marcin2057

Pasza treściwa z własnych zbóż dla krów mlecznych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Rols    0

Może ktoś zerknąć na moją nową treściwą w której skał na 1,5 t wchodzi:

-250 kg śruta sojowa,

-250 kg śruta rzepakowa,

-100 kg DDGS kukurydziany granulowany,

-50 kg Beta-Lac z Josery,

-15 kg drożdże Dolcell z Dolfosu,

-50 kg kwaśny węglan,

-45 kg węglan wapnia (kreda),

-160 kg jęczmień ozimy,

-290 kg pszenica,

-290 kg pszenżyto.

Soja 46% białka, rzepak 33% białka, DDGS 28 białka, a dla zboża ogólnie przyjąłem 10,5% białka dla wszystkich razem i pasza wyszłaby 20,22 % białka.

Krowy dostają u mnie 25kg kiszonki z kukurydzy, 8kg sianokiszonki, 0,5-1kg słomy z jęczmienia ozminego, 7 kg wysłodki kiszonej i treściwą 4-6kg.

Aktualnie daje im pasze 18 % białka i borykam się z niskimi mocznikami, więc ta nowa mieszanka była by oki ??

Edytowano przez Rols

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rols    0

Sorki, miałem błąd i już poprawiłem. * Pasza wychodziła by 20,22 % białka, więc podniesione 2 % białka. Wystarczy ??

A może nie dawać DDGS`u tylko 275 kg rzepaku i 300 soi i wtedy zboża: jęczmień 195 kg, pszenżyto 285 kg i pszenica 285 kg. Jak lepiej ??

Edytowano przez Rols

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ravensik253    0

Witam. Obecnie zadaję krowom pasze tresciwa z provimi 22% białka 4x1.kg chciałbym zastąpić ją własną sruta z uwagi na wysokie koszty . Czy taki skład własnej paszy będzie zawierał taką samą wartość białka bądź zbliżona i czy skład jest odpowiedni
Zboże 560 kg( żyto,przenzyto,owies) w późniejszym czasie pszenica ,jęczmień + coś z wcześniej wymienionych
DDGS 160kg (kukurydziany)
Śr.rzepakowa 160kg
Śr.sojowa 80kg
Mocznik 10kg
Kreda 10 kg
Drożdże 10 kg
+ witaminy

Proszę o fachowe doradztwo i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ta pasze z provimi ciężko zastąpić bo w kg jest tam prawie 80gram tluszczu chronionego i nie ma mocznika. skad ta cena.
Ogulnie jak na pasze w podstawie to masz dobre proporcje ja bym próbował. Ale dla lepszych sztuk zostaw tą provimi jako premię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ravensik253    0

Odnośnie wydajności to szału u mnie nie ma sr wyd 15l szt na dzień. Taka sruta bd posiadała ok 22% białka dodatkowo będzie posiadała energię z ddgs nie bd to ogromna ilość ale zawsze coś, dobrze myślę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk4427    1

ja obecnie robię śrutę o następującym składzie:

50% jęczmień

25% śruta sojowa

25% kukurydza

 

dawkuje ją w ilości 0,9 kg na 2 litry mleka i na efekty nie narzekam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk4427    1

według norm inra wyjdzie około :1,03 JPM 127 BTJN 124 BTJE białka ogólnego wyjdzie nam około 21 a koszt jest stosunkowo nie duży bo: jęczmień 300 kukurydza 190

soja 430 wiec łącznie mamy 930 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby ktoś mi dawkę konkretnych pasz, chętnie bym ją porównał z obecną. Mam do wyboru:

-pszenżyto 

-mieszanka 

- kukurydza

-mieszanka mineralno-wiataminowa

-karoten

-bufor

-słoma

-no i oczywiscie kiszona z qq

-sianokiszonka

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ar251092    0

Panowie, ile kg dziennie, można dać maxymalnie, paszy tresciwej? Na jedną sztukę. Ja daję 4 kg na raz, czasami zdaży się lekko więcej. I to dwa razy dziennie. Pytam bo zacząłem to od niedawna, i boję się żeby ich nie przykwaszać. Patryk4427, mógłbyś objaśnić mi trochę dokładniej, jak wyliczasz wartosci jpn, btje i btjn ? Z góry, dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk4427    1

ja u siebie daje  najbardziej wydajnym krowom 4 razy dziennie po około 2,7 kg na odpas , mniej wiecej wyliczyć można na podstawie książki -,,IZ PIB - INRA
Normy żywienia przeżuwaczy" ja napisałem wiadomość do instytutu i wysłali mi książkę za darmo (tylko koszt przesyłki) ale to było jakieś 4 lata temu z tego co pamiętam :) masz link do nich :  http://www.izoo.krakow.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=447&Itemid=49 :)

Edytowano przez patryk4427

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymek94    11

Witam

Proszę o podpowiedz związaną z żywieniem krów mlecznych stada 24 sztuk. Dziennie zjadają:

- 50kg śruty rzepakowej

- 50 kg śruty zbożowej (żyto wymieszane z jęczmieniem)

- 120 kg siana

- 150 kg sianokiszonki (dodam, że jest bardzo wilgotna)

- 25 kg paszy de heus (22%)

- 3kg koncentratu 38% dla zapachu na koryto

- 800kg kiszonki z kukurydzy

- 15kg melasy

Wszystko poza niektórymi treściwymi (koncentrat, pasza gotowa) jest wymieszane w paszowozie. Są to dawki tak na oko, bo wiadomo nie codziennie uda się wycelować z paszami objętościowymi. Niedojady zjadają jałówki. Taką dawkę stosuję od 2 miesięcy i wydajność sie bardzo poprawiła i stąd moje pytanie, czy poprzez dodanie kwaśnego węglanu sodu  czy też kredy lub oba komponenty uda się jeszcze bardziej poprawić wydajność, bez szkodzenia krowom? jeżeli podawać ile. czy jest on zbędny w tej dawce? i czy w tej dawce są jakieś błędy żywieniowe. Z góry dziękuje za odpowiedz :)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek2607    0

witam

a co powiecie o takim składzie

-500kg śruta jęczmienna

-300kg śruta z kukurydzy

-150 kg wywar gorzelniany

-100kg śruta sojowa

-150kg wysłodki buraczane wiórki

-20 kg soda

-25kg witaminy z karotenem i drożdżami

wszystko w mieszalnik ,co o tym sądzicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciektaski    8

Co sądzicie o mojej paszy treściwej:

na mieszalnik 1 T:

*200 kg śruty sojowej

*185 kg śruty rzepakowej

*25 kg Josera BetaLac

*10 kg Drożdży Kristal Hefe Sano

*30 kg Kwaśny węglan

*30 kg kreda

*15 kg LNB somat

*250kg pszenżyto

*250 kg mieszanka (jęczmień, pszenica, owies)

Jest to porcja dla krów tak ok. 25 l mleka dziennie w dawce 4-6 kg/szt

 

 

Edytowano przez Maciektaski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kocmen24    48

Dla wycielonych 600 kukurydza 400soja 20 drozdze dairypilot josera 25 laktoplus josera 75 tluszcz bergafat t300 5 betakaroten Schumann 3kg na glowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

WITAM po przerwie kolegow

panowie dziwia mnie troche wasze receptury.wszedzie jest sruta. super dodatki itd itd 

ja daje tylko zboze 1kg na 2l mleka,ziemniaki  +kukurydze,ziarno bo nie mam kiszonek  ,sianokiszonke z traw do woli sianych co 3 lata łak ,siano,słome buraki  +,witaminy i wydajosc 7000 .od krowy srednia za rok. w lecie apstwisko to podstawa.

i jakie mam koszty produkcji niskie w stosunku do was.Czy te super drogie dodatki sie wrcaja wogole? juz nie mowiac o zdrowotnosci tych fabryk mleka.

 

od tego roku chce przejsc na technologie trawokiszonki tzn od razu owojac w balot po skoszeniu trawy.

moje pytanie stosuje juz ktos z was ta technologie,szukam informacji na ten temat..... :)  :)  :)

 

taka prosba jak ktos pisze receptury to moze napisze tez wydajnosc z tych receptur. ZDROWIA

 

Edytowano przez marju12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregor1284    14046

300kg jeczmienia, 300kg pszenzyta, 300 pszenic, 1100 kg mieszanka zyta z owsem. bedzie cos z tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj