kamil666p

ile ha na krowy

Polecane posty

@kamil666p na Twoją przyszłą hodowlę to potrzeba:

-użytków zielonych około 10-12 ha koszone 4 razy do roku i 5 ha pastwisk

-użytków ornych około 15-18 ha w tym 6-8 ha kukurydza reszta zboża (dowolne ale z ukierunkowanie na zboża jare).

Ten areał co Ci powiedziałem z nawiązką Ci wszystkiego wystarczy a nadwyżkę możesz sprzedać.


Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie dobrym przelicznikiem jest 0,5 ha na krowe, Przy czym musi to być ziemia orna oczywiście i w miare urodzajna.

Zakładając ze miałbys 12-13 ha to wtedy 4 ha kuku, 3 lucerny reszte zboże.

Edytowano przez MajsterPopsuj88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub667    161

no to na te 25 krów mlecznych potrzebujesz jakieś 4 hektary kukurydzy, 10-15 hektarów zboża no i 20 łąk.

na własnym przykładzie trzymam 15 krów i jakieś 10 byków rocznie i potrzebuję 2 hektarów kukurydzy, 13 hektarów zboża i jakieś 10 hektarów łąk gdzie jedna jest tylko pastwiskiem ogrodzone płotem a inna pastuchem a na innych które koszę koło domu też ganiam krowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

chyba nawet unijne wytyczne mówią że min 0,5ha na krowę. To jeszcze zależy skąd jesteś bo w jednym regionie QQ zbierzesz więcej jak w drugim. Lucerka na piachu to nie rewelacja a zboża też nie wszędzie dają taki sam plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z350    0

na 25 krów 7 hektarów kukurydzy powinno ci wystarczyć pod warunkiem że nie będziesz trzymał młodzieży. Ja mam 25 krów dojnych plus młodzież i byki w sumie stan utrzymuje się w granicach 40-45 sztuk sieje 7 hektarów kukurydzy i 4 hektary żyta na kiszonki ale w okresie od wiosny do późnej jesieni dostają duże ilości zielonki z lucerny i trawy z komiczyną czerwoną. W tym okresie czyli prawie przez pół roku ilość zadawanej kiszonki zmiejsza sie o połowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

widze ze ciekawe odp to moze i dla mnie ktos zrobi przelicznik B) stado 30 krow mlecznych i z 8 - 10 jalowek ile ha potrzeba bez zbóż tylko laczki pastwiska i kuku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    750

to może powiedzcie mi ile h potrzeba I czego na 40-50 mlecznych + z 20 reszty. Nie liczcie zbóż bo pełnoporcjówka by szła. I nie wiem czy mi ziemi wystarczy aby wykarmić tyle sztuk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrianoo    1

ja mam 50 krów dojnych, łącznie stado liczy ok 120 szt z młodzieżą i w tym roku zasiałem 18ha QQ (bo w tamtym było tylko 10,5 i troche przymało jest ale może wystarczy do następnych zbiorów) i jakies 15ha traw i z 4ha łąk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja mam 20 krów dojnych i drugie tyle młodzieży i sieję 5-5,5 ha kukurydzy, do tego mam 5-6 ha traw na gruntach ornych, zboża mam na zapas na pasze własne, sieję jeszcze zielonki do koszenia po żniwach 3 ha i wystarcza raczej


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lawa3p    8

ja mam 16 krów i 1ha kukurydzy 1hałaki 1 ha lucerny i 15 ha zbóz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Ja mam 17 krów i młodzież i nie mam ani ha ziemi. Krowy żywią się powietrzem i moim dobrym słowem i mam 8tyś. od sztuki :lol:.

 

A tak na poważnie to niektórzy powinni już chyba zejść na ziemie z tym licytowaniem się.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    750

ja pytałem ponieważ mam dylemat czy remontować czy stawiać nową oborę a mam z dzierżawami przejąć 31h ziemii więc myślę nadal intensywnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lawa3p    8

niewiem jakie masz stare budynki ale jak młode to remontować a jak stare to lepiej wybudować nową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    750

no właśnie dość stare są i niski strop jest miejsca też nie za dużo 20 krów jedynie można ustawić. Jak mam w stary zainwestować 100tys to bardzo intensywnie myślę nad dołożeniem i wybudowaniem nowej która będzie na długie lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

juz ja remontowałem stare jest było i będzie do tej pory pluję w brodę że nie postawiłem nowej a koszty te same jak nie wyższe


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    750

no u mnie przy remoncie wyjdzie koło 100tys jak liczyłem zależnie od dojarki jaką bym zakupił ale nie chciałbym na tym oszczędzać a budowa nowej z wyposażeniem to czytałem że ok 500tys i nie wiem czy w tym jest cena szamba uwzględniona bo bym chciał wolnostanowiskową na rusztach bezściółkową gdzieś na 40-50szt. z tym że właśnie przez ilość hektarów mam ograniczenie że całej bym nie obstawił. a liczyłem sobie jak bym miał kupić pełnoporcjówkę gotową, a samemu robić ze zbóż i mieszać z dodatkami i kupować zboże to wychodzi praktycznie na to samo. zależnie od cen zboża, więc przy skali roku 5tys w tą czy w tą to bez zastanawiania się:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

przy założeniu ze dzienna dawka kiszonki w okresie laktacji będzie wynosiła na sztukę 35kg kukurydzy i 18 kiszonki z lucerny to przy plonie kukurydzy 500dt potrzebujesz około 0,25 ha kukurydzy na krowę i zakładając plon lucerny 400dt potrzebujesz około 0,17 ha na sztukę w sumie daje to 0,42 ha na krowę ale w okresie zasuszenia krowy jedzą mniej.....kukurydza i lucerna są to rośliny które pozwalają utrzymać największą ilość pogłowia bydła na ha, a co do plonów to kukurydzy jak jest niesprzyjający rok to 400dt ciężko uzyskać ale ostatnio bywało po 650dt z ha a z lucerna jest podobnie tylko plony nieco mniejsze.... 500dt kukurydzy i 400dt lucerny można bez problemu uzyskać w "normalnym" roku ale na początek musisz zrobić sobie zapas kiszonek na około poł roku aby mieć zabezpieczenie przed suszą albo powodzią.....


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Budzu321    0

Witam posiadam 5 hektarów z kawałkiem ornego i 6 hektarów łąk. Tu moje pytanie ile zdołam utrzymać krów mlecznych na tym areale? Choduje także kilka swinek dokladnie 3 i 1 byka. Chciałbym chodawać tak 6 krów dojnych, no też jałówki młode do ze 2 np na krowy no też jakiegoś byka no i też ze 3 swinki dla siebie no i na sprzedanie. Czy dam radę utrzymac na tylu hektarach tyle zwierząt??? Łąk, by mi siana wystarczyło więcej sypne nawozu i będzie dużo siana ;) tylko chodzi mi czy mi ornego wystarczy, czy można by coś posiać na jesieni na poplon i pozniej to na kiszonke na pryzmie i żeby krowom mlecznym do dawac żeby wiecej mleka dawały. Proszę o odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

jak masz dobre łąki to na tym areale możesz trzymać 15 dojnych + jałówki na remont stada. Posiejesz 3ha kukurydzy + 2ha zboża. Będziesz musiał dokupować słomę i pełnoporcjówkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj