minor15

Roundup w ziemniaki

Polecane posty

Lukasz1987    61

A formatujesz jeszcze raz redliny? U nas nigdy nie było pryskane przed formatowaniem redlin i sypaniem nawozu ( II formatowaniu jakby ktoś pytał ) chwasty niszczymy mechanicznie, sypiemy saletrzak i redliniarką dopiero potem oprysk. Swojego czasu był to Afalone ale teraz Ojciec czymś innym pryska ale nazwy nie pamiętam.

Co do stosowania glifosatu to unikamy go jak ognia, dyby nasi odbiorcy dowiedzieli się o nim to trzeba by było o połowę zmniejszyć uprawę :( Jakby nie patrzeć jest on rakotwórczy i nikt mi nie wmówi że jego stosowanie nie wpływa na bulwy ziemniaka, może przy stosowaniu w momencie gdy ponad glebę wystaje pęd na kilka cm to ok stężenie jakie wchłonie roślina jest minimalne ale przy niszczeniu naci w momencie zbioru kiedy jest ona zielona to dla mnie głupota. Głupi UG Kornik zaczyna się od 8 tyś My za swojego daliśmy 14 tyś i robimy na raz 2 redliny można 3 ale kombajn jest na 2 i dlatego tak praktykujemy a przy okazji można i jakieś nieużytki z mulczować (rowy, łąki, miedze)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

ja mam mulczer z TELEXu-leopard-2m-to idealnie trzy redliny-dałem 9,800 w zeszłym roku-bardzo dobry wyrób.

glifosat do desykacji nie służy(niektórzy używają)-bałbym się uszkodzić bulwy,urzywam tego przed wschodami-ale też nie zawsze-przeważnie mechanicznie staram się niszczyć zielsko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Panowie kupiłem Stomp'a na zielsko i jak go się stosuje?

Czy jeśli zrobię tak;

-zasadzę

-zabronuje pole zaraz po posadzeniu

-dam saletrzak przed obsypnikiem

-obsypie obsypnikiem z pazurkami, jak już kiełki będą prawie na wierzchu

-opryskam Stopm'em

Będzie dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

U nas Kornik z powodu pastwisk :) jakoś je trzeba pielęgnować jak bydło zejdzie na obory.

Po co bronować zaraz po sadzeniu? niszczysz redlinę i przesuszasz glebę.

A jak przebronujesz przed redlinowaniem to tylko niepotrzebnie się narobisz, bo redliniarka niszczy chwasty które wzeszły przecież jak pracuje to przewraca glebę niszcząc chwast lub go zasypując dzięki czemu zgnije, a co przetrwa oprysk po redlinowaniu zniszczy.

Chyba że masz obsypnik typu koło kopiujące, elementy robocze ( gęsiostópka 60mm i 160mm czy coś ) radło wtedy tak brona jest potrzebna bo nim nie zniszczysz większości chwastów, przy typowej redliniarce pracującej na całej redlinie bym nie bronował ( czyli tak jak robię u Ojca)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Dzięki Łukasz,

czyli zamiast bronowania po zasadzeniu, bronuje przed ostatnim obredleniem, tylko kilka h przed obredleniem, czy może kilka dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Głównie chodzi o to aby jak najlepiej gospodarować wodę, jak przebronujesz i będziesz wiedział, że za kilka dni opad deszczu to poczekaj, skiełkuje nowy i wtedy nawóz i radła uformują redliny od nowa dzięki czemu zniszczy cały chwast. Jak bez opadu to u nas było jak najszybciej


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil900830    5

Lukasz1987

Pryskam i nic już nie rozbronowuje .Nie znam takich ludzi co pryskają Randapem jak nacie są zielone to jest czysty idiotyzm :D .Czasami jak nacie są mocno zielone a już są do zbioru to pryskamy Reglone ale to jest drogi środek <_< Dlaczego nie sypiesz całej dawki nawozu bezpośrednio pod uprawe :blink: my zawsze sypiemy w tym roku poszło 300kg Polifoski 8 i 160kg Soli potasowej i 200kg Mocznika .A pózniej tylko dolistnie ,na grzyba ,robaka,przechowanie o chwastach nie wspomne jest tego troche w tamtym roku ro 4razy na samego grzyba <_< A kto Ci powiedział że Randap jest rakotwórczy :blink: masz na to jakieś dowody czy tą informacje wysunołeś sobie z palca?Moim zdaniem jak by był rakotórczy to by go dawno wycofali.Dziwna sprawa u nas dużo osób z niego korzysta :)

Edytowano przez kamil900830

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

4 x od zarazy to duzo?

12-15 to jest duzo zabiegów :)

ja ostatnio 7-9 zabiegów.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesio    10

Lukasz1987

Pryskam i nic już nie rozbronowuje .Nie znam takich ludzi co pryskają Randapem jak nacie są zielone to jest czysty idiotyzm :D .Czasami jak nacie są mocno zielone a już są do zbioru to pryskamy Reglone ale to jest drogi środek <_< Dlaczego nie sypiesz całej dawki nawozu bezpośrednio pod uprawe :blink: my zawsze sypiemy w tym roku poszło 300kg Polifoski 8 i 160kg Soli potasowej i 200kg Mocznika .A pózniej tylko dolistnie ,na grzyba ,robaka,przechowanie o chwastach nie wspomne jest tego troche w tamtym roku ro 4razy na samego grzyba <_< A kto Ci powiedział że Randap jest rakotwórczy :blink: masz na to jakieś dowody czy tą informacje wysunołeś sobie z palca?Moim zdaniem jak by był rakotórczy to by go dawno wycofali.Dziwna sprawa u nas dużo osób z niego korzysta :)

Kolego,jeśli się nie mylę i dobrze pamiętam, wpisz w przeglądarce :soja gotowa na Roundup .

Edytowano przez wiesio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Ja zawsze pryskałem afalonem 4l na ha ale nie były całkowicie czyste w tym roku dam 4l glifosatu i potem 4l afalonu, zobaczymy może będzie lepiej. (przeważnie sadzę po trawie z koniczyną pryskanej jesienią glifosatem.)

a po co 4 l afalonu skoro 2 wystarczą? Można dać i 10 i dalej będą chwasty ale takie na które afalon nie działa. Lepiej kupić taki środek jakie chwasty są na polu. U mnie jest komosa i rdest kolankowy i tylko plateen zwalcza obydwa na raz w zadowalającym stopniu.

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

@pawelec-4 razy od grzyba to jest dużo,mnie wystarczają zawsze 3 opryski-układowy-systemiczny,wgłębny,kontaktowy.do wszystkich dodaje olej+ekosol.oprysk robię zawsze wieczorem jak liść się otwiera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

dużo zależy od pogody. Ale na systemicznych czy wgłębnych można trochę przyoszczędzić na jeżdżeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1134

Ilość zabiegów nie świadczy o dobrym zabezpieczeniu plantacji. To nie Holandia żeby pryskać 15 razy. Ale nieraz 4 to też za mało. Obserwować temperaturę, wilgotność oraz słuchać komunikatów dla alergików i graniczyć liczbę zabiegów do niezbędnych.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil900830    5

pawelec

Napisz na co pryskałeś "7-9"bo chyba dolisnie osobno pryskasz,my jak pryskamy na grzyba to odrazu odżywki za jednym zamachem ?

wiesio

Bardzo ciekawy artykuł ale nic nie ma o tym że jest rakotwórczy .Chyba chodzi o ten artykuł http://www.zb.eco.pl/inne/genetycz/rosliny.htm

Kuba1993

A nadmierne spożywanie cukru i soli też doprowadza do śmierci .Takim gdybaniem do niczego nie dojdziemy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

A napiszcie mi co w dzisiejszych czasach nie jest rakotwórcze? skąd wiecie czy jutro na przejsciu nie potrąci was samochód? poprostu glifosat bardzo upraszcza zabiegi herbicydowe, i daje spore oszczędności, tylko trzeba go mądrze stosować, a nie dać dawkę jak na ugór, czy jak ktoś tam wyżej napisał że nim reglonuje nacie bo to akurat głupota, od tego są różnego rodzaju maszyny, a nie chemia


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

Więcej używajcie bron, typu "Chwastoks" niż Randapów. Największe zachwaszczenie jest od uschnięcia naci do wykopków. Wniosek jaki? Nie pobudziłeś chwasta do skiełkowania - od posadzenia do wschodów ziemnióra. Ale to moje spostrzeżenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

pawelec

Napisz na co pryskałeś "7-9"bo chyba dolisnie osobno pryskasz,my jak pryskamy na grzyba to odrazu odżywki za jednym zamachem ?

 

7-9 zabiegów od grzyba, w zaleznosci od odmiany i przeznaczenia, w tym 2-3 zabiegi z odżywką lub nawozem


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek84pl    41

Mozesz to z grubsza rozpisac w czasie.

U mnie pol sie nie deszczuje i pryskam 4x to w zupelnosci wystarcza, 2x w lipcu ukladowym srodkiem i 2x wglebnym w sierpniu.

Nie wiem jak mozna wykonac powyzej 10 zabiegow ...

Edytowano przez tomek84pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

przeciez standardem są zabiegi w odstępach 10-14 dni. Ale gdy pogoda jest sprzyjająca rozwojowi grzyba, trzeba pryskac częsciej, czasem co 5-7 dni.

Jezeli nawet przyjmiemy ze zabieg robimy co 10 dni, to jesli pierwszy jest w okolicy drugiej trzeciej dekady maja to:

1 zabieg - 20 maj

2 zabieg - 30 maj

3 ... - 10 czerwca

4 ... - 20 czerwca

5 ... - 30 czerwca

6 ... - 10 lipiec

7 ... - 20 lipiec

8 ... - 30 lipiec

9 ... - 10 sierpien

10 ... - 20 sierpien

dalej nie chce mi sie pisac.

 

Jednak jesli przyjmiemy odstępy 14 dniowe między zabiegami:

1 zabieg - 20 maj

2 zabieg - 4 czerwca

3 ... - 18 czerwca

4 ... - 3 lipiec

5 ... - 17 lipiec

6 ... - 31 lipiec

7 ... - 14 sierpień

itd.

 

zaznaczam ze nie robilismy nigdy powyzej 10 zabiegów. rekord to 9 w ostatnim sezonie.

Edytowano przez pawelec

SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Pawelec też tak mam B) u Ojca co 2-3 tygodnie fungicyd

Kamil poszukaj niezależnych badań :) tytuł filmu przestawionego przez Wiesia jest bardzo dobrym przykładem, co do bronowania czytaj co napisałem teraz nawóz i redliniarka bez pryskania wcześniej brony nawóz i obsypnik z radłami, oprysk wychodzi drożej ale krócej jednak ja wolę taniej (czytaj Ojciec woli) był kiedyś temat o tym samym tytule i na forum jest min 10 takich osób co glifosat na zielone walą. Nawóz dolistnie to bardziej odżywka niż nawóz :P poza tym obornik rozkłada się długo a na start mineralne organiczne na cały okres uprawy


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1134

No gratuluję ilości. Tylko po co. Powiedz jeszcze że w zeszłym roku jak były temperatury powyżej 22 stopnie to też tak robiłeś. W Boninie mają system ostrzegania prze zarazą. Pierwszy zabieg w 2010 powinien być wykonany w pierwszej dekadzie lipca nie pamiętam teraz dokładnie. Wszystkie poprzednie to po prostu wyrzucenie pieniędzy w błoto. Niby jesteś obcykany w ziemniakach a nie znasz cyklu rozwojowego podstawowej choroby ziemniaków. Odstępy też można było wydłużyć. Ale ze względu na wysokie temperatury pojawiła się alternarioza i tu już trzeba było uważać.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Ja w ziemniakach jaja sobie ze mnie robisz :D ja wiem że Ojciec wykonuje ale sam bym nie zrobił bo nawet nie wiem czym :lol:, pryskamy w nocy warzywa. W zeszłym roku lało jak cholera u nas i kopane w czerwcu już były :brane: przez choroby więc co ci po pryskaniu w lipcu :blink: stracić uprawę?


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

mikad, dla mnie mozesz w ogóle nie pryskać :)

 

myslisz ze wszedzie jest taka sama pogoda?

byly rejony w kraju ze 2 miesiace deszczu nie bylo, u mnie bylo wlasnie bardzo mokro, przez wiekszosc intensywnego rozwoju roslin.

 

Powiem wiecej ;)

ja tez bazuje na systemie ostrzegawczym. wystarczy ze niedaleko plantacji masz stacje meteo i w jednym kawałku chyba 3ha. I niestety musialem tak wczesnie pryskac. Myslisz ze nie mialem na co pieniedzy wydac?

Nie uogólniajcie do skali calego kraju. W kazdym regionie panuja inne warunki, inny rozklad opadów, itd. Gdybym pryskał w pierwszej dekadzie licpa, zebrałbym nie 40t a 20t.

 

I jeszcze jedno. Jestem obcykany :lol: rezultaty mówią same za siebie.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj