marcin2057

Pasza treściwa z własnych zbóż dla krów mlecznych

Polecane posty

wzdowian    1

mam do dyspozycji pszenice ,owies srute słonecznikową i oczywiscie witaminy dolfos jaki byscie zaproponowali skład zeby mieszanka była dobra, moze cos trzeba jeszcze dodać, dodam tylko ze zakupiłem mieszalnik i dopiero zaczynam zabawe w robienie mieszanek dla bydła, czy dodanie do składu kukurydzy poprawiło by skład mieszanki

Edytowano przez wzdowian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal122    8

Co myślicie o żywieniu bydła żytem?

Słyszałem że przy niewielkiej ilości żyta bydło ma trochę lepsze przyrosty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

myślę, że chyba od żyta to raczej lepszych przyrostów nie będzie, bo żyto to jedno ze zbóż, najmniej białkowych


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal122    8

Ale zawiera najwięcej cukrów ze wszystkich zbóż i teoretycznie właśnie one mają zwiększać przyrosty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

mam do dyspozycji pszenice ,owies srute słonecznikową i oczywiscie witaminy dolfos jaki byscie zaproponowali skład zeby mieszanka była dobra, moze cos trzeba jeszcze dodać, dodam tylko ze zakupiłem mieszalnik i dopiero zaczynam zabawe w robienie mieszanek dla bydła, czy dodanie do składu kukurydzy poprawiło by skład mieszanki

kolego a jaka miesznake chcesz zrobic ile bialka ile energii to ma byc dla krow mlecznych??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jony0913    0

Kyllee a jak zrobię taką mieszankę ile % mi to wyjdzie owies 200 kg, jęczmień 200 kg, pszenżyto 200 kg, pszenica 100 kg, soja 100 kg, rzepak 150 kg, kukurydza 100 kg, kreda 10 np ? witaminy 25 kg podał byś mi na 18 % i jakieś 21% białka i dużo energii żeby miała daję krowom młóto 8 kg dziennie szt kuku 15 kg szt wysłodki suche 1 kg szt siano i sianokiszonka do woli można by było zmniejszyć jęczmień bo może mi braknąć a zwiększyć owsa bo jest dużo a i co sądzisz o życie hybrydowym visello mam go pod dostatkiem czytałem artykuł że można go dawać krowom mlecznym 25 % bo dawki lecz większość osób nie poleca żyta ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
momento    0

a co sadzicie o młócie browarnianym ? myślałem o jego kupnie. czy ktos już stosował? Jak dawkujecie?

Edytowano przez Marcin91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeremy    0

Swoim krowom dodaje młóta ( a kupuje je u http://www.domino.org.pl/ ) jak dla mnie to bardzo cenna pasza., jeśli chodzi o dawki mniej wiecej 10-15kg nie więcej, nie chce nabawic się licznych problemów zdrowotnych w moim stadzie. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nh5050    0

Witam Wszystkich! Koledzy mam takie pytanie, podaje krową ok. 3 kg/dzień sruty zbozowej (jeczmien+ pszenica) oraz dodatkowo 2kg/dzien korektor białkowy 38 % firmy De Heus, wydajnosc ok 25l sztuka. zastanawiam sie czy nie lepiej było by kupic srute sojowa ,rzepakowa, witaminy i drozdze i mieszac pasze samemu. Co otym sądzicie, prosze o rade.

Z góry wielkie dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

Musisz sobie przeliczyć cenowo jak Ci to wyjdzie. Ile płacisz za korektor? Na pewno jak sam zrobisz na premiksach to witamin będziesz miał więcej.


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rucham    1

pasza dla niggerow

Edytowano przez kris14
Pkt. 5.2 - ban dożywotni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nh5050    0

Musisz sobie przeliczyć cenowo jak Ci to wyjdzie. Ile płacisz za korektor? Na pewno jak sam zrobisz na premiksach to witamin będziesz miał więcej.

za korektor płace w tej chwili 1700zł/tona. Takze mysle ze tanio to nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

Witam. szukam kogos kto poda mi jak stosować pasze z udziałem WŁASNEJ śruty zbozowej. (50% przenzyta i 50% zboża mieszanego, potocznie mieszanki) kolega  Szymek1288 podał swoją recepture ale tylko w % a ja chciałbym wiedzieć ile dawać w kg tego wszystkiego, nie za wiele tych pasz a żeby mleka przybyło. dochodzi jeszcze sianokiszonka i kiszonka z kukurydzy. z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

z samych zbóż mleka nie napędzisz, musisz dorzucić jakieś białko (koncentrat lub śrutę sojową+rzepakową+witaminy). Koncentrat zgodnie z zaleceniem producenta a soję i rzepak po 100kg na tonę jak dasz to już poprawisz (+witaminy). Dalszy krok to zbadać kiszonki bo bez tego nie ułożysz prawidłowej dawki. Każde stado jest inne. 


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
_Grzesiek_5    6

Witam wszystkich,

Potrzebowałbym pomocy na sporządzenie paszy treściwej dla bydła mlecznego jestem w tym dość zielony i może ktoś by mi wytłumaczył dokładnie co i jak, nie rozumiem jak ktoś pisze daje tyle % tega a tyle % tego, jak to obliczać w kg czy z kg wyliczać % ? wystarczy raz mi powiedzieć i zrozumiem i proszę o wyrozumiałość.

Posiadam do dyspozycji pszenżyto,owies,śruta rzepakowa,śruta kukurydziana, otręby pszenne,kreda,protamilk complete ewentualnie coś dorzucić?

Z góry dzięki i mam nadzieję że z waszą pomocą ogarnę to wszystko

Edytowano przez _Grzesiek_5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Mam małe pytanko co zastosować gdy treściwą robię z pszenżyta plus śruta sojowa co do tego dołożyć i w jakich ilościach? czy taka mieszanka jest prawidłowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

Mam małe pytanko co zastosować gdy treściwą robię z pszenżyta plus śruta sojowa co do tego dołożyć i w jakich ilościach? czy taka mieszanka jest prawidłowa?

A to pszenżyto to nie podnosi ci somatyki. Ja daje max 200 kg na tone bo zaraz zapalenia i komórki w mleku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Zasada jest prosta. Trzeba tak skomponować pasza aby była dobra dla naszego profilu.
Powinna zawierać od 15 do 25% białka. Im więcej komponentów używamy tym lepiej dla naszych krowek Ale ciężej dla nas.
Pamiętajmy o tym ze więcej białka to większa produkcja mleka ale i większe zapotrzebowanie energetyczne.
Przy bardzo dużych dawkach koniecznie są bufory. Choć by tlenek magnezu który osobiście uważam za niedocenianya
O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

U nas somatyka przy żywieniu tylko pszenzyto plus soja wynosi 70tys. Ale z zacielaniem jest kiepsko i tu moim zdaniem brakuje witamin ale teściowa ma swoje zdanie i woli po 7 razy zacielać krowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
_Grzesiek_5    6

Ja jestem tego świadomy, że czym wiecej różnych komponetow tym lepiej ale nie zawsze kazy moze na tyle sobie pozwolic, jak to zmierzyc sprawdzic ile pasza zawiera bialka? Czad przestać słuchać teściowej ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Robi się prosta tabelkę w Excelu i się wylicza. Chodzi o dokładność 3-4 procent. Bo i tak później robi się korekty do składu mleka.

Najprościej przyjąć ze zboża mają 11-13%
Rzepak 34%
Soja 46%
Poekstacyjna slonecznikowa 38%
Makuch lniany 30%
Groch jadalny 22%
Groch pastewne 25%
Lubin waskolistny 32%
Lubin żółty 45
Otręby pszenny 15

Dalej liczymy jak dzieci w podstawówce.
Radzę zacząć od około 18% i później robić korekty.

U nas somatyka przy żywieniu tylko pszenzyto plus soja wynosi 70tys. Ale z zacielaniem jest kiepsko i tu moim zdaniem brakuje witamin ale teściowa ma swoje zdanie i woli po 7 razy zacielać krowy


A parametry? Mleka. Choć sądzę ze tu okres zasuszenia odgrywa większą rolę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj