niudizajn

Rekultywacja łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Brounter    18

Jezeli drzewa rosły na Twojej działce to należą do Ciebie i lepiej żebyś się o nie upomniał. W innym wypadku jeśli znajdują się poza działką to nic nie zdziałasz. Nawet na szybko skorzystaj z jakiegoś serwisu gdzie zaznaczone są granice poszczególnych działek i będziesz miał wszystko na tacy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Furi    0

Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post tutaj. W tematach rolniczych jestem początkujący więc proszę o wyrozumiałość :)

 

Co do rekultywacji to wczoraj znajomy zaorał mi łąkę pługiem obrotowym bez wcześniejszego pryskania czy talerzowania. Drugi kawałek gryzkowałem i orałem sam parę dni wcześniej. Muszę przyznać że ta surowa orka lepiej wyszła i polecam kogoś najać z większym pługiem i prędkość orki też robi swoje .

 

Kupuję 1,5ha łąki. Na wiosnę chciałbym zaorać i posiać koniczynę. Jest to łąka w nie za dobraj kulturze rolnej tzn koszona raz na rok na dopłaty. Zdarzają się małe samosiejki z pobliskiego lasu ale wykaszane bez wyrywania korzeni. Czy sam mocniejszy plug da temu radę?

Co zrobić po orce? Talerze, kultywator czy poprostu brona wystarczy?

Czy mogę od razu po orce i pozostałych zabiegać siać koniczynę czy musze odczegać i coś powtorzyć?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

jakieś wałowanie by się przydało. poza tym trzeba się zastanowić czy gleba jest odpowiednia, bo kończyna jest dość wymagająca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Furi    0

sa grunty klasy III/IV. na razie ziemi nie mam po reka ale jak bede to zrobie test pH zwyklym papierkiem lakmusowym i wtedy ewentualne wapnowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Rekultywacja łąk jest to bardzo drogi, a poza tym złożony i trudny proces. Najlepszym rozwiązaniem jest herbicyd systemiczny, wapnowanie (jeżeli jest konieczne), talerzowanie oraz głęboka orka najlepiej z wałem doprawiającym. Jeżeli chcesz siać koniczynę musisz wiedzieć jak ją będziesz użytkował i na jakie składniki pokarmowe masz największe zapotrzebowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

Potrzebuję trawy lub coś w tym rodzaju co można by było zasiać na łąkach i żeby dawało duże plony i żeby można było to kosić i zbierać jak trawy 

są jakieś odmiany pastewne które rosną wysokie nie potrzebuję jakości tylko masy i prostego zbioru 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mozga trzcinowata, w dobrych warunkach urośnie jak kukurydza.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

tak szukam nasienia tej Mozgi na allegro jakieś sadzonki znalazłem gdzie można kupić nasienie jeszcze coś może ktoś zaproponuje  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

A masz mokrą tą łąkę ? Jeśli nie to m,ie pakuj się w mozgę. Tak wogóle to nasiona mozgi ciężko dostać. Jak Ci tej łąki nie zalewa to zasiej kostrzewę trzcinowatą i kupkówkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

bywa tak ze zaleje ale teraz rowy mamy zmeliorowane to raczej będzie sucho właśnie najlepiej by było jakąś mieszankę zasiać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek-360    47

Mam zamiar w maju zasiać od nowa łąkę i mam pytanie czy lepiej będzie wjechać na nią z kultywatorem z wąskim zębem, szerokim czy talerzówką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Ja też mam zamiar zlikwidować łąkę i wjechałem kultywatorem i orka lecz zastanawiam się czy przed orką dać obornik klasa ziemi V i VI miejscami dość mokro i jaki gatunek polecacie, zlikwidowałem bo bardzo dużo  było śmiałka darniowego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Czy w najbliższych dniach jest sens wykonywać jeszcze podsiew traw? Nie ma u nas specjalnych urządzeń, myślałem rozsiać trawę w odpowiedniej dawce w zależności jakie są braki w runi i potem to zabronować, w razie potrzeby zabronować 2 razy i potem uwałować. Czy to miałoby sens? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Talerzówką szkoda, trawa jest jeszcze ok, około 35 bel z ha wyciągnie na rok. Powiem tak, za dobra żeby niszczyć całość a chciałbym poprawić plon.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arku3060    74

A może mi ktoś powiedzieć czy dobrze robię siejąc mieszankę Krasula premium o składzie:

życica trwała Bajka 10%

życica trwała Brawa 10%

życica trwała Rela 8%

życica wielokwiatowa Mitos 10%

tymotka łąkowa Kaba 5%

tymotka łąkowa Climax 10%

festulium Becva 10%

kostrzewa czerwona Light 5%

kostrzewa czerwona Gondolin 5%

kostrzewa trzcinowa Fawn 10%

kostrzewa szczec/murawowa Bornito 5%

lucerna siewna Beda 5%

koniczyna łąkowa Rozeta 5%

mietlica biaława Kita 2%

 

Jako trawę osłonowa czy jak to tam się nazywa chcę zastosować rokitę

na glebie organicznej pH 6,40 zawartość fosforu P2O5 139,6 potasu K2O 13,2 magnezu Mg 44,8

Jaki nawóz zastosować i kiedy, siew będzie wykonywany siewnikiem pneumatycznym z brona aktywna pisze bo nie wiem czy ma to znaczenie???łąka była spryskana jesienią randoupem  teraz po talerzowałem to i po talerzówce poszła brona aktywna ładnie rozbiła bryły i wyrównała powierzchnię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam do zasiania trawę na przeoranym pastwisku z tym samym przeznaczeniem. Mam propozycję na Melbę z Iławy za ok 17,8 oraz na KP4 z Granuma za ok 14,5. Siał ktoś Melbę czy inne odmiany z Iławy? Na sowulu się zawiodłem a jest jeszcze trawa z Topmilka do kupienia u mnie w mleczarni za podobną cene co Melba. W I roku ładnie rośnie, ale wdrufim już jakby traci na intensywności i trochę wynika. Koniczyny za to jest bardzo dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Wysokie te pastwisko ? Jaka ziemia ? Z " książkowego" punktu widzenia obie są do skreślenia jedna za festulolium i życice a druga za dużą ilość kostrzewy czerwonej i koniczynę czerwoną. KP3 ma lepszy skład, zmieszałbym ją pół na pół z melbą i dorzucił że 4 kg koniczyny białej na ha, jeśli zależy Ci na motylkowych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek-360    47

Chciałbym gdzieś zaorać w lipcu łąkę i posiać na niej wykę lub łubin, na zimę ponownie zaorać i na wiosnę zasiać trawę. I mam pytanie czy agencja może się do czegoś takiego doczepić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To zależy co zgłosiłeś na tej działce. Jeśli podałeś ją jako TUZ to nie bardzo można to zrobić. Nawet zaoranie i posianie trawy bez międzyplonu powoduje, że działka traci status TUZ. Jeśli tam jest trawa na gruncie ornym to wtedy nie powinno być problemu. Musisz tylko w agencji zapytać o pozwolenie i pewnie zmienić wniosek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Łąka £ąka. Łąkę można oznaczyć jako TUZ lub trawę na gruncie ornym. Nie wiem co zgłosiłeś, ale jak jest tam trawa dłużej jak 5 lat to raczej masz TUZ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

Zasiałem wiosną tego roku trawę ze zbożem, na skutek suszy szczególnie na południowych stokach trawa wygląda jak sadzona. Co z tym zrobić, próbować podsiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Ja bym próbował podsiać żeby nie wchodzić w koszta z ponowną uprawą. Tylko w tym roku raczej kicha bo jest sucho najkorzystniej będzie wiosną jak będzie więcej wilgoci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalo939    0

Co myślicie o siewie trawy w listopadzie, w końcu zaczeło padać. Może ktoś praktykował zwłaszcza na podlasiu bo na południu to czytałem w TAP, że siali i na wiosnę fajna trawa była. Niby ma być ciepła zima ale jak wymarznie to szkoda kasy bo nasiona tanie nie są. Jeśli ktoś praktykował to był bym wdzięczny za odpowieć.

 

przy okazji co sądzicie o trawach PIETRZAK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lemysz1
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Kursy te mają niby zastąpić szkoły dla dorosłych w tym także na kierunkach rolniczych.
       
      Jak ma się wykształcenie zdobyte poprzez taki kurs a wymagania do otrzymania środków z unijnej kasy.
    • Przez krone125
      Witajcie koledzy jest taka sprawa mam blisko domu do wzięcia 3 ha łaki u 2 właścicieli a łąki obok siebie są,teren jest torfowy troszku podmokły ale nie dużo i gdybym wziął ją to co radzicie żucić na to łąkę zeby trawa była taka choć jak trawa w jednym brzegu jest wyżej a bliżej rowa troszkę niżej,mam 20 sztuk bydła ale niestety łąk mało,a za łąkę to tylko podatek zapłaciłbym ,Teraz to już za puźno na obornik pieczarkowy?Czekam na wasze opinie.
    • Przez bekba
      Witam
       
      Piszę w związku z sygnałem który dostałem od znajomego. Otóż ów znajomy zasygnalizowal mi ze w firmie z tematu kradną mleko!!! Zbiorniki starszej generacji(taki jak moj) nie posiadaja wyświetlacza i trzeba mierzyc poziom mleka manualnie(jak mleko sie ustanie i jest schlodzone) toteż nie mieżyliśmy poziomu mleka ufając w uczciwość kierowcy. Jakież było nasze zdziwienie gdy zadzwonił znajomy i zmierzyliśmy poziom mleka a na kwicie z dostawy było 150 litrów mniej!!! Nikt by nie robił afery o 10 litrów. Jest to proceder uprawiany przez kierowców ponieważ jest to WYNAJĘTA FIRMA PRZEWOZOWA. Mleko dopisują nieuczciwym rolnikom i dzielą sie zyskiem. W moim przypadku to jest strata bagatela 3tys zł/mieciąc. Najgorsze jest to że nie ma tego jak udowodnic bo kierowca wyprze sie ze zrobił to jednorazowo. u nas pomiar nie zgadzał sie za każdym razem odkąd dowiedzielismy sie o sprawie w koncu nakryliśmy go na gorącym uczynku jak przelewał mleko. i przelał nam spowrotem. ale nie ma żadnej gwarancji że proceder sie nie powtórzy. Kierowca wzruszal tylko ramionami. Nadmieniam ze w poprzedniej mleczarni nikomu nawet do glowy nie przyszlo by zeby robic takie rzeczy.....Alarmuje że jest taki problem. Piszcie czy też spotkaliście sie z tym problemem i jaki macie pomysł zeby zlikwidowac ten proceder....
    • Przez wojtek161
      polecacie czy nie? prosze o opinie
    • Przez kobra89
      Witam. Mam problem, kilka lat temu rozwiazla sie spolka wodna i od tamtej pory nikt nie czyscil rowow i pozarastaly i przez to z suchych lak porobily sie bagna. I prosze was o pomoc, czym wy czyscicie u siebie rowy na lakach??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj