Gość

Kiszonka czy siano?

Polecane posty

Ferdek07    75
trudno powiedzieć bo wtedy nikt na to nie patrzył ale tak o ok 25-30% ale jaki "komfort" pracy czas zaoszczędzony i siły i zarobić można tak czy inaczej nam się opłacił zakup zestawu

Jak kupie owijarke to tylko z myslą o usługach, a czy ten komfort i czas pracy zaoszczedzony to bym sie jednak kłucił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
Jak kupie owijarke to tylko z myslą o usługach, a czy ten komfort i czas pracy zaoszczedzony to bym sie jednak kłucił

dlaczego zawsze to wygodniej i szybciej ja w siano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
dlaczego zawsze to wygodniej i szybciej ja w siano

Przecież siano tylko belujesz i zwozisz a tu transport cieżejszy załadowac na owijarkę trzeba, wynajęcie prasy drożej licząc sam koszt paliwa i folii, a do tego ciężejsze zadawanie paszy, plus to na pewno to ze nic nie zamaka,bo siano zamaka, jak leżą belki pod chmurką, ale te wszystkie koszty plus dokupienie kwoty moim zdaniem tylko się zerują i są opłacalne w perspektywie na dłuższe lata i przy większej wydajności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

pisząc że czas się zaoszczędza miałem na myśli ilość dni jakie miną od skoszenia do zebrania w sianokiszonkę ten czas jest o niebo krótszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
pisząc że czas się zaoszczędza miałem na myśli ilość dni jakie miną od skoszenia do zebrania w sianokiszonkę ten czas jest o niebo krótszy

Fakt w tym roku bardzo by się to przydało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

i to jeszcze jak my już niedługo 4 pokos zaczynamy a sąsiad co na suche suszył to dopiero 2 pozbierał po prawie miesiącu suszenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

W zywieniu najlepiej używać i siana i sianokiszonki dobrej jakości. Nie można stwierdzić co jest lepsze siano czy sianokiszonka. Napewno sianokiszonka dobra ma więcej białka i energi w kilogramie suchej masy. Ale nie można jej stosować jako jednej paszy. Podstawą dobrego żywienia jest jak największa różnorodność paszy co poprawia precę żołądków i zwiększa strawność ogólną. Tak żywione krowy są zdrowsze i łatwiej się zacielają!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmtrac11    1

Ja sądze tak samo jak bartek1961 nie można stwierdzić co lepsze bo i siano potrzebne i kiszonka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur6180    0

w moim gospodarstwie jest sporządzana wyłacznie kiszonka z traw i kukurydzy.Polecam to metode zbioru traw ponieważ w ten sposób można zwiękrzyć wydajnośc od krów pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak zaczeliśmy dawać sianokiszonkę krowom, od razu wydajność się polepszyła, dlatego polecam sianokiszonkę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus11    57

Popieram toendt my jak zaczeliśmy dawać kiszonkę to odrazu było lepsze mleko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Nie można wykluczyć siana wszystko musi być, siano jak również sianokiszonka. Co prawda mam własny sprzęt do jej robienia więc nie zwraca się tak uwagi na koszty w jej zrobieniu bo kupuje się tylko folie i paliwo.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

ja robie siano i jest ok ale sianokiszonkę droższy koszt produkcji


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tyger    2

Najlepiej siano a kiszonka z kukurydzy, rozmawiałem z wieloma rolnikami którzy stosują sianokiszonke w belach fakt mleko skoczy ale jakim kosztem? sianokiszonka opłaca sie tylko na najlepszych mieszankach traw z dużą zawartością motylkowych a zwykłych czy tym bardziej zaniedbanych łąk na bagnach ze starymi gatunkami traw to marnacja kasy i tyle, cudów nie ma że jak owinie ktoś w folie jakieś chwasty i badyle stanie się wartościową paszą dlatego nie warto a ostatecznie przekonał mnie wyeterynarz z dużej fermy (800 krów i 1000 opasów) słabej jakości łąka to czy siano czy sianokiszonka znaczy tyle samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Folenka    29

U mnie sianokiszonkę robi się od dawna (jako pierwsi we wsi ją robiliśmy i jako pierwsi sialiśmy kukurydzę na kiszonkę), chociaż nie ma własnego zestawu to i tak się opłaca, sąsiedzi wporost prześcigają się w ich kupowaniu, więc jest komu przyjść na usługi.

I powiem to co przedmówcy - znacznie wzrasta wydajność po podaniu sianokiszonki.

W zeszłym roku udało się zrobić 120bel sianokiszonki i 40 bel siana (dla cieląt głównie ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nasil90    97

w mojej wsi tylko my robimy baloty raz nam koleś zrobił usługowo mojemu ojcu się to spodobało i kupiliśmy własny sprzęt do siano kiszonki prase i foliarkę tak samo z kukurydzą raz nam skosił znajomy a na drugi rok już była sieczkarnia kiszonkę z kuku robi we wsi 3 gospodarzy


Massey Ferguson-Uniwersalność przede wszystkim.
mariusz(ZDUN) sprawdzony mechanik polecam.
mirek maszyny sprawdzony sprzedawca maszyn polecam.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drzewis98    8

my u siebie to robimy i kiszonke z kukurydzy i sianokioszonke- na nia jest zawsze pora nie trzeba długo czekac aż wyschnie, jest zwijana bo ludzi do roboty niema. kiszonka z kukurydzy to podstawa be zniej to niec. Nie ma czegos takiego że sama sianokiszonka albo kukurydza musi być wszystko raz jedno raz drugie. U nas pozasiewali te sorgo i stwierdzam że się nie opłaca śąć to jest to samo jak ze zboża robi się kiszonke tylko ze zboża to widać pryzme a ze sorgo to nie jak już to osobiście wole kiszonke ze zboża. A ogóleni no to tylko robio sianikiszonke i kukurydze na kiszonke. Jedynie miejsi gospodarze tacy do 5 sztuk bydła majo siano :rolleyes :rolleyes :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

dowiedziałem się jaką wydajność mają ludzie na sianokiszonce i kiszonce z kukurydzy lub sianokiszonce i innych kiszonkach i ogromne zaskoczenie, wiem że genetykę w stadzie mają nawet lepszą od mojej lub na podobnym poziomie i wydajność naprawde mnie zaskoczyła, tzn 4,5tyś l rocznie, no to tyle to ja mam na samym siania fakt może troche więcej paszy treściwej muszę dać ale nie męcze się z sieczkarniami ugniataniem pryzmy nie płace folii ani owijarki, dlatego absolutnie nie mam zamiaru robić żadnych sianokiszonek, może kiszonkę z kukurydzy jak by dziki w okolicy wyzdychały, podobne zdanie ma weterynarz z dużej fermy, z przeciętnej jakości łąk nie opłaca się absolutnie robić sianokiszonke, sorgo tym bardziej nie ma własciwości odżywczych, jedynie kukurydza może wpłynąc na wydajność, tzn zwrócić nakłądy poniesione na sporządzenie kiszonki i przyniesć jakiś dochód, ale sianokiszonki to tylko wzrost kosztó produkcji!!! (oczywiście z bylejakich i przeciętnych łąk, z łąk z dużą zawartościa motylkowych z dobrych gat. oczywiście jak najbardziej sianokiszonka się opłaca ;) ) ale tych dobrych łak to u nas malutki % tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

ferdek skoro dobrych łąk jest u was malutki procent to i siano też masz kiepskiej jakości. gdybyś miał tak jak u nas wszyscy mają trawy z lucerną i koniczyną w zyciu byś z tego siana nie zrobił. najwyżej samych badyli byś nasuszył. samą paszą treściwą nie zastąpisz kiszonek,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Fakt ale już tak jest że na torfach czasami podmokłych nie da sie zachować dobrych gat. traw ani podsiewy długo się nie utrzymują, również duża farma która wykupiła łąki po pgr po kilku sezonach zrezygnowała cąłkowicie z sianokiszonek, siano jest lepsze jeśli jest pogoda będzie lepsej jakości od sianokiszonek, ponieważ dzikie gat. traw i pewne zioła zakłucają proces kiszenia a czasami nawet uniemożliwiają, do tego ogromny koszt folii owijania i droższy transport, oraz zadawanie kiszonki est duzo cieżejsze niż siana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3

My na łąkach torfowych mamy dobry plon, ale już jak popada deszcze to nie wjedzie się w tym roku zostawiliśmy 4ha skoszonego i tera jak byliśmy zobaczyć to jeszcze trochę leży i trawa na tym już nie wyrosła tam gdzie było grubiej ;/

 

Po kiszonce będzie większa wydajność krów my mamy to i to, ale siana nie dajemy tera chyba, że po dojeniu


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

my zawsze dajemy siano krowom tylko raz jadły sianokiszonkę i jest ok.


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Jak jest dbra pogoda to robie siano bo kiszonek ma dużo a jak jest deszzewo to zwijam w sianokiszonke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian67    6

ja robie praktycznie samą siano kiszonke ewętualnie kupuje siano jak jest koszczka to krowy już sianokiszonki już nie chcą żryc a w sianie jeszcze zjedzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj