Gość Profil usunięty

Zapładnianie maciory

Polecane posty

też mam problemy. nawet ze starszymi lochami. prócz obecności knura ważna jest duża ilość światła i odpowiednia dawka wit E. tak mi mówiła moja pani weterynarz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

ma wspolne nawet czytałem ze sztucznie wywolana ruja moze powodowac tylko uwolnienie małej liczby komurek jajowych


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey-255    0

witam ja kupowałem takie tabletki do paszy które dawało sie 4 dni przed przypuszczalną rują i w tedy pomogło.

ale po odsadzeniu prosiąt znowu brak ruji pewnie znowu trzeba bedzie dać tabletki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

kiedys probowałem na zastrzyk i miały po 3,4 sztuki prosiat... nie mam knura wszystko kryje sztucznie

Aby ciąża się utrzymała musi być chyba co najmniej 5 zarodków, chodzi o poziom hormonu. Jeśli masz takie małe mioty to mają jakiegoś wirusa ale nie pamiętam nazwy i wtedy część płodów obumiera i zostają wchłonięte przez łożysko. Zdarza się że rodzą się przygniłe skarłowaciałe płody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek2323    0

Witam mam pytanie ile razy w czasie jednej rui powinno się puszczać lochy do knura i w jakim odstępie czasu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weris    44
Aby ciąża się utrzymała musi być chyba co najmniej 5 zarodków, chodzi o poziom hormonu. Jeśli masz takie małe mioty to mają jakiegoś wirusa ale nie pamiętam nazwy i wtedy część płodów obumiera i zostają wchłonięte przez łożysko. Zdarza się że rodzą się przygniłe skarłowaciałe płody?
Jeśli są martwe lub jest ich mało stosuje się zastrzyk na parwowirozę podaje się trzy tygodnie przed zaproszeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dromik    4

Ja jak zapraszam lochę naturalnym nasieniem to puszczam ją do knura w chwili zauważenia ruj do chwili jej zakończenia czasami jest to 2 razy a czasami 3 lub 4 w odstępach co ok 24h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Orany co wy robicie z tymi lochami ja jak zauważę ruję to kryję następnego dnia ewentualnie powtarzam po 24 godzinach i na mioty nie narzekam B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dromik    4

Kolego ja praktykuje zazwyczaj 2 razy ale czasami i trzy razy jak młoda loszka i ma jeszcze ruje a czwarty to jest praktycznie wcale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

u mnie tez nie miała rui maciora i dałem zastrzyk i miała 12 po odsadzeniu prosiąt tez ten sam problem dałem zastrzyk i za 4 dni dostała ruje i teraz jest prośna a ile bedzie miec to niewiadomo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

prosze sie zaznajomic z fizjologia ukladu rozrodczego i nie tylko a nie robic na pale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

a czym moglo byc spowodowane ze maciora "zapomniala sie oprosic"? Wszystko wskazywalo ze bedzie sie prosic z terminem tylko mleka brakowalo i po terminie zaczela zachowywac sie normalnie i wymie sie zmiejszylo a prosiat nie ma? a druga z kolei oprosila sie o 8 dnia za wczesnie ale prosiaki ladne i wyrownane lecz tylko 9.

Edytowano przez qba333

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Nie chcę nikogo obrażać, ale ostatni post powinniśmy zapisać dla potomności 'maciora zapomniała się oprosić'. Kolego weź jakąś książkę i poczytaj o świnkach trochę, na podstawie literatury obserwuj świnie które masz, i staraj się przy nich pracować poprawnie. Przede wszystkim podstawy, bo bez tego ani rusz. Bez fachowej wiedzy robi się krzywdę przede wszystkim sobie, świniom, oraz własnemu portfelowi. Praktyka oraz doświadczenie przychodzą z czasem, ale wiedzę trzeba posiadać chociaż podstawową!

Edytowano przez Krzynio257

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Ten plan odbudowy to na razie za wersje książkową przyczyn spadku autorom przelali sobie okrągłe sumki. Nie ma się czym podniecać bo pieniędzy starczy na jakieś 100 gospodarstw. Bedą do tego szkolenia, czyli pewnie podpis listy na sztuke i byle do domu jak najszybciej. Zresztą kto bedzie prowadził takie szkolenia? Maxiben, Krzynio257, może jakiś kilku dobrych doświadczonych hodowców z wiedzą i umiejętnościa jej przekazania? Na pewno nie, bo za nie będzie kasa i wpakują się jakieś tumoki byle kase dostać, a przygotują się na podstawie książek których autorzy urodzili się przed 1 wojną światową. A w tv będą pitolić jak to program ruszył i rolnicy jak bardzo korzystają z niego. A pogłowie bedzie pewnie z 8 milinów z czego z 3mln sprowadzone warchlaki.

A w temacie to najczęściej winne jest żywienie, odpowiednie zbilansowane. Ostatnio modna w moich stronach jest spakowana kuku, bez zakiszenia zamknięta szczelnie. Jeśli źle się z nią obchodzić to można sobie taką bombe mykotoksynową wyprodukować, a to ma olbrzymi wpływ na rozród. Złej jakości zboże i stare otręby też mogą być ich żródłem. Pozatym to nie wiele wiem w temacie, bo przygode z maciorami zakończyłem 4 lata temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

sorry ale takie stwierdzenie padlo juz na forum nie raz a ze stwierdzenie to pasowało do sytuacji dla tego tez go uzylem. Przyszla matka zachowywala sie jak by naprawde miała być prośna ale po terminie porodu wszystko jej przeszlo dostala apetytu a wymie nie bylo juz tak nabrzmiałe A Człowiek uczy sie całe życie a kto pyta nie bładzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

I między innymi dlatego potrzebny jest plan odbudowy

A niby w czym on pomoże rozłoży do reszty naszą hodowlę?I duńczycy wykupią te chlewnie od komornika za połowę ceny :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

henio2@ pomoc powinna być przede wszystkim w profesjonalnych szkoleniach zarówno teoretycznych jak i praktycznych, dlatego tak napisałem.

qba333@ trzeba było lochę zbadać USG, taka usługa u weterynarza to wydatek rzędu 15zł, jak weterynarz przyjeżdża do czegoś innego to przy okazji USG pewnie też by zrobił i wtedy byś wiedział czy jest prośna czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Ludzie nie potrzeba pieniedzy na nowe chlewnie czy reszte .. wystarczy że cena bedzie taka zeby sie opłacało i zostawało coś z tego na rozwijanie produkcji .. jak słysze ze mają być programy do 1mln zł na odbudowe to mnie strzyka .. a kto zniszczył chodowle w polsce ? ludzi pobuduj budynki wezmą kredyny cena spadnie kilka razy rzut nie wypali i nastepny do odstrzału .. a pozatym tu chodzi o to żeby brać prosieta do chodowli z zagranicznych ferm .. to jest chore mieliśmy dobre świnie a teraz mamy pomieszane cos z czymś ..nasze jedzie na zachód a badziewie z zchodu do nas ..


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koledzy czy spotkaliście się z taką sytuacją że zaproszona locha ma ruje. pisze ponieważ raz mniałem taką sytuacje a weterynarz powiedział że się zdażają takie przypadki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

faktycznie co do usg to racja. Niestety ojciec nigdy z takich usług nie korzystał wiec trzeba go powoli do "nowosci" przekonywac.

a co do szkolen to jestem za ale zeby byly prowadzone przez ludzi ktorzy tym sie zajmują na co dzień a znając życie to bedzie tylko zrobione na sztukę i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Dlatego pisałem, że szkolenia powinny być teoretyczne oraz praktyczne. A co do rui u zaproszonej lochy to nic dziwnego, po prostu zachwiania gospodarki hormonalnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

Ludzie nie potrzeba pieniedzy na nowe chlewnie czy reszte .. wystarczy że cena bedzie taka zeby sie opłacało i zostawało coś z tego na rozwijanie produkcji .. jak słysze ze mają być programy do 1mln zł na odbudowe to mnie strzyka .. a kto zniszczył chodowle w polsce ? ludzi pobuduj budynki wezmą kredyny cena spadnie kilka razy rzut nie wypali i nastepny do odstrzału .. a pozatym tu chodzi o to żeby brać prosieta do chodowli z zagranicznych ferm .. to jest chore mieliśmy dobre świnie a teraz mamy pomieszane cos z czymś ..nasze jedzie na zachód a badziewie z zchodu do nas ..

ja się z tym co piszesz nie zgadzam bo co to znaczy żeby cena była oplacalna? co dla tych co maja tuczarnie Europy ? A hodowla polska sama się zniszczyla i pogłowie spadnie jeszcze bardziej jeśli sami rolnicy nie zaczna produkować efektywniej i taniej dlatego wsparcie dla tych którzy chcą pracować z lochami jest wlasciwe byle trafilo do polskiego rodzinnego gospodarstwa

miałem przykład rui u prosnej ok 4 tyg lochy gdzie pare dni później badanie usg potwierdzilo ciaze

u mnie najnowszy przypadek locha w dniu porodu poroniła prosiąt prez kolejne dni po 1 -2 szt po 7 dniach jeszcze jednego takiego już bez oczu rozmniekczonego a smrod ! a dzisiaj po 22 dniach kilka kosci szok !?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

jeśli ktoś weźmie dotacje i druga połowe na kredyt zinwestuje w chlewnie stado zadodowe i reszte i co jeśli cena spadnie jak jest teraz i co z czego kredty splaci ?

hodowla sama nie upadła tylu ludzie zmądrzeli i jak policzyli że są do tyłu to po co to hodować ?


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol012011
      Witam mam pytanie czy taki interes by wypalił. A mianowicie kupowanie małych cieląt i sprzedaż takich ponad 100kg do dalszej hodowli. Cielęta mam gdzie kupić po cenie 300zł/szt. Bym je odpajał mlekiem zastępczym, dostawały siano, śrutę, sianokiszonkę a w lato na trawę. Jak myślicie jaką cenę bym uzyskał za takiego ponad 100kg chodzi mi głównie o HF i mieszańce???
    • Przez lukasz222
      Witam serdecznie
      Chciałbym bardzo prosić o wypełnienie mojej ankiety, która będzie podstawą do stworzenia pracy inżynierskiej. Ankieta dotyczy postępu technicznego i technologicznego w chlewniach macior w latach 2004-2012 w woj. śląskim (jednakowoż zachęcam także rolników z okolic mojego województwa). Ankieta jest przystępna, większość to pytania testowe, więc nie powinna zająć więcej niż 5-10 minut, a jest to dla mnie bardzo ważne by zebrać jak najwięcej informacji na ten temat. Każdy kto cokolwiek robił i modernizował przy swoich maciorkach niech poświęci parę minut podczas wieczornego odpoczynku i pomoże mi w stworzeniu czegoś, co może stanowić o tym jak potoczy się moja kariera w przyszłości.
      Ankieta jest w pełni anonimowa. Podaję link do niej:
       
      http://moje-ankiety....pond-43841.html
       
      Z góry bardzo serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam!!
       
      Ponawiam prośbę o Wasz udział w ankiecie
    • Przez mi3p
      Witam mam takie pytanko jaka rasa świń jest dobra do odchowu prosiąt [Wykluczam pbz i wbp] Chciałbym takie coś z "kolorowych"
    • Przez slepy78
      Witam
       
      Jaka jest najwcześniejsza pora jesiennego sadzenia?
       
      Szkółkarze już ponoć zaczynają wykopywać w tym tygodniu drzewka choć liście jeszcze są
      czy te drzewka się przyjmą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj