Taurus83

Owies Bezłuskowy

Polecane posty

Taurus83    889

kupiłem trochę owsa bezłuskowego na siew. podobno ma tyle energii co qq...siał to ktoś i częstował bydlaki? jakie spostrzeżenia odnośnie uprawy i skarmiania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Siałem to kiedyś i szału nima , a tak na marginesie młócić to to jakby się ubrać w ubranie z waty szklanej, sama radość.... sie umyć i z wody nie wychodzić


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianmmmm    1

dokładnie tak jak przedmówca pisze, kurzy się jak nie wiem co :) ale bardzo dobrze nadaje się do celów energetycznych ma dużą wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
southbull    1

jeśli chodzi o owies bez łuskowy to nie jest on niczym specjalnym. jeżeli chodzi o swoje właściwości energetyczne to wcale nie wyróżnia się nie wiadomo jakimi właściwościami. ma słabą wydajność z hektara więc nie cieszy się popularnością. więc jeżeli chcesz spróbować to pewnie do odważnych świat należy ale nie spodziewaj się super efektów to i tak pozostaje zwykły owies tylko że bez łusek:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Kombajn wymłóci łuski nawet bdb ,ale pod łuską są takie igiełki-włoski troche nieprzyjemne bo wszędzie wejdą i troche gryzą. U mnie nawet się udawał ale miał naprawde dobre stanowiska, słomy w cholere a ziarna ni tyle ni tyćke


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matus951    6

Zawsze jest radocha kosić go kombajnem bez kabiny :D :D

Jeszcze jak jest bardzo suchy i wiaterek wieje w stronę podestu kombajnisty :lol: :lol:

Z wujkiem siejemy go co roku na jakimś małym kawałku, ok 1ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no ja sialem przez pare latek ten bezluskowy...i wydajnosc w miare z niego osiagalem,,,ale tak jak koledzy mowia kurzy sie okropnie gryzie....w tym roku tez chcialem go siac ale nie bylo u mnie w magazynie bezluskowego wiec wziolem zwykły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianmmmm    1

Nie pamiętam ile siałem na hektar ale wiem że ok 7 lat temu jak go sialiśmy to dobrze się na nim wychodziło, cena była na niego dobra. Teraz już go nie sieje bo nie ma tak dużego zapotrzebowania na niego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamieniak89    31

My też kiedyś go sialiśmy, głównie jako dodatek do śrutu dla loch, teraz już nie jest aż tak bardzo potrzebny i szkoda zachodu, no i potwierdzę co mówią przedmówcy, kurz jest tak "zjadliwy" że gdyby chodzić tak okurzonym, długo to by się człowiek do krwi zadrapał.


Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

do @filantrop to nie bubel nie bedziesz załowal zobaczysz niemartw sie ja go sialem i nie nazekalem chcialem go znow zasiac tylko nie bylo juz u mnie w magazynie,a na sile nie szukalem....pozdrowionka do kolezanki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja go siałem z wygladu wydawalo sie ze z 5t bedzie a nakosilem z 2t,wyglada ladnie a mi na 2-3 klasach slabo sypal , 2x lepiej normalny owies sypie niz to przynajm,niej tak u mnie jest , a kurzylo sie jak nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej612b    227

Różnica w wydajności to waga łuski ,a co do wartości odżywczych to można podawać nawet prosiętom - mało włókna i wysokie walory ożywcze .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

hmm, generalnie problem z tym owsem to nierówne dojrzewanie i duże zapylenie przy koszeniu, wysypywaniu.

poza tym waży więcej niż zwykły i dobry do karmienia - brali ode mnie dla świniaków, bydła i gołębi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Dobrze zadbany nieźle plonuje. Sprawia problem przy przechowywaniu i podczas koszenia, makabra.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Owies bezłuskowy ma średnio około 16% białka, czyli żadne z popularnych zbóż mu nie dorównuje. Według badań PDO, plonuje 65-68% wzorca w danym roku. Zakładając, że starsze odmiany miały około 30% łuski, to plon rzeczywisty nie jest dużo mniejszy niż odmian oplewionych. Przeliczając to jeszcze z uwagi na zawartośc białka wychodzi obiecująco.

Ma też podwyższoną zawartośc tłuszczu bardzo wysokiej jakości żywieniowej. Na paszę dla drobiu czy trzody jest bardzo dobry.

Tyle teorii, sam zasiałem 1ha na próbe odmiany Polar z hodowli Strzelce.

Obok zasiany owies oplewiony Bingo. Polar wypada gorzej ze wschodami, poza tym u mnie wolniej się rozwija niż owies oplewiony. Zobaczymy co będzie później.


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Ja zasiałem raz i NIGDY WIĘCEJ !!!! Dlaczego? mały plon , część mi się położyła w polu , kurzy się jak piernik przy sieczeniu , i okropnie drobniutki jak poślad.W mojej okolicy nikt tego nie sieje............niestety to zboże to NIEWYPAŁ . ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bongle    2

Z tego co przeczytałem w tym temacie to główną wadą tego owsa jest to że się kurzy przy młóceniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2
Napisano (edytowany)

Może ktoś miał do czynienia z odmianą Siwek? Interesuje mnie plonowanie i podatność na wyleganie.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

I jak to się skończyło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

w tamtym roku polar plonował na poziomie 5t z ha w tym roku tylko 3t Po zastosowaniu moddusa przyszła susza i chyba dlatego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mlodyrolnik3
      Witam
       
      Jestem tu nowy i jestem nowym rolnikiem.
      Mam zamiar zasiać owies i napiszcie czy wszystko dobrze będę robił.
       
      1. Było wcześniej pszenżyto
      2. Nic nie było robione od czasu żniw, ponieważ dopiero teraz wydzierżawiłem tą ziemie.
      3. Jest tam trochę perzu i mam zamiar jutro to podorać (zobaczę jak będzie szło).
      4. No wiosnę tak gdzieś 2 tyg. przed sianiem zaoram.
      5. Później trzeba rozsiać nawóz ale nie wiem jaki? Możecie mi coś polecić i w jakich dawkach go siać? Po jakim czasie mam to zdrapać i zasiać owies??
      5. Po zdrapanym powlekę i zasieje owies.
      6. Trzeba jeszcze raz sypnąć nawozem ale po jakim czasie?? I jakim nawozem??
      7. Trzeba opryskać tylko nie wiem kiedy i jakim opryskiem??
       
      Jak możecie to odpowiedzcie na moje pytania i jak coś jest źle to poprawcie.
      Z góry dziękuje.
       
      Pozdrawiam
    • Przez Kordar
      Witam, owies siany na początku marca, czy coś z niego może być ? Dodam, że jest siany na VI klasie ziemi, sam piach a deszczu znikome ilości jak na tą porę roku


    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie . Dziś zaorałem pod owies czyli czwartek  i czy będzie dobrze jak zasieje go w sobotę ? Gleba słaba , do soboty to pewnie już kurzyć się będzie  Oczywiście pole zwałowane będzie przed siewem  
    • Przez LukaszC5
      Piszcie wszystko co wiecie o czarnym owsie,najbardziej interesuje mnie jak wypada jego plonowanie i wykorzystanie jako pasza w porównaniu do zwykłego owsa.
    • Przez MF6190
      Witam
      Mam pytanie odnośnie owsa głuchego w owsie, chce zrobić teraz zmianowanie po pszenżycie i w siać na wiosnę owies, tylko jak się pozbyć później tego owsika, chciałem axialem ale to spali mi też owies. I tu moje pytanie czym opryskać aby nie rósł owsik ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj