Balzak

Kiedy zaczynacie siać kukurydze?

Polecane posty

bobytempelton    161

A pewne miałeś te nasiona oczywiście chodzi mi o kupne, bo niektórzy sieją jakiś badziew kupiony u niby sprawdzonego człowieka, czy własnej produkcji, ja w tym roku siałem oczywiście oryginalne, ale w jeden kubełek pierwszy nasypałem z 4kg z zeszłego roku, można się domyślać 30% rządka nie wzeszła,reszta po 8 dniach na wierzchu :rolleyes: wydaje mi się że niezależnie od ph powinna wzejść a później powinno ją mulić,u mnie w okolicy też są tacy a przede wszystkim taki który ma swój siewnik ustawiony na odstępy rzędów co 25 cm"bo po co ma pole puste stać" i tych nie rozwojowych rolników namawia na siew tym gó**nem , a sami nie daja nawet sobie wytłumaczyć że samobója sobie strzelają, u mnie qq siana co 70cm i co 11.5cm i plon był taki zeszłego roku że w clasie jaguar 690 spalił się pas jezdny, a u nich z 3.5m kemperem jeździł jak jak głupi, u mnie było 16 przyczep 4,5t z podwójnymi burtami z ha a u nich niewiem czy było 10 i kolb praktycznie nie było , badyle jak palec mały u dłoni, no ale nie zrozumieją " bo po co ma pole puste stać"


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

Dziś posiałem ostatni kawałem ciekawe jaka urośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

24. maja siałem ostatki sąsiadom. Moja jak przyszły przymrozki to miała już 2 liście. Oczywiście przy - 7 wymarzła do ziemi ale ładnie odbiła. Obecnie ma 5. liść, tylko by trochę deszczu i ciepła się przydało.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

Ja siałem 21 kwietnia to już ma 6-7 liści u mnie deszczu i ciepła to nie brakuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Ciekawostka... Niektóre ziarna puściły kiełek i wyłażą dopiero po miesiącu :o na glinie, zalało ją zaraz po zasianiu, było zimno a potem sucho. Poskręcany ma ten kiełek ale udało jej się przebić. Nierówno będzie na polu bo inna już duża ale trudno. Dobrze ze popadało:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ale chyba trochę drogo wychodzi. Jak się dowiadywałem to chyba 240zl/ha


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

 Koledzy znacie jakiś dobry oprysk na kukurydze bo mi zarosła 5-8liści????

 

Mustang+titus, tylko na mustangu piszą odmiany których nie wolno pryskać więc trzeba sprawdzić.Dawek nie pamiętam ,piszą na opakowaniach, działa bdb.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

Ja moge tez polecic elumis dobry srodek i dziala na bardzo wiele plugastw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam wam środek Hector, zawiera te same substancje co milagro i titus a dodatkowo dikambe. Koszt 158 zł/ha. Po kilku dniach od zabiegu zielsko już się kładzie (perz i owsik).

 

We czwartek 2 czerwca siałem ostatni kawałek kuku (0,5 ha) tam gdzie było mokro.I dzisiaj czyli 6 czerwca kukurydza już zaczęła wschodzić, aż sam nie mogłem uwieżyć. na wiosne to trzeba by było ze dwa tygodnie czekać zanim wzejdzie.

Edytowano przez marcinboniek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Słuchajcie kukurydza jaka ma tolerancje na pH? Ponieważ qq mi nie wzeszłą i już kombinuje na rożne sposoby.

Siałem 4 tyg temu i 2 tyg temu. Ta starsza jest słaba strasznie występuje 3-5szt/m2, rozkopywałem rzędy to ziarno znalazłem(na głębokości ok 5 cm), bez żadnych kiełków to to bardzo miekkie rozpada sie w palcach. Ta młodsza występuje 6-8szt/m2 i mimo że siana 2 tyg temu to wzrostowo są podobne.

 

Przyswajalność składników pokarmowych dla kukurydzy wzgl. pH gleby:

Link do wykresu

źródło: PIONEER

 

Podejrzewając jedynie potencjalną kwaśność gleby, takie "zjawisko" mogło zajść jedynie przy ekstremalnie niskiej wartości pH... Używałeś tego samego materiału siewnego przy siewie w pierwszym i drugim terminie?

 

PS Witam na forum. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

O nie wschodzeniu na czas kukurydzy lub słabym wzroście pisało jakiś czas temu w TR.

Ma to związek z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi przez co wschody są nawet 2x opóźnione a z kolei słaby wzrost trzeba koniecznie wspomóc fosforem(przebarwione liście), także trochę azotu, boru i cynku nie zaszkodzi a pomoże!

Edytowano przez Rolnikix

Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Przyswajalność składników pokarmowych dla kukurydzy wzgl. pH gleby:

Link do wykresu

źródło: PIONEER

 

Podejrzewając jedynie potencjalną kwaśność gleby, takie "zjawisko" mogło zajść jedynie przy ekstremalnie niskiej wartości pH... Używałeś tego samego materiału siewnego przy siewie w pierwszym i drugim terminie?

 

PS Witam na forum. :)

 

pH jest niskie, po qq pójdzie wapno. W II terminie zastosowałem inny materiał siewny, jeszcze nie wykiełkował ale widziałem że dostają korzonków więc powinno być ok ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

ja pryskałem przed wschodowo gaurdianem complete mix i lepszego środka nie ma :D

zawsze była dżungla a teraz od siewów gdzie nie gdzie tylko pojedyncze chwasty które rosną w cieniu kukurydzy :P

Jak pryskałem było dosyć sucho i myślałem że nie podziała a tu jednak podziałało.

Milagro , hektor, maister są dobre ale zboże po nich marnie rośnie na drugi rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

80 a 85tys. to nie za mała różnica by mówić o złych skutkach posiania 5tys. nasion więcej? żaden rok pod względem warunków pogodowych nie jest taki sam...brak deszczu przez parę dni dłużej, czy wyższa temperatura...to też się odbija na plonie.

 

Fakt jest taki, że przy gęstszym wysiewie jest mniejszy plon nasion, a więcej masy zielonej. Co kto woli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Kukurydza wkoncu zeszła wyszła rzadka ale co zrobisz moze cos z niej bedzie mam jeszcze do was pytanie jeżeli dawalismy pogłównie polifoske 6 a potem jeszcze do siewnika nawóz dawalismy czy to wystarczy na cały okres wzrostu czy trzeba bedzie jeszcze pogłównie ja czyms zasilić ? Nie chcem zaczynac nowego tematu wiec zapytam tu mamy pszenzyto które nie było pryskane od chorób i gdzie niegdzie sa takie fajne duze kłosy a reszta kłosów jest krótkich i małych i jak sie dokładniej przyjrzec to roślinki które maja wielki kłos nie maja rzadnych chorób maja zielone liście u spodu no a pozostałem rosliny z małymi kłosami maja białe liscie uschniete i widac ze pełno chorób jest na nich mam pytanie czy jest jeszcze szansa zeby popryskac te pszenzyto i zeby ten oprys cos dał bo obawiam sie ze wypełnienie kłosów bedzie słabe przez te choroby jest wgl sens wykonywac jeszcze jakis zabieg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jahu    0

Czy siejecie z nawozem? Jak siewnik nawozów sieje - w jakiej odległości od ziarna? Nadmiar może 'spalić' kiełkujące ziarno.

Edytowano przez Jahu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

zasada jest taka z nawozem zeby siac 5cm obok ziarna i 5cm ponizej, no i kwestia nawozu, najlepiej fosforan amonu albo PK,NPK, ale nie zgrozo mocznik lub saletre


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

No najpier posialismy polifoske pogłównie zwykłym siewnikiem a potem dodatkowo do siewnika do kukurydzy wsypalismy i wysialismy jeszcze nie wiem jak ten siewnik sieje bo to nie nasz to jest siewnik pneumatyczny moze to cos ułatwi sprawe co do nawozu to napewno nie był to nawóz azotowy jakis wieloskładnikowy zapewne ale mam teraz pytanie czy pogłównie treraz tez siać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Jaką tą polifoske siałeś? 8?

I jaki nawóz dałeś do wysiewu razem z ziarnem podczas siewu?

I w jakich ilościach?

 

 

Teraz to raczej tylko pryskać dolistnie. Najlepiej jeśli jest mało fosforu to są specjalne środki(wieloskładnikowe) które rozpuszcza się w wodzie z duża zawartością fosforu(ok 50 % P2O5) ale także z potasem, azotem, manganem, cynkiem, borem, magnezem i innymi składnikami które także są potrzebne do rozwoju roślin. Po kolorze liści widać braki fosforu, zwłaszcza uwidocznia się to w okresie z zimnymi nocami.

Później można dać dolistnie taki środek z tym że jako główny składnik niech będzie azot, ewentualnie można pryskać samym mocznikiem, ale to zalecam na kolejne opryski.

Niektórzy rozsiewają po prostu nawóz po kukurydzy już rosnącej, nigdy tego nie stosowałem wiec nie chce nic mówić na pewno, ale wydaje mi się to mniej efektywne niż dawka dolistna.

Edytowano przez Rolnikix

Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Juz wszystko wiem dawalismy polifoske 6 w ilosci około 300 kg na hektar i do siewnika fosforan amony był jeszcze dawany w ilosci około 130 kg na hektar. Z tego co ogladałem to liscie sa raczej zielone tam troszeczke przy samej ziemi łodyga jest fioletowa ale to naprawde mało wiec mysle ze fosforu jej nie brakuje mysle ze najbardziej byłby oprysk: mocznik plonvit np i siarczan magnezu tylko jakie stezenie mocznika dać? I kiedy wykonać oprysk teraz czy jeszcze troche zaczekac no i mam jeszcse jedno pytanie mam miejscami bardzoi słaba kukurydze nie wiem czemu mysle ze ma na to wpoływ obecna susza a kukurydza zeszła dosc późno i teraz nie daje sobie rady i nie wiem czy prysnac leprza kukurydze czy słabsza bo zaznaczam ze nie chcem pryskac wszystkiego z góry dziekuje za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Jak pryskać to najlepiej wszystko ale aby dać mocznik to potrzebny jest deszcz bo spali kukurydzę. Sądzę że z 6% stężenie tego mocznika na 1ha powinno starczyć.

Jak liście nie są ciemne to raczej nie brakuje fosforu, ale trochę mało tego fosforanu dałeś moim zdaniem. Możliwe jednak że masz glebę zasobną w ten składnik.

Kukurydza miejscami słaba to brak składników, dany na 'kupę' oprysk lub inne czynniki stresowe.

 

Sam zamierzam pryskać kukurydze tylko właśnie czekam na deszcze, będzie to 3 oprysk, tym razem mocznikiem możliwe że także z siarczanem magnezu.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

No ze tego co piszesz to teraz mam idealna pogode do pryskania bo jest dosc chłodno i zapowiadaja opady deszczu. A ile razy mozna pryskac i w jakich przedziałach czasowych? Aha i ile mniej wiecej czasu musi minac czasu od oprysku do opadu deszczu tak aby ten oprysk podziałał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Bartek13
      Witam. Pragnął bym zaczerpnąć opinii rolników którzy uprawiali kukurydzę na ziarno z hodowli Smolice na jaką odmianę postawiliscie oraz czy jesteście z niej zadowoleni czy byście ją posiali drugi raz.
      Szczególnie interesuje mnie ziarno typu flint ze względu na możliwość wcześniejszego siewu.
    • Przez sztafek#8482;
      jak w temacie. chciałbym wiedzieć jaki gatunek kukurydzy najlepiej nadaje sie pod sieczkarnie? jakią wy siejecie i jaka jest jej cena. pytam bo w przyszłym roku będe siał pierwszy raz i nie mam jeszcze zbytniego doświadczenia.chciałbym też abyście doradzili jak najlepiej przygotować ziemie pod taki siew. czekam na wasze rady i zalecenia
      pozdrawiam
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj