MarcinC360

Uprawa pasternaku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
MarcinC360    33

Witam.

 

Chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej o pasternaku.Czy to prawda,że na plony pasternaku trzeba czekać 2 lata??Mysle,że u mnie udałby się pasternak,bo jak pisze na stronach,ze wymaga gleby ciężkiej to git :D,serio można uzyskać aż 40t/ha przemysłowego??Gdzie go można zakontraktowąć(proszę o namiary),jaka cena (tylko 30gr czy drożej)??Czym go zasiać i kiedy, poznaniakiem :P ?Po ile kg nasion? Czym go można wykopać i kiedy?Anną albo Bolkiem? :P Jeżeli można to prosiłbym o opisanie uprawy tej rośliny,która bardzo mnie zainteresowała :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

u nas sieją, wcale nie trzeba czekać dwa lata - siejesz wiosną, zbierasz jesienią,choć moze zimować i mozna kopac wczesna wiosną. plony powyzej 50 t z ha. kopać można prawie każdym kombajnem z przystosowaną przystawką.

cena ok 30 gr., uprawa i ochrona podobnie jak pietruszki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek116    3

uprawa i wygląd zbliżony do pietruszki. kiedyś nawet nasiona zebraliśmy tego ,,dziadostwa" bo to rośnie jak zielsko gdzie popadnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    4

wujek sieje pasternak i sprzedaje za pietrruszke :) kopie Anną z przystawką :)


.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Rafał, teraz już mało kto się na to nabiera na giełdach :) Ale często można takim nieznającym się "szoguna" właśnie wcisnąć zamiast prawdziwej pietruszki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    4

oczywiscie mało kto to kupuje,ale nocą na rynku mozna sprzedać za pietruszke :)


.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ELTYS    0

oczywiscie mało kto to kupuje,ale nocą na rynku mozna sprzedać za pietruszke :)

 

e tam mało kto na wiosne na giełdzie cena szoguna jest 8 zł 6zł za kg mówie teraz o wczesnym szogunie i nawet biora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Siał ktoś z Was pasternak jesienią na wczesny zbiór? Jeśli tak to miałbym parę pytań ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gaucha    2

Siał ktoś z Was pasternak jesienią na wczesny zbiór? Jeśli tak to miałbym parę pytań ;)

 

jezeli cie to urządza tp ka sieje pietruszke w ten sposob

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Kolego a skąd jesteś? Powiedz mi czy siejesz ją na redlinach czy na zagonach? Jaka jest najlepsza gleba to tego rodzaju uprawy? Sieje się wyłącznie odmiany niepodkiełkowane? Jaki jest optymalny termin siewu oraz czy pryskasz na chwast zaraz po siewie jeszcze jesienią?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gaucha    2

A więc tak.

uprawki sa takei same jak na wiosne. wyciągamy redliny siejemy na min, 2 cm. i rowniez pryskamy srodkami aktualnie dopuszczonymi. Postepujesz dokladnie jak w uprawie na wiosne. Taka pietruchce nalezaloby zasiac pod koniec sierpnia badz na poczatku wrzesnia, bo ona musi wytworzyc3-4 liscie, poniewaz w tej fazie fajnie zimują. Tylko nie zapomnij zagescic siew. w przypadku pietruchy to ok. 3kg/h tylko nie przesadz z gestoscia, bo na jesieni wtedy bd zbyt gesta i delikatna. wiec zime ciezko bd miala przetrwac. Nie zapomnij rowniez o tym, ze jak bd dobieral miejsce to zeby to nie byla jakas dolina, bo ta roslina bd rowniez podczas roztopow wiosennych i moze wyginac.

Na wiosne po roztopach mozesz sobie wloknina przykryc i gitarka ;)

w skrocie:

--redliny

--pryskam zaraz po siewie

--sieje odmiany niepodkielkowane, ale to chyba nie ma zadnej roznicy bo i tak ona musi miec 3-4 liscie do jesieni

--jestem z okoic Bielska (woj.Śląskie) ;)

Edytowano przez Gaucha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek84pl    41

pietruszki 3kg/ha ? moze na zime sie tyle sieje ale wiosna minimalnie ponad 1kg wystarcza.

Chyba kolego z pasternakiem sie pomyliles.

Edytowano przez tomek84pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Kolego tomek84pl, z pewnością na zimę trzeba zwiększyć normę wysiewu nasion pietruszki bo moim zdaniem nierealne jest aby przezimowała ona w 100%, więc jak zasiejesz gęsto to i tak na wiosnę taka gęsta już nie będzie. My jak siejemy normalnie, w kwietniu przeważnie to wysiewamy ok. 800 000 - 1 000 000 nasion na hektar.

 

Kolego Gaucha a mógłbyś powiedzieć coś dokładniej o tej gęstości pietruszki? 1 500 000 nasion na hektar starczy czy więcej? Powiedz mi jeszcze jak wygląda skuteczność takiej uprawy... Bo pewnie jak będzie zima (lub momenty zimą) bez okrywy śnieżnej a ze sporymi mrozami to pewnie wszystkie siewki wyginą i nie pomoże nawet zagęszczenie uprawy? Czy jest szansa, że one jakoś odbiją na wiosnę? Są jakieś specjalne odmiany do tego typu uprawy czy może być choćby Eagle?

 

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek84pl    41

1000 nasion to troszke ponad 1g.

Wiec 3kg to pewnie 2,5mln nasion wiec rozstaw co 8-10 mm. Nie ma szans zeby tyle tego wymarzlo.

Jak wyglada u Ciebie siew cebuli ozimej ? jak ona sie udaje to i pasternak spokojnie wytrzyma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Wiosną kupowałem Eagle to 1000 nasion ważyło ponad 1,3g czyli nasiona były duże, w przybliżeniu pół kilo to 380 tysięcy nasion. Czyli 3 kilo to ponad 2 miliony by wyszły na hektar. Poczekajmy na odpowiedź Gaucha bo pytałem go w moim wcześniejszym poście o ilość 1,5mln nasion na ha...

 

Kolego ja cebuli ozimej nie sieję więc nie mam porównania... A teraz piszemy o pietruszce nie o pasternaku ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj