Zaloguj się, aby obserwować  
zetortoja

Białaczka u krów mlecznych

Polecane posty

zetortoja    1

Jestem bardzo ciekawy, czy ktoś wie coś na temat białaczki u krów mlecznych. Właśnie podejrzewam iż jedna krowa na to choruje. Tak więc jeśli wiecie, wymieniajcie jakie to mogą byc objawy tej choroby, i z kąd ona się wzięła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil18fmr    89

Kiedys w Top agrze byl opis. Przez pierwsze kila lat bialaczke rozwija sie bezobjawowo..,. pozniej dopiero widac ja po krowce :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Istnieja dwie glowne metody zakazenia bialaczka u bydla: srodmaciczna (w czasie trwania ciazy matka zaraza plod) i droga kontaktu bezposredniego (np.kolczykowanie zarazona kolczykownica,operacje niesterylnymi narzedziami itd). Przebieg choroby jest powolny. przebieg choroby mozna podzielic na 3 okresy. Pierwsze dwa moga trwac nawet 4-5 lat. Dopiero w trzecim okresie golym okiem widoczne sa zmiany. Wtedy powiekszaja sie wezly chlonne,moga powstawac nacieki pod skora i zmiana nowotorowym ulegaja narzady wewnetrzne. Jesli w odpowiednim czasie zwierzecia nie skierujemy na uboj to zwierze padnie. Zwierzat chorych sie nie leczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u jednego gościa jak wykryli białaczkę w stadzie to musiał krowy podejżane odseparować od reszty i przeprowadzić dezynfekcję w oborze! poza tym nie mógł sprzedać krów i podobno nie można wtedy też kupic krów! Prze....ne z tą białaczką!!! :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

jesli jest stado w ktorym jest bialaczka i jest to widoczne w ARiMR to obrot bydlem z tego stada jest calkowicie zakazany,nie tylko krowami,ale takze mlodzieza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jesli jest stado w ktorym jest bialaczka i jest to widoczne w ARiMR to obrot bydlem z tego stada jest calkowicie zakazany,nie tylko krowami,ale takze mlodzieza

 

...dokładnie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetortoja    1

Tak akurat do badania.... A potem to co??? Jak już wykryją białaczkę to lipa będzie. Zakaz sprzedawania cieląt, krów. To tak jakby strzelic sobie samobuja..... Bo ta krówka ma jakkieś dziwne oczy... i jest taka otumaniona. Czy to są objawy bialaczki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Jak na moje to tej krowie brak wapnia ( lub czegoś innego). Najprościej zadzwonić po weterynarza. Miałem krowy chore na białaczkę. I nie miały żadnych objaw choroby. Nie było u was badań? U nas wszystkim badali.

 

Za sprzedanie sztuki białaczkowej grozi kara do 50 000zł. Więc lepiej nie ryzykować.

 

Najczęstszą przyczyną zarażenia jest ślina, krew, kał, mocz i kontakty płciowe. Tylko 5% cieląt od krów białaczkowych jest chorych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetortoja    1

U mnie były badania, i to nie raz.... No i akurat wyszło że stado ma kilka stuk białaczkowych krów. Ale tera jest ok. Tylko ta jedna krowa. Po weterynarza zadzwonie, i się popytam co może byc. Ale te dziwne oczy, źrenice dużo się różnią od innych, są jakieś bielsze.... Co to może byc??? Kat nie zazdroszcze ci tego co ci się trafiło, całe stado do likwidacji było, przechlapane....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Na pewno to nie są objawy białaczki. Miałem krowy które były chore na białaczkę od 8 lat (wtedy był ostatni wykup) i Były bardzo zdrowe.

 

Teraz to już mam z górki. Białaczka prawie opanowana :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez Akardin
      Witam czym dezynfekujecie legowiska , obecnie używam sandezii ale wychodzi dość drogo bo bodajże 10 kg 40 zł , stosował ktoś coś innego , może jakieś opinie o Preparat do suchej dezynfekcji, Lider Dezynfekant??
    • Przez klos
      witam.
      mam jalowke 18 mies. i nie wiem czy ja zacielac. Problem tkwi w tym, ze stoi ona w kojcu z jałoszkami 11-miesięcznymi, które powoli zaczynaja ja przerastac!! Jalowka juz od kilku miesiecy nie rosnie, jest w miare tlusta. Nie wiem czy ja zacielac teraz, czy czekac az sie zupelnie roztyje, a moze tez ja sprzedac?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj