kaczorek

Preparaty mlekozastępcze dla cieląt

Polecane posty

aga2010    0

mam takie pytanko. Mam do mabycia cielatko około 5 dni czy moge mu podac mleko od krowy ktora jest w 6 miesiacu ciazy? I kiedy zaczac wprowadzac produkt mleko zastepczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

mam takie pytanie, czy można stosować mleko spożywcze (w proszku) dla cieląt kilku tygodniowych???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

aro321 masz odp w temacie-żywienie cieląt,

aga2010 też ma tam odp,a pra[parat mlekozast mozna stosować od zaraz,ale lepiej cielaka kupić trochę starszego wtedy mniej kłopotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vedalka    0

Witam,

mogłabyś proszę popatrzeć na worku LNB z siemieniem,

jaki jest na worku identyfikacyjny numer weterynaryjny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zootechnik    4

...... a podstawowa przyczyną biegunek u cieląt jest brak higieny, resztki preparatu pozostawione po odpoju to murowana biegunka, szczególnie u cieląt do 2 tygodnia życia.........

 

Kolejna "podstawowa przyczyna biegunek" to jakość preparatów "mleko-wymiennych". Koszty surowców, produkcji i cena ostateczna śrubowana przez rynek powodują że znaczna część komponentów mlecznych (zwierzęcych), zastępowana jest komponentami pochodzenia roślinnego, mączka sojowa itp... Zwłaszcza w pierwszych dniach jest to szczególnie ważne jednak nikt na to nie zwraca uwagi, a potem takie pójło + warunki zoohigieniczne i gwarantowana biegunka - odwodnienie, upadki cieląt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

benio1967-ja stosowałam kromilk z nutreny i nie było problemów.Kromilk zawiera system ABS-opis na drugiej stronie worka.Napisz mi w jakim wieku są cielaki i co konkretnie im dajesz oprócz mleka i w jakich ilościach i ile razy dziennie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

JPH2 tydzień temu kupiłem 2 ktore miały kilka dni i jeden juz robi rzadziej.Z poprzednimi miałem to samo.Daję po 1.5l mlekopanu 2x dziennie,wodę mają we wiaderku,trochę ziarna owsa i kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Na razie wstrzymaj się z podawaniem owsa i qq,podawaj samo mleko kromilk białe. kromilk len jest dla starszych cieląt ,bo zawiera więcej włókna roślinnego.Podawaj wodę i siano do woli.Do mleka dodawałam zagotowaną kawę zbożową.biegunka powinna ustapić.Jeżeli dalej będzie się utrzymywała pomimo zastosowania innych metod p/biegunkowych to poczytaj temat -biegunka u cielaka czym zwalczyć tak naturalnie bez leków-ostatnie posty,bo może być potrzebna pomoc weta .Pasze treściwe podajemy od 2-3tyg. zaczynając od 0,1kg /dz/szt czyli od małych ilości ,stopniowo zwiekszając. Ja dawałam cielakom kromilk CJ z Nutreny, zawiera system ABS- przeciwbiegunkowy, drożdże i maślan na rozwój kosmków jelitowych. W wieku 1 miesiąca do kromilka CJ dodawałam własną śrutę zbożową. Teraz jak są starsze do tego wszystkiego dodaję ześrutowane ziarno kukurydzy. Nowe metody karmienia zalecają gnieciony owies i całe ziarno kukurydzy.od 11 do 40 dnia-6 l kromilk biały (2 razy po 3 litry) od 40 do 50 dnia-8 litrów. Od 50 do 60-5 l , od 60 do 70-3 l , od 70 do 80- 2 l.

To taka moja propozycja. Oczywiście cały czas jest woda i siano. A okopowe , zielonka lub bdb kiszonka dopiero od 40 dnia zycia. Zaczynamy od bardzo małych ilości. Na pewno to wszystko wiesz ale tak na wszelki wypadek piszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18

benio ja też miałem ten problem na kromilku ale białym później na kromilk len było w porządku i zmieniłem kromilk białe na lanolac len z lnb i jestem zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

Witam koledzy mam pare pytani dotyczących odchowania małych byczków,ponieważ w przyszły wtorek mam zakupić parę sztuk takich tygodniowych cielaczków i nie wiem za bardzo co i jak ponieważ pierwszy raz bede im podawał preparat mlekozastepczy i niegdy tego nie prubowałem na innych cielakach.

Moje pytania dotyczą jaki najlepiej preparat wybrać(słyszałem że mlekopan jest niezły)??

W jakiej ilośći go podawać takiemu małemu cielaczkowi i ile razy dziennie??

Oraz jak możecie to ile przykładowy preparat kosztuje i jak go sie rozcieńcza z wodą??

Oraz do jakiej wagi lub ilu kg go stosować?/

Z góry dziekuje koledzy za porady.

Pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

wg ksiązki: do 5dni siara ,potem do 40dnia życia 6l czyli 2razy dziennie po 3l ,40-50dni 8l czyli 2x4l,50-60dnia 5l/dz,60-70dnia 3l/dz czyli2x1,5l,70-80dnia 2lczyli 2x1l,i koniec podawania mleka.Mogą być pewne odchylenia od podanych dawek ale raczej minimalne.Pojenie rozpoczynać od małych ilości tj np 50g preparatu rozpuścić w 2l wody.Na drugi dzień może już byc 100g w 2l wody.To jest dla jednej sztuki.Jak masz 5 szt to będzie 50g x 5szt=250g rozpuścić 10l wody i potem każdemu osobno do wiaderka rozlać to pójło w ilośći 2l.I tak stopniowo zwiekszasz sobie ilość preparatu aż dojdziesz do 300g na 3l wody /sztukę na jedno pojenie .Na worku napisane jak takie pójło zrobić.najczęściej w proporcji 1:10.Dlaczego od tak małych dawek zaczynac.Ja wtym względzie jestem ostrozna,bo trzeba przyzwyczaić do nowego jedzonka aby uniknąć biegunki.Musisz obserwować kupki.Jak coś nie tak to znowu od mniejszej dawki zaczynac.Do tego mleka dodawaj zawsze gotowanej zbożowej kawy /1,5-2łyżki kawy zalać ok.0,5l wody i zagotować tj dawka na sztuke na 2 pojenia/Odnośnie mleka to czytaj etykietę ma być pow.28% laktozy.włókna chyba do 0, 3% Najlepiej szukaj w google żywienie cieląt .Cały czas muszą mieć dostęp do wody pomimo,ze dostają mleko,ale za to fajnie ptrzyrastają. A do jakiego preparatu mlekozastępcz.masz dostęp?Do mleka podawaj preparat wit-miner może to być polfamiks C najlepiej lub inny.Poza tym jak to cielaki z zakupu i jeszcze z daleka to po podróży podać elektrolit,zaszcepić wit AD3 i obserwować czy nie dyszą, czy nie mają wycieku z nosa.kaszlą,czy nie oblizują nosa.Jeżeli tak będzie to zaraz wołaj weta..bo z reguły zawsze pojawia się zap. górnych dróg oddechowych a nie leczone to strata cielaka.Pasze treściwe od 2-3tyg. życia zaczynamy od małej garstki aby przyawyczaić,siano cały czas.Jest też inna szkoła odchowu cieląt ale ja tę stosuję.Jak cos niejasnego to pisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

Wielkie dzięki JPH2 bardzo dużo mi pomogłaś jeszcze chciał bym wiedziec do jakiego wieku sie stosuje preparat??

Ja mam najlepszy dostep do preparatów z Sano oraz de heus moze cos z tego da sie wybrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

odpajanie preparatem mlekozast.kończy się jak cielak ma ok. 80-90 dni a odnośnie preparatów to chyba lepszy sano choć droższy a z de heus to chyba nie ma dobrej opinii .Poszukaj tu wcześniej w tym temacie co piszą o de heus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

milsan (sano)-120zl 25kg

De heus z siemieniem- 102zl 20kg

Nutrena kromilk len- 95zł 20 kg

josera fe trank-130zl 25kg takie przykładowe ktore wiem i wszystkie z siemieniem najsłabszy wydaje sie byc de heus stosowałem ale były biegunki a pozostałe 3 umiesciłbym na jednej półce z lekkim wskazaniem na josere

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

Miki7211 kromilk len stosujesz tak jak pisze w instrukcji chyba od 3 tyg życia czy wcześniej zamiast białego bo ja kupuję byczki 3-4 dniowe daję białe i są biegunki a przy kromilk len jest lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek26    0

a ja polecam mleko z POLMASSU z siemieniem. 25kg koszt 129zł Ja daje swoim cielakom wysłodki melasowane toffi , oczywiscie wczesniej je mocze i to mieszam ze swoja paszą i otrębami- zajadają a z im sie uszy trzęsą- polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan1978    0

Stosowałem kilka preparatów przez kilka lat. Na początku był Polmass , później LNB, Kromilk , nawet Ekoplon był w użyciu. Od roku stosuje Joserę Supramil i FeTrank , cielaki rosną ok tylko daleko mam do dilera a na miejscu dużo drożej sprzedają . Myślę o zmianie na Blatina i stad pytanie czy ktoś z was używa preparaty mlekozastępcze z tej firmy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj