niudizajn

Rekultywacja łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Kiedy wykonać podsiew tradycyjny?

galeria
Rekultywacja
Marcin3210    0

To dwa razy talerzowka raz normalnie i raz w poprzek albo na skos .

  

Czyli najpierw ustawić talerze wzdłuż, tak jak koła, a później na skos?

 

Szkoda próchnicy, nie mówiąc już o robocie jaką w to włożysz. Zresztą przez całą zimę powinny już zbutwieć i dać się łatwiej zaorać. Jeśli jednak jakieś zostaną, to wpływ jedynie będzie mieć na wygląd pola a nie na plon. Chyba, że są aż tak wielkie, że nie będziesz w stanie zasiać, lub chcesz aby sąsiad podziwiał jak ładnie zaorałeś :P

 

Kępy są zbyt duże i przy koszeniu za bardzo wytrzęsie :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Trzeba było to od razu zaorać ustawiając po prostu wąsko pług żeby "cięło" na mniejsze i dobrze odwracało oczywiście. Teraz po prostu zaoraj to, bo przecież nie będziesz zbierał ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Panowie kiedy mogę podsiewać lucerne? Planuje to wykonywać talerzowym siewnikiem do zboża. 


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Chcesz w lucernę podsiać lucernę?

Ile lat użytek? Jak wygląda? Jaka gleba?

Wstaw najlepiej zdjęcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Tak lucerne lucerną. W tamtym roku zbierany był pierwszy pełen pokos, duzo lucerny wygineło z powodu suszy, klasa gleby różna ale przewaga 4 klasy 


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Najlepiej to kupić pług łąkowy i nie ma problemów z kępami. U siebie robię tylko orkę i nie ma problemów z kępami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1575

talerze normalnie do roboty ustawione tylko jedzeesz raz tak jak pługiem a drugi raz po przekątnej albo w poprzek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik    35

Tak lucerne lucerną. W tamtym roku zbierany był pierwszy pełen pokos, duzo lucerny wygineło z powodu suszy, klasa gleby różna ale przewaga 4 klasy 

suszy??? u mnie lało prawie cały czas.dużo siana mi zgniło. a ta lucerna wzeszła i wtedy uschła? czy w ogóle nie wzeszła? u mnie  rok wcześniej zasiałem koniczynę czerwoną i przyszła susza , było prawie gołe pole było .zrobiłem podsiew na wiosnę a wtedy wzeszły te nasiona co siałem rok wcześniej."taka sytuacja"hehe.rosło pięknie.

Edytowano przez rocknrollnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Jednak były rejony kraju gdzie zrobiła się pustynia. Z tego co wiem to okolice Włocławka, Sierpca, Płocka. Tam woziłem najwięcej bel... U nas bardzo sucho było na przełomie maja i czerwca a później to już lało i lało...

 

Przechodząc do podsiewu lucerny. Rozumiem, że tamtorocznej jest tyle że szkoda Ci ją zniszczyć aby spulchnić optymalnie glebę itd.

Podsiej jak najszybciej no ale oczywiście jest ryzyko przymrozków dość duże... ale ta stara pewnie zaraz zacznie ruszać więc nie możesz czekać zbyt długo...

 

a i co najważniejsze... użyj nasiona zaszczepione Rhizobium i nawozem donasiennym. W tym roku takie są w ofercie DSV - świetne odmiany Planet, Fraver i Felicia.

Ewentualnie jak masz swoje to użyj nawozu donasiennego (polecam STIM+). Ja w tym roku będę testował na lucernie preparat z Efektywnymi Mikroorganizmami - Multi Grower.


Materiał siewny koniczyny ma tzw. nasiona twarde, które kiełkują np. po roku. Zwykle to ok. 5-15%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Dokładnie to moje okolice były objęte tą szuszą, są place co nie ma wcale lucerny ale znów są takie że jest piękna, z 1 ha zawsze było ok 9 bel to na taka susze i te gołe place to nie jest źle. Nasiona mam swoje i będę podsiewał talerzowym siewnikiem Agromaszu 


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie, potrzebuję porady!
Zamieszczam zdjęcia, na których był trwały użytek zielony (IV-V klasa, wilogtna gleba, okresowo sucha, mozaikowata). W zeszłym roku został przeorany, uprawiony i zasialiśmy tam życicę westerwoldzką (Futtertrio z DSV). Miał byc zbiór po 10 tygodniach, ale była taka susza, że trawa wykiełkowała na 3-4 cm i stop do zimy (siew ok 20 sierpnia). W większości przezimowała, teraz ruszyła wegetacja, ale trawa, mimo wszystko, jest bardzo rzadka w niektórych miejscach. Ma byc ponownie tam trwały użytek zielony, więc trzeba i tak po jakimś czasie zasiac nową mieszankę. Teraz pytanie. Co z tym fantem na razie zrobic? Zasiac właściwą trawę, czy dosiac tylko poplonową? Trzymac to na pierwszy pokos, a potem uprawic, czy męczyc przez cały rok i dopiero później zasiac? No i czym zrobic ewentualny podsiew, żeby nie zniszczyc tej trawy co już jest? 
Pozdrawiam

 

 

post-188769-0-92441900-1489233655_thumb.jpg

post-188769-0-37790100-1489233674_thumb.jpg

Edytowano przez mercurial2000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Poczekaj jeszcze trochę i zasiej wieloletnią delikatnie w to co jest albo jak Futtertrio jednak się nie zagęści to normalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Panowie czekać z podsiewem lucerny jeszcze czy juz podsiewac? Bo lucerna ładnie krzewi sie i boje że jak poczekam jeszcze to potem zbyt duża bedzie i zagasi ta młoda 


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Jeśli Polska bardziej centralna to raczej krzywda się nie stanie ;)

Ryzyko się opłaca więc próbuj :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Bo boje się że potem własnie ona sie rozkrzewi, susza przyjdzie. A teraz ryzyko jest przymrozków 

 


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Dokładnie, najlepiej trochę posiać teraz a trochę później, wtedy albo bieda albo sukces rozłoży się na pół ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter1908    7

Witam mam problem z nowo posianą łąką. W miejsce starej łąki jesianią poszła orka a teraz na wiosne zostało to uprawione i około 10 maja zasiana trawa. Przedsiewnie dany był nawóz NPK ale trawa coś słabo rośnie i jakoś nie bardzo sie krzewi. Czy mogę coś na to zaradzic ? Może dokupić wapno magnezowe? Trochę go wcześniej posiałem ale nie wiem czy to coś dało. Proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się, ale się wypowiem :-D wapno na pewno coś pomoże, ale nie teraz. Jeśli chcesz podnieść pH to walić przedsiewnie. Albo wczesna wiosną. Jest sucho, mokro? Ciepła czy zimna ziemia? Walowales po siewie? Jaką siales trawę? Dawales tylko nawóz przedsiewnie, czy był też obornik lub/i gnojowka, gnojowica? Tez w tym roku zasialem 1,5 ha po starych łąkach i tez słabo rosła. Dopiero po skoszeniu pierwszego słabego pokosu widać, że trawa ma odpowiedni wigor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter1908    7

Nawóz dawałem tylko przedsiewnie. Po sianiu łąka była wałowana. Jest trochę mokro bo musiałem sporo czekać żeby tam wjechać. Jesienią bez obornika. Tylko talerzowanie trochę rozerwałem kultywatorem i orka. Już pojawiły się inne rośliny typu szczaw i nie długo będzie większy od trawy. Co z tym zrobić ? Czy tylko czekac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Nie badałeś pH?

Kiedy siew? Jaka mieszanka? Był przymrozek?


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9813

Po jakim czasie od odprysku chwastoxem extra mogę skosić trawę ? Mieszanka dsv 2401 siana w polowie maja po życie ma okolo 5cm i zaczyna pojawiać sie komosa i myślę żeby poczekać jeszcze trochę i polecieć chwastoxem, dobrze kombinuje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arku3060    74

U mnie trawa siana dsv 2015 z owsem 40 kg trawy 50 owsa i sam owies powylazil trawy prawie nie widac tylko miejscami cos gdzies wychodzi ofczyn ponad 6. Co z tym zrobic podrapac to czyms bo sucho bylo teraz cos tam popaduje siana na poczatku maja? Rece opadaja n

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9813

Raczej to ze twardo to nie przeszkadza bo przecież trawę sie wałuje i ubija :) na jaka glebokosc siales ? Ja sialem w zeszlym roku z owsem i tez bylo sucho i owies dość duża czesc trawy zadusil... Teraz sialem w czystym siewie i wschody 100%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lemysz1
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Kursy te mają niby zastąpić szkoły dla dorosłych w tym także na kierunkach rolniczych.
       
      Jak ma się wykształcenie zdobyte poprzez taki kurs a wymagania do otrzymania środków z unijnej kasy.
    • Przez krone125
      Witajcie koledzy jest taka sprawa mam blisko domu do wzięcia 3 ha łaki u 2 właścicieli a łąki obok siebie są,teren jest torfowy troszku podmokły ale nie dużo i gdybym wziął ją to co radzicie żucić na to łąkę zeby trawa była taka choć jak trawa w jednym brzegu jest wyżej a bliżej rowa troszkę niżej,mam 20 sztuk bydła ale niestety łąk mało,a za łąkę to tylko podatek zapłaciłbym ,Teraz to już za puźno na obornik pieczarkowy?Czekam na wasze opinie.
    • Przez bekba
      Witam
       
      Piszę w związku z sygnałem który dostałem od znajomego. Otóż ów znajomy zasygnalizowal mi ze w firmie z tematu kradną mleko!!! Zbiorniki starszej generacji(taki jak moj) nie posiadaja wyświetlacza i trzeba mierzyc poziom mleka manualnie(jak mleko sie ustanie i jest schlodzone) toteż nie mieżyliśmy poziomu mleka ufając w uczciwość kierowcy. Jakież było nasze zdziwienie gdy zadzwonił znajomy i zmierzyliśmy poziom mleka a na kwicie z dostawy było 150 litrów mniej!!! Nikt by nie robił afery o 10 litrów. Jest to proceder uprawiany przez kierowców ponieważ jest to WYNAJĘTA FIRMA PRZEWOZOWA. Mleko dopisują nieuczciwym rolnikom i dzielą sie zyskiem. W moim przypadku to jest strata bagatela 3tys zł/mieciąc. Najgorsze jest to że nie ma tego jak udowodnic bo kierowca wyprze sie ze zrobił to jednorazowo. u nas pomiar nie zgadzał sie za każdym razem odkąd dowiedzielismy sie o sprawie w koncu nakryliśmy go na gorącym uczynku jak przelewał mleko. i przelał nam spowrotem. ale nie ma żadnej gwarancji że proceder sie nie powtórzy. Kierowca wzruszal tylko ramionami. Nadmieniam ze w poprzedniej mleczarni nikomu nawet do glowy nie przyszlo by zeby robic takie rzeczy.....Alarmuje że jest taki problem. Piszcie czy też spotkaliście sie z tym problemem i jaki macie pomysł zeby zlikwidowac ten proceder....
    • Przez wojtek161
      polecacie czy nie? prosze o opinie
    • Przez kobra89
      Witam. Mam problem, kilka lat temu rozwiazla sie spolka wodna i od tamtej pory nikt nie czyscil rowow i pozarastaly i przez to z suchych lak porobily sie bagna. I prosze was o pomoc, czym wy czyscicie u siebie rowy na lakach??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj