adi972

Awaria skrzyni w T25

Polecane posty

Voo    39
Napisano (edytowany)

Podłogi nie musisz zrzucać,pokrywy skrzyni też nie.Odkręcasz tylko mały dekielek na 4 śrubki M8.I pod nim masz sprężynki (zatrzaski) blokujące wodziki.Sprężynki po odkręceniu dekielka powinny wystawać około 0,5cm.Pod sprężynkami masz kuleczki (jak kulki w łożysku) które też warto sprawdzić czy się nie spiłowały.Na zdjęciu dokładnie widać jak to wygląda,Dwie sprężynki są krótsze ale w tym przypadku wyjęte są dwa wodziki,więc wpadły głębiej.

Który wodzik, u mnie jest to pierwszy od silnika. Jest kilka schematów biegów do T25 ale chyba w każdym ten pierwszy wodzik jest od rewersu.Tylko biegi mają inne ustawienia.

post-42704-0-15889700-1391526978.jpg

Edytowano przez Voo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefan1955    0

Pięknie to pokazałeś teraz już wiem o co chodzi dziękuję ci bardzo. Jutro się zaraz za to wezmę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefan1955    0

A o co chodzi z tą podkładką na rewersie bo nie mogę zajarzyć gdzie to się podkłada.Ale wajche od przełączania przód-tył to musze kupić nową bo ma luzy ,że lata jak żyd po pustym sklepie mimo wymiany tej dolnej części do przesuwania wodzika zapomniałem jak się nazywa.Tylko zaznaczam ze działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mani51    373

Na pierwszym wałku poprzecznym w skrzyni są koła zębate skośne od rewersu. Po obu stronach idą podkładki którymi reguluje się ustawienie tych kół względem wałka wchodzącego do skrzyni od przodu. Jak podkładki się wyrobią to te koła dostają luzu i rozchodzą się na boki. Żeby to zrobić to już trzeba pół skrzyni rozebrać.

Pozwoliłem sobie pożyczyć obrazek i zaznaczyłem czerwoną strzałką o które podkładki chodzi :)post-34912-0-65835600-1391573546.jpg

 

Sprawdź najpierw te kulki i sprężynki blokujące a później wyreguluj jak trzeba blokadę wodzików.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefan1955    0

Sprężnki całe ,ale jak kulke wyjąć? odkręcić boczne dekle czy wodzik się przesunie by kulka wypadła dołem.Jak ktoś może to niech podpowie,bo chyba górą nie wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mani51    373

Ja brałem gumowy wężyk taki żeby wszedł w otwór, drugi koniec do ust, zasysałem powietrze i kulka wychodzi razem z wężykiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefan1955    0

Dzisiaj zdjąłem kolumnę z tymi wajchami do biegów i przerzucałem śrubokrętem wodzik przód tył i okazało się ,że do tyłu za daleko wchodzi i biegów niema. Jak lekko przepchnę to są i nawet nie wyskakują.Do przodu wchodzą dobrze ,dlaczego ten wodzik za daleko przechodzi co zrobić z tym.I coś mi za głośno skrzynia chodzi po puszczenia sprzęgła może macie pomysła o co w tym wszyskim chodzi.Mam kolegę który na tym się zna ,ale jak przyjdzie to najpierw zaczyna od płukania gardła wiecie czym i póżniej i tak muszę robić sam i nerwy tracić bo on dostaje po wypiciu wstrętu do roboty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Na pierwszym wałku poprzecznym w skrzyni są koła zębate skośne od rewersu. Po obu stronach idą podkładki którymi reguluje się ustawienie tych kół względem wałka wchodzącego do skrzyni od przodu. Jak podkładki się wyrobią to te koła dostają luzu i rozchodzą się na boki. Żeby to zrobić to już trzeba pół skrzyni rozebrać.

Pozwoliłem sobie pożyczyć obrazek i zaznaczyłem czerwoną strzałką o które podkładki chodzi :)post-34912-0-65835600-1391573546.jpg

 

Sprawdź najpierw te kulki i sprężynki blokujące a później wyreguluj jak trzeba blokadę wodzików.

Błednie interpretujesz ustawienie rewersu

podkładki na wałku daje sie z jednej strony tak aby skasować luz pomiedzy kołami na wałku

 

matomiast ustawienie wałka rewersu i wzgledem wałka wchodzącego do skrzyni od przodu reguluje sie podkładkami regulacyjnymi pod tuleja łożyska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mani51    373
Napisano (edytowany)

Może i masz rację, dawno tego nie rozbierałem.

 

stefan1955 najprawdopodobniej rzeczywiście masz za duży luz na tych kołach rewersu i to na tyle że jak wrzucasz wsteczne to sprzęgiełko łączące środkowe koło zębate z kołem skośnym schodzi całkowicie z tego środkowego i dlatego biegów nie ma.

 

Co do głośnej pracy skrzyni to prawdopodobnie luzy na łożyskach. Może też być mało oleju ale nie liczyłbym na cudowne wyciszenie po dolaniu.

Na razie wygląda na to że musisz ściągnąć pokrywę do tego rewersu to ocenisz jej stan lepiej no chyba że ktoś ma jakieś inne pomysły.

Edytowano przez mani51

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Głosna praca najczęsciej jest spowodowana złym zazębieniem kół stożkowych rewersu z kołem stożkowym tym z przodu skrzyni , po prostu całość rewersu wymaga regulacji (czasem trzeba przybliżyć do rewersu to koło z przodu skrzyni)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefan1955    0

To jednak rozbieranie skrzyni, bo olej wymieniałem.Przy okazji zobacze te luzy na łożyskach ,jak wymieniałem olej to wyleciała szóstka śrubka może narobiła jakiego bałaganu w skrzyni,choć po obejrzeniu nie zuważyłem na niej uszkodzeń.Wygląda jakby od wodzika ,ale wszyskie chodzą.Trochę się boję kosztów ,ale jak mus to mus,z tego co rozumiem to wymiana łożysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Łożyska oryginalne wytrzymują bardzo długo raczej potrzeba regulacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefan1955    0

No to jakaś pociecha jest z tą regulacją tym bardziej ,że władek z 1989r, ma 2236mtg zawsze orginał to orginał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek10220    1

Ta śrubka to pewnie z wodzika szosowe-polowe na pewno się wykręciła bo tam idą dwie śrubki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Śruba 8 z płaskim końcem to może być od obudowy mechanizmu różnicowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mani51    373

Przy widełkach są śrubki 10mm z otworkiem w łebku na drut zabezpieczający oraz stożkowy koniec. Gdyby się wykręciła z widełek od szosowych polowych to już dawno miałby problemy z przerzucaniem tych biegów a w zasadzie z ich wyskakiwaniem a po to są dwie żeby ustawić widełki na wałku.

Prędzej od tego mechanizmu różnicowego ale kolega pisze że to była śrubka M6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

zacznijmy od tego ze jak w t25 wrzucisz wsteczny na jedynce czyli na redukcyjnym, to ciagnik jedzie dalej do przodu

 

Redukcyjny to nie jest jedynka :) Jest pierwszy redukcyjny(gdy masz biegi polowe) i drugi red.( gdy masz włączone biegi szosowe) Potem 1, 3 i 5 (na polowych), a 2, 4 i 6(gdy szosowe) i to prawda, że na każdym red. ciągnik jedzie do przodu (może być włączony wsteczny i tak bd jechał do przodu)

maxresdefault.jpg

Edytowano przez Farmer1212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mani51    373

Farmer1212 czy Ciebie to już na dobre pogięło? Po co wywlekasz posty sprzed sześciu lat? Poświęciłeś chociaż chwilę żeby przeczytać resztę tematu? Kilka następnych postów po tym co zacytowałeś sprawa była wyjaśniona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefan1955    0

Mam pytanie czy przy regulacji rewersu podkładkami trzeba rozbierać mechanizm różnicowy. Czy jest gdzieś pokazany demontaż skrzyni do regulacji rewersu.Narazie walczę z hydrauliką przy c-330 kolegi,ale chciałbym się przygotować teoretycznie co i jak demontowaćprzy swoim władku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mani51    373

Mechanizm różnicowy jest z tyłu i nie trzeba go ruszać żeby wyjąć rewers.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fragles1    4

Żeby dobrać się do rewersu musisz ściągnąć pokrywę skrzyni, właśnie jestem po takiej akcji ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Potem musisz zdemontować pierwszy poprzeczny wałek (ten co wystaje z prawej strony)

 

Najwięcej pracy jest z demontażem rurek hydrauliki i hamulców , bez tego nie da sie zdemontować pokrywy skrzyni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wrodarek
      Witam
      Mam problem ze skrzynią w traktorze władimirec t-25. Otóż po wbiciu biegu szosowego sprzęgło nie odbija do końca, zatrzymuje sie w połowie, po przejechaniu ok 10,15 metrów bieg wyskakuje i słychać tylko zgrzyt. Po rozłożeniu skrzyni okazało sie ze na ruchoma zębatka na wałku głównym nie zazębia sie do końca w tej od przełożenia szosowego. Co może być tego przyczyną ?
    • Przez macius11157
      Witam czytałem trochę o tym ale nigdzie nie ma dokladnie wyjasnionego czy każdy dx posiada blolade 6 biegu po przez zabezpieczenie srubka. Przerabial ktoś taki temat ?chciałbym mieć pewność że nie narobie się na darmo.
      Ciągnik to dx 4.50 1987r
      Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    • Przez Piotrekk9540
      Witam, mam problem ze skrzynia biegów w ares 710 2000r rewers mechaniczny. przy zmianie polbiegow słychać uderzenie w skrzyni podobne do uderzenia młotkiem w metal. najsilniejszy dźwięk wydaje przy zmianie z 3 na 2. gdy zmieniam na większe polbiegi uderzenie to jest cichsze. miał ktoś podobny problem ?
    • Przez Maikel1987
      Chce się dowiedzieć jak się spisuje  skrzynia w tym modelu 5120 ? Drogi koszt naprawy skrzyni jak coś siadzie ?  Ona jest na tarczkach  czy jak ? Ogólnie ile wytrzymują ? 
    • Przez Pstrąg
      Witam,
      Mam problem , otóż nie wiem gdzie znajduje się filtr skrzyni biegów w fendt 309c (silnik deutz) 2000r. Przekopałem forum i nadal nie wiem na 100 % gdzie jest. Ktoś wspominał ,że w okolicach tylnego lewego koła ale i tak nie mogłem znaleźć. Prosze o pomoc.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj