niudizajn

Rekultywacja łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Kiedy wykonać podsiew tradycyjny?

galeria
Rekultywacja

A to że na kilku innych działkach mam program rolno-środowiskowy to chyba bez znaczenia? Gospodarstwo nie jest położone na terenie natura2000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ale masz co zrobione cenne rośliny czy ptaki czy też łaki ekstensywne zrobione?


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na jednej działce rośliny a na dwóch innych w innej miejscowości siedlisko derkacza czy jakoś tak. Na tych działkach które mam zamiar zrekultywować nie mam programu rolno-środowiskowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

mimo wszystko masz wpisane w planie czy częsc jest czy nie tak jak u mnie rekultywacji nie bedzie, chyba że na własne ryzyko, musisz zapytac w ODR czy u tego doradcy co robiłeś plan co i jak, bo pewien nie jestem


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7

Co myślicie o trawie TŁ9 ? Trawa cholernie jest droga bo ponad 230,zł za 10,kg a tu minimum trzeba wysiać te 30 kg . Warto ją kupić i wsiać na torfy o nie zbadanym ph gleby oraz pełnym nawozeniu NPK ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Pod względem gatunkowym to wg mnie najlepsza trawa na torfy i łąki zalewowe. Jest tak droga ponieważ ilość plantacji nasiennych wyczyńca polnego jest niewielka, zresztą to trawa o małej opłacalności na nasiona.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7

Są również tańsze trawy alepatrząc na ich skład roślin to w ogóle nie są podobne do siebie . Trudno lepiej raz wydać więcej niż zaoszczędzić i stracić dwa razy więcej . Czy ktoś by mi doradził jaką wsiać roślinę ochronną bo mam zamiar wsiać owies z jeczmieniem ale rodzice odradzaja bo podobno dziki pojda i pytanie takie czy warto siać trawe w czystym siewie ryzykujac zachwaszczenie odkrytej warstwy gleby oraz slabe wschody trawy czy ryzykujac siejac mieszanke zbozowa w ktora beda mogly isc dziki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

Siałem trawę z owsem pod samym lasem - zainteresowanie dzików zerowe. Tylko ostrożnie z tą ilością owsa bo może zagłuszyć trawę i wychlać jej wodę... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7

Myślałem żeby wsiać tak 150 kg owsa , a najlepiej bylo by wsiać jęzmień . A ile bel zebrałeś z ha owsa na kiszonke bo zapewne tak robiles i w jakiej dawce siales ten owies ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

Dałem właśnie około 150kg i to było za dużo w tak suchym roku. Wyszło 11 balotów 130x120, sąsiad który wysiał 80 kg/ha zebrał koło 7 szt z hektara. Zero nawożenia u mnie i u niego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7

Chce siać to poznaniakiem 2 tylko jeszcze sie zastanawiam czy dam rade ustawić wysiew 30 kg/ha trawy . Oby była wczesnie wiosna co bedzie mozna chociaz przygotowac ta lake pod siew bo u mnie piaski i w tym roku slabo bylo z trawami wiec temu zadecydowalem sie przerobic te torfy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

100-150 kg max owsa czy jęczmieniu na ha będzie dość. Zmieszaj to razem z trawą i problek z głowy z ustawianiem. Robisz tylko próbę kręconą. Ja zawsze sieję 40 kg na ha nawet jak producent zaleca niższą obsadę. Część siewek może wyschnąć a na trawie nikt nie robi siły kiełkowania a przynajmniej tego nie podaje na etykiecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7

Ok. Wielkie dzięki za porady . A jak waszym zdaniem wygląda renowacja ? Roundup musi iść czy wystarczy gdy przesusze ruń po glebogryzarce i kiedy waszym zdaniem siać bo torfy to jednak zimna gleba . Myślałem że pod koniec kwietnia , co wy na to ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie ma co się spieszyć z siewem, bo przymrozki mogą Ci uszkodzić. Nie wiem skąd jesteś. Ja zawsze w maju sieję 10-20 i pierwszy pokos jest w lipcu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7

Z kaszub pochodzę a tu piaski . Można liczyć na dużo belek z pierwszego pokosu czy raczej nie ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Trudno określić, bo to różnie mi wychodziło. Owies zawsze mi się udawał a jęczmień wykiełkował i zniknął, albo wymarzł. Ze 3 lata temu miałem mieszankę owsa i jęczmienia i owies tylko wyrósł to na torfie było 12 bel z 1,5 ha chyba(fotka ze wpadki u brata w galerii) a na piasku tyle samo, ale z hektara. W minionym roku miałem czysty siew na piasku, ale zaraz krowy w lipcu musiały coś jeść, bo susza. W tym roku jakbym miał obrotowkę to przesiewam niecałe 4 ha, bo wkurza zbieranie tylko 37 bel marnej jakości z I pokosu i tyle samo z drugiego.Na III nie mam co liczyć, przy tej trawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7

U mnie na piaskach dostaje srednio z 5 minionych lat ok 35 belek z I pokosu a z drugiego 4-5 belek , oczywiscie z ha . Oby te torfy jak najlepiej obrodzaly po renowacjo bo tak to bedzie ciezko . Oby krowy to wogole chcily jesc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W tym roku obsiewam 6 ha torfów trawą Ł104  siew wiosną . W roku 2015 przesiałem tak samo 4 ha zebrałem 3 pokosy trawy trawa jak na suchy rok była bardzo bujna i bardzo dobrze plonowała wkaźnik produkcji mleka nie spadł przy karmieniu trawą z torfu czy trawą z polnych łąk był na tym samym poziomie. Wiec polecam jeśłi ktoś myśłi o wysokiej produkcji to niech zacznie od porządnych łąk zwraca się to w pierwszym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co to za mieszanka traw, bo nie mogę nic znaleźć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7

Też nie mogę znaleźć tej trawy . No moje łąki to porażka , nadaje się ewentualnie dla bydła zasuszonego . Trudno , w tym roku była susza więc nie ma co płakać bo dobre i to .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tnaglak    0

Posiadam łąkę na której przeszło 15lat jest ta sama trawa. Efekt taki że w tym roku 3 pokosu nawet tam nie robiłem bo nie było by co zbierać. Mam zamiar w tym roku się za nią wziąć. Myślę nad randapem, potem orka, zaś uprawka a następnie siew poznaniakiem. Co mówicie na taki układ? Zamierzam wymieszać ze zbożem. 40kg trawy i ile tego zboża dać? No i jakiego? I w jakim terminie najlepiej zasiać? Czy orka nie musiała by być wykonana przed zimą?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7
Napisano (edytowany)

Ja tez bede na wiosne uprawial , tu koledzy powyzej napisali co i jak zrobic . Ja na wiosne nie bede pryskac roundupem tylko nawozy z wapnem kultywator i glebogryzarka , przesusze darn , wal na to siew w czystym siewie o na to znow wal i oby cos uroslo :)
Trawa juz kupiona na 2 ha torfu

post-38777-0-80738000-1454410637_thumb.jpg

Edytowano przez pawel121

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tnaglak    0

Ale ja nie mam torfu. Jest w miarę miękko i zastanawiam się czy nie lepiej orka na 30 i przewrócić to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7

Jak laka ma 15 lat to warto by bylo zrobic oprysk na pedraka , nastepnie kultywator aby rozerwac i przesuszyc darn a nastepnie orka , oczywiscie lepiej by bylo gdyby bylo zaorane na zime bo jednak trawa by czesciowo juz przetrupiala a na wiosne orka tylko ziemie przesuszy a z roku na rok sezony letnie coraz suchsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lemysz1
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Kursy te mają niby zastąpić szkoły dla dorosłych w tym także na kierunkach rolniczych.
       
      Jak ma się wykształcenie zdobyte poprzez taki kurs a wymagania do otrzymania środków z unijnej kasy.
    • Przez krone125
      Witajcie koledzy jest taka sprawa mam blisko domu do wzięcia 3 ha łaki u 2 właścicieli a łąki obok siebie są,teren jest torfowy troszku podmokły ale nie dużo i gdybym wziął ją to co radzicie żucić na to łąkę zeby trawa była taka choć jak trawa w jednym brzegu jest wyżej a bliżej rowa troszkę niżej,mam 20 sztuk bydła ale niestety łąk mało,a za łąkę to tylko podatek zapłaciłbym ,Teraz to już za puźno na obornik pieczarkowy?Czekam na wasze opinie.
    • Przez bekba
      Witam
       
      Piszę w związku z sygnałem który dostałem od znajomego. Otóż ów znajomy zasygnalizowal mi ze w firmie z tematu kradną mleko!!! Zbiorniki starszej generacji(taki jak moj) nie posiadaja wyświetlacza i trzeba mierzyc poziom mleka manualnie(jak mleko sie ustanie i jest schlodzone) toteż nie mieżyliśmy poziomu mleka ufając w uczciwość kierowcy. Jakież było nasze zdziwienie gdy zadzwonił znajomy i zmierzyliśmy poziom mleka a na kwicie z dostawy było 150 litrów mniej!!! Nikt by nie robił afery o 10 litrów. Jest to proceder uprawiany przez kierowców ponieważ jest to WYNAJĘTA FIRMA PRZEWOZOWA. Mleko dopisują nieuczciwym rolnikom i dzielą sie zyskiem. W moim przypadku to jest strata bagatela 3tys zł/mieciąc. Najgorsze jest to że nie ma tego jak udowodnic bo kierowca wyprze sie ze zrobił to jednorazowo. u nas pomiar nie zgadzał sie za każdym razem odkąd dowiedzielismy sie o sprawie w koncu nakryliśmy go na gorącym uczynku jak przelewał mleko. i przelał nam spowrotem. ale nie ma żadnej gwarancji że proceder sie nie powtórzy. Kierowca wzruszal tylko ramionami. Nadmieniam ze w poprzedniej mleczarni nikomu nawet do glowy nie przyszlo by zeby robic takie rzeczy.....Alarmuje że jest taki problem. Piszcie czy też spotkaliście sie z tym problemem i jaki macie pomysł zeby zlikwidowac ten proceder....
    • Przez wojtek161
      polecacie czy nie? prosze o opinie
    • Przez kobra89
      Witam. Mam problem, kilka lat temu rozwiazla sie spolka wodna i od tamtej pory nikt nie czyscil rowow i pozarastaly i przez to z suchych lak porobily sie bagna. I prosze was o pomoc, czym wy czyscicie u siebie rowy na lakach??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj