adrianoo

Komórki somatyczne

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Komórki somatyczne w mleku

Adanos    3

Szczepionki trzeba co jakiś czas podważać

 

Wiesz może coś więcej na temat szczepionek? Mam w planach wszystkie krowy zaszczepić, zastanawiam się również nad jałówkami wysokocielnymi. Kiedy najlepiej je szczepić i co jaki czas ponawiać? Próbował ktoś z Was wyleczyć krowę z ketozy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaca19855    11

A mieliscie przypadek zapalenia wymienia podczas zasuszenia? U mnie wczoraj wieczorem krowa jedną ćwiartkę miała twardą jak kamień , temp 41 stopni i brak apetytu, przyjechał wet, podał leki i dziś za bardzo poprawy nie ma, temperatura 40 apetyt słaby, ćwiartka jedynie trochę zmiękła. Nigdy nie  miałem takiego przypadku, mam nadzieje że nie stracę krowy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aras8593    7

Płyn wykrywa mi zapalenie a mleko jest bez żadnych grudek, kłaczków ani nie ma opuchlizny. Jeszcze takiego zapalenia nie miałem, ktoś coś wie na ten temat? Mam teraz dwie sztuki w takim stanie: jedna tydzień po wycieleniu(pierwiastka) a druga 2 tygodnie po wycieleniu, chyba w 7 laktacji. Ta starsza dostała synulox, ale nie pomogło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Jak długo hodujesz krowy??  Krowa po wycieleniu ma podwyższone komórki somatyczne


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aras8593    7

ale inne sztuki mają czyste mleko i też po tygodniu czy dwóch od wycielenia... Może po prostu będę miał na uwadze te ćwiartki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MAREKK    0

do:@rafik256 - jak często trafiają się Mykoplazmy w mleku

jako przyczyna mastitis ,czy robi się autoszczepionkę i jaka jest jej skuteczność?

Edytowano przez MAREKK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dervel    0

Witam, mam małe pytanie, Czy znacie jakieś sposoby, aby obliczyć ilość bakterii somatycznych w mleku? Nie chodzi mi o preparaty które dolewa się do zdojonego mleka i pokazujące czy jest dużo tych bakterii czy mało. Chodzi mi o takie badanie +/- jak w laboratorium w mleczarni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

chyba chodzi Ci o komórki somatyczne, bo bakterie to inna sprawa.  ilość komorek imformuje Cie o stanie zdrowia Twoich krow, w szczególności wymion.  Jeśli nawet obniżysz jednorazowo wynik mleka to i tak nie rozwiaze problemu, Trzeba lepiej przyjrzeć się krowom, zadbac o lepsze prawidłowe zywienie, Komorki najczęściej biora się ze stanow zapalnych wymion , jeśli wymie nie będzie leczone komórki będą wystepowac az do końca laktacji. Kup plyn, przebadaj mleko od każdej krowy i będziesz wiedział która lub które sztuki zawyzaja Ci srednia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Genius9872    400

raczej sam nie policzysz o ile grzyby gronkowce na pożywce wychodujesz łatwością posiewy na somatyczne nie koniecznie... u mnie mleczarnia sama robi badania jak dasz próbkę:) masz dwie opcje kupić gotowy aparat mierniczy http://www.alfalaval-kamilux.pl/licznikkomorek.html

albo http://www.uwm.edu.pl/kmizj/wp-content/uploads/2012/04/%C4%86wiczenie-1-Ocena-mleka-surowego-do-skupu-oraz-wp%C5%82yw-ch%C5%82odniczego-przechowywania-na-jako%C5%9B%C4%87-i-trwa%C5%82o%C5%9B%C4%87-surowca.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dervel    0

Też jest u mnie możliwość oddania próbek do badania tylko, że nie wiem czy im wierzyć. Dla przykładu oddałem od krowy 5 próbek, co 4 udoje. Raz ma mleko na poziomie 70-80 a raz ponad 10000, nawet raz oddałem z każdej ćwiartki osobo i wyszło, że jest poniżej 100 w każdej. Teraz nie wiadomo które krowy trzeba leczyć skoro oni tak badają próbki.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

jak jest taka duza ilość to plyn do badania mleka Ci pokaze, może nie jest to dokładne badanie, ale można poznac czy komórki sa niskie, srednie, na poziomie 200-400 tys czy wysokie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Genius9872    400

hm a jakieś niezależne ośrodki badania ja woże czasami do Lublina na probostwo to komórki za próbkę ze 3zł kosztują:) a zebyś wiedział że nie ma co wierzyć mleczarni mam krowy pod oceną i zawsze są gorsze wyniki B T z mleczarni!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Genius ale te wyniki z mleczarni są tak jak z pod oceny od każdej krowy czy tylko sobie policzysz średnią z pod oceny a z mleka ze zbiornika w mleczarni wychodzi więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Genius9872    400

wszystkie krowy mam oddzielnie pod oceną no ale mam co miesięczne wyniki i dla stada:) i często jest wg mleczarni że B 3,1-2 a spod oceny 3,3 Tłuszcz podobnie oczywiście niższe wyniki są podawane przez mleczarnię :) dla pewności robiliśmy badania w niezależnym laboratorium w LBN i potwierdziały się wyniki spod oceny:) ale i tak nie zapomnę jak jednego roku kiedy weszły kwoty mleczne pod koniec roku krowy podobno dawały mi ogółem ze stada 5-7% T !!! to był istny absurd

Robiliśmy afery i różnica zmalała ale zawsze jest 0,1;p  a nie wierzę że w odstępie 5min od pobrania próbki z tej samej głębokości zmalało mi białko i tłuszcz.. wszystko robic byle jak najmniej zapłacić producentowi..   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrul    0

do rafik 256 chciałbym nawiązać z Tobą kontakt odnośnie szczepionek ale nie mogę Ci wysłać wiadomości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Trochę mnie nie było i widzę że są już posty personalne :)

@Marekk co do mykoplazmy to nie zdarza się często. Autoszczepionki nikt Ci nie zrobi bo ta bakterie nie daje się hodować w standardowych warunkach także koszty byłyby większe niż wartość krowy, a gwarancji co do skuteczności i tak Ci nikt nie da. Można próbować antybiotyków chociaż osobiście nie polecam bo efektów WYLECZENIA brak. Jedynie tłumienie objawów i późniejsze nawroty. A mając w stadzie taką sztukę zarazisz sobie resztę krów i problem będzie spory. Jeżeli nie masz zarażonych wielu sztuk to je sprzedaj. Wiem że łatwo się to mówi ale to najbezpieczniejsze wyjście, bo za 3-4 lata jak to się rozniesie będziesz miał stado do wymiany.

@andrul już opróżniłem skrzynkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MAREKK    0

jestem lekarzem weterynarii,pytałem bo walczymy z zapaleniami w oborze.Objawy kliniczne sugerowały Mykoplazmy ale PCR ze zbiorczej próby mleka,wykluczył je.Już produkuje się autoszczepionka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22
Napisano (edytowany)

No to czegoś nie rozumiem. Skoro PCR wykluczył mykoplazmę to jakim cudem możesz zrobić autoszczepionkę?? Przeciwko czemu ma byc skierowana?? Niby co ma być materiałem do izolacji?? Poza tym kto to produkuje?? Chętnie bym zobaczył wycenę tej szczepionki. Jeżeli cena na sztuke jest dwucyfrowa to ja już wiem co to za szczepionka i skad sie bierze.

P.S. było to weryfikowane w inny sposób?? Prototheca wykluczona??

Zapomniałbym... Co zostało wysłane do izolacji bakterii i produkcji szczepionki?? Ile czasu ma zająć jej przygotowanie (od przyjęcia materiału, zlecania do gotowego produktu).

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MAREKK    0

sam już sobie odpowiedziałeś:równolegle było prowadzone badanie bakteriokogiczne.

Do badania wysłaliśmy próbki mleka,zgodnie z zaleceniami Laboratorium,które wybrał właściciel

stada.Ja nie mam żadnych preferencji co do miejsca,gdzie  miałoby to być robione.

W końcu to on płaci.

Jeżeli chcesz wywnioskować na podstawie pytań pomocniczych-jakie to Laboratorium:nie czuję się

upoważniony do upubliczniania takich informacji..

Dziękuję za odpowiedź,chodziło mi czy Mykoplazma to tylko teoria,czy zdarza się w terenie.

Glonów nie szukaliśmy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22
Napisano (edytowany)

Nie bardzo mnie interesuje kto to robi tylko co ma być zrobione. Czy to ma być autoszczepionka przeciw mykoplazmie czy "konwencjonalnym" bakteriom typu gronkowiec. Bo napisałeś to tak jakby była robiona szczepionka na mykoplazme której nie stwierdzono. A sam przyznasz ze brzmi to dziwnie. Po prostu chcę mieć jasność o czym mówimy. Z czego ma być ta szczepionka. Jak gronkowiec itp. to nie mam pytań. Co do mykoplazmy to może być ciekawe...

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MAREKK    0

napisałem,że autoszczepionka,a nie że  autoszczepionka przeciwko Mykoplaźmie.

Chodziło mi  o bakterie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22
Napisano (edytowany)

Pytałaś o skuteczność na mykoplazme i napisałeś ze szczepionka juz się robi. Dlatego się zdziwiłem i pytałem No ale już wszystko jasne.

P.S. juz wiem gdzie to wysłałeś.

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

q

Edytowano przez Centergen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiler1982    2

czy ktoś używa elektronicznych tablic testerow do somotykow i czy i jak się sprawdzają czy lepiej od testow z płynem......czekam na info i z góry dzięki.........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Nie chcą obniżać ceny mleka to stosują tradycyjny chwyt sterowania parametrami mleka i na swoje wyjdą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Moscov
      Witam. W tym roku pojawił się pewien problem z gnojowicą bydlęcą, Problem polega na tym że gnojowica się pieni. Kiedy miałem już pełne szambo, to Piana  pojawiała się na kratach, miała taką galaretowatą konsystencję. Teraz, gdy ubrałem już szamba, po włączeniu mieszadła wypycha tą pianę przez okienko. W czym może tkwić problem? Gdzie szukać przyczyny? 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj