niudizajn

Rekultywacja łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Kiedy pierwsze pokosy?

galeria
Rekultywacja
sydney    32

To znaczy, jak byś siał trawę na nasiona, mieszanki kośne czy pastwiskowe to odkąd pamiętam zawsze siało się ok 30 kg/ha. I na każdym opakowaniu z reguły jest napisana norma wysiewu na ha, chyba że masz trawę niewiadomego pochodzenia, ale z taką bym nie ryzykował, znajomy 2 lata temu kupił taką mieszankę na rynku i nie dość że po9łowa nie powschodziła to okazało się że była to prawie sama kupkówka z malutką ilością kończyny białej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

dzwoniłem do producenta. zaleca 40 kg.... ja wysieje 20. najwyżej się dosieje w przyszłości

 

dzięki za wskazówki

 

na jaką głebokość najlepiej zasiać tą trawe? na taką jak zboże czy lepiej je(zboże) zabronować a po tym siewnik i wały???

 

//Kolego nie piszemy post pod postem tylko używamy narzędzia edycja. zapoznaj sie z regulaminem!!!! obowiązującym na forum

 

wiem. wydawało mi się że edytowałem ale tak to jest jak się na prędce z pola do kompa biega:)

 

DESZCZU!!!

 

ponad 3 tygodnie nie padało:(

Edytowano przez filantrop
post pod postem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitekk    61

Ja trawę zasiałęm 15 kwietnia.

 

Agrotechnika:

-oprysk roundapem

-kultuwator (bardzo płytko bo głębiej c-360 stawała dęba tzn. tak ustawiłem, że brały tylko tylnie zeby)

-orka

-5x bronowanie w celu wyrównania pola

-wysiew nawozu wap-mag 350 kg

-już wiosna: brona talerzowa

-2x bronowanie

-siew trawy ( trawa + 150 kg owsa)

-bronowanie

-wałowanie

 

Na ponad hektar(dokładnie nie mierzyłem) wysiałem 50 kg trawy, miałem zasiać 40 kg ale z ojcem doszliśmy do wniosku, że więcej nie zaszkodzi chodziło głównie o kępy jakie były na polu, które ogranicza kiełkowanie trawy

 

Nasiona jakie wybrałem to mieszanka Uniwersalna Ciech-4 tu są dane:

 

http://www.ciechseed.hg.pl/inside/pastewne.pdf

i dodatkowo cennik http://www.ciechseed.hg.pl/inside/Trawa_Ciechseed_2009.pdf

 

szkoda, że nie miałem czasu na zdjęcia mógłym pokazać efekty pracy ;) teraz tylko na deszcz czekać

 

*małe sprostowanie zamiast kupkówki pospolitej w mojej mieszance była stokłosa bezostna


"Każdy istniejący porządek ma to do siebie, że trzeba go bez przerwy robić."

@Pitekk All right reserved.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nasil90    97

Niedługo czeka mnie przesianie kilku ha łąki i chcę się dowiedzieć jak to jest u was?

-Czym niszczycie starą łąke ?

-Czy stosujecie jakieś nawozy pod nową trawę ?

-jak pozbywacie się pozostałości po strej trawie ?

-czym uprawiacie przed siewm nowej ?

-czym siejecie nową trawę i czy kupujecie gotowe mieszanki czy sami mieszacie ?

Z góry dziękuje za odpowiedzi


Massey Ferguson-Uniwersalność przede wszystkim.
mariusz(ZDUN) sprawdzony mechanik polecam.
mirek maszyny sprawdzony sprzedawca maszyn polecam.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil20    0

Ja starą trawe niszcze glebogryzarką, mała wydajność ale najlepszy efekt bo stara trawa dobrze pocięta i nie walają się kępy starej trawy więc znika problem z pozostałościami po starej trawie :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bamboocha    7

Techniki są różne można starą łąkę zniszczyć rundapem, czy też glebogryzarką, lub po prostu zaorać pługiem łąkowym. Ja zazwyczaj orze pługiem łąkowym może to trochę czasochłonne ale w porównaniu np do glebogryzarki wychodzi podobnie. Ja po orce pługiem robie talerzówką to się skiby docisną gdzie sie ewentualnie nie odwróci do końca i efekt jest na prawdę zadowalający. Przed siewnie zawsze daje nawozy fosforowe i potasowe. A co glebogryzarki, można ją również zastąpić broną aktywną....

Trawę sieje siewnikiem od nawozów wcześniej kosem a obecnie Kłosem , trawy kupuje gotowe odpowiednie do miejsca na którym mają być zasiane.

 

A ty jakie masz łąki ?

Bo to głównie od tego zależy jaką metodę uprawy trzeba zastosować.


http://www.youtube.com/user/michalqaz123 <------ Moje dzieła :)Polecam!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nasil90    97

U mnie jest łąka częściowo bardzo mokra ma już około 7-8 lat a może więcej


Massey Ferguson-Uniwersalność przede wszystkim.
mariusz(ZDUN) sprawdzony mechanik polecam.
mirek maszyny sprawdzony sprzedawca maszyn polecam.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gryfel    5

Ja w tamtym roku starą mokrą łąkę zasiałem na nowo, cała uprawę wykonałem na początku września. Najpierw talerzówką 2 razy na krzyż talerzowałem, potem nawoziłem tam obornika, następnie wykonałem orkę głęboką pługiem obracalnym. Po orce wyrównałem łąkę agregatem uprawowym. Przed siewem trawy rozsiałem nawozy fosforowe i potasowe. Następnie zabronowałem łąkę i siałem trawę siewnikiem od nawozów "lejkiem". Trawę do siewu kupuje w formie gotowej mieszanki dobranej do odpowiedniej łąki. Następnie znowu zabronowałem i na koniec całą nowo zasianą łąkę uwałowałem ciężkim wałem.


moje filmy na YouTube http://www.youtube.com/user/gryfel15

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

u nas to talerzówka, obornik na to gleboka orka, potem walcami na wiosne agregat 2 razy nawozy brony rozsiewanie KOS'em mieszanki gotowej i na to brony i znowu walce :mellow:


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

U mnie jest tak:

1.Starą trawe niszczę randapem.2.Talerzówka.3.Gnój.4.Orka przeważnie pługiem łąkowym.

Na wiosne przelecę delikatnie bronkami,potem daję nawóz przeważnie Wapmag i Superfosfat,brona aktywna z wałem.A co do siania najmóję siewnik.Trawę kupuję i sam robię domieszki.gdy trawa ma z 15cm daję saletrę lub mocznik.Koszę pierwszą młoda trwae gdy ma 30-40cm.


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1542

a u mnie tak:

- pryskanie roundup'em

- agregat scierniskowy na glebokosc ok. 7-8 cm

- obornik

- orka na glebokosc 25-30 cm ( im glebiej tym lepiej przykryje resztki no i zalerzy jaki plug bo moim kvernelandem na 25 cm i spokojnie przykrywa resztki)

- nawozy ( NPK )

- male bronki tak aby nie powyciagac zbyt duzo korzeni

- siew zwyklym siewnikiem (Amazone D8 tyle ze moj ma 34 redlice i odstep miedzy rzedami 8,5 cm wiec idealny do trawy)

- no a na koniec walowanie walem lakowym tak aby wszystkie nierownosci i kamienie dobrze wyrownac z gleba

- a nastepne nawozenie jest dopiero po skoszeniu

 

no i kupuje oczywiscie trawe, koniczyne i jeczmien oddzielnie i sam mieszam, nieraz tez kupuje gotowe mieszanki ale wtedy i tak musze wymieszac z jeczmieniem i owsem (no chyba ze zboz nie dodajesz)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nasil90    97

Trawę będe siał pod koniec czerwca z owsem tak że na jesieńi wykosi się owies na zielono dla krów


Massey Ferguson-Uniwersalność przede wszystkim.
mariusz(ZDUN) sprawdzony mechanik polecam.
mirek maszyny sprawdzony sprzedawca maszyn polecam.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nasil90    97

A czemu się nie nadaje dla krów ?


Massey Ferguson-Uniwersalność przede wszystkim.
mariusz(ZDUN) sprawdzony mechanik polecam.
mirek maszyny sprawdzony sprzedawca maszyn polecam.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian18    3

nadaje się i to w dodatku bardzo dobra pasza lecz gorsza od jęczmienia zakiszam w balotach tak jak trawę czyli podsuszoną i owies nie może być za stary! sam teraz bendę orał łąkę narazie leży jeszcze na niej trawa;/ a zrobię to tak pługi unii 2 skibowe i głęboka orka po tym talerzówka kilka razy sianie brony wał i po sprawie zasieję z owsem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drzewis98    8

w zeszłym roku do orania łąk kupiliśmy pług łąkowy , totalna porażka. Łaka była ostro zakamieniona, z pługiem zawsze coś się działo albo lemiesze się gieły albo krój sie sie krzywił, pekało, ogólnie słaby materiał, efekt był taki sobie a pozostałosci po starej trawie były. Najlepiej przed orką ztalerzować tą darnine i zaorać pługiem zagonowym z duzymi odkładniami(najlepiej zachodnim), wydajnosć o wiele lepsza i mniej czasochłonne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1542

nie powiedzialem ze sie nie nadaje ale ze nie bardzo bo z jeczmienia i owsa duzo kwasu wyplywa podczas zakiszania i sianokisznoka jest bardzo mokra i kwasna i wtedy idzie to odczuc w mleku. wole dac to jalowiznie a krowa daje koniczyne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nasil90    97

U mnie to będzie prawdopodobnie tak kultywator potem talerzówka kilka razy płytka orka talerzówka obornik głęboka orka talerzówka agregat i wał


Massey Ferguson-Uniwersalność przede wszystkim.
mariusz(ZDUN) sprawdzony mechanik polecam.
mirek maszyny sprawdzony sprzedawca maszyn polecam.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grego525    0

Ja orałem w tym roku na wiosne kawałeczek łąki to wyszło całkowicie do bani. zaorałem normalnym pługiem na głeboko. później kultywator talerzówka kultywator talerzówka i do tej pory perz wyłazi.

moja rada: odłóż sobie na zime płyciutko albo lepiej pługiem łąkowym a na wiosne talerzówką albo lepiej glebogryzarką.


...............................................

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

Grego525 dziwnie to robisz ja tam zryłem pastwisko kultywatorem wzdłuż i w poprzeg a potem zaorałem następnie bronowanie i siew niewiem po co po orce kultywtorujesz i talerzujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukash0    2

my na jesień randapem potem orka cieniutka na wiosnę kultywator potem wozimy gnój orka i glebogryzałka i sadzimy ziemniaki bo przeważnie w koniczynisku sadzimy ziemniaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grego525    0

Grego525 dziwnie to robisz ja tam zryłem pastwisko kultywatorem wzdłuż i w poprzeg a potem zaorałem następnie bronowanie i siew niewiem po co po orce kultywtorujesz i talerzujesz

 

Jak to po co???? a co ty byś posiał na polu gdzie wystają 1metrowe darnie??!!


...............................................

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lemysz1
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Kursy te mają niby zastąpić szkoły dla dorosłych w tym także na kierunkach rolniczych.
       
      Jak ma się wykształcenie zdobyte poprzez taki kurs a wymagania do otrzymania środków z unijnej kasy.
    • Przez krone125
      Witajcie koledzy jest taka sprawa mam blisko domu do wzięcia 3 ha łaki u 2 właścicieli a łąki obok siebie są,teren jest torfowy troszku podmokły ale nie dużo i gdybym wziął ją to co radzicie żucić na to łąkę zeby trawa była taka choć jak trawa w jednym brzegu jest wyżej a bliżej rowa troszkę niżej,mam 20 sztuk bydła ale niestety łąk mało,a za łąkę to tylko podatek zapłaciłbym ,Teraz to już za puźno na obornik pieczarkowy?Czekam na wasze opinie.
    • Przez bekba
      Witam
       
      Piszę w związku z sygnałem który dostałem od znajomego. Otóż ów znajomy zasygnalizowal mi ze w firmie z tematu kradną mleko!!! Zbiorniki starszej generacji(taki jak moj) nie posiadaja wyświetlacza i trzeba mierzyc poziom mleka manualnie(jak mleko sie ustanie i jest schlodzone) toteż nie mieżyliśmy poziomu mleka ufając w uczciwość kierowcy. Jakież było nasze zdziwienie gdy zadzwonił znajomy i zmierzyliśmy poziom mleka a na kwicie z dostawy było 150 litrów mniej!!! Nikt by nie robił afery o 10 litrów. Jest to proceder uprawiany przez kierowców ponieważ jest to WYNAJĘTA FIRMA PRZEWOZOWA. Mleko dopisują nieuczciwym rolnikom i dzielą sie zyskiem. W moim przypadku to jest strata bagatela 3tys zł/mieciąc. Najgorsze jest to że nie ma tego jak udowodnic bo kierowca wyprze sie ze zrobił to jednorazowo. u nas pomiar nie zgadzał sie za każdym razem odkąd dowiedzielismy sie o sprawie w koncu nakryliśmy go na gorącym uczynku jak przelewał mleko. i przelał nam spowrotem. ale nie ma żadnej gwarancji że proceder sie nie powtórzy. Kierowca wzruszal tylko ramionami. Nadmieniam ze w poprzedniej mleczarni nikomu nawet do glowy nie przyszlo by zeby robic takie rzeczy.....Alarmuje że jest taki problem. Piszcie czy też spotkaliście sie z tym problemem i jaki macie pomysł zeby zlikwidowac ten proceder....
    • Przez wojtek161
      polecacie czy nie? prosze o opinie
    • Przez kobra89
      Witam. Mam problem, kilka lat temu rozwiazla sie spolka wodna i od tamtej pory nikt nie czyscil rowow i pozarastaly i przez to z suchych lak porobily sie bagna. I prosze was o pomoc, czym wy czyscicie u siebie rowy na lakach??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj