Zaloguj się, aby obserwować  
aster453

Rozbudowa obory czy to się opłaca ?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
aster453    26
Napisano (edytowany)

Mam takie pytanie mam obore 14x8 m która jest wpełni zasiedlona przez krowy. Niestety jest wąska więc zarniacz jest w środku a krowy stoją zadem do krów po przeciewnej stronie.

Myslę przebudować ją tzn na szerokość dołożyć jakieś 3 m wtedy mógłbym odwrócić krowy i zrobić stół paszowy a eliminując komórkę mógłbym uzyskac dodatkowe miejsca tak by mieć ok 22 krów (teraz 16,17 zależy).

Czy wydaje Wams się to realne do zrobienia zwłaczsza że pewnie musiałbym oprócz reorganizacji stada (zmiana ustawienia) coś zrobić z piwnicą która jest pod komórką (myślałem o zrobieniu z niej następnego zbiornika z gnojowicą, zwłaszcza że dwa które są po drugiej stronie chlewa też nie wystarczają gdyż były przeiwdziane na 12,13 krów).

No i oczywiście zgarnicz musiałby być inaczej ustawiony mieć dwa kanały. Wymysliłem w ten sposób żeby zakręcał i wychodził z jendej strony widziałem takie cos i się sprawdzało. Jednak wszystko rozbija się o kasę czy w ok 80 tys. dałbym radę to zrobić ? Czy szkoda zachodu.

 

Do moderatorów sorki za dział ale wydawało mi się że to ten a teraz jak poszperałem wydaje mi się że powinno być w produkcji zwierzęcej budynki itp. Prośba o nie zamykanie a o przeniesienie do tego działu z góry dziekuję

Edytowano przez aster453

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891

Wg. mnie to nierealne bo jak poszerzysz oborę o 3m? Zburzysz jedną ścianę i postawisz obok drugą? Druga sprawa to zgarniacz. Musiałbyś go rozebrać i zrobić tak jak mówisz (Swoją drogą to ciekawy pomysł. Szkoda tylko że u mnie nie wykonalny) I jeszcze przestawienie krów na odwrót. Z tym wszystkim to będą duże koszta. Ja bym gdzieś z boku dostawił 2 rzędy za te 80tys. (nie mam pojęcia ile to by kosztowało) albo dostawiłbyś z boku obory jeden rząd krów (coś podobnego jak wiata, w galerii jest dużo zdjęć).

To jest oczywiście tylko moje zdanie. Ja to tak bym widział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bartek18   
Gość bartek18

I jeszcze dochodzi do tego położenie nowego dachu bo przy poszerzeniu należałoby położyć go odnowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5
Napisano (edytowany)

Zrobiłem coś podobnego,wcześniej krowy stały zadami do środka,ze 3lata temu kupilem 25 wygrodzeń(ok 6tys.zł)Budynek ma szerokość 8,9m i zaczynając od ściany to 1m na kanał gnojowy(miniładowarka)1,75m dlugość stanowiska,korytarz paszowy i na drugąstronę to samo(1,75m krowy i 1 m gnojowego.koszt ok 35tys.(nowe poidła, rury ,cement,wygrodzenia,bez robocizny)

Edytowano przez KAROL4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26
Napisano (edytowany)

@KAROL4 czyli 35 tys. plus pewnie ok 30 tys. roboczina ? plus miniładowarka ? będzie taniej niż zgarniacz ?

 

mój budynek ma 8 m z murami czyli 7,6 powerchchni uzytkowej tak naprawdę.

 

Jest jeszcze jedna kwestia teraz się tak zastanwiam (apetyt rosnie w miarę jedzenia). Gdyby dołozyć po dwa metry czyli 4 m to czy wtedy nie lepszym rozwiązaniem byłaby normalna ładowarka a nie miniładowarka? Tylko ze nie wiem czy jest normalna ładowarka teleskopowa o szerokości 2 m ? Z tego co oglądałem to są przeważnie 2,3 m a to już za dużo i tak 4 m to chyba nie da rady ale na razie to tylko założenia. Poza tym mozna kupić w podobnej cenie ładowarkę jak i miniładowarkę gdyż za ok 25 tys. już bym ją miał jak sądze założenie zgarnicza pewnie wyniosłoby gdzieś w granicach 30 tys. chyba że mozna by wykorzystać moją dotychczasowego zgarniacza i rozbudować go jeszcze.

Edytowano przez aster453

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Nie mysle żebysmy tyle pieniędzy przepiwkowali (Znajomy ,ojciec ,teściu i ja)najgorsze było rozkuwanie starych żlobów (zostały same sciany)ładowarka ok 12 tys,ale oprócz wywożenia obornika podwoziłem sobie suchszą sianokiszonkę i kukurydzę.Moim zdaniem nie wbijaj się w te tematy z poszerzeniem,będziesz miał węzszy korytarz paszowy,a jak nie masz wozu to wystarczy. Miniładowarką jak masz niedaleko do kuku i belek i nie po blocie załatwisz bez większego wysilku cały obrządek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

oki tylko że Ty miałeś 8,9 m a u mnie jest dokładnie lustra 7,6 więc po metrze na kanał (2 m) + 1,75 x 2 na stanowisko więc masz 3,5 pozostaje mi 2,1 m a to roszkę za mało na stół no nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5
Napisano (edytowany)

Jak nie masz paszowozu to po co wbijać się w koszty,miniładowarką (czy c-330) spokojnie przejedziesz , na belkę postawić po środku i rozwinąć ,te 2.1 na stoł wystarczy.Przecież nie będą się bodły ,to nie żyrafy. ;)

Edytowano przez KAROL4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Być może masz rację jednak musze to przemyśleć bo chciałbym troszkę zautomatyzować je.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

cały czas mnie nurtuje ile może kosztować 18 m muru wysokiego na 2,5 m wyburzenie jednej ściany (przestawienie jak napisaliście wcześniej ok 6 tys. 25 stanowisk pewnie teraz ok 10 ciekawe czy w to wchodzą poidła), do tego wymiana dachu itp.

Czy nie lepszym byłoby zakupienie stodoły wykopanie zbiornika na gnojowicę i postaiwnie ich na głebokiej ściółce, zbiornik zrobiłbym pod korytarzem paszowym ciekawe ile by takie coś kosztowało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

jak już chcesz przestawiać ścianę to trzeba robić plan, po drugie pewnie jest stropowa więc trzeba dać słupy w miejscu starej ściany, no i jeszcze sprawa dachu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Też planuje poszerzać swoją oborę, w stropie co 1m mam zalane dwu-teowniki, dało by radę dospawać do każdego ileś tam dwu-teownika (ok 1.5m) i oprzeć je na nowej ścianie, a starą wyburzyć? Czy pod starą ścianą trzeba by było stawiać słupy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Obora ma szerokość 4.5m i długość 13m. Jest to tradycyjna stara obora (nie przejazdowa) jest tam wydzielone 4 klatki, (dwie większe i dwie mniejsze) i pomieszczenie gospodarcze. Z jeden strony poza ścianę wychodzi strop, tak z 1m i do tego chciałbym dorobić z 1.5m stropu i oprzeć go na nowej ścianie. Ściany działowe chciałbym wyburzyć bo miała by być to obora przejazdowa. Czy da radę to tak zrobić? Czy konieczne będą słupy w środku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas972    11

2.1 na stol wsytarczy??? kolego nie zartuj i za 10 lat bedziesz sobie plul w brode ze nie zrobiles tych 3.5m bo by ci paszowoz wszedl a tak musisz sie narobic recznie

jak juz przerabiac to z glowa zeby pozniej nie zalowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

ok ale jak ja np. mam 2.5 m wysokość więc chyba ciężklo będzie z wozem nawet gdybym powiększył oborę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotwczapce    30

Wyburzanie starych ścian zewnętrznych to chyba najgorsza opcja. Zgodnie z prawem to chyba jak nowa budowa. Potrzebny projekt i pozwolenia.Pracy dużo i efekt przeważnie mizerny. Lepiej postawić nową, nawet "krótką", ściany np.pustak, dach-płyta warstwowa.Zawsze gdy będziesz się rozwijał możesz wtedy wyburzyć ścianę szczytową i powiększyć obiekt zgodnie z kasą i ambicjami...Jeśli chodzi o stół paszowy, to uważam, że min to 4,5m. Ja mam ok 3,5 m stanowiska z jednej strony i to jest za mało. Gdy stawiałem kuku z wycinaka to robiło się ciasno, teraz jest wóz i potrafi wyrzucić pod nogi krowom. Znajomy ma jakiś wąski stół, to narzeka, że krowy ściągaja sianokiszonkę pod nogi i na zapas nie przywiezie.Teoretycznie to obora jest dla krów, ale to oborowy musi mieć lżej.


.trzeba być szalonym, żeby nie zwariować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas972    11

znajdziesz i taki co ma 2.5 sa niskie wozy paszowe trioliet ci wejdzie bez problemu nawet 10m3 ma 2.40m wyskoksci a sa mniejsze paszowozy innych firm troche innej konstrukcji ciagnik bez kabiny tez wejdzie bez problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Ja ogólnie chce zrobić coś takiego z mojej starej obory.

 

Ma to prawo do w miarę sprawnego funkcjonowania?

post-38298-0-33948300-1332169454_thumb.jpg

Edytowano przez SipmaZ224

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekkk9    0

sipma z224 nie radze takiego dospawania tych teowników bo to nie wytrzyma nawet swojego ciężaru bo beton stary z nowym się nie połąszy i będzie się uginać w miejscu połączenia asz w końcu stal nie wytrzyma i się zawali . żeby przedłużyć ten strop musiał byś porządnie podstęplować strop pużniej wyburzyś ścianę w jej miejscu wylać podcią pod stropem na słupach betonowych lub podmurowanych i w tedy na wylanym podciągu oprzeć nową i starą część stropu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

widziałem w Czechach taką przebudowę, że gościu wyburzył obie ściany boczne (ale nie na całej długości), zostawił tylko słupy, na dodatek zostawił stary strop i dach. Do tego dostawił zewn. stół paszowy osłonięty siatką, w środku 2 roboty stoją.

Jeden z pracowników robił galerię z przebudowy:

https://picasaweb.google.com/111915423113969143494/REKONSTRUKCE_2010_II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Tak się zastanawiam a może kupić starą stodołę i dokupić desek zrobić takie 30x20 lub 30 na 25 tylko ile by mnie wyniósł koszt budowy zbiornika na gnojowicę i wybetonowania całego dołu tzn. stołu paszowego,obok niego kanału ściekowego i legowiska (wszystko na głębokiej ściółce). Stodołę przerobioną na oborę postawiłbym za szopą tak by do niej dolegała i w niej zrobiłbym halę udojową (koszty ? pewnie spore). Obecnie posiadam 20 krów +/- 40 młodzieży (małe, rocznie i jałówki 2 letnie). Tylko ile by mnie to kosztowało pewnie by się nie opłaciło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowlany    7

mam pytanie jak by teraz budowac obore to stropową czy bez stropową płyte ok 10cm czy lepiej konstrukcja i ocieplic ?? wys jakie 4m szer 10 dl 20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
    • Przez farmer_89
      Witam potrzebuje hale lukowa na maszyny rolnicze o wymiarach 11 na 12 metrów, jaka macie opinie o tych halach? czy lepiej kryta plandeka czy blacha? jak ze skraplaniem? hala bedzie zamknieta.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj