szymon17

Zetor 16245 - problem z rozłączaniem biegów

Polecane posty

szymon17    1

Witam.

Mam problem z rozłączeniem biegów w moim zetorze 16245. Tak samo z włączeniem biegów-zgrzyta.

Mechanicy mówili że albo regulacja hamulca skrzyni biegów albo tarcz sprzęgłowa klei się.

Zacząłem od regulacji hamulca skrzyni biegów-nie pomogło było jeszcze gorzej więc wróciłem do poprzedniego ustawienia.

Wczoraj wymienił tarcz sprzęgłową. Po oględzinach tarczy sprzęgłowej stwierdziłem że nie mogła się ona kleić ale wymieniłem na nową. Zauważyłem także że jest bardzo mały skok gdy łożysko oporowe dociska pierścień oporowy - dałbym góra 8mm. Myślałem że tymi 4 śrubami idzie ustawić pierścień oporowy ale on już jest maksymalnie wychylony do łożyska oporowego wiec podłożyłem pod tłoczki które wciskają łożysko oporowe podkładki. Oczywiście wszystko odpowietrzyłem. Po złożeniu wszystkiego mogę powiedzieć że nadal jest tak samo po za tym że sprzęgła nie mogę wcisnąć do końca tylko do 3/4( ale myślę że to efekt moich podkładek) Nadal zgrzyta i ciężko się włączają i wyłączają biegi.

Myślę żeby zajrzeć pod pokrywkę skrzyni biegów???

Czekam na Wasze pomysły i propozycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mam podobny problem tylka znowu ja nie moge wybic 1 tylko napierw musze dac luz na tej dzwigni od wstecznego a dopiero potem moge wyłaczyc jedynke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bel920    8

spróbuj biegi zmieniać na żółwiu , jeśli będzie lepiej to masz do wymiany mikro pompe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

Zawsze jest tak samo. Mogę 10 razy wduszać sprzęgło i jest tak samo. Jedynie jest lepiej troszkę jak ruszę kawałeczek znów. Na każdym biegu jest tak samo na reduktorze też, na żółwiu też czy też na zającu. Mikro pompka sprawdzałem 12 bar- na pokrywce i na przekaźniku sprawdzałem. Pompa od hydrauliki 180 bar. Pompa od wspomagania 100 barów. tłoczki od sprzęgła prawie do końca się wyciągają. Gdy właczam bieg to jakby coś się tam jeszcze się kręciło i tak dziwnie przeskakuje gałka.

Czekam na Wasze pomysły?????

 

Zawsze jest tak samo. Mogę 10 razy wduszać sprzęgło i jest tak samo. Jedynie jest lepiej troszkę jak ruszę kawałeczek znów. Na każdym biegu jest tak samo na reduktorze też, na żółwiu też czy też na zającu. Mikro pompka sprawdzałem 12 bar- na pokrywce i na przekaźniku sprawdzałem. Pompa od hydrauliki 180 bar. Pompa od wspomagania 100 barów. tłoczki od sprzęgła prawie do końca się wyciągają. Gdy właczam bieg to jakby coś się tam jeszcze się kręciło i tak dziwnie przeskakuje gałka.

Czekam na Wasze pomysły?????

ach tak samo jak michael01989 napisał jak na reduktorze wyłącze to juz tą drugą gałke od biegów mogę bez problemu wyłączyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

a szarpie ci tak drazkiem jak ruszasz? tak jak by miał wyskoczyc bieg?

 

Myslę że tak, wogóle tak troszkę szarpnie jak wrzucam bieg że z zewnątrz jak ktoś patrzy to widzi że coś nie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

ale widze nikt nie ma dobrej rady co z tym zrobic

 

Spokojnie tylko zasieje kukurydzę w tym tygodniu i w następnym tygodniu zabiorę się za pokrywkę skrzyni biegów. Z tego co się dowiedziałem są tam kulki które mogą być odpowiedzialne za to, ale tego nie jestem pewny. Jak rozbiorę pokrywkę napiszę więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A 16245 to nie ma zsynchronizowanej skrzyni biegów to tam hamulca skrzyni przecież nie ma a to szarpanie to może łożyskowania w skrzyni mają już luz może trzeba by było przetoczyć obudowę albo dać nowa. Mamy podobny problem w 12145 ale cóż przecież ciągnik nie jest nowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

A 16245 to nie ma zsynchronizowanej skrzyni biegów to tam hamulca skrzyni przecież nie ma a to szarpanie to może łożyskowania w skrzyni mają już luz może trzeba by było przetoczyć obudowę albo dać nowa. Mamy podobny problem w 12145 ale cóż przecież ciągnik nie jest nowy

Ja miałem skrzynie wymienioną ale mniejsza z tym czy jest zsynchronizowana czy nie, ważne żeby chodziła. Jak zajrzę pod pokrywkę to napiszę więcej. Pierwsze słyszę żeby skrzynie toczyć i nawet jak pracowałem to się nie spotkałem żebyśmy całą obudowę wymieniali. Wałki toczyliśmy nawet nowe bo nie pasowały. Ale skrzynię???? Cóż, poczekamy, pożyjemy, zobaczymy. Wstępne plany mam na wtorek żeby rozbierać....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może mnie źle zrozumiałeś kolego chodziło mi tylko po poddanie w myśl tego roztaczania sam nie wiem czy tak się da ale jeśli dziura pod łożysko jest wybita i łożysko ma luz to co zrobić myślałem że dyskusja na forum rozwinie się w tym kierunku może jakiś pomysł by się objawił bo przecież robota takim sprzętem to męka ale widać że albo koledzy jeszcze w polu mają robotę albo nie można nic wymyślić. Jak już zajrzysz pod pokrywę to napisz sam jestem ciekaw może tam jest jakiś problem

 

Może mnie źle zrozumiałeś kolego chodziło mi tylko po poddanie w myśl tego roztaczania sam nie wiem czy tak się da ale jeśli dziura pod łożysko jest wybita i łożysko ma luz to co zrobić myślałem że dyskusja na forum rozwinie się w tym kierunku może jakiś pomysł by się objawił bo przecież robota takim sprzętem to męka ale widać że albo koledzy jeszcze w polu mają robotę albo nie można nic wymyślić. Jak już zajrzysz pod pokrywę to napisz sam jestem ciekaw może tam jest jakiś problem

 

Może mnie źle zrozumiałeś kolego chodziło mi tylko po poddanie w myśl tego roztaczania sam nie wiem czy tak się da ale jeśli dziura pod łożysko jest wybita i łożysko ma luz to co zrobić myślałem że dyskusja na forum rozwinie się w tym kierunku może jakiś pomysł by się objawił bo przecież robota takim sprzętem to męka ale widać że albo koledzy jeszcze w polu mają robotę albo nie można nic wymyślić. Jak już zajrzysz pod pokrywę to napisz sam jestem ciekaw może tam jest jakiś problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

Ja miałem skrzynie wymienioną ale mniejsza z tym czy jest zsynchronizowana czy nie, ważne żeby chodziła. Jak zajrzę pod pokrywkę to napiszę więcej. Pierwsze słyszę żeby skrzynie toczyć i nawet jak pracowałem to się nie spotkałem żebyśmy całą obudowę wymieniali. Wałki toczyliśmy nawet nowe bo nie pasowały. Ale skrzynię???? Cóż, poczekamy, pożyjemy, zobaczymy. Wstępne plany mam na wtorek żeby rozbierać....

 

Dzisiaj rozebrałem pokrywkę od skrzyni biegów. Znajdują się tam 4 kulki i 4 sprężyny które dociskają wodziki. Dwie kulki są od reduktora i 2 są od biegów. Ja mam skrzynie 3 biegową. Zadaniem tych kulek jest podobne jak w ursusie 360 (jak mamy pokrywkę to są wkręcane, często jak nam się zakleszczy to wykręcamy ten bezpiecznik i śrubokrętem cofamy wodzik i wkręcamy bezpiecznik-tak jest w 360-3P)

W moim przypadku patrząc po stronie gałki od biegów- jest wodzik,kulka,sworzeń, sprężyna potem jest pokrywka od skrzyni która dociska to- to jest bieg 1, podobnie jest gdy mamy 2 i 3- wodzik,kulka,sworzeń,sprężyna. U mnie 2 bieg wyskakuję jak jadę z górki-na pewno jest to winna sprężyny. Po stronie gałki od reduktora mamy- wodzik,,kulkę,sprężynę, i sworzeń przykręcony do pokrywki. Jak patrzymy z góry to dwie kulki są niżej od biegów a dwie wyżej od reduktora.

Podczas rozbierania brakuję mi dwóch sprężyn i dwóch sworzni od biegów, myślę że wpadły mi do środka dlatego muszę jutro jechać do majstra po magnes i poszperać w skrzyni, jeśli nie znajdę ich to myślę że ich nie było. Oczywiście mam katalog od ursusa 1634, w formie pdf. Gdyby ktoś zechciał piszcie - pomogę. Oprócz tego w moim zetorze 16245 jest w pokrywce jeszcze jeden bezpiecznik. Tego bezpiecznika nie ma w katalogu ursusa 1634. W sklepie mówili że pierwszy raz takie coś widzą ale mogą poszperać- a sklep to jest serwis Zetora. Jak złożę wszystko i będzie wszystko chodziło bez zgrzytania to napiszę. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No kombinuj może Ci się uda i wielka zagadka zgrzytania biegów zostanie rozwiązana ja mam katalog papierowy od ciężkich ursusów w wersji 34 i tam pisze że też występują 4 kulki i 4 sprężynki. Powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

Dzisiaj rozebrałem pokrywkę od skrzyni biegów. Znajdują się tam 4 kulki i 4 sprężyny które dociskają wodziki. Dwie kulki są od reduktora i 2 są od biegów. Ja mam skrzynie 3 biegową. Zadaniem tych kulek jest podobne jak w ursusie 360 (jak mamy pokrywkę to są wkręcane, często jak nam się zakleszczy to wykręcamy ten bezpiecznik i śrubokrętem cofamy wodzik i wkręcamy bezpiecznik-tak jest w 360-3P)

W moim przypadku patrząc po stronie gałki od biegów- jest wodzik,kulka,sworzeń, sprężyna potem jest pokrywka od skrzyni która dociska to- to jest bieg 1, podobnie jest gdy mamy 2 i 3- wodzik,kulka,sworzeń,sprężyna. U mnie 2 bieg wyskakuję jak jadę z górki-na pewno jest to winna sprężyny. Po stronie gałki od reduktora mamy- wodzik,,kulkę,sprężynę, i sworzeń przykręcony do pokrywki. Jak patrzymy z góry to dwie kulki są niżej od biegów a dwie wyżej od reduktora.

Podczas rozbierania brakuję mi dwóch sprężyn i dwóch sworzni od biegów, myślę że wpadły mi do środka dlatego muszę jutro jechać do majstra po magnes i poszperać w skrzyni, jeśli nie znajdę ich to myślę że ich nie było. Oczywiście mam katalog od ursusa 1634, w formie pdf. Gdyby ktoś zechciał piszcie - pomogę. Oprócz tego w moim zetorze 16245 jest w pokrywce jeszcze jeden bezpiecznik. Tego bezpiecznika nie ma w katalogu ursusa 1634. W sklepie mówili że pierwszy raz takie coś widzą ale mogą poszperać- a sklep to jest serwis Zetora. Jak złożę wszystko i będzie wszystko chodziło bez zgrzytania to napiszę. Pozdrawiam

 

Myliłem się. Te dwie sprężynki i sworzeń wcale mi nie wpadły do skrzyni one są w pokrywce i nie wypadną gdy podnosimy pokrywkę. Należy odkręcić te dwie śruby co są z boku pokrywki i wszystko wyjdzie (sprężyna i sworzeń). Sworznie te, są od reduktora u mnie były zacięte. Aby wyciągnąć kulki to najlepiej odkurzaczem albo magnesem (śrubokręt z magnesem). Skrzynia chodzi dużo lepiej chociaż jeszcze haczy (ale tylko 2 i 3), ale do tego co było to jest niebo.

Pozdrawiam.

Temat uważam za zamknięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A zgrzytanie ustało czy nadal tak samo u nas biegi przełączą się lekko tylko wbić ciężko bo zgrzyta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

A zgrzytanie ustało czy nadal tak samo u nas biegi przełączą się lekko tylko wbić ciężko bo zgrzyta

 

Kolego, u mnie zgrzyta tylko przy 2 i 3 (ale i tak mniej niż przedtem - jak w 360) U Ciebie można jeszcze pociągnąć śrubę od żółwia, u mnie nie ma tej śruby. W 12145 masz dużo kolego możliwości do regulacji. Rozumiem że zgrzyta Ci na wszystkich biegach a lekko przełączają się na zgaszonym silniku.

Gdybyś nie wiedział gdzie jest ta śruba podaj mi e-mail wyślę Ci zdjęcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Właśnie tak się dzieje jak piszesz a mówisz o tej śrubie od taśmy wzmacniacza co jest na boku skrzyni biegów że należy ją wkręcić o pół obrotu ale nie wiem w czym mogło by to pomóc żółw działa prawidłowo w sumie to prawie go nie używam przód ciągnie dobrze i WOM też więc mikro pompka też chyba ok chociaż ciśnienia nie sprawdzałem sprzęgło robione w zimę i hamulec skrzyni wyregulowany ja mam wersję z szybką skrzynią może to ma jeszcze jakiś wpływ i powiedz jeszcze czy możliwa jest wersja ciągnika bez mikropompki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian89    1

Witam, ja posiadam Zetora 16245 z szybką skrzynią biegów i mikropompkę mam. Ja w swojej skrzyni mam dwa synchronizatory i to raczej chyba odpowiada za zgrzytanie biegów. Ta śruba z boku to tylko reguluje taśmę żółwia. Piszesz o hamulcu skrzyni hmmm... ja u siebie właśnie go nie wiedzę. Możesz napisać gdzie dokładnie się u ciebie znajduje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przeczytaj temat jeszcze raz uważnie tamta 16 miała wymienioną już skrzynie a teraz na tapecie mieliśmy 12145 jeśli masz synchronizatory to nie masz hamulca skrzyni te dwie rzeczy się wykluczają bo odpowiadają za to samo czyli wyrównanie obrotów zębatek i wałkow w skrzyni aby umożliwić i ułatwić znane biegów wersję 145 to mechanicznie włączane sprzęgło i hamulec skrzyni a 245 ma wysprzegliki hydrauliczne i synchronizację przynajmniej tak mi się wydaje jak się mylę to poprawcie mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

Właśnie tak się dzieje jak piszesz a mówisz o tej śrubie od taśmy wzmacniacza co jest na boku skrzyni biegów że należy ją wkręcić o pół obrotu ale nie wiem w czym mogło by to pomóc żółw działa prawidłowo w sumie to prawie go nie używam przód ciągnie dobrze i WOM też więc mikro pompka też chyba ok chociaż ciśnienia nie sprawdzałem sprzęgło robione w zimę i hamulec skrzyni wyregulowany ja mam wersję z szybką skrzynią może to ma jeszcze jakiś wpływ i powiedz jeszcze czy możliwa jest wersja ciągnika bez mikropompki

 

 

Nie kolego, mi chodzi o śrubę od żółwia a nie od hamulca skrzyni biegów, a jesli chcesz mogę Ci napisać jak się reguluję hamulec skrzynii biegów. Hamulec skrzyni biegów to nie jest tylko ta jedna sruba z boku skrzynii. Masz jeszcze trzy mniejsze śruby do regulacji. Jedna znajduję się zaraz obok tej dużej, następna pod podłogą kabiny a następna po drugiej stronie-ale u mnie to nie pomogło.

 

Śruba od żołwia znajduję się tam gdzie masz te dwa filtry od hydrauliki do góry po lewej stronie jak patrzysz- spróbuj to zmienić tylko zaznacz sobie tak abyś mógł wrócić do poprzedniego ustawienia.

 

Ciągnik bez mikropompki- oczywiście że może być przykładem jest U-360.

Ale Twój musi mięć mikropomkę. Jak chcesz sprawdzić cisnienie wynosi około 10 bar ja zawszę sprawdzam na przewodzie od WOM.

 

Sprzegło masz OK.

Hamulec masz OK.

Zostały Ci jeszcze kulki do sprawdzenia pod pokrywką skrzyni i jeszcze ta śruba od żółwia do sprawdzenia(od tego bym zaczął mniej roboty).

Ja to nie pomoże nie, to remont skrzyni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Śruba od regulacji hamulca skrzyni znajduje się na wałku pedału sprzęgła przecież a śruba regulacji taśmy wzmacniacza czyli ta od żółwia jak piszesz znajduje się za filtrami hydrauliki ale nie wiem w czym by to mogło pomóc jeżeli wzmacniacz działa prawidłowo. A o tych trzech śrubach od regulacji hamulca to nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

a jak sprawdzić czy ślizga się sprzęgło głowne, czy coś jest nie tak na tarczkach lub taśmie. jest to zts 16245 skrzynia 3 biegowa. Podczas pracy np ze scierniskowcem na za wysokim biegu ciągnik zbiera obroty i zwalnia. jak to skontrolować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

I co zrobiłeś to skrzynie? Bo ja robiłem w ZTS 12245 3 biegowa synchronizwana 2 i 3 Zgrzytały i wyskakiwała 3. Zgrzytanie padnięty synchronizator. Agroma sępólno zaspiewała prawie 2 tyś a wyskakiwanie luz na wałkach podkładki dorobione ciagnik chodzi jak nowy teraz odwala jazde bo zaczął szarpac w gruberze w prasie wałek zaczął stawać. Wymiana mikropompki i na godzine pomogło. Po raz następny rozpoławianie. Z zamkniętymi oczami ten ciagnik juz robie :D


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeszcze nic nie dotknięte remonty przeniesione na okres zimowy pewnie bo teraz traktor potrzebny codziennie dzisiaj dopiero zaczęlimy orkę pod rzepak a 12 ha zboża jeszcze stoi w polu więc terminarz napięty a w ciągniku pewnie będziemy wymieniać kpl.sprzęgło razem z kołem zamachowym żeby to już było na 100% w porządku tylko ciekawe ile to wyniesie bo jeszcze w cenach się nie rozglądałem i mikropompke ale póki bo to paliwo do pełna i w pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawelekkk
      Witam. Mam Zetora Proxima 8441 z 2007 roku i wystąpił problem w nim że sprzęgłem ręcznym Wom. Mianowicie po zaciągnięciu sprzęgła i próbie włączenia dźwigni wom jest zgrzytanie. Gdy się już włączy i chodzi to przy próbie wyłączenia wom poprzez podniesienie  dźwigni sprzęgła ręcznego wałek dalej się obraca .  Gdy chcę dźwignie wom podnieść do góry żeby wyłączyć również jest zgrzytanie. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
    • Przez endrju321
      Cześć, 
      można wymienić sprzęgło "słoneczko" na "łapkowe"? 
      Robił ktoś coś takiego? Polepszyłoby to wysprzęglanie? 
    • Przez Czarekczar
      Witam od niedawna jestem posiadaczem claasa ariona 630 . Nigdy wcześniej  nie użytkowałem takiej skrzyni . Chciałbym wiedzieć jak na niej jeździć by nie skrócić jej żywotności.  Jak na niej jeździć w polu i po drodze , lub czego nie robić .Jeżdżąc po drodze na automacie , zdejmując nogę z gazu strasznie mocno zrzuca biegi szarpiąc,  nie wiem czy to normalne , czy cos źle robie . Z góry dziękuję za pomoc .
      Pozdrawiam 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam. 
      Gdzie szukać problemu, otóż podczas jazdy Zetorem 8045 i rozgrzaniu się oleju mam problem ze zmianą biegów, ciężko wbić wyższy bieg, podczas prac polowych żeby wbić bieg muszę wybijać biegi terenowe. Przedtem zalany był olejem przekładniowym (poprzedni właściciel takim zalał) to nie dało się normalnie ruszyć tylko szarpał. Teraz zalałem go hydraulicznym, nie szarpie ale biegi ciężko wchodzą. Teraz pytanie czy sama zmiana oleju na hydrauliczno-przekladniowy wystarczy? Czy trzeba zaglądać do skrzyni lub do sprzęgła? 
    • Przez Adam16482
      Witam. Czy w swoim zetorze wymienię wysprzeglik przez lewe okienko po demontażu pompy podnośnika?? Czy należy go rozpołowić? Bo raz mi się o uszy obiło że należy rozpołowić ale mi się zbytnio nie chce w to wierzyć aby do wymiany wysprzeglika było trzeba rozpoławiać bo widać go odrazu za pompą.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj