Skocz do zawartości
niudizajn

Rekultywacja łąk

Polecane posty

Barenbrug    9

witam ja to robie na torfach tak że pryskam potem niszcze darń agregatem aktywnym wysiewam trawe i wałuje

Witam serdecznie,

Macie Panowie racje - na łąkach typowo torfowych raczej staramy sie nie orać stanowiska. Lepiej jest opryskać starą trawę herbicydem totalnym (jeśli trawa jest mocno przerzedzona, występuje dużo chwastów, nie ma tzw traw szlachetnych), bądź też zastosować środek selektywny jak Fernando Forte, który likwiduje sporą część chwastów występujących na tego typu stanowiskach jak szczawie czy mniszka a pozostawiona "stara" trawa znacznie lepiej plonuje, no i też jest miejsce by zrobić podsiew i zbierać jeszcze więcej zielonej masy z hektara.

Informacje o podsiewie stanowisk zachwaszczonych oraz ich sposobie rekultywacji możecie znaleźć na stronie www.grassintogold.pl 

Tak jak Pan wspomniał, aby założyć nowy UZ można zastosować agregat aktywny, potalerzować stara darń, by jak najbardziej odkryć ziemię i móc zasiać trawy na tym stanowisku, również po zasiewie konieczny będzie wał, aby przycisnąc wysiane nasiona oraz nieco utwardzić wierzchnią warstwę, aby nasiona szybciej kiełkowały, a młode siewki lepiej się ukorzeniały.

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Wiadomość z agroFakt.pl

Jakie nawożenie zastosować gdy zrobię wiosenny podsiew. Tak jak normalnie ok 200 Npk i 200 mocznik czy z mocznika zrezygnować żeby stara trawa nie zagłuszyła nowej?

bobcat2250    338

Zaorałem tydzień temu hektar bardzo mokrej gliny (ugór) i dumam tam zasiać trawę na wiosnę. Lepiej zryć talerzówką najwcześniej jak się da i siew czy lepiej poczekać i opryskać na początku to co wzejdzie?

ASZv3    9

Bobcat - dlaczego nie prysnąłeś teraz? Jest czas, ciepło i... teraz mokrą glinę zaorałbyś później może suchszą, a może bardziej przymarzniętą ;)

Natomiast jeśli już to zaorałeś to chyba nie będziesz pryskał po skibach wiosną... więc zrób to mechanicznie o ile nie jest to mega zaperzone pole...

Lepiej posiać wcześniej niż później wpaść w częste majowe susze...

Farmers - serio dajesz ponad (wnioskuję, że tu mniej napisałeś) 200kg mocznika na I pokos z jakimś jeszcze azotem w NPK-u? Opłaca się?

Przy podsiewie trzeba ograniczyć azot, a warto dać PK / Ca / Mg przy okazji zawsze lekko mieszając z glebą...

Jeśli azot w stylu mocznika to polecam Polifoskę 21. Forma jak w moczniku, a do tego bardzo istotna siarka.

Ogólnie wszystko zależy od terminu (biorąc pod uwagę aktualny stan czyli czy wegetacja już rusza - wiosna) i sposobu podsiewu, jakie masz gatunki, glebę itd.

Temat szeroki :)

bobcat2250    338

Musiałem szybko zaorać bo raz że mogło się zrobić mokrzej a dwa że pług pojechał do remontu. I tak było mokro i orałem na dwa skiby tylko.

@ASZv3 Tak ok 200 kg mocznika u nas w ziemię to głównie 5 6 klasa niestety trzeba posypać bo nie urośnie ;-) w tym roku miałem wapnować też pola i łąki ale kukurydza jeszce nie skoszona na większości łąk mokro że szkoda gadać :’-(

Edytowano przez farmersNHtd95d

ASZv3    9

No jest masakra... jedziemy właśnie zbierać, nakoszone 40ha i trzeba to do jutra ogarnąć, bo znów kilka dni deszczu. A do koszenia jeszcze sporo...

Orka to masakra. Pług zwężony i leci się jakby z rozpędu ;)

Na takich słabszych glebach warto zmniejszyć trochę azot i z tej kasy dać więcej potasu to przyniesie dobre efekty. Ja dzielę potas po każdym pokosie, nie daję jednorazowo. Azot polecam z siarką - Saletrosan lub jak wcześniej wejdziesz (lub na pastwiska) - polifoska 21.

damianzetor9540    1268

@ASZv3 ile potasu polecisz dawać na łąki na go, zasobność niska? Łąki na polach głównie 5 i 6 klasa, mieszanki Granum, głównie KŁ6

Edytowano przez damianzetor9540

maly156    0

A trawę czym siejesz?

Trawę rozsiewam rozsiewaczem od nawozów bo siewnikiem zbożowym się zapycha a potem bronuje i wałuje

Witam. Wziąłem w dzierżawę ok 1ha ugoru. I problem jest taki że rośnie tam tylko sit rozpierzchły. Skosilem to ok 3 tygodnie temu i pytanie co dalej jak się tego pozbyć?? Orka czy oprysk wiosną co będzie lepszym rozwiązaniem?

Witam. Mam problem z sitem rozpierzchłym ( sitowie ) jest tego prawie 1ha, i jak się tego pozbyć i zrobić dobrą łąkę?? Orka czy może oprysk na wiosnę??

John23    5

Z tego co pamiętam u mego ojca tez na jednej lace było tego duzo  i on to tylko przeorał zasiał trawę i znowu było to samo. Moim zdaniem najlepszy będzie oprysk. 

damianzetor9540    1268
13 godzin temu, DamianWawrowski napisał:

Witam. Wziąłem w dzierżawę ok 1ha ugoru. I problem jest taki że rośnie tam tylko sit rozpierzchły. Skosilem to ok 3 tygodnie temu i pytanie co dalej jak się tego pozbyć?? Orka czy oprysk wiosną co będzie lepszym rozwiązaniem?

Ja się tego pozbylem za pomocą nawozów npk i dużej ilości gnojowki. Po pierwszym pokosie poszło 50 tys na ha i reszta pokosow czysta. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez student2
      Witam,czy mógłby ktoś napisać jak zlikwidować łąkę ,tzn wiem że najpierw kultywatorowanie potem chciałbym obornik rozrzucić tylko nie wiem czy od razu czy w jakimś odstępie dniowym,następnie przyorać obornik-też nie wiem czy w jakimś odstępie.Kolejnie rozsiew wapna i nawozów- m\nie wiem czy razem czy w odstępie no i wałowanie- kiedy? Bardzo proszę o szybką odpowiedz, z góry uprzejmie dziękuję.Pozdrawiam
    • Przez lemysz1
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Kursy te mają niby zastąpić szkoły dla dorosłych w tym także na kierunkach rolniczych.

Jak ma się wykształcenie zdobyte poprzez taki kurs a wymagania do otrzymania środków z unijnej kasy.
    • Przez krone125
      Witajcie koledzy jest taka sprawa mam blisko domu do wzięcia 3 ha łaki u 2 właścicieli a łąki obok siebie są,teren jest torfowy troszku podmokły ale nie dużo i gdybym wziął ją to co radzicie żucić na to łąkę zeby trawa była taka choć jak trawa w jednym brzegu jest wyżej a bliżej rowa troszkę niżej,mam 20 sztuk bydła ale niestety łąk mało,a za łąkę to tylko podatek zapłaciłbym ,Teraz to już za puźno na obornik pieczarkowy?Czekam na wasze opinie.
    • Przez bekba
      Witam

Piszę w związku z sygnałem który dostałem od znajomego. Otóż ów znajomy zasygnalizowal mi ze w firmie z tematu kradną mleko!!! Zbiorniki starszej generacji(taki jak moj) nie posiadaja wyświetlacza i trzeba mierzyc poziom mleka manualnie(jak mleko sie ustanie i jest schlodzone) toteż nie mieżyliśmy poziomu mleka ufając w uczciwość kierowcy. Jakież było nasze zdziwienie gdy zadzwonił znajomy i zmierzyliśmy poziom mleka a na kwicie z dostawy było 150 litrów mniej!!! Nikt by nie robił afery o 10 litrów. Jest to proceder uprawiany przez kierowców ponieważ jest to WYNAJĘTA FIRMA PRZEWOZOWA. Mleko dopisują nieuczciwym rolnikom i dzielą sie zyskiem. W moim przypadku to jest strata bagatela 3tys zł/mieciąc. Najgorsze jest to że nie ma tego jak udowodnic bo kierowca wyprze sie ze zrobił to jednorazowo. u nas pomiar nie zgadzał sie za każdym razem odkąd dowiedzielismy sie o sprawie w koncu nakryliśmy go na gorącym uczynku jak przelewał mleko. i przelał nam spowrotem. ale nie ma żadnej gwarancji że proceder sie nie powtórzy. Kierowca wzruszal tylko ramionami. Nadmieniam ze w poprzedniej mleczarni nikomu nawet do glowy nie przyszlo by zeby robic takie rzeczy.....Alarmuje że jest taki problem. Piszcie czy też spotkaliście sie z tym problemem i jaki macie pomysł zeby zlikwidowac ten proceder....
    • Przez wojtek161
      polecacie czy nie? prosze o opinie