Swierzak90

Odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
milinkovic    0

witam! na jesień nie pryskałem żyta na chwasty (miotła ,perz troche itd.) zastanawiam się czy tylko jak snieg zginie można pryskać czy czekać wyższych temperatur ? czy glenem na wiosnę mogę prysnąć ? ewentualnie co polecacie ? dodam że te pola nigdy nie widziały żadnego oprysku ? jaki nawóz ewentualnie rozsiać na wiosnę ? na jesień nic nie było siane ? dzieki pozdrawiam wesołych świąt!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze pryskałem jak wegetacja się rozpoczęła na dobre. Co do nawożenia - jeśli nie dałeś na jesień NPK to na wiosnę niewiele to pomoże. Możesz spróbować dać sól potasową z fosforanem amonu ale jeśli przyjdzie wcześnie susza to może nie być to zbyt skuteczne. Jeśli nie chcesz wydawać kasy na nawozy PK, kup tylko jakiś azotowy, najlepiej saletra amonowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbizon    37

Najlepiej opryszcz Huzarem. Jest dość drogi ale skuteczny. A do naworzenia to najlepiej daj Saletre Amonową :lol:


Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Huzar jest przyzwoity. Weszła nowa formulacja Huzar aktiv. Ale jeżeli bieżemy pod uwagę możliwość uszkodzenia przez zawarte w Huzarze 2,4 D. To lepszym rozwiązaniem będzie Chisel lub Rubin. Są to czyste sulfonylomoczniki i na wiosnę mniej uszkadzają wykrzewione żyto. Jest problem ze skutecznością chiselu trzeba to wtedy regulować większą ilością trendu w cieczy opryskowej i dodatkiem Granstaru.To zapewni poprawność działania i poszeży spektrum chwastów. O Rubinie mówią że jest mocniejszy od chiselu ale po pierwszym roku były różne opinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Koledzy co do chwastów, mam takie pytanie jak nazywa się chwast występujący w życie kwitnie na fioletowo, w ziarnie żyta występuje w formie takiego czarnego drobnego groszku?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Hmm z tego co piszesz to chyba jest to wyka ptasia. Też mam problem z tym ustrojstwem, wiosna pójdzie oprysk, np chwastox turbo bierze.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Właśnie też mam z tym problem <_< rozplata się takimi łanami i początek lipca zaczyna kwitnąć i z daleka w życie widac takie fioletowe plamy, myślałem że może jest to Ostróżeczka polna bo podobnie wygląda z tego co szukałem w necie. Potem w ziarnie jest sporo takich czarnych małych nasion (w moich stronach na te nasiona mówią że jest groszek w życie) i zabardzo z tym zyta niechca kupować.

A właśnie co bedziesz Chwastoxem Turbo pryskał?? Bo w tym roku bede musiał około 8 ha opryskać

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tzn wiesz na początku pomyślałem że chwastoxu to jedne z najpopularniejszych środków. Sprawdziłem w necie i chwastox turbo to zwalcza. Na wiosnę będę pryskał żyto(te które na ziarno, bo te na kiszonkę nie warto). I jak będę kupować to jakby był jakiś tańszy środek który to zwalcza to zakupie ten tańszy. Ten chwastox podałem tak przykładowo. U mnie trochę mniej do pryskania bo coraz więcej zasiewam pszenżyta niż żyta.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Pytam bo właśnie sam niewiem czym pryskać :P juz tylu opinii sie nasłuchałem...

A poprzednie lata czym pryskałeś i jaki efekt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek10    4

Nie polecam chwastoksu turbo w ubiegłym roku przepuścił mi w jęczmieniu jarym całkowicie przytulie oraz ostrożeń a dawka poszła jak w etykiecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie polecam chwastoksu turbo w ubiegłym roku przepuścił mi w jęczmieniu jarym całkowicie przytulie oraz ostrożeń a dawka poszła jak w etykiecie.

 

Kolego popełniłeś podstawowy błąd przy wykonywaniu oprysku. Nie przeczytałeś dokładnie etykiety. Przytulia czepna jest średnio wrażliwa, a ostrożeń chyba podobnie więc może zadziałać lub nie. U mnie w poprzednim roku 4l/ha w pszenżycie zwalczyło przytulie.

 

@Roki212 spokojnie chwastoxem możesz pryskać, Wyka jest chwastem wrażliwym jeżeli spełnisz wymagania dotyczące oprysku to zadziała nie ma bata. Żyta jeszcze nie pryskałem, ale pszenżyto tak. A na miotłę to nie wiem czy warto pryskać. Wiosenne środki typu huzar czy atlantis są drogie i nie wiem czy to będzie rentowne. Jak coś to na miotłę pryszcz jesienią, sporo niższe koszty zabiegu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

właśnie trzeba bedzie chyba stosować ten chwastox bo krucho z kasą a reszta to drogo wychodzi <_<

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

Tzn wiesz na początku pomyślałem że chwastoxu to jedne z najpopularniejszych środków. Sprawdziłem w necie i chwastox turbo to zwalcza. Na wiosnę będę pryskał żyto(te które na ziarno, bo te na kiszonkę nie warto). I jak będę kupować to jakby był jakiś tańszy środek który to zwalcza to zakupie ten tańszy. Ten chwastox podałem tak przykładowo. U mnie trochę mniej do pryskania bo coraz więcej zasiewam pszenżyta niż żyta.

zoatsało mi troche glenu to mogę popryskać zyto ozime na wiosnę ? na jesień nie dałem rady!! czy chwastoxem ? bo huzar za drogi jest raczej!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

żyto po 80zł i ci szkoda dobrze je odchwaścić? możesz tym glenem, pod warunkiem że na tym polu dalej będziesz uprawiał zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Koledzy to czym lepiej pryskać Glen czy Chwastox Turbo bo Huzar za drogi. Głównie chodzi o zwalczenie tej kwitnącej na fioletowo wyki. Jutro wybieram sie po środki i juz sam nie wiem co lepsze :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

Ja to tym glenem pojade bo mi został ,ale dziś też kupiłem tego huzara po mi wcześniej jakiś kolega pojechał ,że żyto po 80zł a mi szkoda na chwasty :) 4 h opryskam glenem a 2 huzarem a nastepne 6 owsa to chyba tym chwastoxem ,chociaż co kraj i pole to obyczaj troche pozytałem i fatycznie teraz będę z atlasem chodził i chwasty sprawdzał ,bo pole mam w róznych odstepach i o róznych glebach i różne chwasty rosną

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipoo    14

a co zastosować na bylice?? w ubiegłym roku było całe pole tego ;[i w tym pewnie tez :(przed siewem wysieje wapno (siew wiosenny) moze macie jakis dobry srodek na te badyle :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

U mnie tego ustojstwa nie ma pierwszy raz się z tym spotkałem chyba na dobrych ziemiach to jest ?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipoo    14

heh dobre IV, V ,VI klasa pole długości ja wiem 200 m i z górki na dół piach czarna ziemia a na dole glina torf kiedys była tam łaka orazu obok jest jeszcze kawałek łąki tam nieoralismy bo mokto to tam z 20 cm i woda jest w tej chwili to mam ta łake pod woda wody z pół metra i pól pola zalane ale ta bylica wyrosła jakby ja zasiałsiewnikiem ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Koledzy to czym lepiej pryskać Glen czy Chwastox Turbo bo Huzar za drogi. Głównie chodzi o zwalczenie tej kwitnącej na fioletowo wyki. Jutro wybieram sie po środki i juz sam nie wiem co lepsze :P

 

Na Twoim miejscu bym brał ten chwastox. Gleanem lepiej pryskać wiosną, ew wczesna wiosną, no i nie ma wśród wrażliwych chwastów wyki. Ogólnie z tego co szukam to na wykę możesz zastosować: Aminopielik D 450 SL, Aminopielik Tercet 500 SL, Basagran DP 566 SL, Chwastox M 210 SL, Chwastox Trio 540 SL, Chwastox Turbo 340 SL, Expert Met 56 WG, Huzar 05 WG, Roundup TransEnergy 450 SL, Starane 250 EC, Starane Super 101 SE, Tomigan 250 EC, Z czego Roundup wyeliminuj bo zniszczy uprawę również, a expert met podobna sytuacja jak w przypadku gleana.

@Filipoo na jakie uprawy ma być ten oprysk?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

A co powiesz na temat Aminopielik Tercet 500 SL przeglądając jego etykiete to działa na większą liczbę chwastów niż Chwastox Turbo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raptowny56
      Witam panowie  i panie chciałem zapytać czy środek Nikosar OD 60 nadaje się na chwasty w wiklinie jest on przeznaczony do zwalczania chwastów w kukurydzy pytanie czy nie spali on wikliny wiklina dopiero co zaczyna puszczać .Z góry dziękuję za pomoc ?
    • Przez Lino
      Czy mogę wymieszać środek Aspik 250 EC z Azoksar Super 250 SC?
    • Przez losktos
      Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.
       
      Na początek moja strategia w pszenicy:
      Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha
    • Przez Makis2111111
      Witam co mogę zastosować w pszenicy? z herbicydem będę pryskał mustangiem prawdopodobnie i do tego na miotle i owsik ATLANTIS 12 0D 0,5L + BIOPOWER 0,5L bo chciałbym dać jakieś aminokwasy lub mikroelementy czy jakieś siarczany magnezu np czy coś inneg co wy stosujecie np ??
       
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie jaki oprysk na łubin przedwschodowo i w jakiej dawce  ? Myślę nad Boxer lub Fantasia 800 EC . Fantasia niby tańsza . Może macie jakieś lepsze sprawdzone opryski ? Bo ja jakoś do łubinu do tej pory nie miałem szczęścia tylko same chwasty 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj