Skocz do zawartości

Polecane posty

ramzes1224    2

Opuchlizny dużej nie ma tylko ta jedna cwiartka jest twarda. Nie wiem czy serek leci bo to mamka i cielaki doja.

leszek1000    10
1 minutę temu, ramzes1224 napisał:

Opuchlizny dużej nie ma tylko ta jedna cwiartka jest twarda. Nie wiem czy serek leci bo to mamka i cielaki doja.

smaruj maścią może przejdzie jak nie to do weterynarza i niech da antybiotyk domięśniowy i na opuchliznę,ale poczekaj trochę może zejdzie

zetorki12    1994

Ta opuchlizna - to twarda jak powiedzmy - dobrze napompowana piłka , czy też po nacisku palcem da radę zrobić się wgniecenie ?

Wiadomość z agroFakt.pl

zetorki12    1994
Napisano (edytowany)

No to raczej zapalenie , a nie obrzęk . Można powtórzyć tuby + zastrzyk + smarowanie wymienia

Lekarz będzie wiedział co jej podać .

Edytowano przez zetorki12

leszek1000    10

Zapalenia to nie jest pierdoła były przypadki,że od zapalenia krowa zalegała. Po to jest weterynarz aby leczył,a po drugie antybiotyki nie kupisz sobie w internecie. Jeżeli antybiotyki dowymienne  nie działają to trzeba dać domięśniowe.

Mikruss    64

Trzeba dobrac odpowiedni antybiotyk  albo nawet antybiogram jezeli nie bedzie rezultatu.

Ps. Skoro lekarz do takiej pierdoly nie przyjezdza czas poszukac innego

AlaCapone    4040

Bez lekarza nie ma leczenia zapalenia, nie słuchaj tych, co piszą inaczej, bo nie wiedzą, co piszą. Nie przyjedzie ten, to przyjedzie inny.

ramzes1224    2

Co podać domiesniowo  to jutro pojadę i kupię?  Karencja na mleko mnie nie dotyczy bo to mamka i cielaki wszystko piją. 

mariuszalu    1

Weź jakiś antybiotyk na bazie penicylin. Amoxycilina powinna pomóc. Jeśli nie jest to duże zapalenie to maść rozgrzewająca...

juras411    11

pierwszy lepszy nic nie da ja daję enroxil ale może jest coś jeszcze skutecznego?

Aga_Foto    15
Dnia 18.06.2017 o 12:12, leszek1000 napisał:

Witam czy może mi ktoś doradzić,jak zmniejszyć ilość zapaleń w stadzie.Ile wy macie miesięcznie zapaleń na ile szt.Mam średnio 2 zapalenia na tydzień na 20szt.Dostają tmr sianokiszonka,kukurydza,siano,słoma,wysłodki.premiksy w de heus od niedawna.Diping jest stosowany chusteczki dezynfekujące przed też są ciśnienie ok. NIe mogę sobie poradzić z tymi zapaleniami co chwila jej zapalenie. Nie wiem gdzie jest przyczyna.Obora jest stara,ale obornik wywalam często.Ma ktoś jakieś pomysły?

Mogę Ci coś przekazać z punktu widzenia Technika Weterynarii.

Zapalenie wymienia wywołuje bakteria gram ujemna - pałeczka okrężnicy- escherichia coli.

Przyczynami może być niedostatnia higiena pomieszczeń i doju lub błędy jeśli chodzi o dojarkę, uszkodzenia strzyków lub zbyt gruba warstwa ściółki.

Leczyłeś je sam na mastitis ?  Jeśli tak, to możliwe jest, że ciągle Ci chorują bo po prostu leczenie było nie trafne lub zbyt późne.

Mogą mieć też krowy niedobór tokoferolu (wit. E) i selenu, szczególnie istotne są tu właściwości tokoferolu-  charakteryzuje się właściwościami przeciwutleniającymi (m.in. zapobiega utlenianiu struktur wchodzących w skład błon komórkowych, utrudnia powstawanie wolnych rodników i przyspiesza ich „wymiatanie”).

Więc szła bym w tym kierunku bardziej :)

Zrób sobie koniecznie TOK - terenowy odczyn komórkowy, wyjdzie mastitis to zadzwoń do weta i dajcie próbki mleka  do przebadania do laboratorium, zrobią dobry antybiogram i zalecą wrażliwy antybiotyk.

Jakich środków do dippingu używasz?

leszek1000    10

Witam mam problem z jedną krową która ma zapalenie podkliniczne w postaci przewlekłej. Co jakiś czas pokazują się kłaczki i opuchnięte wymię,jednak podawane antybiotyki nie działały postanowiłem,że nie będę podawał antybiotyków na ślepo bo to pogorszy sprawę,krowa i tak nie ma gorączki oraz nie ma pogorszonego apetytu. Zawiozłem próbkę z ćwiartki z której miała często zapalenia.Jednak badanie nie wykazało wzrostu bakterii. Zapalenie miała kilka dni wcześniej. Somatyka między 400tyś a 2miliony. Czy ktoś miał podobny problem reszta krów ma somatyke w granicy 100-250. Weterynarz podejrzewa gronkowca.Z testu wynika,że krowa ma wysoką somatyke we wszystkich ćwiartkach. Musze też zrobić korekcję racic,ale reszta stada nie ma problemów z zapaleniami. Zapalenia pojawiają się w stadzie,ale mija same i somatyka wraca do niskiego poziomu. Dostała bolus na somatyke który i tak nie pomógł. Może to coś innego? 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez dziku
      Jakie są ceny bydła w waszych rejonach?

Dyskusja o najbardziej aktualnych cenach bydła przeniesiona tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72443-ceny-bydla-rzeznego-2014//page__view__getlastpost

Wątek o cenach w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto....-rzeznego-2013/

Witam. Mam do sprzedania 3 byki i juz po nie przyjechali i oferowali mi 4,60zł za kg. ale mówili zebym sie wstrzymał jeszcze tydzien bo prawdopodobnie troche cena podskoczy. To nie szprzedałem ich i czekam. A u Was jaka jest cena ??. I piszcie o jakim regionie piszecie. Pozdrawiam.
    • Przez Taurus83
      był u mnie dzisiaj sąsiad i mówił że słuchał/ogladał wywiad z ministrem sawickim i ten mówił że w wojwództwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim ze względu na brdzo małą obsadę bydła ma byś dopłata 500 zł do każdej sztuki, obojetnie czy mleczna czy miesna, mała czy duża...

próbowałem sprawdzić gdzieś tą informacje ale nic nie znalazłem. słyszał ktoś, coś o tym?
    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez techwet
      Witam planuje remont budynku dla bydla mlecznego interesuje mnie wolnowybiegowa forma hodowli oraz hala udojowa dobudowana natomiast kwarantannik i porodowka w innych budynkach.
      moje pytanie na ile wyceniacie taki remont ? budynek ma wymiary 16x9 chce to wszystko zostawic pod starym dachem a zrobic tylko nowy fundament i wylewke na calosci oraz postawic 3 sciany 4 bedzie stolem paszowym.
      Prosze o wasze opinie i rady
      Pozdrawiam