Skocz do zawartości
gelo707

Geoportal- dokładność map a stan faktyczny

Polecane posty

gelo707    20

Witam. Niedawno wynikła taka sprawa: sąsiad zaczął mieć pretensje że woruję się w jego działkę. Odkąd pamiętam czyli te kilkadziesiąt lat zawsze tak było orane, a zawsze były problemy z nim że on lubił sobie podskrzybywać miedzę :lol: Nigdy nie miał pretensji że orzę na jego albo coś podobnego :D

Najlepsze że patrząc na mapki geoportalu rzeczywiście widać że to ja wchodzę na jego pole. I mam pytanie: czy można wierzyć 100% tym mapkom i siatce pokazującej granice działek? Bo jak patrzyłem po sąsiadach to niektórzy mają wjazd na podwórek po działkach sąsiadów. A w rzeczywistości wjazd mają na swoim podwórku.Gdybym chciał zastosować się do map i granic z geoportalu to musiałbym przesunąć się nawet i o kilka metrów oddając mu kawałek pola a następnie ja musiałbym wejść w pole drugiego sąsiada i zabrać mu te kilka metrów z szerokości, sąsiad następnemu itd. Co najzabawniejsze aktualne miedze miejscami lecą po uskokach tak że pole sąsiada jest 1.5m wyżej niż moje, a drugiego sąsiada 1.5m niżej od mojego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paragwaj    0
Napisano (edytowany)

patrząc po moim polu i granicach w geoportalu mogę stwierdzić, że są przesunięcia na mapkach. z sąsiadem mam granicę, w granicy mam ścianę jednego z garaży, i wg mapek na geoportalu ta ściana jest już na działce sąsiada. a patrząc na słupek graniczny okazuje się, że ten mur jest jakieś pół metra od granicy na mojej działce. także, orientacyjnie można z tamtych granic skorzystać, ale dokładnie to będziesz musiał znaleźć sobie kamienie graniczne i sam to ocenić albo po prostu wynająć geodetę.

Edytowano przez paragwaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Cihu    123

Zgadzam się z przedmówca. Na geoportalu wiele działek zgadza się ze stanem faktycznym (ze słupkami) jednak nie wszystkie. Mam jedno miejsce gdzie stoi słupek a geoportal pokazuje ze granica jest zła pomimo, że jest na 100% dobra. Jak sąsiad ma pretensje to każ mu przyjść z geodetą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelo707    20

No geodeta to pewnie ostateczność, a co do słupków to nawet nie wiem gdzie ich szukać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    50

mogą być granice poprzesuwane. była u nas jedna działka gdzie koniec sięgał kilka metrów za rów melioracyjny (co było niemożliwe) a teraz jest już dobrze tylko że z działki 4,30 zrobiło się 4,15 (według ARMiR) i po granicy jest uprawiane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukejro    157
Napisano (edytowany)

Mapy z Geoportalu są mapami tylko orientacyjnymi. Nawet jest tam taka informacja, że dane z portalu "mogą być wykorzystywane jedynie w zakresie przybliżonej identyfikacji i lokalizacji przestrzennej działki oraz oszacowania jej powierzchni"

To samo się tyczy ortofotomap którymi posługuje się ARiMR (też są niedokładne) jednak nie przeszkadza to agencji w obliczaniu powierzchni działek z dokładnością 1 ara i pomniejszaniu dotacji bezpośrednich dla rolników... :D

Edytowano przez lukejro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paragwaj    0

jeżeli nie masz pojęcia gdzie szukać kamieni to pozaglądaj na mapki. warunek: muszą to być stare mapki, nie ze zdjęciami, chyba wiesz o co chodzi. ja mam w domu takie mapki na których właśnie są zaznaczone te kamienie, układ granic, punkty orientacyjne w terenie. jeśli nie masz - popytaj rodziców, sąsiadów z którymi masz dobre układy i mają działki niedaleko tego pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelo707    20

Aha już się orientuję:) Mapki gdzieś powinny być, tak więc sprawa może niedługo się wyjaśni:)

Podziękował za odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    98

Na geoportalu od jakiegoś czasu jest komunikat żeby się nie sugerować obrazem a granicami. Sąrozbieżności. Jedynie można zauważyć że np granica idzie prosta a miedza jest półokrągła. Ja tego używam żeby sobie wymierzyć np w kawałku 15ha ile mam kuku a ile owsa mniej więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    62

w mojej okolicy jakoś tam te mapki się zgadzają nawet dokładnie :D Co do budynków weźcie pod uwagę że zdjęcia są z satelity (z powietrza na pewno) i mogą być lekko z boku więc budynek "krzywo stoi" na mapie ;)

 

Co do kamieni granicznych zawsze znajdują się w miejscu załamania linii, stoją po prostu tak że pomiędzy nimi jest tylko linia prosta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
murtek    122

Ja używam geoportalu w ostateczności, tj. kiedy mam zastrzeżenia przy usłudze koszenia kombajnem... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    16

Granice są pozaznaczane różnie, tak jak trzeba przyznać że część jest nieco poprzesuwana, tak samo jest całkiem sporo dobrze zaznaczonych. Wiem jedno-jeśli mierzy się powierzchnie nanosząc linie pomiarowe po obrazie to pomiar wychodzi idealnie-porównywałem pomiar z Geoportalu i pomiar GPS wykonany na na kilku kawałkach, różnica jeśli była to w granicach 1% sie mieściła(oczywiście przy bardzo uważnym zaznaczaniu na geop.) ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer777    11

mam pytanko mam okazje wziąść dzierrzawe ok 90 arów to pole jest podzielone na działki i są słupki graniczne po polu i czy będzie dało sie to zorać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez jestem_z_miasta
   Cześć, 
   mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
   I nie wiem co z tym zrobić. 
    
   Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 
    
   Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 
    
   Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  
    
   dzięki!
  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez Aries
   Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.
    
   Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.
    
   Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.
    
   ====================================================
   4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno
    
                              *   *   *
   1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
   W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
   http://www.informacj...ug-nowych-zasad
    
   Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
  • Przez coolman111
   Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?
    
   Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
   Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/
    
   Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
  • Przez Arni
   Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
   Jak to było u was?
    
    
   Pozdro Arni
×