kaczorek

Preparaty mlekozastępcze dla cieląt

Polecane posty

Zetor10    1

Panowie hodowcy mam problem z cielakiem ponieważ jako jeden z grupy cieląt nie chce pobierać ani owsa i innych pasz ale za to siano to mu bardzo smakuje co poradzicie dodam że jeszcze piją preparat mleko zastępczy z josery. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Zetor10 nie jestem co prawda "panem", ale myślę, że mogę się wypowiedzieć? :)

Prawdopodobnie zapycha się sianem, zapełnia zwacz i czuje się najedzony.

Pytanie ile ma tygodni. Jeśli dostaje sporo preparatu to jeszcze bym się tym nie martwiła, bo przyrosty bierze z mleka. Zaczniesz zmniejszac mleko to bedzie głodny i siegnie po paszę. A jaką paszę dostaje? Ma wodę do woli??

Jesli bardzo zalezy Ci na pobraniu paszy to nie dawaj siana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lem1991   
Gość lem1991

Bardzo dobrze, że żre siano. Tak powinno być; mliko i siano kuźwa hehe .

Edytowano przez lem1991

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@łorawiak alias @lem1991  alias @marcinski zawsze swoje...taki jesteś bystry to doradź koledze zamiast moje wypowiedzi ciągle trollować 🙄 bo to bardzo słabe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lem1991   
Gość lem1991

Nie trolluje, dlaczego ?. Bardzo dobrze, że cielak pobiera sianko, bo coś mu się tam wytwarza w żwaczu, tylko zapomniałem co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@łorawiok sorry...jeszcze kilka nicków tam mialeś, ale zapomniałam, bo takich jak Ty lepiej ignorować niż rozpamiętywać.

@lem1991 to się doucz jak nie pamiętasz. Kiedyś wstawiałam fajne zdjęcia żwaczów cielą pobierajacych mleko i siano, i pobierajacych mleko i paszę...odkop sobie i się dowiesz dlaczego siano jest dobre, ale nie najlepsze dla rozwoju brodawek żwaczowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lem1991   
Gość lem1991

Czemu się Pani mnie czepia. Każdy może doradzić, ja też chcę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Zaraz wiedziałem że to głupi troll, choćby po tym jak w temacie nawożenia łąk zapytał po co się sieje nawozy mineralne i co one dają. 😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lem1991   
Gość lem1991

Podobno siano niszczy błonę śluzową bodajże przedżołądka. Wszystkie cielęta odchowuje według schematu; mleko, siano i bardzo dobrze w dorosłym życiu pobierają paszę.

Dlaczego głupi nie ma prawa tu być, żeby zapytać mądrych. Zadałem wcześniej pytanie, niby głupie, a nikt z mądrych nie odpowiedział . Pewnie, najlepiej wyśmiać.

Niby co dają te nawozy. Wysiejesz kupę kasy i tyle, a mnie jak małe urośnie, to skoszę więcej łąk.

@Paulina1985 Chętnie bym zobaczył. Na której podstronie to jest ?.

Edytowano przez lem1991

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

inside-the-rumen-at-6-weeks-of-age5c776e803c74a.jpeg.jpg

rumen-and-reticulum-of-calves-at-6-weeks5c776e8043cf2.jpeg.jpg

Juz wiecej razy nie bedę wstawiała :) moze dodam do galerii.

jesli ktoś ma trudnosc z j.angielskim to

milk-mleko

Milk only - tylko mleko

hay-siano

grains- ziarno 

@lem1991 siano nie niszczy błony śluzowej, sprawia, że żwacz się rozpycha, ale nic więcej, oczywiscie jest smakowite, ale nie powoduje rozwoju brodawek zwaczowych, tak waznych w zyciu przyszłego przezuwacza. Zwierzeta na sianie beda rosły, jasne, beda zdrowe, oczywiście, ale będą mniej efektywnie wykorzystywały pasze (gorsze przyrosty)dłużej zajmie im przystosowanie sie do pobrania kiszonek w przyszłości.

inside-the-rumen-of-calves-at-4-weeks-of-age5c97591f9a28c.jpeg.jpg

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lem1991   
Gość lem1991

No ciekawie to wygląda, może to jakiś koncern wstawił produkujący musli. Dziwne, że praktycznie nie ma różnicy przy karmieniu samym mlekiem , a mlekiem i sianem. Jeśli nic się za tym nie kryje, to chyba będę musiał zmienić przyzwyczajenia. Niemniej jednak sprzedając ponad miesięczne cielęta do opasu nie ma sensu męczyć się z ziarnem dla kogoś. 

Ciekawe ile by moje krowy zjadły teraz siana, gdybym stosował ziarno, skoro teraz pożerają każde ilości.

Na produkcję mleka też ma to wpływ w przyszłości (takie karmienie) ?.

 

Edytowano przez lem1991

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

https://extension.psu.edu/photos-of-rumen-development.  

To jest zrodło, sa tam też inne ciekawe zdjęcia, ale nie chcę tu spamować. Bardzo ciekawe badania.

Takie karmienie, skoro żwacz jest odpowiednio przygotowany do pobierania pasz treściwych i objetosciowych kiszonych ma wielkie znaczenie, chociazby z tego wzgledu, ze cielęta dobrze przyrastają i nie ma spadku wagi w newralgicznych momentach czyli odsadzeniu i przejściu na TMR. A pierwsze 4miesiące zycia są kluczowe dla przyszlych krów, rozwija się przyszła pierwiastka to czas kiedy musi duzo jesc i przybierac na wadze, bo już pozniej, po 6-7.miesiacu zywienie energetyczne spowoduje rozwoj w wymieniu tłuszczu zamiast tkanki parenchymalnej (produkujacej mleko). Dobra. Wiem,że jestem nawiedzona na tym punkcie. Ale to co mówię sprawdza się stąd myslę, że wolno mi się trochę wypowiedziec :)

Wiem, ze wielu hodowcow,producentow, gospodarzy, robi inaczej i tez są zadowoleni z wyników. Nikogo na siłę nie przekonuję i nie nagabuję 🤔🤔🤔🤔chyba...🙄

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie jestem Paulina, ale skład wydaje się być dobry. Na pewno wziąłbym na próbę i przetestował. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie jest złe, ale nie jest jednym z lepszych, bo na pierwszym miejscu w składzie surowcowym ma serwatkę a następnie jej filtrat, natomiast odtłuszczone mleko w proszku (czyli najlepsze co może być dla cielaka) jest na miejscu gdzies pod koniec. Poza tym głownym cukrem mleka powinna być laktoza,a nie dekstroza, ale tak jest gdy wlasnie malo jest "mleka" w mleku :)

Ogólnie pozytyw, że 0% włokna i lizyna z metioniną Ok. No i najwazniejsze,ze na pierwszym miejscu w skladzie surowcowym nie jest produkt sojowy 👍 bo takie mleko tylko dla starszych

Ja tam też alfą i omegą nie jestem, ale na punkcie mleka mam fioła 😒Nie wiem jaka jest cena tego mleka. Sprobować można. Zobacz jak bedzie sie rozpuszczało, czy nie ma osadu zadnego, czy nie zostaje jakis dziwny pył po wylaniu z wiadra. Wszystko ma znaczenie. Ma nie być biegunek :) jeśli nie bedzie to i przyrosty bedą szalone :) powodzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z najnowszych i najlepszych Sprayfo to Delta, o podwyzszonej ilosci energii, ale wysoka półka cenowa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid34435    3
Paulina1985 napisał:

Z najnowszych i najlepszych Sprayfo to Delta, o podwyzszonej ilosci energii, ale wysoka półka cenowa. 

a to mleko jest godne tej ceny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj