marcin2057

Pasza treściwa z własnych zbóż dla krów mlecznych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ChiquitaB    754

parametry bialko 3.5 tłuszcz 4.4 badż 3.4 i 4.5. Mamy jedną sztukę której się nie da zasuszyć i wet próbował wszystkiego. Po prostu na okres zasuszenia schodzi do 10 litrów dziennie a później normalnie daje ok 30 litrów dziennie. Już 3 razy się cieliła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja mam duże stado i takich sytuacji nie miałem. Podaje antybiotyk. Np cepravin i nie doje. A ktowy ida na tydzień słomy z małą ilością siana. Białko 3,5 to bardzo fajne białko powinny się zacielac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

może być również kwestia inseminatora, aktualnie zmieniliśmy na weta który robi to pożądnie i czasammi jest tak że wie że nie zajdzie to mówi że trzeba poczekać bo szkoda kaski. W przyszłym roku chcę do żywienia wprowadzić lucerne zamiast kiszonki z traw, nie bedzie problemu? Aktualnie qq i sianokiszonka i wysłodki ale nie cały czas bo na rok nie starcza. Siano i sloma praktycznie do bulu

Edytowano przez ChiquitaB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Jaki % łubinu  wąskolistnego dorzucić do jednej tony śruty?? Tak żeby nie było za dużo.


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dy27    1

Witam, robię paszę treściwą ze swoich zbóż i dodatkow. Sklad: 150kg pszenżyta, 150 owsu, 150 jeczmieniu, 150 sruty rzepakowej, 20 kg witamiy, 10kg drożdze, 5kg soda, daje tego 4kg/szt/dzien. Do tego idzie kuku i kiszonka z traw i koniczyny. Mam problem z somatyką, prawie kazda krowa ma zapalenie co robic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

@dy27 w treściwej za mało białka bypass, a tak poza tym zaproś do siebie doradcę, bo przez internet nie widać jakiej jakości masz kiszonki, czym i jak doisz, czy używasz przedzdajacza i dipingu, w jakiej kondycji są krowy, w której części laktacji itp,itd. Można tak w nieskończoność. 


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

dokładnie, na dzień dobry zmniejsz rzepak i dodaj soję, przy tej ilości po ok 75kg każdej (porcja na pół tony). Witaminy prawdopodobnie dajesz dawkę na tonę, sprawdź jak zaleca producent


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad531    63

A może ktoś powiedzieć jakie są plusy i czy warto stosować otręby pszenne w przyrządzaniu paszy treściowej ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja pasza ma 18% białka i 7MJ skład 30 kg przenrzyto 10 jeczmień 10 owies 20 kukurydza 15 rukor 32 % 15 rukor38% 5kg witaminy z buforem z de haus 2.5 kreda 2.5 kwaśny. A jak zrobić te parametry z soją i rzepakiem aby zbic koszty i jakie witaminy są w miarę tanie i dobre bo narazie płace 80 dych za 25 kg? z góry dziekuje za podpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mircia26    12

Witam!

Stosujemy w gospodarstwie tradycyjne żywienie krów z racji na wielkość gospodarstwa, ilość krów, a co za tym idzie opłacalnością. Wiosna lato na pastwisku, jesie.ń zima obora. I tu zaczyna się problem. Śruta w.łąsna 50% owiesm 25% pszenżyto 25% pszenica. Krowy bardziej wydajne dostają śrutę w ilości 8 kg s..m. na dzień plus 2 kg łubinu wąskolistnego, siano i słoma. Pytanie polega na tym, że jeśli zwiększam dawkę śruty (podawanej z ręki) spada wydajność. Jakie zmiany można wprowadzić by to  zmnienić? Poza tym by dawać mniej śruty:). Dodam że tłuszcz zbiorczy 4,4% białko 3,5%. Uprawa kukurydzy nie wchodzi na razię w grę. Z poekstrakcyjnymi paszami też słabo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

A jaką masz obecnie średnią wydajność od sztuki. 

Bo pasza treściwa u ciebie to słabiutka, a do tego brak kuku (energi) i sianokisonki

Samo zwiększenie udziału pasz terściwych bez dodatku energii nie ma sensu bo trzeba by wprowadzić do dawki kwaśny węglan lub bufor, ale to że spasasz  siano to już samo to reguluje odczyn ph żwacza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mircia26    12

Wydajność też słabiutko. Fakt , że mleko pozyskiwane od 6 ciu krów. Dwie zasuszone, 4y termin wycielenn styczen marzec i dwie 3 miesiące od wycielenia..

Co dwa dni 90 litrów mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Oj jeżeli tak, to słabo. Bez kukurydzy to nie dasz rady, a przy tej wydajności to 8kg treściwych to i tak dla nich za dużo. Zrezygnował bym ze słomy ze względu na to że jedzą siano i tylko to z pasz objętościowych (chyba że brak paszy).

Takie błędy jakie widzę to w paszy treściwej za dużo owsa (dla krów lepszy jęczmień+pszenżyto i trochę owsa) do tego brak u ciebie dodatków witaminowych. U siebie robię z 400kg jęczmienia 300kg pszenżyta 150kg mieszanki do tego 50kg rzepaku i 50kg soi 12kg drożdży 12kg kredy i 20kg dodatek min-wit dosche mlecoma i dla krów w laktacji pod pysk po trochu kwaśnego węglanu. Najlepsze krowy dostają 8-10kg treściwych (gdy krowa daje 30-40l mleka dziennie) do tego ze kuku i sianokiszonka do woli (siano dostają raz w tygodniu na wieczór, a słoma jak chcą podczas ścielenia to zjedzą ale na przymus im nie daje)

Przyznam szczerze że przy twojej wydajności to nawet szkoda wydawać kasy na dodatki do treściwych bez udziału chociaż kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

u nas ziarno kukurydzy kosztuje 730 zl..u was moze byc tansza...radziłbym kupic kuku i zmielic...wprowadzic stopniowo i zobaczyc..dawke chociarz 1kg.dziennie...lub wyslodki ale kuku tansza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Nie sadzicie ze pani ma problem z mocznikie o czym swiadcza terminy wycielen. Prz nizszym niz 150 ruja moze nie wystapic. Krowy ida wiosna na pstwisko i skacze mozcznik a krowa wyciela sie w lutym


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mircia26    12

Z zacieleniem nie ma problemu. Rozumiem, że ziarno kukurydzy chociaż dokupić jeśli nie ma możliwości stosowania kiszonki? Cena mleka u nas to 1 zł. Inwestowanie w sprzęt do kukurydzy wydaje się być przy takim stadzie nieefektywne. Dodam rowniez ze nie ma tu wielu rolnikow. I wynajem rowniez jest trudny do zrobienia. Jeszcze mam pytanko co do średnicy sit jakie uzywacie do srutowania zbóż? my 5 mm i czesc ziaren jesttylko przepolowionych. Co zauważyłam w kale kró które dostają więcej sruty nie są te połówki trawione.

Dziękuje za dotychczasowe rady i pozdrawiam.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Jeslo ziarno jest dobrze naruszone a otoczka jest w kilku miejscach przecieta to znaczy o kwasicy. Dawaj tresciwe zawsze po sianie najlepiej trzy razy dziennie. Jaki masz mocznik w mleku bo stosujac tyle sruty zbozowej i samego siana nie sadze by byl prawidlowy


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mircia26    12

Zadawanie paszy wygląda tak że posypuje się z ręki na to co zostalo z paszy objętościowej śrutę. I po skarmieni śruty daje się słomę bądź siano do woli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

Nie sadzicie ze pani ma problem z mocznikie o czym swiadcza terminy wycielen. Prz nizszym niz 150 ruja moze nie wystapic. Krowy ida wiosna na pstwisko i skacze mozcznik a krowa wyciela sie w lutym

 

a jak obnizyc mocznik i gdzie to zbadac jesli sie nie ma obory pod kontrola>????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

niektóre lecznice mają aparaturę do zbadania różnych parametrów mleka... poprzez mocznik, do patogenów czy środków chamujących

Mocznik ma być w parametrze 180-220 dla krowy Niski to brak ruj, a za wysoki to możliwość nie zacielana się.. I nie chodzi tu o obniżanie go tylko podnoszenie do wskazanego pułapu... Nie jestem specem ale

 

@mircia26 bez kukurydzy to zbytnio dużo nie osiągniesz zimą, ewentualnie wysłodki buraczane mokre..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

mircia26  ale zywienie gorzej jak 50 lat temu  :blink:  kukurydza to kosztowna uprawa ale sianokiszonka w zywieniu to podstawa


coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mircia26    12

Kiedyś czytałam, że parametry żywieniowe siana czy sianokiszonki są takie same. Rozumiem, ze zakiszanie motylkowych jest efektywniejsze bo nie ma strat zwiazanych z suszeniem. Pamiętam, że rodzice robili kiedys kiszonki ale było to uciązliwe. Teraz łątwiesze i mniej pracochłonne. Z tym 50-cioleciem przesadziłeś więc. Ktoś odpowie na temat rozdrobnienia śruty? I ewentualnie mieszania w mieszalniku czy na stole?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

sruta rozdrobniona nie musi byc tak drobno...ja do krow stosuje walcowy srutownik..do swin wiadomo bijakowy z oczkami 2.5,,,,,mm ale do krow bynajmiej moze byc grubsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

@mircia26 mieszanie oczywiście jak podajesz z ręki to w mieszalniku... krowy przesuwają wszystko...

Śruta nie musi być rozdrobniona jak maka, mogą być w niej frakcje spękanych ziaren ale nie większych niż połówka..

 

siano to po prostu tylko włókno bez dodatków... sianokiszonka posiada trochę energii i więcej białka (np. u mnie od 16 do 20paru)w zależności o tego jakie masz posiane rośliny,

a i sianokiszonka jest lepsza w pracy niż praca z sianem bo nie zmoknie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj