Riko

Młody Rolnik 2011

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
PLis87    2

Dzwoniłem do OR ARiMR w Białymstoku i pan który odebrał powiedział że dzierżawa jest wliczana do MR ale trzeba mieć 10,5(coś koło tego) na własność :huh: :blink: .Jak to właściwie jest? Czy w innych oddziałach usłyszeliście to samo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polmajster    0

Dołączam sie takze to tego pytania wyzej.

 

Jesli moi rodzice są za młodzi zeby mi przepisac wszystko to ile ha musi im zostac zeby byli spokojni o emeryture ?

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daria87    0

Pytanie o studia i tą dzierżawę jest ok dlatego kto będzie poinformowany to proszę napisać bo nawet w mojej agencji mało co wiedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

Trzeba nabyć gospodarstwo.

W gre wchodzi kupno, przejęcie po kimś np. ojcu jak szedł na rentę oraz dzierżawa.

 

Nie jest powiedziane, że dzierżawić można tylko część a część trzeba mieć na własnoiść.

 

Można 100% ziemi dzierżawić, tylko trzeba spełniać ich wymagania co do dzierżawy: czyli okres i potwierdzenie urzędowe

Edytowano przez Riko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PLis87    2

Też tak rozumiem rozporządzenie,ale pracownicy ARiMR i ODR twierdzą coś innego nie wiem czy z niewiedzy czy by odstraszyć część przyszłych rolników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Jeżeli chodzi o studia to sa różne zdania na ten temat, ja np.kiedyś słyszałam w ODR na szkoleniu że studia dziennie całkowicie wykluczają branie MR- ale jak jest to no cóż, różne zdania są.

 

Te 75 tys to jest mało i dużo.

Duzo dla kogoś kto faktycznie przejmuje te 10-15ha to wtedy mozna juz jakiś sprzet kupić.

 

Ale jak ktoś przejmuje 15 ha ale oczywiście bedzie gospodarzyć z rodzicami co maja np50 czy wiecej i kasa ma iść na tak duże gospodarstwo to kasa kijowa...

Ja po dłuższym zastanowieniu kupuję opryskiwacz, tylko jeszcze nie jestem pewna czy z krukowiaka 2000tys litrów czy z pilmeta 1700litrów.

No a cena,ya kadz y nich 69tzs

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polmajster    0

danield28 nie czytalem twoich postow , teraz dopiero przeczytalem. Jesli chodzi o wyksztalcenie osoby ktore teraz w 4kl technikum po skonczeniu szkoly maja wykształcenie ŚREDNIE nie podstawowe czyli dostają pkt za wykształcenie!!! Po zdaniu egzaminu mają wykształcenie srednie + technika. Troche zle to wszystko opisales :)... Gdyby tak było naprawde to połowa mojej klasy by miała wykształcenie podstawowe ;P. Oni mają wykaz szkół które musisz miec skonczone zeby dostac tą premie ;) nie musisz miec egzaminu zawodowego

Edytowano przez polmajster

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Multitruck    0

".kiedyś słyszałam w ODR na szkoleniu że studia dziennie całkowicie wykluczają branie MR- ale jak jest to no cóż, różne zdania są"

 

Dzienne rolnicze czy dzienne innego kierunku ? np pedagogika :P?

 

PS: ktoś może zajrzeć i odp mi na pytanie w temacie młodego rolnika z poprzedniego/nowego "odnowionego" naboru bo to pośrednie bardzo :P i nie wiedziałem gdzie napisać :D ani to stary ani nowy nabór :Phttp://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-mlody-rolnik-nowe-zasady/ ostatnia strona

Edytowano przez Multitruck

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

A te maszyny kupowane na MR to muszą być nowe lub do 5lat kupione na fakturę???


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Mam takie pytanie:

Ojciec przepisze mi część gospodarstwa z działką na której są budynki. Ja będę prowadził tylko produkcję roślinną a on roślinną i zwierzęcą. W takim przypadku należało by wydzielić budynki z darowizny czy np. po przekazaniu podpisalibyśmy umowę użyczenia budynków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Witam.

Dopiero przymierzam się do złożenia papierów - na chwilę obecną zbieram dokumenty i mam pytanie: Trzeba mieć jakieś zaświadczenie ze skarbowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pierre    1

Tak. Zaświadczenie o niefigurowaniu w ewidencji podatników podatku z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlugi666    0

Dzwoniłem do OR ARiMR w Białymstoku i pan który odebrał powiedział że dzierżawa jest wliczana do MR ale trzeba mieć 10,5(coś koło tego) na własność :huh: :blink: .Jak to właściwie jest? Czy w innych oddziałach usłyszeliście to samo?

 

W moim oddziale mi wytłumaczyli , mianowicie musisz mieć cos tej ziemi na własność po okresie czasu , ponieważ płacić trzeba KRUS . A żeby płacić KRUS trzeba być właścicielem minimum 1 ha , reszta może być dzierżaw na minimum 10 lat :).

Oczywiście ten 1ha trzeba nabyć po przyznaniu pomocy , (albo jak się nie myle wydaniu decyzji )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Czy muszę przejąć koniecznie te działki, które wskazałem w biznesplanie? Czy mogę inne oby tylko zachować odpowiednią wielkość? Można potem jakoś zmieniać te działki?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witek2010    33

Dołączę się do tematu i może ktoś mi napisze czy dobrze rozumię.Przeczytałem trochę forum i informacje na stronie arimr.

 

Czyli aby ubiegać się o premię wystarcza 1h + za 3 lata 9,5 h dzierżawy + uzupełnienie wykształcenia - to taki myślę skrajny przypadek by był.

 

Piszecie dużo że dla osób które mają koło 10 h to 75 tys jest sporo zaś dla tych co mają więcej h to już niewiele. Wyczytałem że z 70% premi trzeba się rozliczyć (tj. około 51 tys) Czyli za resztę (około 24 tys) można kupić starszy sprzęt niż 5 letni i nie trzeba na to pokazać żadnych faktur. No a za te 70 % sumy można jedynie kupować nowy sprzęt lub do 5 lat?

 

Teraz pytanie z innej beczki. Powiedzmy że mam na dzień dzisiejszy 6 h i nie posiadam wykształcenie rolniczego i składam wniosek o premie.

Na ten rok podobno jest pula dla 6500 młodych rolników. Do tej pory złożono około 1100 wniosków, pozostał miesiąc. Czy jest szansa i sens ubiegania się o premię w przypadku opisanym powyżej (z tymi 6 h) Dodam że np. przez po tych 3 latach miałbym już te 10,5 h (6 h swojego +4,5 dzierżawy) Tutaj nie jestem pewien. Czy tą dzierżawę mogę "załatwić" w trakcie tych 3 lat czy odrazu musze mieć przy składaniu wniosku?Z góry dziękuję za pomoc


"Wizualnie prezentował się naprawdę ładnie: szerokie nadkola, agresywne kształty i ultranowoczesne rozwiązania powodowały, że kobiety piszczały na sam jego widok" -> T-25 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Napisz jeszcze z jakiego województwa jesteś. U nas na mazowieckim wystarczy osiągnąć najpierw średnią województwa czyli coś koło 7ha, a przez kolejne trzy lata nadgonić do średniej krajowej- 10.15ha. Na wykształcenie też jest czas 3 lat. Reszta co napisałeś się zgadza. Prawdopodobnie wszyscy co dobrze mają wypełniony wniosek otrzymają premię.

 

Te 10.15ha to mają być użytki ogółem czy tylko rolne?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witek2010    33

woj. podkarpackie średnia województwa coś około 4 h czyli tyle trzeba mieć po 180 dniach tj.poł roku.

 

Jeśli ktoś wie jak wypada podkarpacie na tle innych województw proszę napisać (jaka pula itp. nie orientuję się w tym temacie)


"Wizualnie prezentował się naprawdę ładnie: szerokie nadkola, agresywne kształty i ultranowoczesne rozwiązania powodowały, że kobiety piszczały na sam jego widok" -> T-25 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakuq1626    0

itam mam 16 lat i w przyszłości chciałbym przejąć gospodarstwo rolne po rodzicach mam do was kilka pytań:

1.wiem, że prow jest tylko do 2013 roku i wtedy będę w 3 klasie technikum rolniczym muszę ukończyć szkołę żeby ojciec mógł mi przepisać gospodarstwo? czy wystarczy być tylko pełnoletnim i wciągu 3 lat uzupełnić wykształcenie i wziąć premie młody rolnki 75tyś a może po 2013 dalej będzie to aktualny program. Bo dopiero w 2014 ukończę szkoły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kojak    1

Ułatwić start ale jeśli chcesz coś robić zgodnie ze standardami UE to te 75 tys. to na wiele nie starczy(niestety).

Ogólnie to są to nie wielkie pieniądze dla ludzi chcących ciągnąć wysoki standard gospodarstwa swoich rodziców.

W dodatku zamykanie możliwości podjęcia pracy poza KRUSem to jakaś paranoja w przypadku kiedy studiuję po to by nie tylko być młodym rolnikiem przecież można łączyć dwie prace i poświęcać się każdej w 100%.

 

No nie wiem jak ty to chcesz obgonić. Ja z ojcem prowadzę gospodarstwo 15 ha i trochę bydła i czasu to mi trochę zimą zbywa, więc jedynie sezonowo mógłbym pracować. Chyba, że masz super sprzęt i szybko praca idzie. A moim zdaniem to jest tak: Ty się uczysz i chcesz później pracować i o gospodarstwie nie masz większego pojęcia, a premie to tatuś rozdysponuje na potrzeby gospodarstwa, a te 30% co nie trzeba się rozliczać to ty sobie na swoje wydatki weźmiesz. W takim wypadku faktycznie przerąbane, bo tylko umowa o dzieło wchodzi w grę.

Dla "prawdziwego" rolnika to nie przeszkoda te kilka lat na KRUS-ie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie: czy zdąże złożyć wniosek na MŁ do 24 czerwca jeżeli zacząłbym zbierać dokumenty od 6 czerwca? jak długo zbiera się dokumenty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Ze skarbówki mają max 14dni roboczych na wydanie zaświadczenia. Reszta dokumentów od ręki. Nie ma co zwlekać to się zdąży


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj