Gradziak1

wiata dla bydła mięsnego

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Wiata
Gradziak1    4

Witam czy widział ktoś z was lub posiada taką wiate czy jak to się nazywa. ? Mam w planach postawienie czegoś takiego na pastwisku na jakieś 30-40sztuk krów mięsnych, które cały rok by chodziły po pastwisku ale czytałem, że właśnie czegoś takiego potrzebują by się ewentualnie schronić a w zimę zawsze trochę by miały cieplej. I moje pytanie, jak duże to by musiało być aby się spokojnie pomiesciły? z jakich materiałów? jak z drewna to czy wbetonować to w ziemię? ma ktoś może jakieś zdjęcia szkice czy rysunki planów? Jeśli możecie to wstawcie. Aa i orientacyjna cena by się przydała :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy wiata by sie sprawdziła przy takiej zimie jak ta. U nas obora ma ocieplone ściany, płyta na dachu i mimo tego poidła przy drzwiach potrafiły zamarzać. Uważam, że w naszym klimacie wiata to za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1285

U mnie obora postawiona jest z pustaka i cegły, dość szczelne okna, na stropie bele z sianem, płytka czyli dwa razy dziennie obornik wyciagamy z niej i nic nie zamarza, i w środku jest ciepło, ale podobnie jak poprzednik, uważam, że wiata to za mało, jak bydlak ma zimno lub zbyt gorąco odbije Ci sie to na przyroście, apetycie itp


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Wiaty są na chów ekstensywny i nie są wcale złym rozwiązaniem. Rasy typowo mięsne nie potrzebują takich warunków jak mleczne, wystarczy odsłonienie od zimnych wiatrów. Nie wiem tylko jak w wodą w zimę ale podejrzewam że czerpią ją po części z śniegu.

Ceny wiat nie znam, ale są z pewnością dużo tańsze niż całe obory. W internecie jest kilka storn gdzie posiadają gotowe wiaty na sprzedaż, wystarczy przedzwonić i spytać


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co Ty gadasz, że wiata wystarczy. Postaw cielaka 2-3 tyg na 25 stopniowym mrozie jak to miało miejsce tej zimy to raczej wątpie żeby przeżył. Obok mnie sąsiad zaczął hodować bydło mięsne (ok 80-100 sztuk) nie znam konkretnie rasy ale było koloru białego a druga rasa czarna. Jak zrobiło sie naprawde zimno to wiate zabudowywał czym sie dało(plandeki eternit itd) dorosłe osobnki jakos sie trzymały choc chudły a małe czesto chorowały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Pfff, a zobacz sobie jak się już teraz trzyma cielaki nawet te małe ras mlecznych! Nawet w zimie są trzymane w budkach plastikowych(poza oborą pod południe jedynie) z wybiegiem ! Zimny wychów jest coraz bardziej popularny i jest to dobre rozwiązanie gdyż zwierzęta później tak nie chorują.

A rasy mięsne radzą sobie świetnie nawet w takie zimy jak w tym roku! Wiadomym jest, że w okresie wspomnianej zimy trzeba dostarczyć im paszy bo nie mają jej same możliwości pobrać, ale poza tym nawet gęste zagajniki wystarczają aby zwierząt miały się gdzie przed wiatrem schować bo nie mróz a zimny wiatr jest największym wrogiem tych zwierząt.

Dotyczy to tylko chowu ekstensywnego, czasami również ekologicznego i ma to szanse bytu pod względem ekonomicznym.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musze przyznać, że czytałem wcześniej troche nt tzw. zimnego chowu ale do mnie to poprostu nie przemawia. Jak cielaki moga na mrozie mniej chorowac jak u mnie w oborze wogóle niemal nie chorują. Pozatym w takiej wiacie nie ma szans aby kiszonka choć troche odmarzła. Zresztą jeżeli krowa jest stale na zimnie to musi więcej energii pochłonąć na ogrzanie organizmu i co za tym idzie nie rośnie tak szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

I dlatego jest to chów ekstensywny często powiązany z ekologicznym bo jedno z drugim idzie zazwyczaj w obecnych czasach w parze!

Są w Polsce takie gospodarstwa gdzie bydło jest właśnie tak utrzymywane przez cały rok i całkiem nie najgorzej funkcjonują. Jak ktoś ma sporo gruntów w jednym kawałku a nie ma specjalistycznych maszyn oraz pieniędzy na nowoczesne budynki i uda mu się jeszcze przejść na ekologie to wówczas jest to całkiem intratne rozwiązanie.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gradziak1    4

Dzięki Zetek5340 i Rolnikix. A co do cielaków to się planuje przecież ich cielenie najlepiej na wczesną wiosne ewentualnie na lato. Jednak lepiej jest na wiosnę bo i juz trochę ciepło jest a i zdążą trochę urosnąć do zimy. Zetek5340 gdybyś zrobił te zdjęcia było by świetnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafftti    32

Witam ja mam limuzyny które mają niby oborę ale jedne drzwi są non stop otwarte i temperatura jest tam taka jak na zewnątrz. Więcej łażą po zewnątrz niż tam siedzą w oborze. Na zimę daje im siano bo kiszonka jest zamarznięta. A na przykład w tym roku odstawiłem jałówki do innej porządnej obory i tam zaczeły, kaszleć za duża była wilgoć. Popieram pomysł z wiatą w 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Musze przyznać, że czytałem wcześniej troche nt tzw. zimnego chowu ale do mnie to poprostu nie przemawia. Jak cielaki moga na mrozie mniej chorowac jak u mnie w oborze wogóle niemal nie chorują. Pozatym w takiej wiacie nie ma szans aby kiszonka choć troche odmarzła. Zresztą jeżeli krowa jest stale na zimnie to musi więcej energii pochłonąć na ogrzanie organizmu i co za tym idzie nie rośnie tak szybko.

 

Mogą tak samo jak "morsy" - hartują się od małego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gradziak1    4

A jeśli chodzi o stół paszowy, to czy można go może ulać z betonu na dworze obok tej wiaty? A i nie myślałem o wiacie jako sam dach czu tam z jedna sciana tylko coś w rodzaju magazynu przelotowego ktory by mial z obu stron duze drzwi

Edytowano przez Gradziak1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Hmm, może żłob/stół paszowy lepiej w środku aby zimą w przypadku dużego śniegu go nie zawiewało białym puchem?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    198

jeżeli maią stać tam byki na tucz to można zainwestować w stół paszowy , jeżeli krowy z cielakami to szkoda kasy ja swoim stawiam tak niema problemu z pobraniem paszy . ieśli chodzi o żywienie mamek to niema co przesadzać baloty siana dobrej słomy pszennej lub jęczmiennej i co jakiś czas sianokiszonke w belach . ja u siebie tak żywie Charolaise mamki i jałówki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gradziak1    4

O i jak te Charolaise się chowają? wytrzymałe są na zimno? jak tam z porodami? Ja myślałem o Limousine bo najbardziej opłacalne a i kilka Highlandow ale tak tylko do ozdoby he;) nie wiecie ile takie kosztują?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piochu    8

A ile metrów kwadratowych musi być dla dorosłej sztuki? Ja ostatnio też się zastanawiam żeby zacząć hodowlę bydła mięsnego, i chciałbym przerobić wiatę w której mam zboże właśnie na bydło.


http://www.youtube.com/user/Piochu2 - moje filmy na YT. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Jeśli byłyby zwierzęta w zamknięciu to określają to przepisy wzajemnej zgodności, wystarczy poszukać i sprawdzić. A jeśli z wyjściem kiedy zwierze ma na to ochotę to chyba nie ma na to konkretnych przepisów ale radziłbym się dowiedzieć w ARiMR


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    198

jakoś sie chowają co do porodów to zawsze trzeba pomuc pod tym względem to przegrywają z Limusine kolega ma to pocieliły się jemu bez żadnej pomocy . Gradziak1 dlaczego myślisz że Limusine jest najbardziej opłacalny.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gradziak1    4

Z tego tylko co przeczytałem o nich, bo doświadczenia z nimi jeszcze nie mam. Wiem o nich tyle, że najszybciej przybierają na masie i bardzo przyzwoite rozmiary osiągają. Ich mięso jest też bardzo cenione gdyż gromadzi minimalne ilości tłuszczu. A co do Highlandów to czy miał ktoś z was z nimi doczynienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam. I jak zna juz ktos metraz potrzebny na jedna krowe mamke jesli chodzi o wiate?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Oj staszek , a po co mogą być świetliki ? :P Mnie bardziej zastanawiają te druty na sprężynach B) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
    • Przez farmer_89
      Witam potrzebuje hale lukowa na maszyny rolnicze o wymiarach 11 na 12 metrów, jaka macie opinie o tych halach? czy lepiej kryta plandeka czy blacha? jak ze skraplaniem? hala bedzie zamknieta.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj