zbigniewPGR

Staw i deszczownia

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
zbigniewPGR    109

Witam, mam zamiar wykopać staw i czerpać wodę z niego do podlewania plantacji ziemniaka, cebuli, kapusty. Działka to 8 hektarów w jednym kawałku. Wszystkie aspekty prawne budowy stawu znam. Począwszy od pozwoleń na budowę kończąc na pozwoleniach wodno-prawnych. Chciałbym, aby ktoś doradził mi jakiej wielkości mam staw wykopać. Czy moje założenia są logiczne? Przedstawię swój pomysł. Deszczownia najprawdopodobniej to deszczownia 70/300 i pompa elektryczna 13kW ze sprawnością 25 m3/h wysokość podnoszenia to 100m.

 

Obliczmy zapotrzebowanie na jeden hektar.

czas podlewania: 8 godzin

wydatek wody: 25 m3/h

 

podlanie jednego hektara wyniesie: 200 m3/ha

 

Aby podlać 8 hektarów potrzebuje 1600 m3/ na tydzień.

 

Staw chcę wykopać na torfowym podłożu w bardzo zaniżonym terenie i są minimum 2 źródła wybijające - teren bardzo podmokły.

 

Aby mieć 1600 m3 wody trzeba mieć staw 25m długi x 21m szeroki x 3m głęboki oczywiście trochę mniej będzie wody ponieważ lustro wody będzie pewnie poniżej wykopanego dołu.

 

Zamierzam wykopać staw 50m długi x 20m szeroki x 3m głęboki czyli kubatura stawu = 3000 m3 od tego trzeba odjąć jeszcze np 0,5m (lustro wody poniżej poziomu), czyli można powiedzieć że będę miał 2500 m3 wody. Woda będzie na pewno nachodzić ponieważ istnieją źródła wybijające. Jak uważacie taki staw w zupełności mi wystarczy na zarządzanie gospodarką wodna na obszarze 8 hektarów? Proszę o cenne uwagi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hm... powiem Ci na swoim przykładzie też mam staw 20x12x2( bo się zamulił) i 2 lata temu jak był taki suchy rok to lustro bardzo opadło mimo iż mam w nim 3 źródła. a podlewałem wodą buraki dziennie ok 10 tys litrów i powiem ci ze woda nie nachodziła tak szybko. a poza tym efekt był wręcz przeciwny do oczekiwanego rezultatu ponieważ korzenie buraka się rozleniwiły i nie szły w głąb tylko wegetowały na powierzchni i tylko była kiszonka z liści heh.

ale jeśli juz będzie wykopany staw to wiadomo ze zawsze można trochę wspomóc rośliny ta wodą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

masz torfowe podłoże,zobaczysz jak się szybko zamuli.też mam na torfie,gdyby nie potężne źródło w upałach chodziłbym po dnie,woda ze źródła poprowadzona jest PCV 110,to 3/4 jest tej rury(tyle wody płynie w rurze bez ciśnienia).

staw piękna rzecz-woda ciepła,miękka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbigniewPGR    109

czyli co kopać większy ?

 

np. 75m x 25m x 3m z czego woda pewnie będzie na 2,5 metra czyli prawie 4700 m3 wody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

kopać,kopać jak wszystkie pozwolenia,warunki masz.jak się deszczowanie nie będzie kalkulowało-to najwyżej nie będziesz podlewał-tylko dętka pod tyłek i nogi moczysz-choćby dla tego warto.

a na poważnie to będziesz miał czym chociażby uratować uprawę-chociaż uratować,bo deszczowanie niekiedy jest nie ekonomiczne w niektórych przypadkach,zwłaszcza jak są lokalne susze.

ale staw warto mieć-czy się podlewa czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

popieram kolegę wyżej to jest super sprawa na lato :D

tak u mnie się zamulił przez ryby.

źródła są dobre ale niestety kiedyś się kończą.

najlepsze rozwiązanie to przepływowy staw potrzeba wody to piętrujesz. Nie to płynie dalej

 

i nie licz na to ze przy suszy w ciągu jednej nocy napełni się do poprzedniego stanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

jak największy za jednym podejściem(pozwoleniami)zawsze się przyda.

jedno zdjęcie moje,drugie znalazłem w internecie-fotograficy robią zdjęcia,bo im się podoba i światło dobre-ta chmura w stawie.

post-16255-0-14797100-1304190860_thumb.jpg

post-16255-0-80948600-1304190996_thumb.jpg

Edytowano przez wiesmag

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

to jakiś strumyk płynie? Idealna rzecz jak się podłączysz do niego

co do stawu to nie ma reguły. Ja mam 20x10x1,8 a do lustra z 80-100 cm. Kiedyś wypompowałem w 4 godz czyli ok 100 tyś litrów. Po 12 godz poziom wody był jak przed pompowaniem. I to była susza. Czyli gdyby miał ze 3 metry głębokości to w zupełności na deszczownię by mi wystarczył. A teraz gdybym chciał pompować te 25 tyś na godz to sądzę że przy tych wymiarach jak napisałem na początku to bym go nie wypompował. Teraz mam studnię :D

@szymonek kuzyn na łące ma 2 źródła i są od zawsze czyli się nie kończą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomktad    3

Dzień dobry,czy woda ze stawu torfowego nadaje się do podlewania truskawek ,słyszałem że nie jest to dobra woda ,tymbardziej ma zasadowy odczyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez luki987654321
      witam, stoje przed zakupem wycinaka piłowego do kiszonek na tylny tuz, jaką markę wybrać strautmann, triolet, bvl czy inny? na co zwracać uwagę przy zakupie i jak z ceną i dostępnością części zamiennych
    • Przez SeverusSnape
      Dzień dobry,
      Szanowni forumowicze, posiadam przyczepę Autosan D-45. Niestety, przedni siłownik strasznie leci. Przymierzam się do remontu tej przyczepy i myślę nad wymianą siłownika, jednak niestety nie umiem go nigdzie znaleźć. Czy posiada ktoś może katalog do tej przyczepy? Ewentualnie mógłby pomóc w zlokalizowaniu takiego siłownika? 
      Z góry dziękuję za pomoc
    • Przez Dominikw52
      Witam,
      mam problem z uruchomieniem silnika w  ładowarce Manitou MLT 634 LSU Turbo rok 2003. Myślę ze pompa hydrauliczna przestawiona jest na pełna moc, co wytworzyło bardzo duże ciśnienie w instalacji hydraulicznej. Ładowarka ta nie posiada potencjometru przy pompie wtryskowej. Co może być przyczyną tak wysokiego ciśnienia w instalacji hydraulicznej ? Dodam że silnik jest w 100% sprawny. Proszę o rady. Z góry dziękuje.
    • Przez dominikl95
      czy ktoś posiada tego typu kosiarkę czy jest ona czegoś warta i czy nadaje się na łąki torfowe?
    • Przez Macieks
      Witam was mam do was jedno pytanie ktoś może wie co to za marka obsypnika ? niestety nie posiadam tabliczki znamino wej 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj