Gość

Kiszonka czy siano?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Zielonki na kiszonki

galeria
Siano 2023
pikul139    0

ja daje opasom siano sloma owsiana w sezonie letnim zielonki z traw i motylkowych dynia ziemniaki jak sa i sruta tak 4kg owies z zytem w 24 miesiace opasy maja 800 do 850kg .jak jest u was???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

U mnie dosyć mało zróżnicowane żywienie: kiszonka z kukurydzy, kiszonka z podwiędniętych traw, śruta 1kg/100 kg masy oraz słoma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

ja daje opasom siano sloma owsiana w sezonie letnim zielonki z traw i motylkowych dynia ziemniaki jak sa i sruta tak 4kg owies z zytem w 24 miesiace opasy maja 800 do 850kg .jak jest u was???

 

Też mam słomę owsianą i moje opasy nie za bardzo ją lubią. Chociaż gdybym chciał dawać tą słomę systematycznie to pewnie by się przyzwyczaiły i lepiej żarły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pikul139    0

ja daje owsiana bo jeczmienia nie sieje bo mam ziemie tylko pod zyto i owies . jak bym mial maszyny tez bym zrobil polowe sianokiszonki moze kiedys kupi sie maszyny ale przy tych cenach to na razie dokladam z ojca renty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Zrobienie sianokiszonki to też jest ładny koszt ! i też lubi się taki balot zepsuć jak ktoś ma mało to lepiej siano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak jest pewna pogoda i łąka niespecjalna to suszę siano w okrągłe bele. nie ma nawet wiele roboty z tym, bo jak jest pogoda to samo schnie, ze dwa razy się potrząśnie i zagrabi i już jest w stodole (jeśli jest pogoda). ale takie pewne pogody nie często się zdarzają, a jeśli ma schnąc tydzień i tracić na wartości z każda godziną taka pasza, to się mija z celem. ogólnie 80 % rocznych zbiorów zakiszam w baloty. siano jest dobre na sytuacje awaryjne, szczególnie podczas tęgich mrozów i zamieci śnieżnych no i jak mnie nie ma w domu i nie ma komu balota wstawić do obory. że oborę mam przy stodole, to siano jest dla mnie wygodnym rozwiązaniem.


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

W takim wypadku zgodze sie z kolezanka. Ja mam za duzo tego aby dzielic pokosy

 

Wysłane z mojego GT-P3110 przy użyciu Tapatalka

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

jak jest pewna pogoda i łąka niespecjalna to suszę siano w okrągłe bele. nie ma nawet wiele roboty z tym, bo jak jest pogoda to samo schnie, ze dwa razy się potrząśnie i zagrabi i już jest w stodole (jeśli jest pogoda). ale takie pewne pogody nie często się zdarzają, a jeśli ma schnąc tydzień i tracić na wartości z każda godziną taka pasza, to się mija z celem. ogólnie 80 % rocznych zbiorów zakiszam w baloty. siano jest dobre na sytuacje awaryjne, szczególnie podczas tęgich mrozów i zamieci śnieżnych no i jak mnie nie ma w domu i nie ma komu balota wstawić do obory. że oborę mam przy stodole, to siano jest dla mnie wygodnym rozwiązaniem.

Pierwszy pokos nawet przy super pogodzie i codziennym przetrząsaniu, nie wyschnie wcześniej niż za tydzień


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Ale nie z sianej "pastewnej" trawy na gruncie ornym. Chodz z takiej to aż żal siano robic by było :)

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Pogoda swoją drogą, ale ilość trawy na łące ma główne znaczenie. Gęstej trawy nawet w super warunkach atmosferycznych nie wysuszymy w trzy dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Jeśli mówimy o jakichś dzikich trawach to owszem może 3 dni wystarczy, ale u mnie z przesiewanych co 4 lata łąk po kosiarce z kondycjonerem pierwszy pokos to 5 dni suszenia, no chyba że mamy 30 stopniowe upały, to 4 dni, ale trzeba codziennie przewracać. Sianokiszonka zawsze na drugi dzień.

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale nie z sianej "pastewnej" trawy na gruncie ornym. Chodz z takiej to aż żal siano robic by było :)

takiej to i w tydzień nie dosuszysz:) kiedyś próbowałam, ale to się mija z celem. łąka gesta, wyrośnieta, z przewagą kostrzewy i rajgrasu w runi musiała byc dosuszana widłami, bo pogoda nagliła- dobrze, że było komu isć :) teraz już chetnych nie ma. ale i ja nie ryzykuje suszyć zbyt bujnych łąk.

Edytowano przez RolniczkazZawad

Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

wolne żarty. 3 dni to max.

Jeśli koszone w lipcu lub sierpniu i wychodzi 10- 15 szt 120 x 120 to 3 dni wystarczy , ale jeśli w maju koszone i wychodzi ok 30 szt 120 x 120 to tydzień minimum


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko sianko robię bo mało mam 7 sztuk... A że dużo łąk w okolicy powiat chełmski ;) to zielonke koszę codziennie wieczorem i tak przez cały sezon... W zimie sianko śruta i kartofelek . Podkreślam że mieszańce miesne trzymam na cielęta i wybrałem tzw ekstensywny chów (tanio). Jesli przyjdą lepsze czasy to wtedy pomyślę o większym stadzie i innej technologii na razie to nie ma sensu . Pozdrawiam

Edytowano przez maksymilionlubelkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Dla mlecznych krów kiszonka czy sianokiszonka jest lepsza. Zaś do karmienia opasów chyba jednak siano bardziej się opłaca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek0909    0

Mam pytanie u mnie leży trawa bardzo duża już tydzień,wczoraj była przewracana ręcznie ,czy da radę z niej zrobić kiszonkie, w belach czy już nie będzie miała wartości.Mam 13 sztuk bydła więc przeważnie robię siano w kostkach.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wujekk110    45

Taką trawę najlepiej zakisić w pryzmie,nawet małą ilość.Po ugnieceniu tej trawy, podczas procesu kiszenia,na zewnątrz pryzmy wypłynie nadmiar wilgoci.Duża wilgotność(a tak będzie w belach)spowoduje,że proces kiszenia będzie przebiegał nieprawidłowo.Sianokiszonka będzie wówczas kwaśna,albo w najgorszym razie rozwiną się bakterie gnilne.Ja mając taką trawę kilka lat temu i padający ciągle deszcz,w dzień okna pogodowego,wynająłem kolegę aby ją zebrał przyczepą samozbierającą.Było zero strat i krowy ją zjadły,ale wydajność mleczna była mniejsza.Tymczasem taka trawa zebrana w bele,zgniła w 1/4 wys od dołu,a pozostała część od góry nosiła zapach zgnilizny i krowy nie chciały jej jeść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj