Zaloguj się, aby obserwować  
Mateo13

Wolnostanowiskowa czy uwierziowa??

Polecane posty

bayer    16

@pioter

prasuje sipma Z279/1,około 120 ha muszę sprasować żeby tyle bali wyszło,a obornik starcza mi żeby zagnoić jakieś 20-30 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtus    2

Jeśli już to tylko i wyłącznie wolnostanowiskowa. Pozostaje pytanie czy stosunkowo tania w budowie na głęboką ściółkę czy płytka a może na rusztach. :rolleyes:

Jeśli chodzi o głęboką ściółkę to napisze taką moją ciekawostke, że jak pracowałem na wyspach u farmera to na 150 krów + młodzież potrzebował rocznie 5 tyś. bel słomy. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
Niestety do głębokiej obory trzeba bardzo dużo słomy.

A ekologiczne siano nie może być? i gadziny skubną sobie coś zawsze, a jak już jest głęboka to ta posadzka tzn dno głębokiej jest poniżej poziomu gruntu i ile mniej więcej musi być niżej od korytarzy paszowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abuk14    1

A co byście poradzili do krótkiej ( w jednym rzędzie 8 sztuk krów wchodzi ) obory na 30 sztuk ( po jednej stronie obora, a po drugiej stodoła przerobiona na oborę ) ??

Wolnostanowiskowa wygodniejsza, ale przy tylu sztukach krów trzebaby zrobic kojec na zasuszone itp, a w takiej krótkiej oborze będzie ciężko. Może warto zastanowic się na dodaniem wygrodzen, a stare by zostały. Zawsze to mnie bawienia, tylko podłączyc przewodowke i heja. A poza tym sam dój byłby chyba szybszy ( przynajmniej mnie męczący ) bo podłączas dojarkę i nie bawisz się w wyprowadzanie krów do hali itp.

Kiedyś może obor będzie przedłużona, ale na 30 krów wystarczy taka jaka jest ( jałówki są w innej ).

Więc, co poadzicie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arszczecin    0
Kto szanuje swoją pracę to wybierze wolnostanowiskową. Pamiętaj za 30 lat Twoja chęć do pracy będzie mniejsza niż dziś a obora będzie. O praktycznych zaletach nie wspomnę!

Bartek w przeciagu ostatnich 10ciu lat średnia płaca w kraju poszła z 700 do ok 2tys, pomału bedziemy zblizac sie do starej unii,

w zeszłym roku byłem w danii u rolnika ze stadem ok 120 sztuk zadłuzenie gospofdarstwa wynosiło ok 30% wydajnosć ok 11tys dój 4-5 razy dziennie z zastosowaniem robota udojowego-piekna sprawa, szkoda ze droga- i ten dunczyk zamierzał w najblizszym czasie opędzlować te gospodarstwo przenieść sie do np rumunii bo nie miał ludzi do obsługii gospodarstwa, tak jak w tej danii u nas niedługo tez bedzie wielki problem ze znalezieniem dojarzy, a jak juz znajdziesz to nie bedą chcieli doic w swiątek piatek i w sylwestra tylko 5 dni w tygodniu a w weekend wlasciciel bedzie sam zapierniczał i ddostawał opiernicz od zony ze se TIPSA zniszczyła

POPIERAM TYKO WOLNOSTANOWISKOWA, i według mnie tyko na ruszcie w tym roku zebrałem 3000 balotów słomy- 150cm wysokie- o oborniku nawet nie chcemyśleć

obym w koncu sie przeprowadził TAK MI DOPOMÓŻ BUSZ

NAZYWAM SIE ARSZCZECIN i zajmuje sie produkcja obornika, czynikiem ubocznym jest mleko ... heeh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bayer    16

ja mam na głębokiej ściółce i zrobiłem nie mniej bali niz ty,a obornika nie mam aż tak dużo,wywalam go 2 razy w roku i dzięki niemu nie muszę majątku wydawać na nawozy!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mar3k17    0

jak się ma wolnostanowiskową tak na ok 50 sztuk to co dziennie trzeba sćielić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bayer    16

jeśli chcesz mieć czyste krowy to pewnie lepiej jest ścielić co dziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

A ja się bawie w wolnostanowiskową dla jałówek i ciagle coś mnie zaskakuje, fakt że najmłodsza zawsze zabiedzona zostaje ale wchodzi młodsza i się odkuje ta zabiedzona ale dzisiaj miałem śmieszny przypadek przeprowadziłem najstarszą do obroy do krów a ta od razu rzuciła się do poidła jak szalona okazało się że na wolnostanowiskowej zagrodzie jałówki nas*ały do poidła i prawdopodobnie kilka dni już nie piły a nie zaglądałem bo jedno poidło jest na przeciwległej ścianie wbetonowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

a ja bym wcale nie popierał ruszt...:) wolałbym pełne posadzki - najlepiej pokryte materacami - i pracujące na nich zgarniacze. TO rozwiązanie jest bardziej komfortowe dla krów, nie boją się po nich chodzić tak jak po posadzkach rusztowych, i nogi tak szybko nie wysiadają:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj