kokoman0

benzoesan sodu do konserwacji kiszonek

Polecane posty

kokoman0    305
Napisano (edytowany)

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad urzyciem tego środka przy przygotowaniu paszy dla bydła. Niestety nic nie wiem o tej substancji po za tym, że jest z powodzeniam stosowana w produktach sporzywczych. Dla tego zacząłem się zastanawiać czy substancja ta nadawałaby się przy produkcji kiszonek? Czy nie powodowała by jakichś niechcianych reakcji u bydła (czy byłaby bezpieczna)? Może miał ktoś stycznoć albo sam juz wypróbował? Oto przykładowa aukcja na której owy konserwant można kupić . Czekam na wasze opinie na temat tego pomysłu :)

Edytowano przez kokoman0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Kiszenie polega na szybkim i jak najbardziej efektywnym namnożeniu odpowiednich szczepów bakterii kwasu mlekowego. To właśnie wydzielany przez nie kwas mlekowy powoduje obniżenie Ph i konserwację paszy, benzoesan sodu jest do konserwacji na "świeżo", tj. jako bakterio statyk zapobiega namnażaniu się bakterii i grzybów, przez co mija się z celem stosowanie go przy produkcji kiszonki. Można go natomiast zastosować na samym końcu wykonywania pryzmy aby dodatkowo ochronić kichę w razie uszkodzeń folii.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

To ja akurat wiem. Chodziło mi właśnie o posypanie nim kiszonki tuż przed nakryciem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

A benzoesan sodu nie będzie czasem wypłukiwał mikroflory z żwacza?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Odświerzam temat otóż wyprubowałem ten nazwijmy patent z benzoesanem sodu i tak. Jeśli chodzi o kukurydzę to nie wiem czy tak mi się udało zakiśić czy to właśnie zasługa benzoesanu sodu ale kiszonka nie grzeje się i w efekcie nie psuje. W poprzednich latach niedaj Boże ściana się obwaliła czy nadpękła zaraz przy dodatnich temp. kisonka zaczynała się psuć a teraz? Nic. Może z tydzień leżeć obwalona. Ale mówię narazie zobacze jak sytuacja będzie wyglądać wiosną i latem jednak narazie nie jest dobrze. Wypróbowałem ją również na sianokiszonce w silosie i tutaj efekty już takie super nie są ale myslę iż to w głównej mierze wina tego, że gdy ją zbierałem była już za sucha i pies sąsiada narobił mnustwo dziur (nawet próbował coś w silośie zakopać ;[ ). Teraz wydaje mi się, że granulki benzoesanu sodu powinienem był rozpuścić w wodzie i takim roztworem powinienem był polewać silos. Ja niestety posypywałem tylko prosto z worka. Przy kukurydzy to raczej nie przeszkadza bo ma dużo więcej wilgoci niż siano.

No to tyle będę stale obserwował co się dzieje z kiszonkami i dzielił się ze swoimi obserwacjami :P .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Benzoesan sodu to z tego co się orientuje substancja WZMACNIAJĄCA zapach i smak, z konserwantami do pasz nie ma chyba dużo wspólnego...

 

 

Pomyłka- kto nie sprawdzi w google ten nie wie:) Tak czy inaczej nie eksperymentowałby z tym.

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Sorki za tamten komentarz, zmęczony trochę byłem ;) Jedno co mnie zastanawia, to dawkowanie- tzn, masz jakieś normy ile tego dawać. Kolejna rzecz to forma tego środka, jak wspomniałeś chyba bezpieczniej byłby rozpuścić ten pelet w wodzie i pryskać pryzmę. Jakoś nie chciałbym, żeby bydło zjadało całe granulki- niby w wilgotnej kukurydzy powinny się rozpuścić, ale nie masz 100% pewności. Kolejna rzecz to oddziaływanie na mikroflorę żwacza...są jakieś badania na ten temat? Ludzie to jedzą, ale jesteśmy mono gastryczni, krowy to troszkę co innego. To jest tylko moja opinia nie poparta lekturą- jak coś to wybaczcie herezje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Dawkowanie to 1-2 kg na 10 t.

 

Co do wpływu na florę żwacza to żadnych negatywnych informacji nie znalazłem (a przed przygodą z benzoesanem trochę grzebałem w necie) poza negatywnym wpływem kwasu mrówkowego.

Benzoesan jest fungistatykiem więc moim zdaniem nie powinien negatywnie a wręcz pozytywnie (zastosowany przy kiszeniu zabezpieczy pryzmę przed rozwojem grzybów w tym grzybów miko toksynotwórczych) wpływać na żwacz i organizm krowy.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Ja akurat sypałem po wierzchu tak ok. 10-13kg na kukurydzę skoszoną z 4,3ha (pierwszy raz stosowałem i troszkę z rezerwą do tego podszedłem:P). Co do samego rozpuszczania jej to uważam, że przy QQ takiej potrzeby raczej nie ma bo granulki rozpuszczają się w wodzie lepiej niż cukier po za tym w tamtym roku posypywałem pryzmę solą w dużo większej ilości i po odkryciu nawet śladu po niej nie było widać. Co do sianokiszonki to jestem jednak przekonany, że powinno się ją rozpuścić bo sianokiszonka ma mniej "soków" w sobie i trudniej może się rozpuszczać.

Co do konserwantów o do QQ może też nadawać się (przynajmniej tak mi się wydaje) mocznik ( nazwa konserwantu E930d) jednak ja jakoś uważam, że benzoesan sodu bardziej pasuje do tej roli (jako konserwant do qq).

Edytowano przez kokoman0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

Witam w moim gospodarstwie zastosowałem własnie wspomniany mocznik najpierw do sianokiszonki koszonej z pnia orkanem i wypałem za każda przyczepa . Kiszonka sie zakisiła super nie zagrzewała się i tylko bardzo cienka warstwa sie zepsuła ok 5 cm . W QQ tez stosuje mocznik ale to tylko na koniec bo nie ma kto sypacangry.gif. Skutków ubocznych BRAK!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oloolosz    2

Witam

chcemy troche siana nakosic i zwinąc w bele.ale nieraz te bele zagniwają,

a jakby je po zwinięciu spryskac na łace 20 g benoesanu sodu z 1 litrem wody opryskiwaczem ogrodowym?woda odparuje a chemia zostanie?

Dawkowanie to 1 kg na 10 ton kiszonki,na tone 100 g,jeden balot to jakies 300-400 kg siana,sianokichy około 600 kg,

więc te 20 g to chyba niedużo?a czy pomoże?jak myslicie?a może lepiej po obwodzie stretchem poobiągać?a z czoła pozostawic przestrzen

Tematy połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
    • Przez PolandOnion
      Już końcówka marca więc coś trzeba wreszcie zasiać. Miała być jednoroczna typu futtertrio ale boje się wtopy że pieniądze pójdą a cały ch.. zbiore. Paszy wiadomo zawsze mało więc to kolejny powód że nie chce wtopy. I Teraz pytanie, iść w ta jednoroczna czy siać teraz lucernę ? Wiem że lucerne sieje się sierpień/wrzesień, na wiosnę niby też można ale będzie z tego jakiś sensowny plon w tym roku ? Klasa gleby 4, porządnie zwapnowane w tamtym roku, obornika też idzie zawsze ponad miarę. Wcześniej kilka lat rosła tam kukurydza na kiszonkę.
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez niudizajn
      Witam.
      Mam zamiar zasiać mieszankę traw na dwu-letnie użytkowanie na polu ornym.
      Bardzo bym prosił o wszelkie info dotyczące sprawy. Dodam tylko , że jest to stanowisko po pszenicy , mam zamiar wywieźć tam "trochę" obornika na wiosnę i zasiać.
    • Przez Rolnik1111
      Witam
      Co sądzicie o tym poplonie?
       

       
      W filmie mówią żeby zasiać ją w sierpniu/wrześniu,skosić wiosna przyszłego roku i zaraz po skoszeniu zasiać kukurydze a czy sprawdziłaby się żeby użytkować ją cały rok jak zwykłą łąke i dopiero zaorać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj