Canola

Rzepak - siew Poznaniakiem

Polecane posty

Canola    0

Witam Kolegów!

 

Mam pytanie

Czy ktoś z Was sieje rzepak ozimy siewnikiem Poznaniak w ilości poniżej 3kg/ha???

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Poznaniak ja posiadam. Chodzi pod Forterrą. Rzepaku nim nie siejemy ale w tym roku trzeba spróbować. Jak wypróbuje to napiszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mustang261    0

ja sieje kazdy lejek , a-1 zmniejszony wychodzi 3,8 - 4,2 kg/ha , zalezy jakie pole jak prosciutko to mniej jak klin wiadomo , ponizej 3 kg.ha pewnie sie da ale wtedy co drugi lejek , ale to juz trzeba testowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michufarmer    21

Ja siałem rzepak starym poznaniakiem 2,7 metra co drugi lejek i było ok :)


Pozdrowienia z kłodawskiego oddziału AF

MichuFarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

napisz o jakiego poznaniaka Ci chodzi, czy z przekładnią zębatą czy bezstopniową, ja takim niebieskim z przekładnią bezstopniową mogę zasiać i

2 kg\ha co 12,5cm, kiedyś tak mi wyleciało ale było za rzadko ;[ robiłem próbę kręconą i miało wylecieć 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

ja siałem już po raz czwarty poznaniakiem. Sieje co drugi lejek, wychodzi w zależności od przełożenia skrzyni od 3-4,5 kg /ha. Ale muszę powiedzieć, że pierwszy raz jak siałem to wyszło 1,5 kg i przesiewałem jeszcze raz! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Canola    0

napisz o jakiego poznaniaka Ci chodzi, czy z przekładnią zębatą czy bezstopniową, ja takim niebieskim z przekładnią bezstopniową mogę zasiać i

2 kg\ha co 12,5cm, kiedyś tak mi wyleciało ale było za rzadko ;[ robiłem próbę kręconą i miało wylecieć 3

 

Cześć

Chodzi mi głównie o Poznaniaka ze skrzynią zębatą.

 

Pozdrawiam

 

ja siałem już po raz czwarty poznaniakiem. Sieje co drugi lejek, wychodzi w zależności od przełożenia skrzyni od 3-4,5 kg /ha. Ale muszę powiedzieć, że pierwszy raz jak siałem to wyszło 1,5 kg i przesiewałem jeszcze raz! :)

 

Cześć Kolego,

 

tzn że można ustawić Poznaniaka poniżej 3 kg- niektórzy mówią że to niemożliwe

Ile uprawiasz rzepaku?

 

Pozdrawiam

 

Ja siałem rzepak starym poznaniakiem 2,7 metra co drugi lejek i było ok :)

 

Cześć,

 

to jaką normę uzyskałeś?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michufarmer    21

Nie pamiętam, było to bardzo dawno temu. Uprawiałem z dziadkiem a on wychodzi z założenia: rzadko siejesz rzadko zbierasz więc u mnie wysiew był na poziomie 5 kg na ha. Ale spokojnie można zejść niżej.

Tak na marginesie to podawanie miary w kg/ha jest mało precyzyjne. Masa nasion rzepaku zależy to od odmiany a właściwie od MTZ.

Edytowano przez Michufarmer

Pozdrowienia z kłodawskiego oddziału AF

MichuFarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz82    3

Stary tylko przerobiony na 3m, sieją wszystkie lejki i siałem 2,6-2,8kg/ha a przy tym MTZ co miałem to można było zejść do 2,1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

skrzynia A-1, A-3 przy wysiewie normalnym, 13 lejek siejących to mi wychodziło ok 4,5-5 kg ale to za dużo i ostatnio sieje na wysiewie zmniejszonym i spokojnie można zejść w okolice 2 kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Canola    0

skrzynia A-1, A-3 przy wysiewie normalnym, 13 lejek siejących to mi wychodziło ok 4,5-5 kg ale to za dużo i ostatnio sieje na wysiewie zmniejszonym i spokojnie można zejść w okolice 2 kg/ha

 

a próbę kręconą robisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Nie robię próby, tak jak pisałem wcześniej siałem już po raz czwarty tak więc wiem już jak ustawić, a żeby wysiało mi tyle ile chce, plus-minus 0,5 kg. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

do poznaniaka z skrzynią zębatą można było kiedyś dokupić koło zębate, to od łańcucha, większe i norma wysiewu była mniejsza, ja w swoim z 88r miałem, ojciec kiedyś dokupił, pewnie w instrukcji obsługi jest napisane jakie to koło, bo teraz już nie pamiętam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeepslaw1    1

Witam Kolegów!

 

Mam pytanie

Czy ktoś z Was sieje rzepak ozimy siewnikiem Poznaniak w ilości poniżej 3kg/ha???

 

Pozdrawiam

 

 

Ale nikt nie napisze że trzeba zmienić rolki! A to bardzo ważne aby otrzymać pożądany wynik!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116
Napisano (edytowany)

Jesienią 2010 siałem 1 raz w życiu rzepak i oczywiście poznaniakiem. Pytałem znajomego jak to robi, bo siał wcześniej. Siał co drugi rząd i wychodziło mu 4.5 kg/ha na najnizszej nastawie. Stanąłem nad moim siewnikiem. pomyślałem i wymyśliłem. Wystarczy przełożyć pośrednie koło napedowe o 180 stopni (to którym zmienia się wysiew z normalnego na zwiększony) i uzyskujey przełożenia znacznie mniejsze od standardowych. Przy próbie kręconej uzyskiwałem bez problemu nawet 1.4 kg/ha przy siewie na wszystkie leje! dokładnych nastaw nie podam bo posiadam "dziwną" wersję z kołami jezdnymi metalowymi. Oczywiście koła wysiewające na drobny wysiew. Wyszło mi tyle co chciałem czyli 3.5 kg/ha. Rzepak w tej chwili pięknie kwitnie i celuję z plonem koło 4 t/ha:)

Edytowano przez Alio

Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

ja Wam opisze od A-Z.

 

robie próbe kręcona wartości dzielę przez 100 czyli na ha jest 1900obr czyli kręce 19 i wiadomo chce wysiać 3,5kg liniówki zalezy jaka MTZ 0,035kg i to jest na ar. Kółka zmieniam na do nasion drobnych wiadomo trzeba dac ten wypełniacz plastikowy. Mam w skrzyni porobione stozki że sobie ładnie sypie do każdego bo sięje co druga leje ma swobode. Zębatke opuszczam wtenczas jest na wysiew średni bo na zmniejszony trezeba załozyć zębatkę z 36zebami ja daję wysiew średni tow szystko jest opisane n ksiązce i wychodzi na A-1 siałem zeszłego roku wyszło 3,4kg/ha + - 0,1kg. Jeszcze teraz przewierciłem w odp miejsci ten wałek wysiewający w miejscu ściezki bo dwie lejki przytykam wiadomo bo jak co druga juz to wystarczy w zupełności i na tym kółku też i bede sobie zwwleczka zabezbieczał i robił ściezki bo jak kółka wysiewaj.ącego nie wyłączycie w rzepaku tylko zastawicie zastawke to tak i tak przejazd bedziecie siali bo nasionek w denku sporo tylko przy zbozu za 5m puste denko.

 

Poznaniak ze skrzynią przekładniową zebatą. Pozdrawiam.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

A zastawki na które wgłębienie od dołu dajesz?i na który ząb dźwignie od den ustawiasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reset1990    0

u mnie wujek sieje rzepak "piastem" :D miesza go z nawozem i rosnie :)

ps.. nie chodzi o poplon tylko normalnie pozniej go zbiera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

A zastawki na które wgłębienie od dołu dajesz?i na który ząb dźwignie od den ustawiasz?

 

 

Zastawki daje tak że jak masz zamkniete całkowicie to tylko jeden ząbek do góry otwieram tak jak jest w instrukcji z resztą, a dzwihnie den na pierwszy ząbek od góry również jak w instrukcji.

 

Dzis przyszedł rzepak jednostka na 3 ha waży 9.28kg także nie będzie tak wesoło musze poszukac tego tryba bodajże 34 ząbki i go wymienic coby wysiew był zmniejszony bo siałem na A-1 a to juz najmniej i wysiałem ok. 3,4kg a teraz 9,28 : 3= niecałe 3,1kg. Pozdrawiam


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Po tegorocznych siewach i testach: Poznaniak 1982 rok skrzynia zębata oczywiście.Przełożone koła na drobny wysiew, obrócona zębatka napędzająca wałek wysiewający. Założenie - odmiana Atroga MTZ 5.67g Wysiew 50 szt/m2 Siewnik ustawiony oczywiście na wszystkie lejki test robię na 200 obrotów kołem. Wyszło mi nastawa A2 i wysiew 2,96 kg/ha. Tak ustawione, zasiane i fizycznie wyszło 3,04. Da się starym poznaniakiem?:)


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spokokoko    6

skrzynia A-1, A-3 przy wysiewie normalnym, 13 lejek siejących to mi wychodziło ok 4,5-5 kg ale to za dużo i ostatnio sieje na wysiewie zmniejszonym i spokojnie można zejść w okolice 2 kg/ha

witam mam zamiar zasiac rzepak pierwszy raz siewnikiem poznaniak i mam kilka pytan ale nie moge ci wysłac wiadomosci nie wiem czemu błąd wyskakuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj