niudizajn

Rekultywacja łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
piotrp88    172

U mnie trawa siana dsv 2015 z owsem 40 kg trawy 50 owsa i sam owies powylazil trawy prawie nie widac tylko miejscami cos gdzies wychodzi ofczyn ponad 6. Co z tym zrobic podrapac to czyms bo sucho bylo teraz cos tam popaduje siana na poczatku maja? Rece opadaja n

Ty masz chociaż owies, a u  mnie nawet on na glinie nie wykiełkował (jeszcze). Nic nie drap, musimy czekać na porządne deszcze. Widziałem przypadek jak trawa siana w suszę we wrześniu (i cała jesień sucha - rok 2015) wykiełkowała...wiosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

podsiewałem stare łąki w tamtym roku i na lepszych łąkach fajny efekt, a łąki torfowe to w sumie strata kasy moim zdaniem, miałem mieszanki pod takie stanowisko, ale efekt końcowy słabiutko, moim zdaniem jednak orka i nowy siew to najlepsze rozwiązanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Paaatryk - nie wszystko da się zaorać lub nie wszystko trzeba od razu zaorać... :)

 

Kapsel - jak efekty podsiewu? Jakimi gatunkami podsiewałeś?

PS zmień w opisie na YT "popiołów" na - poplonów ;)

 


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

ASZv3 - masz rację, ale jak też nie ma efektu to tylko kasa stracona.... tak z innej beczki co myślicie o zastosowaniu użyźniaczy glebowych na starej łące ? a może ktoś stosował już taki zabieg, aby ,, odbudować łąkę "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Dlatego trzeba zrobić to dobrze - dobrym sprzętem i mieszanką. W odpowiednim czasie. No i muszą być opady jakiekolwiek :) Też mam taki sprzęt i akurat ta wiosna (koniec kwietnia - prawie cały maj) była sucha, efekty częściowo słabe a częściowo super co widzę teraz w plonie. Są to głównie łąki, których nie mogę zaorać.

 

Co do "użyźniaczy" nie zrobią wielkiego "wow" jako jedyny lek na wszystko. Ja planuję kolejne podsiewy wiosenne poprzedzić zastosowaniem różnych preparatów mikrobiologicznych i kwasów humusowych - wtedy postaram się opisać efekty.

 

 


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko06060    23

Jak poprawić jakość pastwisk, jesienią chce dać wapno z magnezem, a wiosną podsiew, tu pytanie: kiedy zastosować herbicyd i jaki? fernando, chwatox? najczęściej występuje tam szczaw, sporek i krwawnik, miejscami ostrożeń, babka zwyczajna, mniszek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9809

Na szczaw najlepsze wapno :) reszta powinna ustąpić jeśli uregulujesz ph i trawa będzie miala dobre warunki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapsel1m    21

zrobiłem podsiew było sucho ale zaraz po popadało i teraz też pada . Efekty są już widoczne trawa sadzi w górę dałem trochę polifoski  . Głównie siałem trawy barenbruga BG-7, BG-4 i BG-2 w zależności od stanowiska .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prv3    0

Jak poprawić jakość pastwisk, jesienią chce dać wapno z magnezem, a wiosną podsiew, tu pytanie: kiedy zastosować herbicyd i jaki? fernando, chwatox? najczęściej występuje tam szczaw, sporek i krwawnik, miejscami ostrożeń, babka zwyczajna, mniszek.

 

U mnie fernando zadziałało rewelacyjnie po drugim pokosie, poczekałem jakieś 2 tygodnie od zbioru aż chwasty troche odbiją i 1 litr na ha poradził z szczawiami i mniszkiem których było najwiecej reszty chwastów teraz też nie widać. Po trzecim pokosie chciałem pryskać inne łąki ale aktualnie zimno jest a wczesniej nie bylo odpowiedniego odrostu. Jeśli jednak chcesz podsiewać to wypadałoby jak naszybciej wytępić chwasty ale czy fernando zadziała to zależy od temperatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

U mnie fernando zadziałało rewelacyjnie po drugim pokosie, poczekałem jakieś 2 tygodnie od zbioru aż chwasty troche odbiją i 1 litr na ha poradził z szczawiami i mniszkiem których było najwiecej reszty chwastów teraz też nie widać. Po trzecim pokosie chciałem pryskać inne łąki ale aktualnie zimno jest a wczesniej nie bylo odpowiedniego odrostu. Jeśli jednak chcesz podsiewać to wypadałoby jak naszybciej wytępić chwasty ale czy fernando zadziała to zależy od temperatury.

Panowie macie rację by mieć dobre UZ należy nie tylko pomysleć o ich podsiewie, nawożeniu ale także o odpowiednim oprysku - eliminujemy chwasty, czyli mamy więcej miejsca do tego aby trawa się rozkrzewiła, bądź też aby podsiew się lepiej przyjął :) kilka przykładów jak możemy przeprowadzić renowację łąk i pastwisk możecie zobaczyć tutaj http://www.grassintogold.pl/ - co istotne jeśli się zapiszecie otrzymujecie bezpłatnie VADEMECUM użytków zielonych pod redakcją Pana Prof. Golińskiego z UP Poznań :) 

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John23    19

Witam na wiosnę planuje odnowić łąkę 2 ha na której cześć jest laka torfowa ok 0,5 ha. Moj plan był taki zęby całość opryskać potem zniszczyć darń brona aktywna następnie zaorać i siać siewnikiem z brona aktywna. Czytając wcześniejsze posty w których było ze orka źle wpływa na torfy ponieważ mocno je przesusza. W związku z tym mam pytanie jak mam to zrobić aby było dobrze bo nie chce zmarnować kasy. Proszę wiec was o jakieś porady. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly156    0

witam ja to robie na torfach tak że pryskam potem niszcze darń agregatem aktywnym wysiewam trawe i wałuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

witam ja to robie na torfach tak że pryskam potem niszcze darń agregatem aktywnym wysiewam trawe i wałuje

Witam serdecznie,

 

Macie Panowie racje - na łąkach typowo torfowych raczej staramy sie nie orać stanowiska. Lepiej jest opryskać starą trawę herbicydem totalnym (jeśli trawa jest mocno przerzedzona, występuje dużo chwastów, nie ma tzw traw szlachetnych), bądź też zastosować środek selektywny jak Fernando Forte, który likwiduje sporą część chwastów występujących na tego typu stanowiskach jak szczawie czy mniszka a pozostawiona "stara" trawa znacznie lepiej plonuje, no i też jest miejsce by zrobić podsiew i zbierać jeszcze więcej zielonej masy z hektara.

Informacje o podsiewie stanowisk zachwaszczonych oraz ich sposobie rekultywacji możecie znaleźć na stronie www.grassintogold.pl 

Tak jak Pan wspomniał, aby założyć nowy UZ można zastosować agregat aktywny, potalerzować stara darń, by jak najbardziej odkryć ziemię i móc zasiać trawy na tym stanowisku, również po zasiewie konieczny będzie wał, aby przycisnąc wysiane nasiona oraz nieco utwardzić wierzchnią warstwę, aby nasiona szybciej kiełkowały, a młode siewki lepiej się ukorzeniały.

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie nawożenie zastosować gdy zrobię wiosenny podsiew. Tak jak normalnie ok 200 Npk i 200 mocznik czy z mocznika zrezygnować żeby stara trawa nie zagłuszyła nowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobcat2250    382

Zaorałem tydzień temu hektar bardzo mokrej gliny (ugór) i dumam tam zasiać trawę na wiosnę. Lepiej zryć talerzówką najwcześniej jak się da i siew czy lepiej poczekać i opryskać na początku to co wzejdzie?


Zwykły użytkownik, o numerze 30068  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Bobcat - dlaczego nie prysnąłeś teraz? Jest czas, ciepło i... teraz mokrą glinę zaorałbyś później może suchszą, a może bardziej przymarzniętą ;)

Natomiast jeśli już to zaorałeś to chyba nie będziesz pryskał po skibach wiosną... więc zrób to mechanicznie o ile nie jest to mega zaperzone pole...

Lepiej posiać wcześniej niż później wpaść w częste majowe susze...

 

Farmers - serio dajesz ponad (wnioskuję, że tu mniej napisałeś) 200kg mocznika na I pokos z jakimś jeszcze azotem w NPK-u? Opłaca się?

Przy podsiewie trzeba ograniczyć azot, a warto dać PK / Ca / Mg przy okazji zawsze lekko mieszając z glebą...

Jeśli azot w stylu mocznika to polecam Polifoskę 21. Forma jak w moczniku, a do tego bardzo istotna siarka.

Ogólnie wszystko zależy od terminu (biorąc pod uwagę aktualny stan czyli czy wegetacja już rusza - wiosna) i sposobu podsiewu, jakie masz gatunki, glebę itd.

Temat szeroki :)

 

 

 


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobcat2250    382

Musiałem szybko zaorać bo raz że mogło się zrobić mokrzej a dwa że pług pojechał do remontu. I tak było mokro i orałem na dwa skiby tylko.


Zwykły użytkownik, o numerze 30068  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ASZv3 Tak ok 200 kg mocznika u nas w ziemię to głównie 5 6 klasa niestety trzeba posypać bo nie urośnie ;-) w tym roku miałem wapnować też pola i łąki ale kukurydza jeszce nie skoszona na większości łąk mokro że szkoda gadać :’-(

Edytowano przez farmersNHtd95d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

No jest masakra... jedziemy właśnie zbierać, nakoszone 40ha i trzeba to do jutra ogarnąć, bo znów kilka dni deszczu. A do koszenia jeszcze sporo...

Orka to masakra. Pług zwężony i leci się jakby z rozpędu ;)

Na takich słabszych glebach warto zmniejszyć trochę azot i z tej kasy dać więcej potasu to przyniesie dobre efekty. Ja dzielę potas po każdym pokosie, nie daję jednorazowo. Azot polecam z siarką - Saletrosan lub jak wcześniej wejdziesz (lub na pastwiska) - polifoska 21.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

@ASZv3 ile potasu polecisz dawać na łąki na go, zasobność niska? Łąki na polach głównie 5 i 6 klasa, mieszanki Granum, głównie KŁ6

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lemysz1
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Kursy te mają niby zastąpić szkoły dla dorosłych w tym także na kierunkach rolniczych.
       
      Jak ma się wykształcenie zdobyte poprzez taki kurs a wymagania do otrzymania środków z unijnej kasy.
    • Przez krone125
      Witajcie koledzy jest taka sprawa mam blisko domu do wzięcia 3 ha łaki u 2 właścicieli a łąki obok siebie są,teren jest torfowy troszku podmokły ale nie dużo i gdybym wziął ją to co radzicie żucić na to łąkę zeby trawa była taka choć jak trawa w jednym brzegu jest wyżej a bliżej rowa troszkę niżej,mam 20 sztuk bydła ale niestety łąk mało,a za łąkę to tylko podatek zapłaciłbym ,Teraz to już za puźno na obornik pieczarkowy?Czekam na wasze opinie.
    • Przez bekba
      Witam
       
      Piszę w związku z sygnałem który dostałem od znajomego. Otóż ów znajomy zasygnalizowal mi ze w firmie z tematu kradną mleko!!! Zbiorniki starszej generacji(taki jak moj) nie posiadaja wyświetlacza i trzeba mierzyc poziom mleka manualnie(jak mleko sie ustanie i jest schlodzone) toteż nie mieżyliśmy poziomu mleka ufając w uczciwość kierowcy. Jakież było nasze zdziwienie gdy zadzwonił znajomy i zmierzyliśmy poziom mleka a na kwicie z dostawy było 150 litrów mniej!!! Nikt by nie robił afery o 10 litrów. Jest to proceder uprawiany przez kierowców ponieważ jest to WYNAJĘTA FIRMA PRZEWOZOWA. Mleko dopisują nieuczciwym rolnikom i dzielą sie zyskiem. W moim przypadku to jest strata bagatela 3tys zł/mieciąc. Najgorsze jest to że nie ma tego jak udowodnic bo kierowca wyprze sie ze zrobił to jednorazowo. u nas pomiar nie zgadzał sie za każdym razem odkąd dowiedzielismy sie o sprawie w koncu nakryliśmy go na gorącym uczynku jak przelewał mleko. i przelał nam spowrotem. ale nie ma żadnej gwarancji że proceder sie nie powtórzy. Kierowca wzruszal tylko ramionami. Nadmieniam ze w poprzedniej mleczarni nikomu nawet do glowy nie przyszlo by zeby robic takie rzeczy.....Alarmuje że jest taki problem. Piszcie czy też spotkaliście sie z tym problemem i jaki macie pomysł zeby zlikwidowac ten proceder....
    • Przez wojtek161
      polecacie czy nie? prosze o opinie
    • Przez kobra89
      Witam. Mam problem, kilka lat temu rozwiazla sie spolka wodna i od tamtej pory nikt nie czyscil rowow i pozarastaly i przez to z suchych lak porobily sie bagna. I prosze was o pomoc, czym wy czyscicie u siebie rowy na lakach??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj