niudizajn

Rekultywacja łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tnaglak    0

Kurcze nie mogę się zdecydować właśnie, może zaczekać do jesieni.. Aaaa i jeszcze nie napisałem jednej, ważnej rzeczy. Łąka nie jest drenowana i często stoi tam woda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7

No to Panie kolego zrób sobie mieszanke traw samemu z takimi roslinami ktore przetrzymaja okresowe zalania , choc wiadomo gdy woda za dlugo postoi to i te trawy wypadna .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cycu12    1

witam! planuję podsiew łąk mieszanką traw z motylkowymi, najlepiej lucerną, z przeznaczeniem na sianokiszonkę. czym wykonać zabieg? do dyspozycji mam zestaw uprawowo-siewny kvernelanda brona aktywna + wał  dogniatający + redlice talerzowe. jak myślicie, nada się? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrCiapek330    17

Witajcie, ponieważ w tym roku dziki strasznie poryły łąkę i nie da się już tego wyrównać zdecydowaliśmy, że trzeba będzie ją zaorać i zasiać od nowa. Planujemy najpierw przejechać talerzówką, potem orka, uprawa i siew. I teraz pierwsze pytanie: kiedy można siać trawę wiosną? Jak najwcześniej czy jak już będzie ciepło (centralna Polska)? Zawsze siejemy jesienią więc nie wiem jak to jest wiosną. Dodatkowo polecacie stosować przedsiewnie jakieś nawozy? Przydałoby się też powapnować bo łąka ma ze 30 lat i wydaje mi się że najlepiej byłoby sypnąć to wapno przed orką, co o tym myślicie?

Pozdrawiam

Edytowano przez MrCiapek330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Siej, gdy już miną przymrozki. U mnie to mniej wiecej początek maja. Warto posiać z owzem czy jęczmieniem jako roślinę ochronną. Wapno lepiej przed uprawą rozsiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

nie wapno tylko kredę. taniej wychodzi i lepszy efekt. po drugie po zaoraniu bo wypłukuje się w głębsze warstwy glebu. pamiętaj tylko że od odkwaszania gleby musi minąć 6 tyg do nawozów fosforowych. najlepsza jest orka zimowa łąki. sam tak robiłem w tym roku. zbadaj kwasowość gleby to będziesz wiedział jaką trawę siać bo inaczej nie będzisz miał motylkowych. siew jak najwcześniejszy ze zbożem. jak dla krów albo bydła tam gdzie chodzą lepiej życica+Kostrzewa+kończyna biała. jak na łąkach gdzie nie wypasasz życica+ kostrzewa+ kończyna szwecka, kończyna biała. nie siejcie ludzi kupkówki dla bydła. to jedna z najgorszych traw. uczę się na swoich błędach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A kreda to nie wapno? Kupkowka jest wartościowa pod warunkiem, że jest wczesnie koszona. Zobacz w tabelach żywieniowych zawartość białka przed wykłoszeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

mam te tabele, ale dietetyk odwiedziający gospodarstwo robiący próby zadawanej paszy polecił, że lepiej zmienić gatunek trawy. co do wapna ja tylko nakierowuje że kreda dużo szybciej daje efekt i szybciej jest dostępna dla roślin niż wapno. chodzi o stopień reaktywności również. wapno masz max 50-60% a kreda ma reaktywność na poziomie 98% nawet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cycu12    1

Może ktoś na moje pytanie odpowie? Zestaw uprawowo siewny czyli brona aktywna + siewnik talerzowy nada się do podsiewu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Może ktoś na moje pytanie odpowie? Zestaw uprawowo siewny czyli brona aktywna + siewnik talerzowy nada się do podsiewu?

 

U siebie robię broną aktywną i siewnikiem pneumatycznym z redlicami talerzowymi (zestaw Kverneland).

Idzie ładnie ale nie w beton, czyli działam dosłownie po deszczu (zależy na jakiej glebie i jaki stan darni). 

Pozdrawiam.

A kreda to nie wapno? Kupkowka jest wartościowa pod warunkiem, że jest wczesnie koszona. Zobacz w tabelach żywieniowych zawartość białka przed wykłoszeniem.

 

Dokładnie i zależy też od odmiany. Polecam mieszanki traw z kupkówką od DSV - C2013, 2401 - miękkolistne i wysoko strawne kupkówki.

Załączam zdjęcie jak to wygląda :)

post-48751-0-63599000-1470508889_thumb.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gazda241    0

Witam, odziedziczyłem po zmarlym ojcu gospodarstwo rolne okolo 2ha. Wszystko są to łąki, ktore co roku tylko kosze - siana nie zbieram zostawiam to zeby zgnilo. Mianowicie przechodzac do sedna chcialbym odbudowac to gospodarstwo, z wyksztalcenia nie jestem rolnikiem, ale zamierzam sie tego podjac, srednie mam pojecie o uprawie, w naszych okolicach sa dosc prymitywne sposoby uprawy, klasa gleby 4-5 tak mysle, bo mieszkam w gorach w Beskidzie wiec sadze ze lepsze nie beda.. Doradzcie mi panowie jak powinienem zaczac, abym mial wysokie plony z trawy, jakie nawozy oprocz obornika, jakie zabiegi ? Czy kultywacja pola na jesien pozytywnie wplywa na jakosc plonow ? Co ile wykonywac orke ? Miejscami bywa ladna trawa ale to rzadkosc.. Trawa poprostu jest rzadka i niska.. Nie zamierzam sie bawic w jakies najdrozsze nawozy itp. wolalbym to troche tanszym kosztem i jak najbardziej ekologicznie ( nie zamierzam oczywiscie obrabiac koniem czy tym podobne - posiadam 60-tke ktora swietnie sobie radzi w naszych gorzystych terenach ). Gdy gospodarstwo funkcjonowalo trawa byla conajmniej po pas tak wiec mysle ze da sie uratowac te pola. Zamierzam tez troche ziemniakow posadzic, troche owsa, ale glownie siano i sianokiszonka, troche maly areał, ale z czasem chce wziac troche dzierżawy :) prosze o odpowiedzi, z gory przepraszam jak cos zle napisalem - jestem poczatkujacym, pozdrawiam ;)

Połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniczka30    3

na 2 ha za wiele nie ugospodarzysz.ja bym juz zostawila narazie,posypala nawozem,zabrala siano(to bardzo chodliwy towar,nie ma problemu by sprzedac).pierwszy pokos zrobic siano,drugi kiszonke.na jesien spryskac roundapem,zaorac na zime.potem na wiosne posiac sobie owsa czy w maju posadzic ziemniaki.ale to tak dla siebie nie do biznesu bo to naprawde maly areal.no chyba ze chcialbys biznes to moze truskawki?mozesz tez pole spryskac roundapem wczesna wiosna ale to zalezne od pogody(srodek musi byc min 2 tyg,po orce tez ziemia musi troche zlegnac) i siac w tym roku ale tego raczej sie nie praktykuje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Na 2 ha to kariery nie zrobisz, jak by to było 20ha to można pomyśleć, a tak to potrzebne są duże nakłady na powiększenie areału, środki do produkcji, no zwierzęta. Bo na tak małym areale, z takimi uprawami jak piszesz kariery nie zrobisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@gazda241 Jak to są Bieszczady to dobre atuty dla agroturystyki. Weź pomyśl o takim czymś dla turystów, jakieś owce kozy, bo ziemniaki i owies to nawet Ci nie zwrócą kosztów inwestycji. Ewentualnie rób jakieś wyroby regionalne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin3210    0

Cześć :). Chcę zasiać na nowo łąkę. Na jesień przejechałem kultywatorem. Niestety zostały duże bryły, które nie zaorają się za dobrze. W jaki sposób mogę to rozdrobnić, aby później się to ładnie zaorało? Od razu powiem, że glebogryzarka nie wchodzi w grę. Ja, ani żaden z sąsiadów nie posiada już takiego sprzętu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2345

A talerzowka?jak maly areal i nie masz sprzetu to zostaje ci widly i na przyczepe


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1583

To dwa razy talerzowka raz normalnie i raz w poprzek albo na skos .

Edytowano przez robert1226

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A talerzowka?jak maly areal i nie masz sprzetu to zostaje ci widly i na przyczepe

 

Szkoda próchnicy, nie mówiąc już o robocie jaką w to włożysz. Zresztą przez całą zimę powinny już zbutwieć i dać się łatwiej zaorać. Jeśli jednak jakieś zostaną, to wpływ jedynie będzie mieć na wygląd pola a nie na plon. Chyba, że są aż tak wielkie, że nie będziesz w stanie zasiać, lub chcesz aby sąsiad podziwiał jak ładnie zaorałeś :P 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lemysz1
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Kursy te mają niby zastąpić szkoły dla dorosłych w tym także na kierunkach rolniczych.
       
      Jak ma się wykształcenie zdobyte poprzez taki kurs a wymagania do otrzymania środków z unijnej kasy.
    • Przez krone125
      Witajcie koledzy jest taka sprawa mam blisko domu do wzięcia 3 ha łaki u 2 właścicieli a łąki obok siebie są,teren jest torfowy troszku podmokły ale nie dużo i gdybym wziął ją to co radzicie żucić na to łąkę zeby trawa była taka choć jak trawa w jednym brzegu jest wyżej a bliżej rowa troszkę niżej,mam 20 sztuk bydła ale niestety łąk mało,a za łąkę to tylko podatek zapłaciłbym ,Teraz to już za puźno na obornik pieczarkowy?Czekam na wasze opinie.
    • Przez bekba
      Witam
       
      Piszę w związku z sygnałem który dostałem od znajomego. Otóż ów znajomy zasygnalizowal mi ze w firmie z tematu kradną mleko!!! Zbiorniki starszej generacji(taki jak moj) nie posiadaja wyświetlacza i trzeba mierzyc poziom mleka manualnie(jak mleko sie ustanie i jest schlodzone) toteż nie mieżyliśmy poziomu mleka ufając w uczciwość kierowcy. Jakież było nasze zdziwienie gdy zadzwonił znajomy i zmierzyliśmy poziom mleka a na kwicie z dostawy było 150 litrów mniej!!! Nikt by nie robił afery o 10 litrów. Jest to proceder uprawiany przez kierowców ponieważ jest to WYNAJĘTA FIRMA PRZEWOZOWA. Mleko dopisują nieuczciwym rolnikom i dzielą sie zyskiem. W moim przypadku to jest strata bagatela 3tys zł/mieciąc. Najgorsze jest to że nie ma tego jak udowodnic bo kierowca wyprze sie ze zrobił to jednorazowo. u nas pomiar nie zgadzał sie za każdym razem odkąd dowiedzielismy sie o sprawie w koncu nakryliśmy go na gorącym uczynku jak przelewał mleko. i przelał nam spowrotem. ale nie ma żadnej gwarancji że proceder sie nie powtórzy. Kierowca wzruszal tylko ramionami. Nadmieniam ze w poprzedniej mleczarni nikomu nawet do glowy nie przyszlo by zeby robic takie rzeczy.....Alarmuje że jest taki problem. Piszcie czy też spotkaliście sie z tym problemem i jaki macie pomysł zeby zlikwidowac ten proceder....
    • Przez wojtek161
      polecacie czy nie? prosze o opinie
    • Przez kobra89
      Witam. Mam problem, kilka lat temu rozwiazla sie spolka wodna i od tamtej pory nikt nie czyscil rowow i pozarastaly i przez to z suchych lak porobily sie bagna. I prosze was o pomoc, czym wy czyscicie u siebie rowy na lakach??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj