niudizajn

Rekultywacja łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Nigdy bym nie posiał w listopadzie. Jestem z mazur i dla mnie ostateczny termin to do połowy września. Sąsiad posiał po kukurydzy w dość wilgotną ziemię na początku października i nic nie widać. Widocznie kilka dni mrozów ją załatwiło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Co myślicie o siewie trawy w listopadzie, w końcu zaczeło padać. Może ktoś praktykował zwłaszcza na podlasiu bo na południu to czytałem w TAP, że siali i na wiosnę fajna trawa była. Niby ma być ciepła zima ale jak wymarznie to szkoda kasy bo nasiona tanie nie są. Jeśli ktoś praktykował to był bym wdzięczny za odpowieć.

 

przy okazji co sądzicie o trawach PIETRZAK

 

jaka cena taka jakość... w mieszankach masz od 20% do 40% zycicy wielokwiatowej i życicy westerwoldzkiej czyli traw na max 2 lata, a później konieczny podsiew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a jak mogę zwalczyć lub ograniczyć śmiałka darniowego i sity bo mam taki kawałek ok 1ha klasa ziemi V i VI dość wilgotna

 

Jaki nawóz polecacie NPK lub PK do zastosowania na łąki wiosną ? co sądzicie o Kainicie ?

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianb89    79

witam. Jak myślicie zaorać już łąke bo planuje zasiać trawe na nowo na wiosne czy jeszcze się troche wstrzymać z orką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

a jak mogę zwalczyć lub ograniczyć śmiałka darniowego i sity bo mam taki kawałek ok 1ha klasa ziemi V i VI dość wilgotna

 

Jaki nawóz polecacie NPK lub PK do zastosowania na łąki wiosną ? co sądzicie o Kainicie ?

Ze śmiałkem  próbuj walczyć przez niskie koszenie, a sity to włókowanie i wałowanie wiosną. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yogi    13

witam mam łąke na której kilka lat temu został zasiany miskant https://pl.wikipedia.org/wiki/Miskant  i teraz chce znów zrobić z  niej użytek zielony i co teraz z tym zrobić. na pewno skosić i na pewno trzeba będzie opylić wiosną tylko czy ruszać to czymś teraz orka/talerzówka czy zostawić do wiosny aż sie zazieleni??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Jakie gatunki  traw  polecicie  do  przesiewu  łąki     część  łąki jest  dość wilgotna  a część sucha  więc  co posiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniusie23    10

Proszę o wypowiedzi tych którzy sprawdzili w praktycę rekultywację częściową użytków zielonych poprzez podsiew trawy wiosną Chodzi mi konkretnie o podsiew siewnikiem Vredo Jakie to daje efekty ??? Czy może szkoda ładować się w taką metodę i lepiej zastosować pełną uprawę i założyć od nowa użytki ??? ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

Gdzieś widziałem opinie (chyba nawet na tym forum), że efekt jest słaby... Sam właśnie przeorałem starą łąkę...

Edytowano przez piotrp88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0889    1

Proszę o wypowiedzi tych którzy sprawdzili w praktycę rekultywację częściową użytków zielonych poprzez podsiew trawy wiosną Chodzi mi konkretnie o podsiew siewnikiem Vredo Jakie to daje efekty ??? Czy może szkoda ładować się w taką metodę i lepiej zastosować pełną uprawę i założyć od nowa użytki ??? ...

 

ja podsiewałem siewnikiem verdo, jak najbardziej się to sprawdza ale nie wszędzie. Najlepiej na jesień lub wczesna wiosna gatunki traw wczesnych i szybko rosnących, żeby stara darń nie zagłuszyła młodej trawy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniusie23    10

Ja to myślałem zasiać raczej po pierwszym pokosie o ile będą odpowiednie warunki wilgotnościowe bo wiadomo wczesną wiosną to jeszcze może jakiś przymrozek a potem to jak ruszy pierwsza trawa to zagłuszy tą podsiana A wiadomo drugi odrost już tak nie szaleje z rośnięciem Planował bym podsiać życicami żeby to szybko rosło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam . Ja osobiście siałem trawy i na jesieni i na wiosnę . Podsiewanie szkoda zachodu efekt max 15% . Usługa i siew jednak kosztują. Stosujcie normalną rekultywację a efekt 100%. Ja osobiście wolę podsiewać na wiosnę gleba ma wieksza wilgotność wschody łatwiejsze a zbieramy i tak 3pokosy. Na 2 rok już 4 . Mam kawałek wsiany jesienią plus był taki że 1 pokos był gotowy tak jak na innych użytkach ale potem zauważyłem że za rok już nie było tak wysokich plonów .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0889    1

W moich okolicach wsiewka kosztuje w granicach 150-200 zł, a pełna uprawa to już sporo wyższe koszty.  U mnie 3 lata po wsiewce ładnie rosło, teraz już trzeba podsiać znowu. Pełną uprawę robię na starych użytkach gdzie nie było orane z 10 lat bo gęsta darń zagłuszy wsiewkę, a na uprawionych użytkach po 4-5 latach robię podsiew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

na jesien zrandapowałem łąkę i nie wiem czy przed zimną ją zaorać? jest to teren torfowy i wiem że torf albo lubi albo właśnie nie lubi orki zimowej?zimy może nie być ale i czasu na wiosnę może brakować żeby wszystko porobić. I jaką odmianę polecacie na torfową łąkę ? koło 0,5h mam do zasiania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

Z racji tego że w naszych stronach dobrego siewnika do podsiewu traw nie ma to podsiew praktykuje w nastepujący sposób - na wiosnę motylem wysiewam trawę  i po tym nawozy PK , bronowanie brony obciażone oponą od tira tak ze dwa razy najlepiej pod skosem do przejazdu i za tym wał najlepiej jakiś ciężki. I jestem z tego zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sew    1

Witam kupiłem parę hektarów zaniedbanych tuzów są tam same chwasty a odczyn gleby jest kwaśny. 

uzyskanie dobrego ph zajmie troszkę czasu. teren jest podmokły a rowy były czyszczone w czasach PGRów. 

Z powodu podmokłych terenów orka była by dość problematyczna chcę zrobić wsiewkę z mieszanek traw.

Proszę o wsparcie jakich traw użyć. Trawy na siano i koszenie od lipca.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian20    29

Na szybka poprawę ph użyj orcal...nawoz mineralno organiczny . Najszybciej podnosi ph bo rozpuszcza sie w wodzie i nie musi reagowac z kwasami glebowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sew    1

witam dzieki za zainteresowanie. Myślałem o wapnie polcalc ma bardzo dobra opinie. 

jakie odmiany traw wsiać?  jaka jest cena tego nawozu orcal??

Edytowano przez Sew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Zrób późne koszenie jesienią i zbierz tą mase, połowa kwietnia randap jak zacznie się wegetacja, potem talerzówka dobrze przewalic tak mi Marian20 radził, i posiej siewnikiem normalnie i powałuj, co do odmainy trawy na podmokłe to TŁ-9, i 2 mieszanki z DSV są na orgnaiczne super na zalewane łąki.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sew    1

A CO MYSLICIE BY DOSIAĆ MIESZANKE I ZASILIĆ NAWOZAMI? BOJE SIE RUSZYC AGREGATEM TYCH ŁĄK BO PRZEZ NAJBLIŻSZE PARE LAT TAM NIE WJADE CIAGNIK Z KOSIARKĄ I TUREM TO OKOŁO 8 TON I W TYM ROKU RAZ USIADŁEM A SUSZA BYŁA TO 3 CIAGNIKI MUSIAŁY MNIE WYCIAGAC 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

to nie wiem jaki sens jest cos tam robic,


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jeśli się chce przesiać trwałe użytki zielone to trzeba to zgłaszać do agencji? Bo kilka lat temu miałem przeorany hektar łąki i mi potrącili pare groszy z dopłat i później na mapce obszar zaorany był zaznaczony na biało. Czy w ogóle jest możliwość legalnego przeorywania trwałych użytków zielonych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

A jeśli się chce przesiać trwałe użytki zielone to trzeba to zgłaszać do agencji? Bo kilka lat temu miałem przeorany hektar łąki i mi potrącili pare groszy z dopłat i później na mapce obszar zaorany był zaznaczony na biało. Czy w ogóle jest możliwość legalnego przeorywania trwałych użytków zielonych?

Pewnie że jest. W roku którym zamierzasz przeorać  nie wpisuj tam TUZ tylko coś na poplon a to w każdej chwili może być zaorane. A najlepiej zapytaj w agencji jak to poprowadzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0889    1

treść maila od agencji:

Jeżeli rolnik posiada trwałe użytki zielone (inne niż cenne przyrodniczo) wówczas obowiązuje go zakaz ich przekształcania, ale tylko wtedy, gdy stosunek trwałych użytków zielonych do wszystkich użytków rolnych w danym roku dla całego kraju zmniejszy się o więcej niż 5% w odniesieniu do wskaźnika referencyjnego, ustalonego w roku 2015.  W przypadku zmniejszenia wskaźnika trwałych użytków zielonych o więcej niż 5% w skali kraju, konieczne będzie ich odtworzenie. Działania naprawcze polegać będą na zobowiązaniu rolników, którzy przekształcili TUZ, do przywrócenia określonej powierzchni gruntu w trwałe użytki zielone lub odtworzenie takiej samej powierzchni TUZ na innym gruncie, w terminie do dnia 31 maja roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie płatności.

 

Mając na uwadze powyższe informuję, że w 2015 r. rolnik może dokonać przekształcenia TUZ bez konieczności uzyskania zgody kierownika biura powiatowego Agencji na to przekształcenie.

 

Jednocześnie informuję, że w przypadku gdy w gospodarstwie zostały wyznaczone trwałe użytki zielone cenne przyrodniczo, rolnika obowiązuje zakaz ich przekształcania w inne użytkowanie, w tym zaorywania.

 

Edytowano przez tomek0889

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lemysz1
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Kursy te mają niby zastąpić szkoły dla dorosłych w tym także na kierunkach rolniczych.
       
      Jak ma się wykształcenie zdobyte poprzez taki kurs a wymagania do otrzymania środków z unijnej kasy.
    • Przez krone125
      Witajcie koledzy jest taka sprawa mam blisko domu do wzięcia 3 ha łaki u 2 właścicieli a łąki obok siebie są,teren jest torfowy troszku podmokły ale nie dużo i gdybym wziął ją to co radzicie żucić na to łąkę zeby trawa była taka choć jak trawa w jednym brzegu jest wyżej a bliżej rowa troszkę niżej,mam 20 sztuk bydła ale niestety łąk mało,a za łąkę to tylko podatek zapłaciłbym ,Teraz to już za puźno na obornik pieczarkowy?Czekam na wasze opinie.
    • Przez bekba
      Witam
       
      Piszę w związku z sygnałem który dostałem od znajomego. Otóż ów znajomy zasygnalizowal mi ze w firmie z tematu kradną mleko!!! Zbiorniki starszej generacji(taki jak moj) nie posiadaja wyświetlacza i trzeba mierzyc poziom mleka manualnie(jak mleko sie ustanie i jest schlodzone) toteż nie mieżyliśmy poziomu mleka ufając w uczciwość kierowcy. Jakież było nasze zdziwienie gdy zadzwonił znajomy i zmierzyliśmy poziom mleka a na kwicie z dostawy było 150 litrów mniej!!! Nikt by nie robił afery o 10 litrów. Jest to proceder uprawiany przez kierowców ponieważ jest to WYNAJĘTA FIRMA PRZEWOZOWA. Mleko dopisują nieuczciwym rolnikom i dzielą sie zyskiem. W moim przypadku to jest strata bagatela 3tys zł/mieciąc. Najgorsze jest to że nie ma tego jak udowodnic bo kierowca wyprze sie ze zrobił to jednorazowo. u nas pomiar nie zgadzał sie za każdym razem odkąd dowiedzielismy sie o sprawie w koncu nakryliśmy go na gorącym uczynku jak przelewał mleko. i przelał nam spowrotem. ale nie ma żadnej gwarancji że proceder sie nie powtórzy. Kierowca wzruszal tylko ramionami. Nadmieniam ze w poprzedniej mleczarni nikomu nawet do glowy nie przyszlo by zeby robic takie rzeczy.....Alarmuje że jest taki problem. Piszcie czy też spotkaliście sie z tym problemem i jaki macie pomysł zeby zlikwidowac ten proceder....
    • Przez wojtek161
      polecacie czy nie? prosze o opinie
    • Przez kobra89
      Witam. Mam problem, kilka lat temu rozwiazla sie spolka wodna i od tamtej pory nikt nie czyscil rowow i pozarastaly i przez to z suchych lak porobily sie bagna. I prosze was o pomoc, czym wy czyscicie u siebie rowy na lakach??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj