niudizajn

Rekultywacja łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Kiedy wykonać podsiew tradycyjny?

galeria
Rekultywacja
AlaCapone    5015

Roundup o tej porze roku i przy tych temperaturach? - jesteś hardkorem.
Robię trochę inaczej. Przed zimą orka pługiem z odkładnicami śrubowymi. Wapnowanie (jeśli konieczne) plus kompaktowa brona talerzowa (na niektórych łąkach wystarczy ciężka brona). Na wiosnę nawożenie zgodne z zasobnością gleby i brona talerzowa a następnego dnia siew i wałowanie.

  • Like 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfek3050    163

Ja chciałem parę razy agregatem talerzowym przejechać i bronami lekkimi wyrównać ale niestety mogę tylko podsiewać, więc glifo i odsiew lub chwastox + podsiew siewnikiem vredo tylko jak to pójdzie na nierównościach... A znowu nie chcę się bawić w kilkukrotne bronowanie i podsiew rozsiewaczem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Taka metoda nie sprawdza się. Odsyłam do naukowego opracowania: renowacja łąk trwałych torfowych

Jest dość przystępnie opisane a wnioski można wyciągnąć samemu. Opisana jest praca siewników do siewu bezpośredniego i ich przydatność (holenderski Vredo oraz niemiecki Köckerling Herbamat).

  • Like 2

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

Jak to mówią człowiek uczy się na własnych błędach. Gdyby chociaż przez tydzień utrzymała się taka pogoda jak w dniu oprysku był bym spokojny że zadziała, a tak pozostaje tylko czekać że jeszcze coś z tego będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Wiadomo, tylko przeważnie przy niesprzyjających warunkach pogodowych oprysk działa w bardzo ograniczonym zakresie i to, co powinno "paść" przetrwa.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfek3050    163
11 godzin temu, AlaCapone napisał:

Taka metoda nie sprawdza się. Odsyłam do naukowego opracowania: renowacja łąk trwałych torfowych

Jest dość przystępnie opisane a wnioski można wyciągnąć samemu. Opisana jest praca siewników do siewu bezpośredniego i ich przydatność (holenderski Vredo oraz niemiecki Köckerling Herbamat).

Wklej link jeszcze raz bo nie działa. A o którą metodę Ci chodzi o tę z talerzówką?

1 godzinę temu, tomek0889 napisał:

Jak bedziesz mial kepow nawyciagane to beda sie zapychac przed siewnikiem verdo, mialem tak u siebie

Mi nie chodzi o to że przed vredo talerzować broń Boże, tylko bezpośrednio na spryskaną darń. Po talerzowaniu normalnie jeszcze raz agregat talerzowy ale już z poznaniakiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfek3050    163

Wielkie dzięki. Swoją drogą zna ktoś jakąś markę tych agregatów pasmowo gryzujących?

Edytowano przez mfek3050

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Tutaj także możesz poczytać: http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BATC-0005-0106/c/httpwww_itep_edu_plwydawnictwowodazeszyt322010artykulylyszczarz20i20in.pdf|
To właśnie tu jest opis pracy siewników do siewu bezpośredniego i ich przydatność (holenderski Vredo oraz niemiecki Köckerling Herbamat).

*Strona jest bezpieczna. Warto poczytać, może coś się przyda.

  • Like 1
  • Thanks 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfek3050    163

Dzięki ale nie chodziło mi o ten typ siewnika tylko o ten agregat pasmowo gryzujący :) Jeśli dobrze przeczytałem to w tym pierwszym PDFie nie było podanych żadnych przeciw wskazań dotyczących orki torfu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

OK. Chciałem jedynie, abyś poznał, jak sprawdza się siew tym siewnikiem na torfie, bo napisałeś:

Dnia 30.10.2017 o 23:02, mfek3050 napisał:

chwastox + podsiew siewnikiem vredo tylko jak to pójdzie na nierównościach...

Nie ma przeciwwskazań, ale opis jest bardziej szczegółowy. Są opisane metody i sposoby odnawiania TUZ, ich plusy i minusy. Kiedy stosować daną metodę? Kiedy się sprawdzi, a kiedy nie. Kiedy orka jest jedynym sposobem na przywrócenie łąki do przynoszenia zysku. Naprawdę przystępnie napisane.

  • Like 2

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfek3050    163

Czyli najtrafniejszym sposobem był te o którym mówiłem - herbicyd i talerzówka. Tylko czy na naturze 2000 i łąkach cennych środowiskowo też jest to zakazane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Spytaj w Agencji. Moim skromnym zdaniem sam oprysk powinien być zabroniony, bo jest niszczeniem obecnej darni i może powodować zniszczenie istniejącej tam flory.

  • Thanks 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfek3050    163

Z tym że chyba chodzi o to żeby zniszczyć starą darń aby nowe wsiewki miały jak najmniejszą konkurencję.

Edytowano przez mfek3050

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Skoro coś jest cenne, nie można tego niszczyć. Ot takie przepisy.

edit:
Sprawdziłem przepisy: http://www.minrol.gov.pl/Wsparcie-rolnictwa/Platnosci-bezposrednie/Archiwum/Platnosci-bezposrednie-w-2015-r/Zazielenienie-WPR/Trwale-Uzytki-Zielone-TUZ

oraz http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/PB_2014_-2020/PDFy/b/Zazielenienie-trwale_uzytki_zielone.pdf

Moja interpretacja: Można nawet zaorać, ale należy bezzwłocznie przywrócić TUZ, czyli zasianie trawy tegoż samego roku nie skutkuje sankcjami.

Lepiej dopytaj w Agencji.

Edytowano przez AlaCapone
*-*
  • Like 2

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfek3050    163

Lepiej dopytam bo to co wysłałeś jest sprzed 2-3 lat a to że nie można orać ponoć w tym roku weszło.

Rozumiem, ale trawa jest droga, więc chcę aby włożony nakład oraz praca przyniosła oczekiwany efekt, a nie że wydam kupę kasy i się okaże że poszła w błoto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Dlatego często powtarzam, zawsze najlepiej zaczerpnąć wiedzę u źródła. Tylko niech Ci podadzą podstawę prawną, na którą się powołują, żebyś miał czarno na białym w razie, jak ktoś Cię "podkabluje".

  • Like 2
  • Thanks 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bieniek_88    69

Ja mam niektóre łąki oznaczone jako TUZ CENNY PRZYRODNICZO na terenach Natura 2000 i leżące w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym i niestety tego nie można "ruszyć". Jak kolega wyżej radzi sprawdź u źródła, żeby płaczu później nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517

Mam tuz-y zwykłe to znaczy nie na obszarach natura 2000 itp  , pytałem w agencji czy mogę rekultywować z jednoroczną przerwą na zboże i powiedzieli mi że nie , mogę wyorać ale na wiosnę musi być zasiana trawa więc i tak zrobiłem, ku mojemu zdziwieniu we wnioskach na kolejne dopłaty zamiast tuz mam już łąki na gruntach ornych a na zdjęciach w agencji zaorana łąka  

A co do chwastów w trawach to polecam DICOHERB sprawdzony  skuteczny i niedrogi  zniszczy jaskry , mniszki czy kobylak , stosuję w razie  konieczności na kilkuletnie łąki jak też na młode zasiewy


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517

Pryskam po zebraniu pierwszego pokosu i odrośnięciu chwastów , ale mam ochotę wypróbować na pierwszą trawę trochę po ruszeniu wegetacji  wtedy trawa najlepiej rośnie i najskuteczniej zagłuszy przypalone chwasty , widok jest ciekawy gdy po obydwu stronach łąki u sąsiadów jest cały zielnik a u mnie tylko trawa , trawie to na pewno nie szkodzi 


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakie dawki stosujesz?  Najbardziej mi chodzi o to czy dobrze działa na jaskier bo na torfach lubi rosnąć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lemysz1
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Kursy te mają niby zastąpić szkoły dla dorosłych w tym także na kierunkach rolniczych.
       
      Jak ma się wykształcenie zdobyte poprzez taki kurs a wymagania do otrzymania środków z unijnej kasy.
    • Przez krone125
      Witajcie koledzy jest taka sprawa mam blisko domu do wzięcia 3 ha łaki u 2 właścicieli a łąki obok siebie są,teren jest torfowy troszku podmokły ale nie dużo i gdybym wziął ją to co radzicie żucić na to łąkę zeby trawa była taka choć jak trawa w jednym brzegu jest wyżej a bliżej rowa troszkę niżej,mam 20 sztuk bydła ale niestety łąk mało,a za łąkę to tylko podatek zapłaciłbym ,Teraz to już za puźno na obornik pieczarkowy?Czekam na wasze opinie.
    • Przez bekba
      Witam
       
      Piszę w związku z sygnałem który dostałem od znajomego. Otóż ów znajomy zasygnalizowal mi ze w firmie z tematu kradną mleko!!! Zbiorniki starszej generacji(taki jak moj) nie posiadaja wyświetlacza i trzeba mierzyc poziom mleka manualnie(jak mleko sie ustanie i jest schlodzone) toteż nie mieżyliśmy poziomu mleka ufając w uczciwość kierowcy. Jakież było nasze zdziwienie gdy zadzwonił znajomy i zmierzyliśmy poziom mleka a na kwicie z dostawy było 150 litrów mniej!!! Nikt by nie robił afery o 10 litrów. Jest to proceder uprawiany przez kierowców ponieważ jest to WYNAJĘTA FIRMA PRZEWOZOWA. Mleko dopisują nieuczciwym rolnikom i dzielą sie zyskiem. W moim przypadku to jest strata bagatela 3tys zł/mieciąc. Najgorsze jest to że nie ma tego jak udowodnic bo kierowca wyprze sie ze zrobił to jednorazowo. u nas pomiar nie zgadzał sie za każdym razem odkąd dowiedzielismy sie o sprawie w koncu nakryliśmy go na gorącym uczynku jak przelewał mleko. i przelał nam spowrotem. ale nie ma żadnej gwarancji że proceder sie nie powtórzy. Kierowca wzruszal tylko ramionami. Nadmieniam ze w poprzedniej mleczarni nikomu nawet do glowy nie przyszlo by zeby robic takie rzeczy.....Alarmuje że jest taki problem. Piszcie czy też spotkaliście sie z tym problemem i jaki macie pomysł zeby zlikwidowac ten proceder....
    • Przez wojtek161
      polecacie czy nie? prosze o opinie
    • Przez kobra89
      Witam. Mam problem, kilka lat temu rozwiazla sie spolka wodna i od tamtej pory nikt nie czyscil rowow i pozarastaly i przez to z suchych lak porobily sie bagna. I prosze was o pomoc, czym wy czyscicie u siebie rowy na lakach??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj