Polecane posty

rolnikxmax    0

Witam chciałbym postawić druga chłodnię proszę o pomoc powiedzcie jakie koszty i z czego lepiej stawiać pustak czy płyta warstwowa.wymiary 12m na 6m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AUSTERNPILZ    1

Witam. Ja również proszę o pomoc w tej sprawie. Chociaż z drugiej strony myślę o zakupie naczepy lub kontenera chłodni gotowego z agregatem i po prostu osadzenia tego kontenera na betonowej posadzce. Wychodzi o wiele taniej, jest gotowiec i praktycznie każdy ma przyłącze na 230V. A mało tego chłodnia ściągnięta z naczepy zazwyczaj ma silnik spalinowy co ułatwia temat awarii prądu. w Necie dostępne za ok 20000 pln. Sciągasz chłodnię i sprzedajesz dalej zarejestrowane podwozie ;)

 

Co wy na to <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jezewianin    0

Witam chciałbym postawić druga chłodnię proszę o pomoc powiedzcie jakie koszty i z czego lepiej stawiać pustak czy płyta warstwowa.wymiary 12m na 6m.

 

moja rada to płyta, mam 2 małe komory z pustaka krytego styropianem co roku zaklejam dziury po myszach, widłach od widlaka. mam przechowalnie z płyty super sprawa. postawiliśmy sami z ojcem i 2 pracowników w 3miechy. wymiary 20m x 10m x 7m wys. płyty wciągaliśmy widlakiem 4m podnoszenia z odbudowanym masztem 4m na którym była wciągarka elektryczna. całość bez robocizny 60tys płyta warstwowa 20tyś stal na konstrukcje.

 

 

chętnie posłucham rad w sprawie budowy chłodni do warzyw. planuje budowę 2 komór o pojemności 600m3 każda. jeżeli ktoś ma rady dotyczące grubości scian z płyty warstwowej, izolacji w podłodze i grubości posadzki zapraszam do dyskusji.

 

 

 

Witam. Ja również proszę o pomoc w tej sprawie. Chociaż z drugiej strony myślę o zakupie naczepy lub kontenera chłodni gotowego z agregatem i po prostu osadzenia tego kontenera na betonowej posadzce. Wychodzi o wiele taniej, jest gotowiec i praktycznie każdy ma przyłącze na 230V. A mało tego chłodnia ściągnięta z naczepy zazwyczaj ma silnik spalinowy co ułatwia temat awarii prądu. w Necie dostępne za ok 20000 pln. Sciągasz chłodnię i sprzedajesz dalej zarejestrowane podwozie wink.gif

 

Co wy na to dry.gif

sam mam mercedesa chłodnie 814. jak nie potrzebujesz dużej kubatury do tylko chłodnia samochodowa. pełna izolacja dobrze trzyma temperaturę. a co do agregatów. mój miał spreżarkę pod silnikiem zasilaną dodatkowym paskiem klinowym z silnika. dodatkowo mam zasilanie elektryczne na 380V. ale wiem ze w nowszych chłodniach są agregaty z własnym silnikiem spalinowym zasilanym paliwem z zbiornika. dlatego kolego do małej kubatury to jak najbardziej nie ma nic tańszego i z tego co wiem nawet pozwolenia na budowę nie potrzebujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

Planujemy przystosować stodołę na przechowalnię i chłodnię i również chętnie posłucham o grubości ścian.

Najbardziej interesuje mnie jak zachowywały się rózne izolacje przy tak długich i silnych mrozach tej zimy. W naszym dotychczasowym budynku gdzie jest pustak, powietrze, cegła wap piask mróz przechodził jak dziki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xirlo    0

Mi na izolacje proponują 15 cm na ściany i 20 cm na dach płyty styropianowej i ok. 10 cm na ściany i 12 na dach płyty z pianki. Należy również pamiętać o izolacji podłogi. Prąd drogi a wychłodzić ziemię do żądanejtemperatury to droga sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jezewianin    0

Planujemy przystosować stodołę na przechowalnię i chłodnię i również chętnie posłucham o grubości ścian.

Najbardziej interesuje mnie jak zachowywały się rózne izolacje przy tak długich i silnych mrozach tej zimy. W naszym dotychczasowym budynku gdzie jest pustak, powietrze, cegła wap piask mróz przechodził jak dziki.

 

ja mam 2 chłodnie adaptowane z garaży. komora była ustawiana na 0 ale agregat nie dawał rady schłodzić. styczniowe temperatury załatwiły mi towar teraz w przymrozki trochę go przymroziło i jest kicha. jeżeli adaptujesz budynek to tylko przechowalnia. jak chcesz robić chłodnie to na prąd nie zarobisz. izolacja powinna być przynajmniej na wszystkich ścianach. ja w w przechowalni mam 12 płytę z pianki i 0 problemów. woda na ścianach. zamroziła się tylko na łączeniach płyt. ale towar nie przemarzł. co do cegły. mam z niej chłodnie. w środki mam styropian 15. nie jest super jak jest ciepło to za często się komora załącza. jezeli nie chcesz styropianu możesz zamówić pryskanie pianką. pianka jest 2 razy skuteczniejsza od styropianu. przelicznik 1cm pianki to 2 styropianu. to przechowalni zastosował bym 10 pianki albo minimum 15 styropian.

co do chłodni.

na ściany 15cm pianki to minimum. dach 15-20cm pianki. no i podłoga 5pianki i na to 10-25cm betonu. dlaczego tyle? beton w chłodni zachowuje się jak akumulator zimna. dobrze schłodzony oddaje chłód stopniowo i w ten sposób agregat rzadziej sie włącza.

adaptacja budynku na chłodnie to strata pieniedzy. jak nie zaizolujesz dobrze podłogi przyjdzie wiosna i na prąd nie zarobisz. lepiej zrób przechowalnie. zamontuj wyciągi w suficie. wentylatory w ścianach. a jak chcesz budować chłodnie to albo nowy budynek albo lejesz beton i robisz podjazdy. a jakie wymiary ma stodoła??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

ja mam 2 chłodnie adaptowane z garaży. komora była ustawiana na 0 ale agregat nie dawał rady schłodzić. styczniowe temperatury załatwiły mi towar teraz w przymrozki trochę go przymroziło i jest kicha. jeżeli adaptujesz budynek to tylko przechowalnia. jak chcesz robić chłodnie to na prąd nie zarobisz. izolacja powinna być przynajmniej na wszystkich ścianach. ja w w przechowalni mam 12 płytę z pianki i 0 problemów. woda na ścianach. zamroziła się tylko na łączeniach płyt. ale towar nie przemarzł. co do cegły. mam z niej chłodnie. w środki mam styropian 15. nie jest super jak jest ciepło to za często się komora załącza. jezeli nie chcesz styropianu możesz zamówić pryskanie pianką. pianka jest 2 razy skuteczniejsza od styropianu. przelicznik 1cm pianki to 2 styropianu. to przechowalni zastosował bym 10 pianki albo minimum 15 styropian.

co do chłodni.

na ściany 15cm pianki to minimum. dach 15-20cm pianki. no i podłoga 5pianki i na to 10-25cm betonu. dlaczego tyle? beton w chłodni zachowuje się jak akumulator zimna. dobrze schłodzony oddaje chłód stopniowo i w ten sposób agregat rzadziej sie włącza.

adaptacja budynku na chłodnie to strata pieniedzy. jak nie zaizolujesz dobrze podłogi przyjdzie wiosna i na prąd nie zarobisz. lepiej zrób przechowalnie. zamontuj wyciągi w suficie. wentylatory w ścianach. a jak chcesz budować chłodnie to albo nowy budynek albo lejesz beton i robisz podjazdy. a jakie wymiary ma stodoła??

 

 

Dziekuje za wyczerpującą odpowiedz ;) o cos takiego mi chodziło. ;) stodoła ma 30x10x4,5. Juz trochę się tym interesowałem i wiem ze izolacja od gruntu musi byc porządna, a w naszym wypadku dobrze się składa bo jeden sąsiek jest bez posadzki i chcemy własnie tam zrobić chłodnię.

A w jakiej odległosci od ścian miałes ten towar? u nas problemem była szadź na całym suficie, na scianach tylko od strony północnej. trzeba było dogrzewać, zeby utrzymać temperaturę powyzej 0. budynek 3 metrowy. sciana tak jak wczesniej pisałem

Myslałem tez aby ten budynek zaadaptować na chłodnię, ale jest za niski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris19911    9

W chłodni przy ścianach z płyt gr 15cm, góra 20cm i 5 cm w posadzce (styropian) przez obecną zimę czujnik pokazywał cały czas 0,8 C agregat ustawiony na przedział od -1 do 1. O ile wewnątrz nie ma pustej przestrzeni to mróz raczej nie wejdzie, a szadź w katach i przy drzwiach to nic niepokojącego.Wym komory 7,5x9x5-4,2m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMI697    0

Moje pytanie tyczy się tego czy nadaje się dach dwustronny na chłodnie?

Myśle o 1/3 budynku gdybym przerabiał cały pewnie rozwalił bym dach podniósł ściany i zrobił spad na jedną stronę a wtym konkretnym przypadku:

Mam stodołe dach pokryty eternitem i żeby nie robić żadnych przeróbek pomyślałem zdiąć eternit położyć blachę i całość od środka ocieplić pianką tylko czy takie zozwiązanie z dachem będzie dobre?

Edytowano przez TOMI697

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris19911    9

Jako przechowania wystarczy, ale do agregatu lepiej było by postawić lodówkę w środku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jezewianin    0

Moje pytanie tyczy się tego czy nadaje się dach dwustronny na chłodnie?

Myśle o 1/3 budynku gdybym przerabiał cały pewnie rozwalił bym dach podniósł ściany i zrobił spad na jedną stronę a wtym konkretnym przypadku:

Mam stodołe dach pokryty eternitem i żeby nie robić żadnych przeróbek pomyślałem zdiąć eternit położyć blachę i całość od środka ocieplić pianką tylko czy takie zozwiązanie z dachem będzie dobre?

jak zwalasz dach to lepiej płytę warstwową połóż. a ściany możesz pianką prysnąć. płytę możesz na wymiar zamówić max 10m. przykręcasz ją na wkręty samo wiercące. kwestia czym wciągniesz płyty na dach. dach lepiej dobrze zaizolować a tym bardziej że chłodnie chcesz robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMI697    0

Tylko że wolałbym zostawić konstrukcie dachu taka jak jest dwustronna (ze względu na koszty) a czy jest sens kłaść płyte na dwustonny (stromy) dach? czy lepiej położyć blache i opierdzielić ją pianką?

chyba żę miało by to nie zdać egzaminu to może lepiej zwalić konstrukcje i położyć płyte? doradzcie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris19911    9

No tutaj właśnie nasuwa się pytanie czy chcesz przechowanie czy chłodnie, kształt komory wpływa na efektywność chłodzenie itd...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMI697    0

Właśnie o to pytam czy dwustronny nadaje się na chłodnie, bo chłodnie właśnie bym wolał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jezewianin    0

izolacja dachu to najważniejsza sprawa. słońce grzeje i dach się nagrzewa jak będzie ci puszczać na komorę ciepło to czujnik przy skraplaczu będzie włączał agregat. a to powoduje nadmierne przesuszanie oraz zwiększone koszty. można prysnąć pianką jak grubo położysz to powinna trzymać. szczególnie powinieneś spryskać kratownicę i inne elementy metalowe, które dobrze przewodzą ciepło. pytanie zasadnicze do kiedy chcesz towar w chłodni trzymać. jesień zima luz większość warzyw przeleży. wiosna trochę gorzej,ale zawsze to lepiej niż bez. jak chcesz szybko coś zrobić to jest to rozwiązanie. wiadomo warzywa różnie płacą a zaciągać kredyt na zakup płyty warstwowej nie zawsze się opłaca. jak zdecydujesz się na pryskanie pianką to zabezpiecz ściany przed gryzoniami. lubią wgryzać się w piankę. obij ściany blachą chociaż na 1,5m od ziemi. pamiętaj o trucie na jesienią. jak obijesz to przynajmniej od ziemi ci nie wejda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6401

Radziłbym skraplacz stawiać na zewnątrz a w komorze wieszac chłodnicę. Efekt o wiele lepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jezewianin    0

Radziłbym skraplacz stawiać na zewnątrz a w komorze wieszac chłodnicę. Efekt o wiele lepszy.

kolego wyjaśnijmy bo się pogubiłem. w komorze wiesza się chłodnicę (parownik) z grzałkami odmrażającymi i kwestia gdzie ta woda z będzie leciała do wewnątrz czy na zewnątrz. ja radze wewnątrz.mniej przesusza to towar przynajmniej w warzywach tak robię. na zewnątrz chodzi sprężarka z chłodnicą oleju ewentualnie sprężarka z innym wymiennikem ciepła(bojler na ciepłą wodę).

pisząc skraplacz w poprzednim poście miałem na myśli parownik

Edytowano przez Jezewianin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6401

Jak masz żle dobrany albo zaprogramowany układ to faktycznie może suszyć.Wodę radzę odprowadzić z tacy chłodnicy na zewnątrz i nie robić bagna na posadzce.jeśli to plusówka albo lodowiska jeśli mroźnia, chyba że grzejesz posadzkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMI697    0

Orientujecie sie ile kosztuje kompletne urządzenie chłodzące, tak mniej więcej oczywiście bo nikt cennika w głowie nie ma :rolleyes: a ja kompletnie się nie orientuje, a może znacie nazwę firmy która się tym zajmuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris19911    9

Kwestia Pojemności komory, typu i ilości chłodnic. U nas w promieniu 30km jest 5-6 firm zajmujących się tego typu sprawami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMI697    0

zapomniałem wpisać pojemności mam w myślach dwie komory o pojemności 300m3 ale w typach to mówiąc szczerze się nie orientuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravo95    2

Witam mam przechowalnie 13x13x7 i mam zamiar zrobić z tego chłodnie. Orientujecie się jaki będzie przybliżony koszt? Budynek jest dobrze ocieplony.

Ale czy opłaca robić się taką jedną dużą komorę czy raczej podzielić to na dwie komory? Jest to prawie 1200m3

Orientuje się ktoś jaki będzie tego przybliżony koszt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafftti    32

Witam też zamierzam przebudować stodołę na przechowalnie i może mi ktoś podpowie czy w komorach o szerokości 4,5 metra muszę podpierać płytę warstwową jakimiś dodatkowym celagrem, bo na rozpiętości 9 metrów to chyba muszę podciągi zrobić w dwóch miejscach?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj