Balzak

Kiedy zaczynacie siać kukurydze?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomi382    99

U nas 30 kwietnia więc przymrozki nie wiele dadzą się we znaki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Witam mam kolejny problem założyłe nowy temat ponieważ nie znalazłem podobnego. 28 kwietnia sialismy kukurydze siewnikiem pneumatycznym prawdopodobnie siew był dosc głeboki i to zapewne jest główny problem ze kukurydza nie schodzi juz przez prawie 3 tygodnie... Miał ktos taki przypadek ze kukurydza zostałą zbyt głęboko posiana? Jak myslicie zejdzie jeszcze czy sprawa juz jest przegrana i trzeba odsiewać spowrotem ale juz płycej? Dodam ze ziemia jest piaszczysta. Prosze o pomoc w drugim moim temacie którym założyłem (Opryski)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozon87    29

A jak w twojej okolicy było ostatnio z deszczem? Podejrzewam że było bardzo sucho i to jest główną przyczyną. W mojej okolicy gdyby nie te ostatnie deszcze to również była duża susza. Ale nasiona kiełkują? Siałeś kwalifikowanym materiałem siewnym czy może takim od "rolnika"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrin6231    13

kukurydza zasiana może być do 6-7cm głębokości żeby sprawdzić co się dzieje wykop kilka ziaren jeżeli kiełek się zagioł i idzie do dołu to już po kukurydzy a jeśli idzie do góry to jest jeszcze szansa,i pozostaje problem tegorocznych przymrozków jeśli twoja kukurydza była na etapie szpilkowania to mogła zmarznąć wtedy sprawdza się odcinek od ziarniaka do krawędzi ziemi jak jest zielony i zdrowy to jest ok i kukurydza będzie jak jest siny brązowy itd to musisz siać jeszcze raz, powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szuma    13

jak jest za głęboko to kiełek nie idzie do góry tylko na w głąb ziemi, sprawdz to, bo jeszcze masz czas na przesianie, tylko juz mniejsze FAO.


"Siła w jedności, jedność w wierzę"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Deszczu napewno nie zabrakło jej bo był taki okres ze po posianiu kukurydzy było dosc zimno i padało duzo deszczu. Teraz zrobiło sie cieplej a kukurydza dalej nie schodzi... Przymrozków tez nie było. Mysle ze problem tkwi w zbyt głębokim siewie. Jutro sprawdze te kiełki a moze przebronowac by ta kukurydze ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

u mnie zasiana była 23 kwietnia i do tego baaaardzo głęboko. ziemia była głęboko uprawiona i siane ciężkim siewnikiem monosenem. głębokość na pewno około 10 cm.też myślałem że za głęboko bo sąsiad siał u siebie płytko i u niego szybko zeszła. no ale na dzień dzisiejszy u mnie też ładnie się prezentuje ma już po 2-3 listki i wszystko wygląda ok. wcześniej rozmawiałem o tym z takim gościem co uprawia po kilkadziesiąt ha i mówił że za głęboko to nic nie szkodzi chyba że pójdzie ulewny deszcz i zimno. no ale u mnie po siewie było bardzo ciepło i nie padało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

No a u mnie akurat po siewie był tydzień zimnej i mokrej pogody i mineło ponad 2.5 tygodnia a kukurydza jeszcze nie schodzi ale mysle ze teraz pare dni pogody i moze cos ruszy a jak nie to sam nie wiem. Zerknijcie prosze jeszcze na drugi mój temat i pomóżcie mi dobrac odpowiednie opryski do zboza i kolejnosc zabiegów temat Opryski. Z góry dziekuje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

U mnie wzeszła kukurydza siana Monosenem na początku maja. Wschodzi jak na razie bardzo równo, siana gdy śnieg padał :D na głębokość 8cm, rozstaw w rzędzie 10,5cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rino    13

No a u mnie akurat po siewie był tydzień zimnej i mokrej pogody i mineło ponad 2.5 tygodnia a kukurydza jeszcze nie schodzi ale mysle ze teraz pare dni pogody i moze cos ruszy a jak nie to sam nie wiem. Zerknijcie prosze jeszcze na drugi mój temat i pomóżcie mi dobrac odpowiednie opryski do zboza i kolejnosc zabiegów temat Opryski. Z góry dziekuje ;)

spokojnie kolego, najpierw odkop w jakims miejscu i zobacz czy puszcza kiełki jak puszcza to jest ok, u mnie kiedys to nawet 3 tyg mijało zanim wzeszła, a siew jaki miales kwalifikowany czy moze z rynku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

U mnie wzeszła kukurydza siana Monosenem na początku maja. Wschodzi jak na razie bardzo równo, siana gdy śnieg padał :D na głębokość 8cm, rozstaw w rzędzie 10,5cm.

 

A jakiej firmy i jakie odmiany siałeś, jaki rozstaw rzedów, siałeś już tak kiedyś? Bo wiesz, że przy rozstawie siewnika 75cm to wychodzi ponad 125 tys ziaren na ha, a to jest bardzo dużo, my odmiany kws FAO 220 siejemy 90 tys kiszonkową i 80 ziarnówkę i tak jest zalecane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4
jak jest za głęboko to kiełek nie idzie do góry tylko na w głąb ziemi
Skąd się takie mózgi biorą?
moze przebronowac by ta kukurydze
Tak, tak świetny pomysł. Zaczynaj jak najszybciej.

 

Jutro autor napisze że pogrzebał w ziemi i kiełki są pod samą powierzchnią i że temat już nie aktualny.

Kiedyś chyba taka odmóżdżyca nie panowała jak teraz, zamiast iść na pole i poszukać w ziemi ziaren to od razu lecą z płaczem na forum i pytają czy bronować kukurydzę.

Zaraz ktoś powie że po to jest forum żeby zadawać pytania ale to nie uprawnia do wrodzonej głupoty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Może temu panu co założył ten temat, chodziło nie o wschodzenie qq tylko schodzenie kiełków qq w bok :lol: żarcik taki :rolleyes: wiele osób myli, kiełek właściwy który wyłania się po wypuszczeniu korzonka, od właśnie korzonka który rośnie w dół lub na boki, wzejdzie, sie przejmujesz, ja jak siałem jedna sekcja siała tak z 10cm, zanim się kapnąłem ,to pojechałem tam i zpowrotem , ale oj tam 2 rządki najwyżej się przesieje, reszta zasiała się na 5-7 cm, ale w bryły... jakoś to będzie :rolleyes:


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

A jakiej firmy i jakie odmiany siałeś, jaki rozstaw rzedów, siałeś już tak kiedyś? Bo wiesz, że przy rozstawie siewnika 75cm to wychodzi ponad 125 tys ziaren na ha, a to jest bardzo dużo, my odmiany kws FAO 220 siejemy 90 tys kiszonkową i 80 ziarnówkę i tak jest zalecane.

a słyszałeś o regulacji gęstości siewu w tych siewnikach? chyba nie.jest sporo przełożeń i można regulować ilość wysianego ziarna niezależnie od szerokości międzyrzędzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

a słyszałeś o regulacji gęstości siewu w tych siewnikach? chyba nie.jest sporo przełożeń i można regulować ilość wysianego ziarna niezależnie od szerokości międzyrzędzi.

 

@wojtas ty mnie pytasz czy słyszałem o możliwości regulacji wysiewu, czy po prostu nie rozumiem twojego posta? A jeżeli to pytanie do mnie to: tak słyszałem i stosuję;) tylko nie w monosemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Do Marekgizio nie mieszkam na wiosce tam gdzie mam pole tylko w miescie i nie wiedziałem kiedy pojade na wioske i byłem po prostu ciekaw co myslicie o tym i czy ktos kiedys miał podobna sytuacje. Co prawda trzeba było najpierw odkopac i zobaczyc czy ten kiedłek idzie do góry czy nie moj bład przyznaje sie ale jakos nie przyszło mi to do głowy. Akurat tak wyszło ze dzis byłem na wiosce i kukurydza idzie do góry jeszcze jakies 2 cm i powinna sie wyłonić z ziemi. Kukurydza była siana materiałem kwalifikowanem głównie Lg i Kws. Siana jakies 110 tys ziaren na hektar na ziarno siewnikiem z rozstawem 75 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Moja siana 2 maja, sąsiada 29 kwietnia i u niego już pięknie listki widać a moja... jedna szpilkuje inna dopiero kiełek puszcza. Niestety zaraz po siewie śniegu w nią napadało i się mokro zrobiło, do tego zimno i oto efekty. Pierwszy raz coś takiego widzę żeby aż takie różnice we wschodzeniu były.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Czy na kukurydzę zaprawioną Mesurolem i Maximem mogę bezpiecznie stosować Maister? Odmiana to Axxentus.

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

byłem na polu i te 110 tys to niej wcale ciasno czasami schodzi ładnie a czasami jest z 40 cm przerwy ze nic nie ma... nie wiem czemu sa takie nie równe wschody ale te 110 tys to wcale nie bedzie gesto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Nie wiem czy pierwszy raz siejesz kukurydzę i sobie wyobrażasz że ma być posiane tak gęsto jak w pszenicy ale 110tyś do dużo za gęsto nawet jak na kiszonkę.

Kukurydzy nie wolno siać gęsto bo konkuruje między sobą i ma mniejsze kolby. Plon będzie przez to dużo mniejszy. Ci co myślą że więcej nakoszą są w błędzie. Na ziarno optimum to 80tyś, a na kiszonkę 90-95tyś.

Kiedyś siałem po 85tyś nasion i plony były gorsze niż przy obsadzie 80tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

No tak ale zauważ ile ziaren nie zeszło u mnie przez ten głęboki siew miejscami sa półmetrowe przerwy ze nic nie rosnie a nawet wiecej zeby wszystko ładnie zeszło to moze i masz racje ze za gestop bo z kukurydza mamy małe doświadczenie i człowiek ciagle nabiera doswiadczenia i sie uczy no ale zobaczymy jak to wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Słuchajcie kukurydza jaka ma tolerancje na pH? Ponieważ qq mi nie wzeszłą i już kombinuje na rożne sposoby.

Siałem 4 tyg temu i 2 tyg temu. Ta starsza jest słaba strasznie występuje 3-5szt/m2, rozkopywałem rzędy to ziarno znalazłem(na głębokości ok 5 cm), bez żadnych kiełków to to bardzo miekkie rozpada sie w palcach. Ta młodsza występuje 6-8szt/m2 i mimo że siana 2 tyg temu to wzrostowo są podobne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj