przemek111447

kiszonki dla bydła

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
przemek111447    141

koledzy czy siano i kiszonka z traw wystarczy w opasie bydła miesnego?czy tez moze jeszcze lepsze przyropsty bd miały po kiszonce z kukurydzy>jak to u was wyglada i jakie dawki dal jakiej grupy dajecie ?kiedy mozna uzyskac najwiekszy przyrost tzn czym karmic opasy poczawszy od cielaka ok 110kg do konca opasu?z gory dzieki za wszystkie odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Dawaj śrute ze zbóż w pokrojonymi kartoflami i wysłodkami tofi siano sianokiszonke troche słomy albo kiszonke z QQ siano słoma sianokiszonka :rolleyes: Moze i by to wystarczyło ale będą pomału rośnac małe przyrosty bo są to pasze objętościowe. A jakiej razy masz byczki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Podejrzewam że najwieksze przyrosty będą miały po srucie ze zboż kisoznka z qq i traw. A co do przyrostów to:

- Limousine przyrosty Opas g/dz: pow. 1000

-Simental opas g/dz: 1100-1300

-Angus opas g/dz: 900-1000

 

Rasy które mają największe przyrosty to Belgijska biało-błękitna (BBB) a jej opas to 1300-1500 g/dz i rasa Charolaise 1300-1400 g/dz.

 

Jakbyś chciał coś więcej o rasach to pytaj wszystko powiem np: mleczność mamek łatwość ocieleń wartość opasowa kaliber itd. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Ziemniaków w żywieniu bydła to bym nie polecał ich wartość żywieniowa nie jest duża a mogą się po nich "rozdymać". Opasy powinny dostawać paszę treściwą i z dużą zawartością białka np śrutę ze zbóż, śrutę poekstrakcyjną rzepakową, koncentraty witaminowe oraz dobrej jakości objętościowe siano, kiszonkę z kukurydzy, traw. Proporcje to już zależą od wieku i wagi bydła.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Panowie niedawno zasiałem niecałe 1.5ha mieszanki pszenżyta z łubinem pastewnym. Chciałbym się dowiedzieć czy byki zjadałyby to. Dawałem to kiedyś tucznikom i było wszystko ok. Lecz teraz ich nie hoduję tak dużo i chcę spróbować. Jak myślicie ? Będzie coś z tego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4
Napisano (edytowany)

Kiszonka z Kukurydzy tak ok 25-30 kg sztuka

Koncentrat porządny ok 3 kg sztuka dzień ja większe to zwiększyć dawkę

Śruta jest nie potrzebna, najwyżej rzepakowa.

Ps Nawet na worku z koncentratem sano bull jak są podane przykładowe dawki to nie ma tam śruty zbożowej ;) Pozdrawiam

A co do sianokichy to do woli może być ;)

Edytowano przez PatrykGY

Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekjsp    8

ja krówką daje 2 razy dziennie kiszonkę z kuku śruta z pszenicy jęczmienia miesanki i przenżyta na krowę 10 kg na dzień a bykom najlepiej kiszonka z kuku dobry przyrost mają a pozatym kartofle i śruta jak najlepszej jakości z dobrych zbóż no i oczywiście jakieś koncentraty ja osobiście daję bykom vitfos dla opasów i sprzedaję po roku to mają tak od 550 kg- 700 kg ale żeby dobijały do 700 to musisz w nie pożądnie pchać :blink:


KPK Kumurun Team -Sekcja Organizcyjna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zeberka363    1

jak byk nie chce żrać to 'pchanie' ci nic nie da :P a co do ziemniaków to ja polecam ale w rozsądnych dawkach :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

PatrykGY@ Jak dasz sianokiszonki do woli to dostaną kwasicy i sie posrają :lol:

A najlepiej przygotowywać srute w gniotowniku dla bydła niż śrutować. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61
Koncentrat porządny ok 3 kg sztuka dzień ja większe to zwiększyć dawkę

co rozumiesz przez pojęcie koncentrat porządny?

Śruta jest nie potrzebna, najwyżej rzepakowa.

:blink: :mellow: :lol: masz na nim zarobić? bo jak tak to bez śruty zbożowej ani rusz, pszenżyto, jęczmień bobik/łubin wyjdą taniej a mogą zastąpić znaczą część koncentratów na rynku po dodaniu kilku składników np kredy i śruty rzepakowej bądź ccn

Ps Nawet na worku z koncentratem sano bull jak są podane przykładowe dawki to nie ma tam śruty zbożowej ;)

strzeliłbyś sobie w nogę? bo pewnie nie, z tego samego powodu oni nie podają w dawce śruty zbożowej aby więcej im szło towaru


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Łukasz mądrze mówi :rolleyes:

Agromatik@ chyba w gazecie choroby bydła to czytałem ale nie jestem pewny. Zimą gdy wujas daje troche sruty wysłodki tofi i sianokiszonke to nie zawsze ale czasami mają rzadki kał da zamiast kiszonki siano i jest lepiej. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Kwasice wywołuje karmienie dawkami zawierającymi duże ilości pasz treściwych w stosunku do objętościowych. Krowa buforuje treść żwacza śliną o pH powyżej 7, jeżeli ma mało objętościowej a dużo treściwej krócej przeżuwa, a tym samym słabiej miesza treść żwacza z śliną. Pasze treściwe zaczynając fermentować zakwaszają wtórnie żwacz wyniszczając florę żwacza. Stąd właśnie bierze się kwasica. Dając więc sianokiszonkę/która należy do objętościowych/ do woli, nie możesz wywołać kwasicy.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

@Agromatik db gada polać mu

@Łukasz jeżeli dostanie 30 kg kiszonki z kukurydzy to po co mu śruta zbożowa?Żeby się przeżarł? Lepiej dać np kukurydzianą która zawiera więcej energii która jest potrzebna do rośnięcia ;)

@Dentka17 rzadki kał mogą mieć od tego że mają za dużo np białka


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

pierwsze piszesz aby dawać "porządny koncentrat" (dalej nie napisałeś jaki to jest) a teraz że śruty zbożowej się nie daje :blink: z czym koncentrat dasz sam? ty chyba byka za 9zł/kg musisz sprzedać :lol:

Na samej qq to ci nie urośnie ;) choć niektórzy są przekonani że urośnie :o sama energia nie wiele zdziała, bo potrzebne jest białko np sianokiszonka, my dajemy z lucerny bo zawiera znacznie większą ilość białka niż sianokiszonka a qq to bije na łeb na szyję.

Te 30kg to jakiej wadze? bo niektóre zjedzą 30kg ryczą żreć :D

PS qq to też zboże więc nie pisz że lepiej od zbożowej dać kukurydzianą bo to się kupy nie trzyma :P

Aha i kolejne pytanie co oznacza zwrot się przeżarł? bo bydło jak ma za dużo to nie zje ;)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Lukasz1987

ad1. Koncentrat sanbull lub blattin

ad2 koncentrat wraz z kiszonką z kukurydzy

ad3 białko z koncentratu i z kiszonki z kukurydzy

ad4 Kiszonka z lucerny biję na łeb z kukurydzy? chyba odwrotnie

ad5 30kg miedzy 200-400 kilo, zapomniałeś że dostają poza tym objętościowe tj słoma sianokicha

Zwrot "przeżarł" tzn nie chce jeść co może skutkować przestojem w tuczu

Przykład nie byk tylko jałówka rasy montbeliard wiek obecnie 2,5 roku dawka 4kg śruty kukurydzianej + 2kg koncentratu dla krów mlecznych blattin 34 waga 700 kg jeśli jałówka urośnie to byk nie?

Ps Dyskusja nabiera tempa :lol: Pozdrawiam ;)


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61
Napisano (edytowany)

pyt 1 tylko ile kosztuje zakup gotowej paszy a ile wyprodukowanie własnej ;)

pyt 2 koszt białka z koncentratu i kiszonki z qq jest dużo wyższy niż z własnej śruty w czyli w sumie pyt 1

pyt 4 pod względem zawartości białka tak energii nie

pyt 5 a kiszonka z qq to nie objętościowa :blink:

wrot "przeżarł" tzn nie chce jeść co może skutkować przestojem w tuczu

to zbilansuj pasze i nie będzie przestoju ;)

2,5 roku to ok 910 dni 910 x4kg qq to 3,6tqq i 1,8t koncentratu, średnie ceny qq to jakieś 500zł/t czyli za qq mamy 1800zł za qq, koncentrat to ok 1700zł/t czyli mamy 3 tyś razem sama pasza-śruta 4,8 tyś zł a przyrost dzienny wychodzi 0,74kg/dzień szał, po uwagę należy wziąć że zapewne te dawki śruty to max więc z 4,8 tyś robi się 2,4 tyś

a gdzie przygotowanie kiszonek z qq, traw i codzienne prace przy bydle?

żeby ci się śruta zwróciła musisz sprzedać jałówkę w cenie prawie 3,5zł powodzenia :lol:

Edytowano przez Lukasz1987

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

A kto tu mówi o sprzedaży to na krowę ;)

Nie zrozumieliśmy się a może ja źle napisałem, 30 kg kiszonki z qq i potem dodatkowo objętościowe ;)

My kupujemy koncentrat a nie paszę ;)

I tak się opaci bo taką jałówkę musielibyśmy kupić za ok 5-6 tysi ;)

Każdy ma swoją metodę i jej broni bo u niego się sprawdza ;) A nam zboża nie starczy bo 4 ha qq + 2 ha traw/pastwiska daje nam 6 ha a mamy 8 ornego więc tak czy tak nam nie starczy zboża na wykarmienie bydła a gdybyśmy mieli kupować zboże to rachunek wychodzi tak

pszenica ok 2-2,5 tony miesięcznie + 2 tony jęczmienia to nam daję

(2,5*800)+ (2*700)= 2000+1400=3400 zł za zboże dodać do tego ok 2 tys na koncentrat = 5400 zł dodaj do tego jeszcze jakiś dodatek to wyjdzie może nawet 6 tys a za mleko byłoby 4 więc gdzie tu interes?A tak przy kiszonce z qq kupimy koncentrat za 2 tys i zostaje 2 w kieszeni :P


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61
Napisano (edytowany)

ja pierdziele,

700kg bydle nie idzie na krowę :lol: ile teraz jest za kg jałówki w RP? 5 zł dobra niech będzie 6zł to za 700kg 4200, pasza 2400 to zostaje 1800, za 1800 zł nie utrzymasz zwierzaka przez 2,5 roku.

kiszonka z qq to też pasza objętościowa no chyba że 30kg ccn dajesz :lol:

ta jasne jakbyś robił sam to trzeba 5t na miesiąc a qq po 800 czy 900 zł to nie kupujesz? ;)

nie wiem jak ty tam hodujesz ale jak dla mnie to się kupy nie trzyma :P taniej wychodzi kupić paszę niż samemu zrobić :blink: i od kiedy koncentrat to nie pasza? wiesz czym się różni koncentrat od paszy pełno porcjowej? czy premixu?

6 ha na objętościowe 2 ha na treściwe potrzeba 5t pasz na miesiąc? to masz 5t to 5000kg podziel przez 30dni to dziennie 166kg na dzień przez 6kg na sztukę bo piszesz że masz mleczne to 41-42 sztuki, niech będzie 40 sztuk (tylko że 40 sztuk na 6 ha objętościowej nie utrzymasz)

40 sztuk x 2kg koncentratuna głowę to dziennie 80kg x 30 dni to 2,4t x 1700 za koncentrat to 4 tyś + qq 40*4*30*850zł/t =4 tyś więc razem 8 tyś

(2,5*800)+ (2*700)= 2000+1400=3400 zł za zboże dodać do tego ok 2 tys na koncentrat = 5400 zł dodaj do tego jeszcze jakiś dodatek to wyjdzie może nawet 6 tys

tyle że robisz 5,6t czyli 1070zł/t

 

albo ja czegoś nie rozumiem albo ty tak piszesz :lol:

Edytowano przez Lukasz1987

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

5 ton paszy na miesiąc i tylko 4 koła za mleko :blink: popytaj sąsiada jak to u niego jest bo na razie to piszesz bzdety ;) :lol: jeszcze się nie zdarzyła aby przy 60t rocznie nie opłaciło się robić paszy dla bydła w RP. Znajomy ma 30 krów i wszystką paszę treściwą robi sam z kupowanych produktów, bo u niego tylko qq i lucerna na kiszonkę oraz trawa na siano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

przyzwyczaj się na tym forum cuda się zdarzają ;)

może by co chlapną? zapraszam do siebie :)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jadę, wezmę "wywar z kukurydzy" od Stasia :D B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj