie wiosną lepiej ;) wegetacja już zakończona a wiosną 'przewłókowana' trawa lepiej ruszy bo będzie napowietrzona gleba, a węzły krzewienia będą łatwiej odbijać - a później NPK, a co do stosowania siarczanu magnezu - super pomysł, ponieważ siarki brakuje na użytkach zielonych, Duże ilości azotu rzucane w ciągu roku nie będą wykorzystywane efektywnie, a uzyskiwane białko nie będzie na tak wysokim poziomie jak być powinno, gdy siarka będzie niedostępna.

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

Są jakieś zalecenia (opracowania) odnośnie pogłównego nawożenia siarczanem magnezu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Jaką dawkę siarczanu magnezu zastosowałeś?

Dawałeś siedmiowodny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

ja to dodawałem również mocznik (ok 15kg) + siarczan magnezu ok 5 kg/ha.(przy ustawieniu opryskiwacza 200l/ha) w przyszłym roku po każdym pokosie będę tak pryskał i wg, mnie taki oprysk daje lepszy efekt niż nawożenie mocznika rozsiewaczem na 2-gi i kolejny pokos. 

 

@Xeon - tak, siedmiowodny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Na jesien dalem na lake obornik dosc konkretna dawke. W tygodniu bronowalem lake i zostalo duzo resztek po oborniku.  Nie zaszkodzi jak to tak zostawie czy lepiej pozgarniac to jakos zgrabiarka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7199

To po co tyle kladles, jak slomiasty to może i będzie w beli chociaż jak od jesieni to nie powinno.
U mnie mocno przepalony po bronie grudki fajnie rozbiło i już trawa zakryła, a rośnie jak szalona jutro z azotem lecimy nie ma co czekać


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Slomiasty nie byl tylko juz troche przerobiony. Tyle dalem bo byla taka duza pryzma i chcialem ja zmeczyc do konca. Bronowalem dopiero kilka dni temu a nawozu jeszcze nie dalem. Jest duzo lucerny na tej lace i myslalem zeby troche zmniejszyc saletre do 100kg/ha a z obornika tez jakis azot jest dostepny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7199

To dobra dawka pewnie była he ale co nawet jak zgarniesz to teraz to jak zbierzesz, prasa tylko roztrzepie ja bym zostawił. Ja PK trochę ograniczylem, a N idzie normalnie


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
    • Przez MaciusN95
      Witam, 
      mam problem z sitowiem na łące są to łąki w większości stare ponad 20 letnie jest z nich robione siano i po zimie zauważyłem, że jest dużo sitowia ktoś wie jak to zlikwidować ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj