Skocz do zawartości
niudizajn

Rekultywacja łąk

Polecane posty

akaku    69

Bo boje się że potem własnie ona sie rozkrzewi, susza przyjdzie. A teraz ryzyko jest przymrozków 

Armand    24

Dokładnie, najlepiej trochę posiać teraz a trochę później, wtedy albo bieda albo sukces rozłoży się na pół ;)

dexter1908    0

Witam mam problem z nowo posianą łąką. W miejsce starej łąki jesianią poszła orka a teraz na wiosne zostało to uprawione i około 10 maja zasiana trawa. Przedsiewnie dany był nawóz NPK ale trawa coś słabo rośnie i jakoś nie bardzo sie krzewi. Czy mogę coś na to zaradzic ? Może dokupić wapno magnezowe? Trochę go wcześniej posiałem ale nie wiem czy to coś dało. Proszę o pomoc

Wiadomość z agroFakt.pl

Nie znam się, ale się wypowiem :-D wapno na pewno coś pomoże, ale nie teraz. Jeśli chcesz podnieść pH to walić przedsiewnie. Albo wczesna wiosną. Jest sucho, mokro? Ciepła czy zimna ziemia? Walowales po siewie? Jaką siales trawę? Dawales tylko nawóz przedsiewnie, czy był też obornik lub/i gnojowka, gnojowica? Tez w tym roku zasialem 1,5 ha po starych łąkach i tez słabo rosła. Dopiero po skoszeniu pierwszego słabego pokosu widać, że trawa ma odpowiedni wigor.

dexter1908    0

Nawóz dawałem tylko przedsiewnie. Po sianiu łąka była wałowana. Jest trochę mokro bo musiałem sporo czekać żeby tam wjechać. Jesienią bez obornika. Tylko talerzowanie trochę rozerwałem kultywatorem i orka. Już pojawiły się inne rośliny typu szczaw i nie długo będzie większy od trawy. Co z tym zrobić ? Czy tylko czekac?

szymon09875    94

Po jakim czasie od odprysku chwastoxem extra mogę skosić trawę ? Mieszanka dsv 2401 siana w polowie maja po życie ma okolo 5cm i zaczyna pojawiać sie komosa i myślę żeby poczekać jeszcze trochę i polecieć chwastoxem, dobrze kombinuje ?

arku3060    10

U mnie trawa siana dsv 2015 z owsem 40 kg trawy 50 owsa i sam owies powylazil trawy prawie nie widac tylko miejscami cos gdzies wychodzi ofczyn ponad 6. Co z tym zrobic podrapac to czyms bo sucho bylo teraz cos tam popaduje siana na poczatku maja? Rece opadaja n

szymon09875    94

Raczej to ze twardo to nie przeszkadza bo przecież trawę sie wałuje i ubija :) na jaka glebokosc siales ? Ja sialem w zeszlym roku z owsem i tez bylo sucho i owies dość duża czesc trawy zadusil... Teraz sialem w czystym siewie i wschody 100%.

arku3060    10

redlice po ziemi  się ciągały bo docisk odpuściłem na maxa żeby jak najpłycej

piotrp88    15

U mnie trawa siana dsv 2015 z owsem 40 kg trawy 50 owsa i sam owies powylazil trawy prawie nie widac tylko miejscami cos gdzies wychodzi ofczyn ponad 6. Co z tym zrobic podrapac to czyms bo sucho bylo teraz cos tam popaduje siana na poczatku maja? Rece opadaja n

Ty masz chociaż owies, a u  mnie nawet on na glinie nie wykiełkował (jeszcze). Nic nie drap, musimy czekać na porządne deszcze. Widziałem przypadek jak trawa siana w suszę we wrześniu (i cała jesień sucha - rok 2015) wykiełkowała...wiosną.

Paaatryk    5

podsiewałem stare łąki w tamtym roku i na lepszych łąkach fajny efekt, a łąki torfowe to w sumie strata kasy moim zdaniem, miałem mieszanki pod takie stanowisko, ale efekt końcowy słabiutko, moim zdaniem jednak orka i nowy siew to najlepsze rozwiązanie

ASZv3    9

Paaatryk - nie wszystko da się zaorać lub nie wszystko trzeba od razu zaorać... :)

Kapsel - jak efekty podsiewu? Jakimi gatunkami podsiewałeś?

PS zmień w opisie na YT "popiołów" na - poplonów ;)

Paaatryk    5

ASZv3 - masz rację, ale jak też nie ma efektu to tylko kasa stracona.... tak z innej beczki co myślicie o zastosowaniu użyźniaczy glebowych na starej łące ? a może ktoś stosował już taki zabieg, aby ,, odbudować łąkę "

ASZv3    9

Dlatego trzeba zrobić to dobrze - dobrym sprzętem i mieszanką. W odpowiednim czasie. No i muszą być opady jakiekolwiek :) Też mam taki sprzęt i akurat ta wiosna (koniec kwietnia - prawie cały maj) była sucha, efekty częściowo słabe a częściowo super co widzę teraz w plonie. Są to głównie łąki, których nie mogę zaorać.

Co do "użyźniaczy" nie zrobią wielkiego "wow" jako jedyny lek na wszystko. Ja planuję kolejne podsiewy wiosenne poprzedzić zastosowaniem różnych preparatów mikrobiologicznych i kwasów humusowych - wtedy postaram się opisać efekty.

marko06060    2

Jak poprawić jakość pastwisk, jesienią chce dać wapno z magnezem, a wiosną podsiew, tu pytanie: kiedy zastosować herbicyd i jaki? fernando, chwatox? najczęściej występuje tam szczaw, sporek i krwawnik, miejscami ostrożeń, babka zwyczajna, mniszek.

szymon09875    94

Na szczaw najlepsze wapno :) reszta powinna ustąpić jeśli uregulujesz ph i trawa będzie miala dobre warunki.

kapsel1m    6

zrobiłem podsiew było sucho ale zaraz po popadało i teraz też pada . Efekty są już widoczne trawa sadzi w górę dałem trochę polifoski  . Głównie siałem trawy barenbruga BG-7, BG-4 i BG-2 w zależności od stanowiska .

prv3    0

Jak poprawić jakość pastwisk, jesienią chce dać wapno z magnezem, a wiosną podsiew, tu pytanie: kiedy zastosować herbicyd i jaki? fernando, chwatox? najczęściej występuje tam szczaw, sporek i krwawnik, miejscami ostrożeń, babka zwyczajna, mniszek.

U mnie fernando zadziałało rewelacyjnie po drugim pokosie, poczekałem jakieś 2 tygodnie od zbioru aż chwasty troche odbiją i 1 litr na ha poradził z szczawiami i mniszkiem których było najwiecej reszty chwastów teraz też nie widać. Po trzecim pokosie chciałem pryskać inne łąki ale aktualnie zimno jest a wczesniej nie bylo odpowiedniego odrostu. Jeśli jednak chcesz podsiewać to wypadałoby jak naszybciej wytępić chwasty ale czy fernando zadziała to zależy od temperatury.

Barenbrug    9

U mnie fernando zadziałało rewelacyjnie po drugim pokosie, poczekałem jakieś 2 tygodnie od zbioru aż chwasty troche odbiją i 1 litr na ha poradził z szczawiami i mniszkiem których było najwiecej reszty chwastów teraz też nie widać. Po trzecim pokosie chciałem pryskać inne łąki ale aktualnie zimno jest a wczesniej nie bylo odpowiedniego odrostu. Jeśli jednak chcesz podsiewać to wypadałoby jak naszybciej wytępić chwasty ale czy fernando zadziała to zależy od temperatury.

Panowie macie rację by mieć dobre UZ należy nie tylko pomysleć o ich podsiewie, nawożeniu ale także o odpowiednim oprysku - eliminujemy chwasty, czyli mamy więcej miejsca do tego aby trawa się rozkrzewiła, bądź też aby podsiew się lepiej przyjął :) kilka przykładów jak możemy przeprowadzić renowację łąk i pastwisk możecie zobaczyć tutaj http://www.grassintogold.pl/ - co istotne jeśli się zapiszecie otrzymujecie bezpłatnie VADEMECUM użytków zielonych pod redakcją Pana Prof. Golińskiego z UP Poznań :) 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

John23    5

Witam na wiosnę planuje odnowić łąkę 2 ha na której cześć jest laka torfowa ok 0,5 ha. Moj plan był taki zęby całość opryskać potem zniszczyć darń brona aktywna następnie zaorać i siać siewnikiem z brona aktywna. Czytając wcześniejsze posty w których było ze orka źle wpływa na torfy ponieważ mocno je przesusza. W związku z tym mam pytanie jak mam to zrobić aby było dobrze bo nie chce zmarnować kasy. Proszę wiec was o jakieś porady. 

maly156    0

witam ja to robie na torfach tak że pryskam potem niszcze darń agregatem aktywnym wysiewam trawe i wałuje

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się